Διπλά μίντ-γούφερ!

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Θέλω να ρωτήσω (εάν κάποιος ξέρει), εάν μπορώ να βάλω δύο 13άρια + τουίτερ, σε κάθε κανάλι στο αυτοκίνητο! όπως ας πούμε είναι, σε ένα οικιακό ηχείο! ενισχυτή έχω έναν SONY 4X70 RMS, ο λόγος είναι ο χώρος, και το βάθος!
 



gid

Μηνύματα
7.315
Reaction score
8.540
Αν το αυτοκίνητο δεν σηκώνει 6.5 γούφερ καλύτερα να αφήσεις ένα 13άρι και να προσθέσεις σαμπ. Θα ήταν πολύ πιο αποτελεσματική και καθαρή λύση. Καλή συνέχεια.
 


MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Ναι, έχει και 2Ω στο κανάλι οπότε μπορούν να μπουν, προτιμητέα λύση, τα διπλά 13άρια, ή το ενεργό SUB?
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Kαι τα δυο Ηλία.
Αν μπορείς και διαφορετικό κροσσάρισμα στα midbass θα είσαι θεός.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Να υποθέσω πως μιλάς για ενεργό σύστημα γιατί με παθητικό κροσόβερ θα πέσει πολύ χαμηλά η αντίσταση του συστήματος.
Ο συνδυασμός 13αρι με sub είναι προτιμότερος, με συχνότητα διαχωρισμού τους 100 Hz.
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.281
Reaction score
853
Για να καταλάβω, δύο 13άρια η ενεργόι sub? Αν ναι, ποια 13άρια και που θα τοποθετηθούν? Ποιο αυτοκίνητο είναι?
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Για να καταλάβω, δύο 13άρια η ενεργόι sub? Αν ναι, ποια 13άρια και που θα τοποθετηθούν? Ποιο αυτοκίνητο είναι?
Το αυτοκίνητο είναι BMW E36, τα ηχεία του (δυο 13άρια μπροστά, δύο στην εταζέρα) τα μπροστινά, είναι εκεί που είναι τα πόδια του οδηγού! και δεν παίρνει 16άρια στις πόρτες λόγω βάθους, λοιπόν σκέφτομαι 2 focal διαιρούμενα 13άρια μπροστά (για να μπουν στις θέσεις του αυτοκινήτου), πίσω πάλι 13άρια όχι διαιρούμενα, και όχι στην εταζέρα (είναι μέσα στα αυτιά των πίσω επιβατών), ακόμα δεν ξέρω που, πιθανόν να χωράνε στις πίσω πόρτες, και ένα ενεργό SUB, αλλά όχι τέρας, κάτι σαν κι αυτό......

https://electrofun.gr/hertz-ebx-f20.5-subwoofer-8-σε-καμπίνα-slim-με-ισχύ-200-watt-rms-και-συνολική-ισχύ-600-watt.html

ΥΓ. Αντί για sub, έλεγα μήπως μπορώ να βάλω μπροστά, άλλα δύο 13άρια στις μπροστινές πόρτες, που νομίζω ότι χωράνε, και να έχω 2 μιντ-γούφερ μπροστά σε κάθε κανάλι! δεν ξέρω εάν έγινα κατανοητός!
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.281
Reaction score
853
Τώρα μάλιστα!
μπροστά βάλε το σετ που θέλεις και πίσω με αυτές τις βάσεις https://shop.acvgmbh.de/index.php?s...ake(detail,flextor)&_edit=1238&search=271023-
τοποθετείς ένα ζεύγος οβάλ 6χ9 κι έχεις συμπαθέστατο χαμηλό!!
Όταν το ακούσεις τότε θα κρίνεις αν θες κι άλλο μπάσο.

Την Δευτέρα θα ρωτήσω αν υπάρχουν στην εδώ αντιπροσωπεία.
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Αυτές τις βάσεις τις έχω αγοράσει! γιατί είναι μια καλή εναλλακτική!
 

Μηνύματα
14.867
Reaction score
20.410
ειναι πηγαδι η θεση για το 13 αρι στο ε36.
αν πεσει χερι βαρυ και αλυπητο μπαινει μεχρι 8"
 



Μηνύματα
14.867
Reaction score
20.410
"η εργοστασιακή θέση τοποθέτησης των μεγαφώνων στο όχημα σας, διαθέτει όγκον τέτοιο ώστε δύναται να φορτίσει μεγάφωνο διαμέτρου 8" , υπό την προυπόθεση οτι ο εγκαταστάτης και ο ιδιοκτήτης του οχήματος δε θα λυπηθούν να μετατρέψουν την υπάρχουσα θέση εγκατάστασης τοιουτοτρόπως"
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
"η εργοστασιακή θέση τοποθέτησης των μεγαφώνων στο όχημα σας, διαθέτει όγκον τέτοιο ώστε δύναται να φορτίσει μεγάφωνο διαμέτρου 8" , υπό την προυπόθεση οτι ο εγκαταστάτης και ο ιδιοκτήτης του οχήματος δε θα λυπηθούν να μετατρέψουν την υπάρχουσα θέση εγκατάστασης τοιουτοτρόπως"
Κατάλαβα! εννοείς με ιδιοκατασκευή, φεύγουν τα πλαστικά του αυτοκινήτου, και γίνονται ιδιοκατασκευές με κόντρα πλακέ, ή κάτι παρόμοιο! Το έχω σκεφθεί, με προβληματίζει το γεγονός, ότι εάν το αποτέλεσμα δεν είναι της αρεσκείας μου, άντε να το πεις του ''μάστορα'', και να ξεμπερδέψεις! γι'αυτό τον λόγο, σκέφτηκα να βάλω διπλά 13άρια μιντ-γούφερ, ένα στην θέση του αυτοκινήτου και ένα στην πόρτα (που νομίζω χωρά), θα είναι λιγότερο ρίσκο, και ηχητικά θα παίζει καλά πιστεύω! Τέλος θα σκεφτώ τις προτάσεις σας, και σας ευχαριστώ όλους!!!
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.281
Reaction score
853
Να προσέξεις που θα βάλεις το 13άρι γιατί ακριβώς από πίσω είναι ο μηχανισμός του παραθύρου!
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Να προσέξεις που θα βάλεις το 13άρι γιατί ακριβώς από πίσω είναι ο μηχανισμός του παραθύρου!
Ναι το ξέρω, πιθανόν με προέκταση να ξεπεράσουμε το εμπόδιο, θα δούμε!
Να προσέξεις που θα βάλεις το 13άρι γιατί ακριβώς από πίσω είναι ο μηχανισμός του παραθύρου!
Ναι, το έχω υπ' όψιν, πιθανόν να χρειαστούν και προεκτάσεις , κάτι σαν αυτό!
https://electrofun.gr/oem-12302-βάσεις-ηχείων-audi-a2-99-vw-seat-toledo-00-leon-altea.html
Πάντως, προσπαθώ να αποφύγω το ενεργό SUB, (δεν ξέρω εάν το καταφέρω, έχω σκεφθεί κάτι τέτοιο https://www.skroutz.gr/s/2323896/Hertz-Energy-Sub-Box-EBX-F20-5.html), πιάνουν πολύ χώρο, και δεν παλεύω για τον ''τέλειο'' ήχο! απλά κάτι υποφερτό, που να μην προσβάλει τα αυτιά μου!
 
Last edited:



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.043
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top