Δικαναλος ενισχυτης με DAC

Μηνύματα
20
Reaction score
2
Καλησπερα σε ολους,δεν εχει περασει ενα 5λεπτο που ειμαι μελος και αμεσως θελω να ζητησω τη βοηθεια σας.Βεβαια κατα καιρους εχω παρακολουθησει αρκετες συζητησεις και ηταν περα απο διασκεδαστικες και αρκετα διαφωτιστηκες καθοτι μου αρεσει οτι εχει σχεση με τον ηχο.
Απο καιρο θελω να παρω ενα δυκαλο ενισχυτη,να τονισω οτι ειμαι κατοχος εδω και περιπου 9 χρονια ενος YAMAHA RX-V1700 και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.Καλος ο πολυκαναλο ηχος αλλα πρεπει να προχωρισω..
Σκεφτομαι εναν ενισχυτη ο οποιος να μου δινει εννοειται καλυτερο(καθαρο) ηχο απο αυτον που εχω και βεβαια λιγη παραπανω δυναμη.
Cambridge cxa80 ή Yamaha as801;
Απο τα λιγα που ξερω και εψαξα διαπιστωσα οτι οι αρμονικες ειναι ομοιες και οι κυριες διαφορες ειναι στην ισχυη και στον DAC.Επισης ο cxa80 εχει τοροειδη τμημα ενισχυτη κλπ.Τι σημαινουν ολα αυτα;θα μπορουσατε να μου πειτε τις γνωμες σας και με αιτιολογηση παρακαλω;
 

Μηνύματα
13.645
Reaction score
6.614
Σκεφτομαι εναν ενισχυτη ο οποιος να μου δινει εννοειται καλυτερο(καθαρο) ηχο απο αυτον που εχω και βεβαια λιγη παραπανω δυναμη.
Cambridge cxa80 ή Yamaha as801;
Απο τα λιγα που ξερω και εψαξα διαπιστωσα οτι οι αρμονικες ειναι ομοιες και οι κυριες διαφορες ειναι στην ισχυη και στον DAC.Επισης ο cxa80 εχει τοροειδη τμημα ενισχυτη κλπ.Τι σημαινουν ολα αυτα;θα μπορουσατε να μου πειτε τις γνωμες σας και με αιτιολογηση παρακαλω;
καλυτερο ηχο θα παρεις και με τους δυο υποψηφιους ενισχυτες αλλα οχι μεγαλυτερη ενταση,ο 1700 σε δικαναλη λειτουργια ειναι πιο ισχυρος (λιγο). Αναφερομαι σε ενταση και οχι σε ογκο-σωμα της μουσικης.Η διαφορα στην ισχυ των ενισχυτων που σε ενδιαφερουν ειναι πολυ μικρη,ενω πανω κατω εχουν τις ιδιες ευκολιες.Εχουν ομως περιπου 150 ευρω διαφορα στην τιμη (ενα 10% περιπου δηλαδη,οχι πολυ αλλα οχι και αμελητεο). Θεωρητικα (τελειως ομως) ο τοροειδης μετασχηματιστης τροφοδοσιας ειναι καλυτερος,αλλα υπαρχουν ενισχυτικα πολλων χιλιαδων ευρω που χρησιμοποιουν τους κλασσικους τετραγωνους μετασχηματιστες,οπως και προσιτες κινεζιες με μεγαλους τοροειδης σαν "ζαντες" που δεν λενε και πολλα. Δεν επιλεγεις ενισχυτη με βαση αυτο το κριτηριο,αλλα απο το πως ακουγεται,οποτε φροντισε να ακουσεις πρωτα και με ηχεια αν οχι τα δικα σου,με κατι που εχει ηχο κοντα στα δικα σου (αληθεια ποια εχεις?).

Για τον yamaha θα σου προτεινα να πας στο μοντελο 701 που ειναι ουσιαστικα το ιδιο χωρις usb dac και να αγορασεις ενα ξεχωριστο usb dac της επιλογης σου.
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Καλησπερα σε ολους,δεν εχει περασει ενα 5λεπτο που ειμαι μελος και αμεσως θελω να ζητησω τη βοηθεια σας.Βεβαια κατα καιρους εχω παρακολουθησει αρκετες συζητησεις και ηταν περα απο διασκεδαστικες και αρκετα διαφωτιστηκες καθοτι μου αρεσει οτι εχει σχεση με τον ηχο.
Απο καιρο θελω να παρω ενα δυκαλο ενισχυτη,να τονισω οτι ειμαι κατοχος εδω και περιπου 9 χρονια ενος YAMAHA RX-V1700 και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.Καλος ο πολυκαναλο ηχος αλλα πρεπει να προχωρισω..
Σκεφτομαι εναν ενισχυτη ο οποιος να μου δινει εννοειται καλυτερο(καθαρο) ηχο απο αυτον που εχω και βεβαια λιγη παραπανω δυναμη.
Cambridge cxa80 ή Yamaha as801;
Απο τα λιγα που ξερω και εψαξα διαπιστωσα οτι οι αρμονικες ειναι ομοιες και οι κυριες διαφορες ειναι στην ισχυη και στον DAC.Επισης ο cxa80 εχει τοροειδη τμημα ενισχυτη κλπ.Τι σημαινουν ολα αυτα;θα μπορουσατε να μου πειτε τις γνωμες σας και με αιτιολογηση παρακαλω;
Φιλε συμφορουμιτη δεν υπαρχει περιπτωση να παρεις καποια απαντηση που να εχει καποιο ουσιαστικο νοημα αν δεν μας πεις ποια ηχεια θα οδηγησει ο ενισχυτης, σε τι χωρο και σε τι αποσταση ακροασης.
Επισης δεν μπορω να καταλαβω τι εννοεις οταν λες "Καλος ο πολυκαναλο ηχος αλλα πρεπει να προχωρισω..".
Εννοεις να προχωρησεις προς τα εμπρος η προς τα πισω?
 

Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Καλησπερα σε ολους,δεν εχει περασει ενα 5λεπτο που ειμαι μελος και αμεσως θελω να ζητησω τη βοηθεια σας.Βεβαια κατα καιρους εχω παρακολουθησει αρκετες συζητησεις και ηταν περα απο διασκεδαστικες και αρκετα διαφωτιστηκες καθοτι μου αρεσει οτι εχει σχεση με τον ηχο.
Απο καιρο θελω να παρω ενα δυκαλο ενισχυτη,να τονισω οτι ειμαι κατοχος εδω και περιπου 9 χρονια ενος YAMAHA RX-V1700 και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.Καλος ο πολυκαναλο ηχος αλλα πρεπει να προχωρισω..
Σκεφτομαι εναν ενισχυτη ο οποιος να μου δινει εννοειται καλυτερο(καθαρο) ηχο απο αυτον που εχω και βεβαια λιγη παραπανω δυναμη.
Cambridge cxa80 ή Yamaha as801;
Απο τα λιγα που ξερω και εψαξα διαπιστωσα οτι οι αρμονικες ειναι ομοιες και οι κυριες διαφορες ειναι στην ισχυη και στον DAC.Επισης ο cxa80 εχει τοροειδη τμημα ενισχυτη κλπ.Τι σημαινουν ολα αυτα;θα μπορουσατε να μου πειτε τις γνωμες σας και με αιτιολογηση παρακαλω;
Αν θέλεις ουσιαστική βελτίωση ρίξε χρήμα στα ηχεία :) Μεταξύ αυτών που σου αρέσουν εγώ θα σου έλεγα YAMAHA. Λόγω ήχου και ποιότητας κατασκευής.
 


Μηνύματα
20
Reaction score
2
Από ηχεία έχω 4 ζεύγη.
Wharfedale xarus 5000
Wharfedale diamond 9.3
Τα οποία τα έχω χρόνια. Πρόσφατα αγόρασα ένα ζεύγος taga harmony platinum f 120 klκαι ένα bookself της ίδιας εταιρείας τα azur b40. Ο χώρος είναι 20 τετραγωνικά περίπου και η απόσταση ακρόασης 3 μέτρα. Η σκέψη για τον 701 και ξεχωριστό dac φαίνεται καλη,όσοι μπορείτε προτείνετε και κανέναν dac
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.046
Reaction score
8.066
Ακριβώς το ίδιο μηχάνημα έχω παροπλισμένο. Τι μπορεί να προσφέρει σε μουσικό επίπεδο με 2 χ 12000 μφ. Τίποτα το σοβαρό. Ενας δικάνλος των 300 ευρώ θα έχει καλύτερη απόδοση. Ξεκοινάμε λοιπόν με αυτήν την λογική.
 


Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Από ηχεία έχω 4 ζεύγη.
Wharfedale xarus 5000
Wharfedale diamond 9.3
Τα οποία τα έχω χρόνια. Πρόσφατα αγόρασα ένα ζεύγος taga harmony platinum f 120 klκαι ένα bookself της ίδιας εταιρείας τα azur b40. Ο χώρος είναι 20 τετραγωνικά περίπου και η απόσταση ακρόασης 3 μέτρα. Η σκέψη για τον 701 και ξεχωριστό dac φαίνεται καλη,όσοι μπορείτε προτείνετε και κανέναν dac
Mε αποσταση ακροασης τα 3 μετρα θες ισχυ.
Ο RX-V1700 εχει Pre-Outs. Η καλυτερη επιλογη ειναι να συνδεσεις εναν σοβαρο ισχυρο τελικο ενισχυτη που να μπορει να οδηγησει τα F120 με ανεση.
Σε χαμηλη τιμη σοβαρο τελικο θα βρεις μονο σε επαγγελματικο. Ο Crown XLS1502 η ο XLS1002 αν ειναι μεσα στο μπατζετ σου ειναι αριστες επιλογες.
 
Last edited:

Μηνύματα
20
Reaction score
2
Σε αυτή τη περίπτωση δεν θα χρειαστώ dac? Αν όχι θα είναι αρκετό το dac του 1700 σαν προενισχυτη;
 

Μηνύματα
510
Reaction score
659
Crown Xti 4002 λέω εγώ.... ακόμα και ο 1502 μπορεί να φανεί μικρός για αυτά τα ηχεία. Καλά τα παθητικά ηχεία αλλά θέλουν ρεύματα , πολλά ρεύματα και δυστυχώς τα περισσότερα πάνε χαμένα και κανείς δεν τα έχει ακούσει ποτέ πως πρέπει να παίζουν γιατί οι ενισχυτές που πουλάνε είναι συνήθως αναιμικοί και το ρεύμα τους είναι μόνο για να ανάβει τα πολύχρωμα λαμπάκια τους, βέβαια θα χρειαστεί και ένας pre-dac
 

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Αν βρεις καποιον Hegel H80, θα εχεις σοβαρη αναβαθμιση. Ειναι λιγο πιο ακριβος νομιζω αλλα αξιζει την διαφορα με το παραπανω.
 

Μηνύματα
20
Reaction score
2
Παίδες καλά τα λέτε όμως οι τελικοί σε αυτές τις τιμές πως ανταποκρινοται από πλευράς ποιότητας;
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Σε αυτή τη περίπτωση δεν θα χρειαστώ dac? Αν όχι θα είναι αρκετό το dac του 1700 σαν προενισχυτη;
Ξεκινα με εναν δυνατο τελικο, εξοικειωσου με την αναβαθμιση απο την παραπανω ισχυ και μετα δες αν σου χρειαζεται αλλο DAC/Preamp.
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Παίδες καλά τα λέτε όμως οι τελικοί σε αυτές τις τιμές πως ανταποκρινοται από πλευράς ποιότητας;
Μπορεις να παρεις μια ιδεα εδω με εναν σαφως κατωτερο απο αυτους που σου προτεινουμε εδω.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.046
Reaction score
8.066
Παραπάνω αναφέρομαι στον yamaha (1700). Το προ ενισχυτικό στάδιο του όμως δεν είναι άσχημο, ειδικά σε pure. Άρα με έναν τελικό διορθώνεις τα όποια προβλήματα με την ισχύ όπως σωστά αναφέρουν τα παιδιά.
 
Last edited:

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.046
Reaction score
8.066
Μια καλή λύση (ανάλογα φυσικά και με το ποσό που διαθέτουμε) είναι και η περίπτωση integrated amplifier http://www.stereophile.com/category/integrated-amp-reviews?page=1 με δυνατότητα χρήσης τελικού για τον 1700. Σε αυτήν την περίπτωση ο 1700 θα χρησιμοποιείται μόνο για το cinema (βελτιωμένος φυσικά με τα τελικά του δικάναλου) και κατόπιν για την μουσική, μόνο ο δικάναλος. Έχουμε ασχοληθεί εκτεταμένα με το θέμα.
 

Μηνύματα
20
Reaction score
2
Εάν εν τέλει επιλέξω τον cambridge cxa 80 που έχει pre outs,θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν προενισχυτης με ενσωματωμένο dac και βάζοντας απλά εναν τελικό έχουμε και την δύναμη την οποία χρειαζόμαστε;
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.088
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top