Δισκόπλακες

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.388
Reaction score
74.653
Αυτή μόνο η ερώτηση δεν έχει απαντηθεί ακόμη.
Παράδειγμα στην ιστοσελίδα https://www.onparts.gr/volvo/s60-2000-2010/2000-t-180hp/frena/diskoplakes-brosta, έχω βάλει στο ψαχτήρι το αυτοκίνητο μου, έχω επιλέξει δισκόπλακες μπροστά και μου βγάζει 3 σελίδες δισκόπλακες συμβατές με το αυτοκίνητο που η πιο φτηνές κάνουν 35 ευρώ η μία και οι πιο ακριβές 97 ευρώ η μία. Γιατί; Ποιο είναι αυτό το χαρακτηριστικό που αυξάνει την τιμή;

Και όμως απαντήθηκε. Δες την διάμετρο και το πάχος κάθε πρότασης απ' αυτό το μαγαζί. :rolleyes:
Και μετά μην αγοράσεις απο εκεί. :D


Σε κτεο...
Μέτρηση με μαμά κ μετά μέτρηση με ζιμερ...
Απο πόσα χιλιόμετρα μέτρησαν στο ΚΤΕΟ; ;) Με τα ίδια τακάκια; Με παλιά; Με νέα;
Δεν είναι σοβαρή σύγκριση αυτή.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
οτι χωνεις μπαινει και μετα παιρνεις την τρομπα στο χερι η στο πόδι!!!

οτι παιρνει κανεις καλο ειναι
αρκει να το φχαριστιεται........
και η τσιπουρα και η καψουρα πλερωνονται......
ειδικα οταν ειναι ε ντε λα φρεσκαδουρ
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Και όμως απαντήθηκε. Δες την διάμετρο και το πάχος κάθε πρότασης απ' αυτό το μαγαζί. :rolleyes:
Και μετά μην αγοράσεις απο εκεί. :D



Απο πόσα χιλιόμετρα μέτρησαν στο ΚΤΕΟ; ;) Με τα ίδια τακάκια; Με παλιά; Με νέα;
Δεν είναι σοβαρή σύγκριση αυτή.
Είναι Ζίζικο μου..
Εγώ την έκανα τη μέτρηση..
Με τα ίδια τακάκια...
Αλλαγονο δίσκους κ αρου έχει κάτσει κ το τακάκι...
 

Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Αλλαζεις δισκοπλακες οταν το ''δοντι'' ξεπερασει τα 2 χιλιοστα παχος.
Το αμαξι σου εχει καλα φρενα απο το εργοστασιο. Μην πετας χρηματα, βαλε τα εργοστασιακα πραγματα.
Τip: Μην πλενεις το αυτοκινητο(με κρυο νερο συνηθως) μετα απο μεγαλη διαδρομη που οι δισκοπλακες ειναι ζεστες. Θα στραβωσουν. Θα το καταλαβεις οταν μετα τα 70-80χλμ στο φρεναρισμα, αρχιζει να ''τρεμει'' το τιμονι.
Αυτα.
 

Μηνύματα
777
Reaction score
820
Η απόσταση φρεναρίσματος αλλάζει σοβαρά απο τα λάστιχα, πολύ λίγο απο τα υλικά τριβής των τακακιών και φυσικά πάρα πολύ απο εξωτερικούς παράγοντες και υπερθέρμανση.
Και από τα αμορτισέρ. Αλλά αυτό το ξέρατε ήδη :lolsign:
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.915
Και όμως απαντήθηκε. Δες την διάμετρο και το πάχος κάθε πρότασης απ' αυτό το μαγαζί. :rolleyes:.
Συγγνώμη, δεν είδα κάπου την απάντηση. Στις εικόνες που ανέβασα, αν δεις, όλα είναι ίδια, ίδιο πάχος, ίδια διάμετρος, η μόνη διαφορά είναι η τιμή: η μία 35 και η άλλη 98 ευρώ (ενώ η εργοστασιακή έχει 120 ευρώ η μία)
Επομένως ρωτώ πάλι: ποιο είναι εκείνο το χαρακτηριστικό που κάνει την διαφορά στην τιμή; Έχει μήπως σχέση με την ποιότητα του χάλυβα και αν ναι πως μπορείς να το δεις/ελέγξεις κάπου; Παρακαλώ όποιος γνωρίζει αν θέλει να απαντήσει με συγκεκριμένα στοιχεία χωρίς παραπομπές!


[/QUOTE]Και μετά μην αγοράσεις απο εκεί. :D.[/QUOTE]
Απλά βρήκα μια σελίδα για να δείξω τις διαφορές στις τιμές. Δεν έχω αποφασίσει ακόμη το τι και πού!
 

Μηνύματα
685
Reaction score
2.165
Συγγνώμη, δεν είδα κάπου την απάντηση. Στις εικόνες που ανέβασα, αν δεις, όλα είναι ίδια, ίδιο πάχος, ίδια διάμετρος, η μόνη διαφορά είναι η τιμή: η μία 35 και η άλλη 98 ευρώ (ενώ η εργοστασιακή έχει 120 ευρώ η μία)
Επομένως ρωτώ πάλι: ποιο είναι εκείνο το χαρακτηριστικό που κάνει την διαφορά στην τιμή; Έχει μήπως σχέση με την ποιότητα του χάλυβα και αν ναι πως μπορείς να το δεις/ελέγξεις κάπου; Παρακαλώ όποιος γνωρίζει αν θέλει να απαντήσει με συγκεκριμένα στοιχεία χωρίς παραπομπές!



Απλά βρήκα μια σελίδα για να δείξω τις διαφορές στις τιμές. Δεν έχω αποφασίσει ακόμη το τι και πού!
Το High Carbon content κάνει διάφορα. Όχι ότι είναι ένα εξωτικό μέταλλο που κοστίζει, περισσότερο λόγω των χαρακτηριστικών που προσφέρει.

Δες τις αντίστοιχες καταχώρισεις 2 αξιόπιστων εταιριών που εξειδικεύονται στα φρένα:

https://www.bremboparts.com/america/en/products/innovation/high-carbon

https://ebcbrakes.com/ebc-high-carbon-brake-discs-for-performance-driving/
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.184
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top