Διπλοενισχυση με 2 όμοιους ενισχυτές συνδέσεις

Μηνύματα
19
Reaction score
0
Καλημέρα παιδιά. Ευχαριστω όλους για τη συμμετοχή στο θέμα.
Τώρα είδα ποιά είναι τα ηχεία σου.
Είναι 4ωμα στα μπάσσα και στις μεσαίες και 8ωμα μάλλον στις υψηλές.
Θα κερδίσεις κάτι με την διενίσχυση αλλά όχι πολλά πράγματα . Δεν χάνεις κάτι να δοκιμάσεις .
Ομως , λόγω 4ωμς , καλό θα είναι να γίνει κατακόρυφη διενίσχυση , για να φορτωθούν τα τροφοδοτικά λιγότερο .
Καλημέρα, όταν λες κατακόρυφη τι εννοείς;
Καλημέρα, όταν λες κατακόρυφη τη εννοείς; Για την ώρα εγω συνέδεσα ως εξής: Ο αριστεροσ Ενισχυτής μέσω pre out δίνει στον δεξί ο οποίος είναι σε λειτουργία source direct.
Τα left του αριστερού ενισχυτή στο αριστερό ηχείο (τα ηχεία για την ώρα τα έχω ακόμα γεφυρωμένο (μόνη καλωδίωση))
Τα right του δεξιού ενισχυτή στο δεξί ηχειο.
Το σύστημα παίζει κανονικότατα.
θεωρεις ότι υπάρχει καποιο λάθος;
Καλημέρα παιδιά. Ευχαριστω όλους για τη συμμετοχή.
Εχω παραλάβει τον ενισχυτή και τον έχω συνδέσει οπως προανέφερα.

Ο αριστερός Ενισχυτής μέσω pre out δίνει στον δεξί ο οποίος είναι σε λειτουργία source direct.
Τα left του αριστερού ενισχυτή στο αριστερό ηχείο (τα ηχεία για την ώρα τα έχω ακόμα γεφυρωμένα (μόνη καλωδίωση))
Τα right του δεξιού ενισχυτή στο δεξί ηχειο.
Το σύστημα παίζει κανονικότατα.
θεωρείτε ότι υπάρχει καποιο λάθος;
 

Μηνύματα
19
Reaction score
0
Τώρα είδα ποιά είναι τα ηχεία σου.
Είναι 4ωμα στα μπάσσα και στις μεσαίες και 8ωμα μάλλον στις υψηλές.
Θα κερδίσεις κάτι με την διενίσχυση αλλά όχι πολλά πράγματα . Δεν χάνεις κάτι να δοκιμάσεις .
Ομως , λόγω 4ωμς , καλό θα είναι να γίνει κατακόρυφη διενίσχυση , για να φορτωθούν τα τροφοδοτικά λιγότερο .
Καλημέρα και ευχαριστώ για ολες τις πληροφορίες. Γιατί λες όχι πολλά πράγματα; Τι ηχεία θα έπρεπε να είναι γις να κερδίσω περισσότερα;
 

Μηνύματα
19
Reaction score
0
Να αναφέρω οτι οι μετά τη σύνδεση οι εντυπώσεις ηχητικά είναι θετικές. Υπάρχει δυναμη και καλύτερη καθαρότητα στις υψηλότερες εντάσεις. Τα μπάσα είναι ισως περισσότερα αλλά δεν ήταν αυτό το ζητούμενο γιατί και πριν πολλά ήταν για το χώρο. Σίγουρα το σύστημα αναπνέει καλύτερα. Ομως και οπως ήταν αναμενόμενο, δεδομένο ότι ο προενισχυτης είναι ο ιδιος, ο διαχωρισμος των οργάνων και η ανάλυση που ήταν αρκετά καλή παραμένει η ίδια. θεωρώ ότι ο διαχωρισμός των οργάνων χρειάζεται βελτίωση. Έτσι τώρα σκέφτομαι τι άλλο πρέπει να κάνω. Μια λύση που σκέφτομαι είναι να πάρω ένα DAC (Είμαι μεταξύ Audio note 1 και ABBAS) Θα ήθελα τη γνώμη σας σε αυτό.
Μια άλλη ιδέα είναι να βελτιώσω τους ενισχυτές
 

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.612
Υπάρχει δυναμη και καλύτερη καθαρότητα στις υψηλότερες εντάσεις.
Μόνο αυτό μπορείς να πάρεις...... στο είχαμε πει. Αφού σου έφυγε η περιέργεια, δυο πράγματα μπορείς να κάνεις. Κρατάς τον έναν ενισχυτή, πουλάς τον δεύτερο και με τα χρήματα βελτιώνεις κάτι άλλο στο σύστημα σου (σε αυτά τα dac πως κατέληξες????) ή πουλάς και τους δυο και αγοράζεις έναν καλύτερο ενισχυτή.
 

Μηνύματα
19
Reaction score
0
Μόνο αυτό μπορείς να πάρεις...... στο είχαμε πει. Αφού σου έφυγε η περιέργεια, δυο πράγματα μπορείς να κάνεις. Κρατάς τον έναν ενισχυτή, πουλάς τον δεύτερο και με τα χρήματα βελτιώνεις κάτι άλλο στο σύστημα σου (σε αυτά τα dac πως κατέληξες????) ή πουλάς και τους δυο και αγοράζεις έναν καλύτερο ενισχυτή.
Έχω πει να παίξω λίγο όποτε δεν σκέφτομαι να τα πουλήσω ακόμη τουλαχιστιον, θεωρω ότι υπάρχει αρκετο περιθώριο βελτίωσης
Υποτίθεται ότι audio note και ABBAS είναι audiophile και εξαιρετικές υλοποιήσεις. Έτσι λένε τουλαχιστον. Εχεις αντίθετη γνώμη;
 


Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.612
Έχω πει να παίξω λίγο όποτε δεν σκέφτομαι να τα πουλήσω ακόμη τουλαχιστιον, θεωρω ότι υπάρχει αρκετο περιθώριο βελτίωσης
Υποτίθεται ότι audio note και ABBAS είναι audiophile και εξαιρετικές υλοποιήσεις. Έτσι λένε τουλαχιστον. Εχεις αντίθετη γνώμη;
Νόμιζα ότι είχες ακούσει dac από τις συγκεκριμένες εταιρείες και είχες καταλήξει εκεί. Αν μιλάμε απλά για γενικές γνώμες, υπάρχουν και άλλες καλές επιλογές, πιο προσιτές και ίσως και καλύτερες λειτουργικά κλπ. Τώρα ποιά είναι η πηγη?
 


Μηνύματα
27.245
Reaction score
25.226
Δεν είναι κακό το 7007 .
Δεν ξέρω τι παραπάνω θέλεις να πάρεις από ένα player .
Δεν πρόκειται να ακούσεις σοβαρές διαφορές με κάποιο άλλο DAC.
Μην πετάς χρ'ηματα .
 

Μηνύματα
19
Reaction score
0
Δεν είναι κακό το 7007 .
Δεν ξέρω τι παραπάνω θέλεις να πάρεις από ένα player .
Δεν πρόκειται να ακούσεις σοβαρές διαφορές με κάποιο άλλο DAC.
Μην πετάς χρ'ηματα .
Καλησπέρα παιδιά. Πράγματι δοκίμασα ένα DAC το οποίο μπήκε μεταξύ CD και ενισχυτών και το αποτέλεσμα στον ήχο ήταν μηδαμινό. Καταρχάς να πω ότι η αρχική σύνδεση διενισχυσης που έκανα ήταν λάθος. Βασικά έτσι οπως τα είχα συνδέσει έπαιζα με μισό ενισχυτή σε κάθε ηχείο. Ως εκ τούτου και τα σχόλια που σας έδωσα για μικρή βελτίωση στον ήχο ήταν λάθος. Όταν κατάλαβα το λάθος συνέδεσα καταρχάς σωστά σε οριζόντια διενισχυση και η διαφορά στα δυναμικά ήταν πολύ μεγάλη ( σε σημείο ενθουσιασμού).
Αυτο το αναφέρω για όποιον θελει να κάνει κάτι αντίστοιχο να μην έχει λάθος πληροφορία από αυτό το post για το αποτέλεσμα. Η διενισχυση όντως φέρνει σημαντικό αποτέλεσμα ιδιαίτερα στα δυναμικά.
Σήμερα εφόσον παρέλαβα 2 καλώδια RCA (1 male σε 2 male) καθώς και καλώδιο remote control για κοινή οδήγηση των volume των ενισχυτών άλλαξα σε κάθετη διενισχυση. Ακόμα δεν μπορώ να πω αν υπάρχει επιπρόσθετο κέρδος, δεν είχα χρόνο να ακούσω αρκετά, ομως σίγουρα το όποιο κέρδος δεν είναι μεγάλο.
Θα δοκιμάσω τώρα (που μπορώ πλέον) να φέρω τους ενισχυτες κοντά στα ηχεία και να παίξω με μικρότερα καλώδια να δούμε αν και αυτό θα φέρει κάτι.
Σχετικά με το DAC που δοκίμασα (το οποίο ήταν με λάμπες) σκέφτομαι ότι ισως το ότι δεν μπόρεσα να δω κάποιο αποτέλεσμα να οφείλεται στο γεγονός ότι το σήμα του πέρασε μέσα από το προενισχυτη του Marantz με οποία επίπτωση αυτό μπορεί να έχει. Τώρα που έχω κάθετη διενισχυση σκέφτομαι ότι ίσως θα μπορούσα να βάλω τους ενισχυτές σε power mode που σημαίνει απενεργοποίηση των προενισχυτών και να έπαιζα το DAC απευθείας (ως προενισχυτη). Δεν ξέρω αν αυτό γίνεται. Αν ξέρει κάποιος ας μας πει (για λόγω ενημέρωσης και επαληθευσησ Και μόνο).
View attachment 230705 View attachment 230706

Με ένα χειριστήριο θα τους δουλεύεις και άσχετα αν γυρνάει και το ρυθμιστικό έντασης στον δεύτερο, η ρύθμιση θα γίνεται από τον έναν (αυτόν που θα στέλνει σήμα στον δεύτερο που θα δουλεύει σαν τελικός). Να πω την αλήθεια με τα συγκεκριμένα ηχεία δεν θα δεις τρομερή διάφορα.
Ευχαριστω για τα σχέδια πολύ βοηθητικά
 

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.612
To UD-7007 ηταν ενα πολυ ακριβο blu-ray player και ειναι αναμενομενο να εχει και αρκετα καλο ηχο. Δεν ξερω τι κατηγοριας (αλλα και τι χρονολογιας) ηταν το dac που δοκιμασες,αλλα με τα σημερινα δεδομενα,θα πρεπει να κινηθεις σε συσκευες με τιμη πανω απο 500-600 ευρω. Απλα το dac,σου δινει την δυνατοτητα για αλλες πηγες ,οπως ενα stremaer,ενα laptop κλπ και φυσικα να ακουσεις και αλλους τυπους ψηφιακων αρχειων (flac,dsd,mqa αν εχει tidal κλπ). Αν θα ακους μονο cd,εισαι μια χαρα και ετσι,παντα για το επιπεδο των αλλων συσκευων του συστηματος.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.593
Μηνύματα
2.867.127
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top