Διπλοκαλωδιωση

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Απάντηση: Διπλοκαλωδιωση

στη δικια μου περιπτωση(πλατιαζουμε τωρα ξεφευγωντας απο το αρχικο τοπικ τεσπα..)και να θελω δεν μπορω λογω ιδιορυθμου ενισχυτου οσο μεγαλυτερη χωριτικοτητα τοσο χειροτερο αποτελεσμα ως προς τη διαφανεια , απλα χαμηλοτερη σταθμη εντασης.
ετσι ρωτω ακαδημαικα , 1)χαμηλη αντισταση ποιο το κερδος , ηχητικα αυτο τι σημαινει?
2)υψηλη χωριτικοτητα , αυτο τι σημαινει

εν τελει (το παω αναποδα )1) καλυτερα τριχα καλωδιο >>> ποιο διαφανο αλλα με χαμηλοτερη σταθμη (ενταση?) 2) η χοντροτερο σε διατομη (cowboy λασσο) με υψηλες εντασεις αλλα λιγοτερο διαφανο??

αυτα συγκρινοντας καλωδια ιδιας εταιριας , τεχνολογιας και συνθεσης μεταλλων(αλλα διαφορετικης διατομης-χωριτοκοτητας)
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Απάντηση: Διπλοκαλωδιωση

Χαμηλή αντίσταση =καλύτερο damping factor.Καλύτερα δυναμικά, περισότερο γκάζι.
Υψηλή χωρητικότητα = equalizing συχνοτήτων, απώλεια γενικά.

Ούτε το ενα ούτε το άλλο.

Ούτε τρίχα καλώδιο ούτε λάσσο.
Αν δεν εχεις πολλά μέτρα καλώδιο πάρε ενα 2χ2,5 το πολύ 2χ4 και είσαι οκ.
Δες και τα BELDEN.
 

Μηνύματα
30
Reaction score
4
Απάντηση: Διπλοκαλωδιωση

Διπλοκαλωδιωση λοιπον.Μετα απο πολλες αναβολες την εκανα!ο pioneer πλεον ακουγεται πιο γλυκος απο πριν ο ηχος παει να μοιασει στον denon 3806 που εχω εδω και κατι χρονια. πιο καθαρος και ξεκουραστος εφυγε η μουντιλα στα πριμα και τα μεσαια ειναι υπεροχα.Τα klipsch ακουγονται σαν klipsch.:)
 

Μηνύματα
4.252
Reaction score
11
Απάντηση: Διπλοκαλωδιωση

Διπλοκαλωδιωση λοιπον.Μετα απο πολλες αναβολες την εκανα!ο pioneer πλεον ακουγεται πιο γλυκος απο πριν ο ηχος παει να μοιασει στον denon 3806 που εχω εδω και κατι χρονια. πιο καθαρος και ξεκουραστος εφυγε η μουντιλα στα πριμα και τα μεσαια ειναι υπεροχα.Τα klipsch ακουγονται σαν klipsch.:)


:444:
 


Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Ναι, κάνε διπλοενίσχυση τα δύο μπροστινά (εφόσον δέχονται) με τα back surround του Pioneer και δήλωσε το στο μενού των ηχείων ως Bi-amp, αν δεις κάποια βελτίωση να μας γράψεις (στο thread).. :prankster:
Απάντηση: Διπλοκαλωδιωση

Διπλοκαλωδιωση λοιπον.Μετα απο πολλες αναβολες την εκανα!ο pioneer πλεον ακουγεται πιο γλυκος απο πριν ο ηχος παει να μοιασει στον denon 3806 που εχω εδω και κατι χρονια. πιο καθαρος και ξεκουραστος εφυγε η μουντιλα στα πριμα και τα μεσαια ειναι υπεροχα.Τα klipsch ακουγονται σαν klipsch.:)
Τα παραλές λίγο..
 







Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.566
Oταν εγω τα λεω οτι υπαρχουν καποιοι που πιστευουν στα ταξιδια στο χρονο :D

Ρε τι αποριες ειχα τοτε:?:gotcha:

τοτε αν εχεις Netflix, δες την γερμανικη σειρα "το σκοταδι".....:)
 



Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
:party: οι δυο σεζον να το πω ιγκλεζικα :gotcha: ολο το μυαλο σου στις συχνοτητες το εχεις :p
Αν και ατμοσφαιρικη καλοσκηνοθετημενη σειρα ... o_O
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Πλέον και το καλώδιο θα έχει οξειδωθεί και ο ενισχυτής ενδέχεται να ανακυκλώνεται κάπου...:whistling:

Εδώ θέλω να σε ρωτήσω Πέτρο, δηλαδή σε 10 χρόνια ένα καλώδιο οξειδώνεται και το πετάμε;
Έχω ένα μίνι ηχοσύστημα από το 2000 από όταν ήμουν 8 χρόνων αλλά μία χαρά μου ακούγεται και δεν το βλέπω να έχει οξειδωθεί γιατί που και που κόβω τις άκρες ένα εκατοστό από την πλευρά του ενισχυτή γιατί από τα ηχεία δεν γίνεται - δεν καταλήγει σε μπόρνες αλλά είναι κολλητό - επίσης χρειάζεται να αλλάζουμε τα μη χαϊεντάδικα καλώδια μας σε μερικά χρόνια λόγω ίσως κάποιας (μη ορατής) οξείδωσης, thanks...
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Εδώ θέλω να σε ρωτήσω Πέτρο, δηλαδή σε 10 χρόνια ένα καλώδιο οξειδώνεται και το πετάμε;
Έχω ένα μίνι ηχοσύστημα από το 2000 από όταν ήμουν 8 χρόνων αλλά μία χαρά μου ακούγεται και δεν το βλέπω να έχει οξειδωθεί γιατί που και που κόβω τις άκρες ένα εκατοστό από την πλευρά του ενισχυτή γιατί από τα ηχεία δεν γίνεται - δεν καταλήγει σε μπόρνες αλλά είναι κολλητό - επίσης χρειάζεται να αλλάζουμε τα μη χαϊεντάδικα καλώδια μας σε μερικά χρόνια λόγω ίσως κάποιας (μη ορατής) οξείδωσης, thanks...
Και βέβαια δεν τα πετάμε. Ήταν υπερβολική η απάντηση μου, λόγο της παλαιότητας του θέματος.
Όμως δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις όπου η ποιότητα του σύρματος και της μόνωσης είναι χαμηλή, με αποτέλεσμα την γρήγορη οξείδωση του. Αυτό δημιουργεί προβλήματα, ιδίως σε <<αόρατα>> καλώδια, όπως στο εσωτερικό των συσκευών και των ηχείων.
Αυτό που κάνεις, δηλαδή να κόβεις τις άκρες, είναι μια χαρά. Πρόσφατα, σε ηχείο ενός φίλου μου 35 ετών παλιό, ήταν οξειδωμένες μόνο οι άκρες, αν και δεν ήταν ιδιαίτερης ποιότητας το καλώδιο. Η καλή μόνωση το προφύλαξε.
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.155
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top