Διπλοκαλωδιωση


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.115
Reaction score
20.623
Απάντηση: Διπλοκαλωδιωση

σε πιο ηχειο στο παρακατω σχεδιο ειναι σωστη η διπλοκαλωδιωση
Το ίδιο είναι. Απλώς, στο ηχείο Α η σύνδεση είναι ευχερέστερη, καθώς δεν πάνε δυό καλώδια στον ίδιο ακροδέκτη.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Το ότι <<καθαρίζει ο ήχος>> είναι πολύ σχετικό.
Αν ένα απαίδευτο αυτί ακούσει ένα ηχείο με <<τρύπα>> στη μεσαία περιοχή είναι πολύ πιθανόν να το βρει ποιο ευχάριστο, μιας και η έλλειψη πληροφορίας δεν κουράζει τον εγκέφαλο.
Από την άλλη η μεταφορά του ήχου με διαφορετικής διατομής καλώδιο, ανάλογα τη συχνοτική περιοχή, έχει τα θετικά αλλά απαιτεί πολύ ψάξιμο και ατελείωτο πειραματισμό.
Σε κάθε τι κάπου κερδίζεις και κάπου χάνεις.
 

Μηνύματα
1.036
Reaction score
198
Απάντηση: Διπλοκαλωδιωση

Τότε να μην κάνεις το A.
Η αντίσταση που βλέπει ο ενισχυτής πέφτει στο μισό.
Βασικα καλα καταλαβα οτι εφοσον η αντισταση πεφτει στο μισο πεφτει κ η αποδοση?
 

Μηνύματα
1.036
Reaction score
198
Απάντηση: Re: Διπλοκαλωδιωση

Από την άλλη η μεταφορά του ήχου με διαφορετικής διατομής καλώδιο, ανάλογα τη συχνοτική περιοχή
δηλαδη στις χαμηλες συχνοτητες, αν κανω διπλοκαλωδιωση, πρεπει το καλωδιο να ειναι πιο χοντρο απ οτι στις ψηλες?
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Απάντηση: Διπλοκαλωδιωση

Το ίδιο είναι. Απλώς, στο ηχείο Α η σύνδεση είναι ευχερέστερη, καθώς δεν πάνε δυό καλώδια στον ίδιο ακροδέκτη.
Κώστα οχι.
Η πλειοψηφία* των ενισχυτών που έχουν διπλές εξόδους ηχείων βλέπουν την ημίσια αντίσταση όταν συνδεθεί ηχείο και στις 2 εξόδους τους.

*Θα έλεγα όλοι αλλά αφήνω μια μικρή πιθανότητα να υπάρχει κάποιος που μου έχει ξεφύγει..
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Απάντηση: Διπλοκαλωδιωση

Βασικα καλα καταλαβα οτι εφοσον η αντισταση πεφτει στο μισο πεφτει κ η αποδοση?
Κουράζεις χωρίς αιτία και κέρδος τον ενισχυτή σου.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Re: Απάντηση: Διπλοκαλωδιωση

Κώστα οχι.
Η πλειοψηφία* των ενισχυτών που έχουν διπλές εξόδους ηχείων βλέπουν την ημίσια αντίσταση όταν συνδεθεί ηχείο και στις 2 εξόδους τους.

*Θα έλεγα όλοι αλλά αφήνω μια μικρή πιθανότητα να υπάρχει κάποιος που μου έχει ξεφύγει..
Γιώργο η έξοδος του ενισχυτή είναι μία και απλώς διακλαδώνεται μέσω διακόπτη ή ρελέ σε δύο μπόρνες. Η μία έξοδος θα <<βλέπει>> τον κλάδο των χαμηλών και την αντίστοιχη εμπέδηση ενώ η άλλη τον κλάδο των υψηλών, οπότε αθροιστικά έχουμε την ίδια αντίσταση φορτίου.
Ο Κώστας έχει δίκιο ότι είναι το ίδιο.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Re: Απάντηση: Re: Διπλοκαλωδιωση

δηλαδη στις χαμηλες συχνοτητες, αν κανω διπλοκαλωδιωση, πρεπει το καλωδιο να ειναι πιο χοντρο απ οτι στις ψηλες?
Χωρίς καμία διάθεση απαξίωσης θα έλεγα πως η κουβέντα είναι γενική για τα + και - της διπλοκαλωδίωσης και όχι ειδική για τη περίπτωση σου.
Το να χρησιμοποιήσεις διαφορετικής διατομής αγωγούς σύνδεσης σε κάθε κλάδο ή και διπλό καλώδιο στα χαμηλά, θα είχε νόημα σε αρκετά ακριβότερες καταστάσεις από ότι σε έναν εισαγωγικό πολυκάναλο ενισχυτή.
Γνώμη μου είναι πως ένα καλώδιο σοβαρού κατασκευαστή, της κατηγορίας των 10 ευρώ το μέτρο, σε υπερκαλύπτει.
 

Μηνύματα
1.036
Reaction score
198
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Διπλοκαλωδιωση

Χωρίς καμία διάθεση απαξίωσης θα έλεγα πως η κουβέντα είναι γενική για τα + και - της διπλοκαλωδίωσης και όχι ειδική για τη περίπτωση σου.
Το να χρησιμοποιήσεις διαφορετικής διατομής αγωγούς σύνδεσης σε κάθε κλάδο ή και διπλό καλώδιο στα χαμηλά, θα είχε νόημα σε αρκετά ακριβότερες καταστάσεις από ότι σε έναν εισαγωγικό πολυκάναλο ενισχυτή.
Γνώμη μου είναι πως ένα καλώδιο σοβαρού κατασκευαστή, της κατηγορίας των 10 ευρώ το μέτρο, σε υπερκαλύπτει.
μην αγχωνεσαι δεν παρεξηγω ειμαι αρκετα προσγειωμενος και πορευομαι με οτι εχω...

απλα τωρα δε ρωταω για μενα... ενας φιλος πουλησε πριν ενα μηνα τα 683 που ειχε, τα αντικατεστησε με τα cm9, τα παιζει με τον a-s2000 yamaha, προς το παρον τουλαχιστον, και ειχαμε την απορια ΑΝ αξιζει να το κανει και ΑΝ κερδισει τιποτα, ωστε να προχωρισει στην αγορα καποιας σοβαρης καλωδιωσης ...
η φωτο του ενισχυτη που ανεβασα απο το imageshack ηταν προχειρη για να δειξω τι θελω να πω με το σχεδιο
 

Μηνύματα
27.275
Reaction score
25.282
Απάντηση: Re: Απάντηση: Διπλοκαλωδιωση

Γιώργο η έξοδος του ενισχυτή είναι μία και απλώς διακλαδώνεται μέσω διακόπτη ή ρελέ σε δύο μπόρνες. Η μία έξοδος θα <<βλέπει>> τον κλάδο των χαμηλών και την αντίστοιχη εμπέδηση ενώ η άλλη τον κλάδο των υψηλών, οπότε αθροιστικά έχουμε την ίδια αντίσταση φορτίου.
Ο Κώστας έχει δίκιο ότι είναι το ίδιο.
+1!!
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Διπλοκαλωδιωση

μην αγχωνεσαι δεν παρεξηγω ειμαι αρκετα προσγειωμενος και πορευομαι με οτι εχω...

απλα τωρα δε ρωταω για μενα... ενας φιλος πουλησε πριν ενα μηνα τα 683 που ειχε, τα αντικατεστησε με τα cm9, τα παιζει με τον a-s2000 yamaha, προς το παρον τουλαχιστον, και ειχαμε την απορια ΑΝ αξιζει να το κανει και ΑΝ κερδισει τιποτα, ωστε να προχωρισει στην αγορα καποιας σοβαρης καλωδιωσης ...
η φωτο του ενισχυτη που ανεβασα απο το imageshack ηταν προχειρη για να δειξω τι θελω να πω με το σχεδιο
Θα έλεγα πριν προχωρήσει στην αγορά καλωδίων να δανειστεί κάποια και να τα δοκιμάσει ώστε να αποφασίσει.
 

Μηνύματα
1.036
Reaction score
198
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Διπλοκαλωδιωση

Θα έλεγα πριν προχωρήσει στην αγορά καλωδίων να δανειστεί κάποια και να τα δοκιμάσει ώστε να αποφασίσει.
Σωστο και αυτο γτ ειναι κριμα να τα αγορασει πριν δοκιμασει... και τα κλαιει
 

Μηνύματα
1.036
Reaction score
198
Απάντηση: Διπλοκαλωδιωση

λοιπον...
κανοντας πρωτα μια προχειρη δοκιμη στον δικο μου ενισχυτη βεβαια οχι με τα απαραιτητα καλωδια, αλλα οχι της πιτσας, απλα και μονο για να καταλαβουμε αν υπαρχει ακουστικη διαφορα.
Διαφορα υπαρχει τουλαχιστον στα αυτια και τον δυο μας
κανοντας διπλοκαλωδιωση με τον τροπο (Α) ο ενισχυτης επαιζε πιο χαμηλα οσο αναφορα την ενταση (δηλαδη ακουγαμε δυνατα στο -20), ζεσταθηκε αρκετα ο καημενος!! ΑΛΛΑ ειχε πολυ πιο ωραια- καθαρα οσο αναφορα τα πριμα και το μπασο.
με τον τρπο (Β) ο ενισχυτης παιζει πιο δυνατα, σε σχεση με το (Α)(δηλαδη δυνατη μουσικη στο -30), με πιο πολυ μπασο.
Παντως και στις 2 περιπτωσεις η διπλοκαλωδιωση ακουστικε πολυ πιο ομορφα απ οτι πριν
Αν και με τον yamaha και τα cm9 ειναι αντηστοιχες οι διαφορές, με καλυτερα καλωδια βεβαια, σιγουρα θα πω το (Α)! ακουσα πιο ομορφα τη μουσικη
 

Μηνύματα
30
Reaction score
4
Απάντηση: Διπλοκαλωδιωση

Καλησπερα.Εχω μια ερωτηση τι ειναι ποιο σωστο;1)να κανω τη διπλοκαλωδιωση με ενα καλωδιο 10 εκατοστων απο το -στο+ του ηχειου
ή 2)να τρεξω αλλο ενα καλωδιο απο τον ενισχυτη στο +του ηχειου;
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Απάντηση: Διπλοκαλωδιωση

Kαλησπερα σας κυριοι
, αλλη μια απορια απο μερους μου , πως γινεται να εχω χαμηλη χωρητικοτητα και αλλα και χαμηλη αντισταση καλωδιου.
 

Μηνύματα
155
Reaction score
2
Απάντηση: Διπλοκαλωδιωση

Εγω παντως μετα απο την αποτυχια πωλησης του Kimber 8TC, ειπα να δοκιμασω διπλοκαλωδιωση.

Πηρα λοιπον κ σφηνωσα το γυμνο κιμπερ στις μπορνες του ενισχυτη και στις κατω μπορνες των ηχειων (b&w 704) και εβαλα τις μπανανες του Goertz MI2 στις μπορνες του ενισχυτη και στις πανω μπορνες των ηχειων.

Το αποτελεσμα ηταν τοσο καλυτερο, που σταματησα να ανανεωνω την αγγελια μου για το Kimber :)

Το μπασσο ανεβηκε σε ενταση και ογκο και μεσαιες και ψηλες διατηρησαν τον πολυ καλο χαρακτηρα του ΜΙ2.
Καποτε βεβαια θα πρεπει να προσθεσω κ ενα sub ή να παρω αλλα ηχεια, αλλα προς το παρον δε μου λειπει το μπασσο κ βολευτηκα.

Παρομοιο αποτελεσμα εχω παρει κ με ενα Audioquest CV-8 2πλοκαλωδιωσης (2 σε 4) αλλα επειδη βαριεμαι να προσπαθω να το πουλησω σκοτωμενο, το χω κρατησει για δευτερο.

Τα 2 μου σεντς.
 

Μηνύματα
4.891
Reaction score
25.914
Απάντηση: Διπλοκαλωδιωση

ακριβώς ετσι δουλευουν τα b&w καλυτερα με μεγαλυτερο σωμα και ατακα και λιγο πιο καθαρα πριμα. Ειχα τα 8tc στα χαμηλα και τα 4tc στα πριμα αλλα ταυτοχρονα θελουν ενισχυτη με μυς και πολλα ρευματα αλλιως δεν...
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Απάντηση: Διπλοκαλωδιωση

Τα καλώδια ηχείων είναι γραμμές μεταφοράς ηλεκτρικής ενέργειας σε μορφή εναλλασσόμενου ρεύματος μεταβλητής τάσης και μεταβλητής συχνότητας, η οποία -συχνότητα, πάντως, είναι χαμηλή, σε όλες τις περιπτώσεις. Επομένως, εκτός της χαμηλής αντίστασης, καλόν είναι να έχουν και τα άλλα δύο ηλεκτρικά μεγέθη τους σε χαμηλό επίπεδο, ειδικά αφού το οδηγούμενο φορτίο είναι χαμηλό. Για να επιτευχθεί αυτό, δεν προϋποτίθεται υψηλό κόστος. Όμως, από τη στιγμή που είναι τεχνικά εφικτή η υλοποίηση ενεργού ηχείου, ή μονομπλοκ ενισχυτή, τα καλώδια ηχείων είναι άχρηστα, ή πολύ μικρού μήκους. {γραφτηκε απο Κο Κωστα Κογια}

Εχω διαβασει ολα τα ποστ , 2 απαντησεις τεκμηριωμενες θεωριτικα , αλλα και στην ακουστικη πως περνα αν ειναι δυνατον πως γινεται να εχω1) χαμηλη χωριτικοτητα αλλα και αντισταση και αν δεν γινεται τι ειναι προτιμωτερο? αν ειχα να επιλεξω κατι απο τα δυο(ξερω πολυ καλα οτι ολα ειναι θεμα συμβιβασμων)

2)επισης εξηγηστε μου αν εχω ενα καλωδιο(ιδιας περιεκτικοτητας σε συστατικα διηλεκρτικα , κλπ)πολυ μικρης η μεγαλης διατομης τι χανω και τι κερδιζω? , [η μεγαλη χωριτικοτητα σημαινει και ενας πυκνωτης σε σειρα με το σημα ?]
 

Μηνύματα
27.275
Reaction score
25.282
Απάντηση: Διπλοκαλωδιωση

Θέλεις οσο το δυνατόν χαμηλότερη χωρητικότητα αλλά και αντίσταση. Μπορείς να το πετύχεις με την χρήση χοντρών καλωδίων , αλλά μονών. Υπάρχουν στα μαγαζιά ηλεκτρολογικών υλικών πολύκλωνα μονάκαλώδια, πχ 1χ6 καρέ, σε κόκινο μάυρο μπλε καφέ, οτι χρώμα θέλεις.
Παίρνεις λοιπόν οσα μέτρα θέλεις και συνδέεις τα ηχεία σου. Υπάρχει μέχρι και 10 καρέ νομίζω.Καθαρός χαλκός. Μια χαρά είναι.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.640
Μηνύματα
2.868.701
Members
37.944
Νεότερο μέλος
timurakhmetov
Top