Δικάναλο χάος...? (ερωτήσεις - απορίες ενός "νέου & άσχετου" με το είδος)

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Σου στελνω καποια λινκσ για καποιες προτασεις για καρτα ηχου που συνδεεται με usb στον υπολογιστη σε συνδυασμο με καποια προτεινομενα ενεργα ηχεια.
Ριξε μια ματια, και μπορεις επισης να τα δεις και σε ελληνικα καταστηματα τα αντιστοιχα προιοντα.

κι αργοτερα , αν θελεις προσθετεις και sub - subs.
Κανε την αρχη , κι αναλογως απαιτησεων κι οικονομικων προχωρας.




 
Last edited:

Μηνύματα
244
Reaction score
690
Το volume στον foobar δουλευει και απο τα + - της εντασης ακουστικου του κινητου - ταμπλετ. ;)
Όπως επίσης και με το Kali απλά σε κάθε πάτημα η διαφορά της έντασης είναι σημαντική!
Είναι συμβιβασμός όπως και να έχει...!
 

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Εμένα είναι ανά 2% (από τα κουμπιά έντασης), το άλλαξα από τις ρυθμίσεις. Αλλιώς από την κυλιόμενη μπάρα της εφαρμογής είναι ανά 1%.

Το volume στον foobar δουλευει και απο τα + - της εντασης ακουστικου του κινητου - ταμπλετ. ;)
Ναι, όταν είναι ξεκλείδωτο. Με κλειστό δεν έχω δοκιμάσω, κάτι το οποίο θα κάνω το απόγευμα.
 

Μηνύματα
99
Reaction score
320
Συγγνώμη αν γράψω κάτι λάθος, δεν έχω διαβάσει 100% όλα τα μηνύματα.

Μήπως επειδή 1. το budget αυτή τη στιγμή είναι δύσκολο να ξεπεράσει -κατά πολύ- τα 1.000€ και 2. επειδή ο χρήστης είναι κ@βλωμένος αυτές τις μέρες (και δεν είναι υπολογίσιμο πόσο θα κρατήσει αυτό ή αν θα προκύψουν έκτακτα άλλα έξοδα), να έπαιρνε τελικά τα 2 x KRK Rokit RP10-3 G4 που του προτείνατε (1.000€ ντάν) μαζί με ένα από τους πιο φθηνούς volume controllers με xlr; Π.χ.


Να έχει να ακούει μέχρι να μαζέψει χρήματα για τις επόμενες αγορές: βάσεις, καλούλη dac, sub (ουσιαστικά γι'αυτά παίζει να χρειαστεί άλλα 1.000€ ακόμη ή και παραπάνω... δεν γνωρίζω ποιό sub του προορίζετε της KRK των 400€; Των 700€; κάποιο άλλο; )
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Όταν λοιπόν θέλω να ακούσω μουσική ξάπλα στο κρεβάτι, βάζω τον υπολογιστή να παίζει, ανοίγω την εφαρμογή, βλέπω playlist, αυτό που παίζει και το επίπεδο της έντασης. Κλείνω τηλέφωνο. Μετά αν θέλω να αλλάξω ένταση (που συνήθως σπάνια θέλω) απλά πατάω το κουμπί και κάνω swipe up την οθόνη. Η εφαρμογή είναι εκεί και δείχνει πάλι αυτό που παίζει. Καθόλου δύσκολο για μένα.
Αλλά είπαμε ο καθένας όπως βολεύεται.
Όταν λοιπόν θέλω να ακούσω μουσική ξάπλα στο κρεβάτι, βάζω τον υπολογιστή να παίζει, ανοίγω τo foobar, βάζω playlist και ρυθμίζω το επίπεδο της έντασης με το κουμπί (στο μεγαλύτερο και λίγο παραπάνω απ' ότι θα χρειαστώ). Αν όσο είμαι "τέντα ρέντα", θέλω να αλλάξω ένταση (συνήθως να χαμηλώσω) ανοίγω την εφαρμογή στο tablet και χαμηλώνω...
Πλεονέκτημα;;; αποκλείεται να "φύγει το δάχτυλο" και να τα κάνει ποτάνα 3 η ώρα το πρωί.... υπάρχει το όριο ασφαλείας από το κουμπί...
Αλλά είπαμε ο καθένας όπως βολεύεται.

:p :p :p
 



Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Δυστυχώς, οι δυνατότητες του χώρου μου είναι περιορισμένες. Αυτά που διάβασα για ενδεδειγμένες αποστάσεις ηχείων κ.α. δεν μπορούν να υλοποιηθούν στο δικό μου χώρο.
Όσο για την απόσταση, ναι, μπορώ να την ελλατώσω.
Φίλε @Moz_art , άκουσε με και ανέβασε ένα σκαρίφημα κάτοψης σε χαρτοπετσέτα έστω αν δεν θες να ανεβάσεις φώτο. Τα πολύ αξιόλογα KRK είναι η μόνη επιλογή που σου έχει προταθεί για ενεργά λόγω των μέτρων ακρόασης που είπες.

Επειδή όπως λες, δεν ξέρεις, η θέση ακρόασης που φαντάζεσαι μπορεί να είναι τελείως λάθος και η απόσταση να μικρύνει αισθητά και να έχεις πολύ περισσότερες και ίσως καλύτερες επιλογές στο ίδιο περίπου budget.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Πάντως @Moz_art αν και ξαναλέω πως είμαι φίλος των ενεργών (παίζω με 2xKRK 6 + 2xKRK subs 10), αν και πιστεύω πως με τα KRK θα βγάλεις πολύ περισσότερο γκάζι από παθητικές λύσεις στα ίδια χρήματα, αν και είμαι φανατικός στη χρήση του υπολογιστή σαν πηγή....
μη βιαστείς να απορρίψεις τους ενισχυτές που πρότεινες στην αρχή...

Έτσι κι αλλιώς το budget σου με τα συγκεκριμένα KRK θα το ξεπεράσεις γιατί όπως κατάλαβες θα χρειαστείς και κάποια ακόμη συσκευή που θα προσφέρει κάτι αλλά καμία δε θα τα έχει όλα.... σε αντίθεση με τους ενισχυτές που τα έχουν "όλα"...
Και dac & volume & bluetooth & wifi & headphone amp & & & έξτρα "δώρα" όπως ραδιόφωνο, τηλεκοντρόλ, streaming services, tone control, loudness κλπ κλπ κλπ .... αααα και έξοδο για subwoofer αν/όταν αποφασίσεις να βάλεις....
Μένει δηλαδή να βρεθούν κατάλληλα ηχεία.

Οπότε καλείσαι να αποφασίσεις αν θες να ακούς μουσική σαν "άνθρωπος" (μια συσκευή όλα μαζεμένα + το τηλεκοντρόλ στο χέρι) με το συμβιβασμό "λιγότερο γκάζι" (που και πάλι σχετικό είναι, βάζεις sub στο μέλλον και γίνεται της πόπης)
ή
σαν πολλούς από εμάς εδώ μέσα που ψάχνουμε να βγάλουμε απ τη μύγα ξύγκι (απ τω δωμάτιο μπάσο) και προτιμήσαμε το ..."ξύγκι" από την ευκολία :p

Τα είπα και ησύχασα, νίπτω τας χείρας μου και αμαρτία ουκ έχω!! :p :p
 


Μηνύματα
763
Reaction score
1.594
Ρίχνω στην κουβέντα τον παρακάτω προ/dac/streamer:

Διαθέτει τηλεχειρισμό, bluetooth, εισόδους και εξόδους αναλογικές και ψηφιακές (και έξοδο sub). Τα ρέστα μπορούν να επενδυθούν σε αξιοπρεπέστατα ενεργά, διατηρώντας future proof ευελιξία.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Οπότε καλείσαι να αποφασίσεις αν θες να ακούς μουσική σαν "άνθρωπος" (μια συσκευή όλα μαζεμένα + το τηλεκοντρόλ στο χέρι) με το συμβιβασμό "λιγότερο γκάζι" (που και πάλι σχετικό είναι, βάζεις sub στο μέλλον και γίνεται της πόπης)
ή
σαν πολλούς από εμάς εδώ μέσα που ψάχνουμε να βγάλουμε απ τη μύγα ξύγκι (απ τω δωμάτιο μπάσο) και προτιμήσαμε το ..."ξύγκι" από την ευκολία :p

Τα είπα και ησύχασα, νίπτω τας χείρας μου και αμαρτία ουκ έχω!! :p :p
Μια μέρα μετά τη Τσικνοπέμπτη, λίγο σικέ το βλέπω το ματσάκι... Κι εγώ ξύγκι θα ψήφιζα! :p
 



Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Πάντως @Moz_art αν και ξαναλέω πως είμαι φίλος των ενεργών (παίζω με 2xKRK 6 + 2xKRK subs 10), αν και πιστεύω πως με τα KRK θα βγάλεις πολύ περισσότερο γκάζι από παθητικές λύσεις στα ίδια χρήματα, αν και είμαι φανατικός στη χρήση του υπολογιστή σαν πηγή....
μη βιαστείς να απορρίψεις τους ενισχυτές που πρότεινες στην αρχή...

Έτσι κι αλλιώς το budget σου με τα συγκεκριμένα KRK θα το ξεπεράσεις γιατί όπως κατάλαβες θα χρειαστείς και κάποια ακόμη συσκευή που θα προσφέρει κάτι αλλά καμία δε θα τα έχει όλα.... σε αντίθεση με τους ενισχυτές που τα έχουν "όλα"...
Και dac & volume & bluetooth & wifi & headphone amp & & & έξτρα "δώρα" όπως ραδιόφωνο, τηλεκοντρόλ, streaming services, tone control, loudness κλπ κλπ κλπ .... αααα και έξοδο για subwoofer αν/όταν αποφασίσεις να βάλεις....
Μένει δηλαδή να βρεθούν κατάλληλα ηχεία.

Οπότε καλείσαι να αποφασίσεις αν θες να ακούς μουσική σαν "άνθρωπος" (μια συσκευή όλα μαζεμένα + το τηλεκοντρόλ στο χέρι) με το συμβιβασμό "λιγότερο γκάζι" (που και πάλι σχετικό είναι, βάζεις sub στο μέλλον και γίνεται της πόπης)
ή
σαν πολλούς από εμάς εδώ μέσα που ψάχνουμε να βγάλουμε απ τη μύγα ξύγκι (απ τω δωμάτιο μπάσο) και προτιμήσαμε το ..."ξύγκι" από την ευκολία :p

Τα είπα και ησύχασα, νίπτω τας χείρας μου και αμαρτία ουκ έχω!! :p :p
Αρχηγός!! Δεν ξέρω τι φταίει και δίνεις τελευταία τόση σοφία αλλά πραγματικά ο φίλος πρέπει να σκεφθεί πολύ σοβαρά την ανάλυση που έκανες.
Εγώ να προσθέσω μόνο ότι, αν λάβουμε σαν δεδομένο ότι τα KRK είναι κελεπούρι και τα αποκτήσει θα πρέπει να υπάρχει η σκέψη πίσω στο μυαλό του ότι κάποια στιγμή θα πρέπει να δαπανήσει αντίστοιχο τουλάχιστον ποσό για ένα καλό προ που θα του ανοίξει και τον δρόμο για τις υπόλοιπες ευκολίες και φλεξαμπίλιτις ( τηλεχειρισμό , subs, dac, πηγές και άλλα πολλά ).
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Εγώ να προσθέσω μόνο ότι, αν λάβουμε σαν δεδομένο ότι τα KRK είναι κελεπούρι και τα αποκτήσει θα πρέπει να υπάρχει η σκέψη πίσω στο μυαλό του ότι κάποια στιγμή θα πρέπει να δαπανήσει αντίστοιχο τουλάχιστον ποσό για ένα καλό προ που θα του ανοίξει και τον δρόμο για τις υπόλοιπες ευκολίες και φλεξαμπίλιτις ( τηλεχειρισμό , subs, dac, πηγές και άλλα πολλά ).
έρχεται αυτό στα όνειρα μου και τα στοιχειώνει... αλλά δε μου φτάνουν τα ευρά :p

 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
έρχεται αυτό στα όνειρα μου και τα στοιχειώνει... αλλά δε μου φτάνουν τα ευρά :p

Με δεδομένο ότι έχεις όλα τα στριμ μπιχλιμπίδια από το πισι αν ήμουνα εσύ θα πήγαινα σε προ-ντακ στα ίδια χρήματα χωρίς αυτές τις ευκολίες.
Εκτός και αν δεν έχεις το πισι σαν πηγή.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Με δεδομένο ότι έχεις όλα τα στριμ μπιχλιμπίδια από το πισι αν ήμουνα εσύ θα πήγαινα σε προ-ντακ στα ίδια χρήματα χωρίς αυτές τις ευκολίες.
Εκτός και αν δεν έχεις το πισι σαν πηγή.
Ξηγιέται dirac live ;)
Αλλά βρε @wnet μόνο δύο εξόδους; απαπαπαπα!!
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Με δεδομένο ότι έχεις όλα τα στριμ μπιχλιμπίδια από το πισι αν ήμουνα εσύ θα πήγαινα σε προ-ντακ στα ίδια χρήματα χωρίς αυτές τις ευκολίες.
Εκτός και αν δεν έχεις το πισι σαν πηγή.
Σωστά, το PC έχω και dacs κοιτάω, αλλά δεν παύει να είναι ένα δυνατό εργαλείο, μια καλή βάση αν θες να στήσεις δικάναλο....
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.297
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top