Δοκιμές αρχιτεκτονικής καλωδίου ρεύματος

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802




Είχα πάει πριν από 4-5 μήνες σε ένα μεγάλο ξυλουργείο να πάρω κάτι και υπήρχαν δύο άτομα που κάρφωναν με καρφωτικά πιστόλια και είχαν τέτοια καλώδια κόκκινα μπλε σπιράλ σαν αυτά στη φώτο που η μια άκρη ήταν στο πιστόλι και η άλλη στο δίκτυο σωληνώσεων που κατέληγε στο κομπρεσέρ του αέρα, σίγουρα είναι ηλεκτρολογικά καλώδια αυτά;; :idk:
 

Μηνύματα
59
Reaction score
37
Ρε αρχηγέ; Μπας και τρεμπλ ρυθμιστικά δεν έχει το μαγαζί;
Ένα εκουαλαιζερ δεν έχεις;
Ι σο στα θμι ση.

Αντ'αυτού, δοκίμιον στην χαλιενδική...

Πριν χρόνια είχα αγοράσει ένα behringer ultracurve 2496 με το μικρόφωνό του που είναι d/a και eq. Θα ήθελα πολύ να μου αρέσει, αλλά όχι. Ο ήχος γινόταν φλατ και άψυχος, χανόταν όλο το βάθος και ο αέρας. Μετά από δυό τρία χρόνια το πούλησα στη μισή τιμή
 

Μηνύματα
59
Reaction score
37
Και για να μην παρεξηγηθώ, το behringer μια χαρά μηχάνημα είναι, αλλά στο δικό μου σύστημα δεν ταίριαξε
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.056
Και για να μην παρεξηγηθώ, το behringer μια χαρά μηχάνημα είναι, αλλά στο δικό μου σύστημα δεν ταίριαξε
κανένας δεν θα σε παρεξηγήσει....

Υ.Γ. Αθήνα μένεις?
 



Μηνύματα
59
Reaction score
37
μου φυγε ένα βάρος....

500 χιλιόμετρα είναι μια πολύ καλή απόσταση ασφαλείας

δεν θα θελα με τίποτα να ενωθείς με τον @Γιάνννης :p :lolsign:
Χα χα, καλό! Αγαπάω Θεσσαλονίκη . Άλλωστε από εκεί αγόρασα ένα πικάπ Yamaha px3. Το είχα δεί αρχή καλοκαιριού σε αγγελία και λέω στην γυναίκα μου «όλο Κυκλάδες πάμε διακοπές. Τι θα έλεγες για μια Σαμοθράκη;» «ΟΚ» «Επειδή όμως είναι μεγάλη διαδρομή, θα κάνουμε μια διανυκτερευση στη Θεσσαλονίκη στο πήγαινε και στο έλα· σύμφωνοι;» Τα υπόλοιπα τα καταλαβαίνετε. Πολύ καλό πικάπ, αν και το micro seiki dql-120 που πήρα αργότερα, είναι άλλη κλάση
 


Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
μου φυγε ένα βάρος....

500 χιλιόμετρα είναι μια πολύ καλή απόσταση ασφαλείας

δεν θα θελα με τίποτα να ενωθείς με τον @Γιάνννης :p :lolsign:
Μονο μην μου παρει τιποτα ενεργα του κιλου και Crown...Αλλιως ανετα του κανω ακροαστικη και αλκοολοποσιακη παρεουλα! :drinks:
 




daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.056
Γιάννη, όταν κατέβεις Αθήνα, θα χαρώ να κεράσω ποτάκι και ακροάσεις!
χειμώνα μόνο να ναι.....να κλείσει η αντιπυρική περίοδος...

είστε εκρηκτικό μείγμα :cry: :cry:
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Αφού έχεις πει πως δεν πίνεις ... :banned:
Ενα ουισκι ή κρασι σε τετοιες περιπτωσεις-γιατι οχι;

Εσυ ποσο συχνα πας σε φιλους για ακροαση;

Φιλε @delkod σε ευχαριστω πολυ για την προσκληση!Ισως καποτε πραγματοποιηθει η επισκεψη!
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Πρέπει να ενημερωθείς ότι οι εικονιζόμενες πλέξεις έχουν γίνει με εσφαλμένη...αρχιτεκτονική.

Επίσης εφόσον εκφράζονται αμφιβολίες για το ποιόν της πρώτης ύλης θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν αγωγοί από καλώδια ηχείων που θα είχαν μείνει ΄΄στην άκρη΄΄ από τα περασμένα.ή να προμηθευόσουν προσιτό καλώδιο ηχείων με στοιχειώδεις προδιαγραφές,όπως τα παρακάτω:

Η δε θωράκιση δεν είναι υποχρεωτική εφόσον θα γινόταν εμπεριστατωμένη πλέξη μεταξύ των αγωγών,σύμφωνα με την οποία δεν θα ίσχυαν παραλληλίες μεταξύ τους σε κανένα τμήμα της κατασκευής.

Έτερο σημείον προσοχής είναι ο αγωγός γείωσης να μην έχει ανώτερη τιμή αντίστασης σε σχέση με αυτούς που θ'ανήκουν σε φάση και ουδέτερο.
 

Μηνύματα
59
Reaction score
37
Πρέπει να ενημερωθείς ότι οι εικονιζόμενες πλέξεις έχουν γίνει με εσφαλμένη...αρχιτεκτονική.

Επίσης εφόσον εκφράζονται αμφιβολίες για το ποιόν της πρώτης ύλης θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν αγωγοί από καλώδια ηχείων που θα είχαν μείνει ΄΄στην άκρη΄΄ από τα περασμένα.ή να προμηθευόσουν προσιτό καλώδιο ηχείων με στοιχειώδεις προδιαγραφές,όπως τα παρακάτω:

Η δε θωράκιση δεν είναι υποχρεωτική εφόσον θα γινόταν εμπεριστατωμένη πλέξη μεταξύ των αγωγών,σύμφωνα με την οποία δεν θα ίσχυαν παραλληλίες μεταξύ τους σε κανένα τμήμα της κατασκευής.

Έτερο σημείον προσοχής είναι ο αγωγός γείωσης να μην έχει ανώτερη τιμή αντίστασης σε σχέση με αυτούς που θ'ανήκουν σε φάση και ουδέτερο.
Σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Λόγω της καραντίνας δεν μπορούσα να προμηθευτώ καλώδια. Θα το κάνω το προσεχές διάστημα. Όλες οι δοκιμές έγιναν με ό.τι υπήρχε διαθέσιμο στο σπίτι. Όσον αφορά την πλέξη, μπορείς να με παραπέμψεις σε κάποιο site ή σε κάποιο thread εδώ, στο avsite, που να δείχνει τρόπους σωστής πλέξης? Είχα δεί κάποτε σχεδιαγράμματα για τον τρόπο πλέξης της cardas και της xlo αλλά τώρα δεν μπορώ να τα βρώ με τίποτα. Και κάτι για τους αγωγούς. Ποιά η διαφορά ανάμεσα σ'ένα πολύκλωνο καλώδιο ηχείων, όπως αυτά που προτείνεις, και σ'ένα πολύκλωνο καλώδιο ρεύματος? Ευχαριστώ
Τον όρο "αρχιτεκτονική" τον χρησιμοποίησα γιατί σε κάποιο άλλο νήμα, ο κος Κόγιας είχε κάνει μια ανάρτηση που έλεγε "οπωσδήποτε η αρχιτεκτονική του καλωδίου παίζει ρόλο". Αν ακούγεται κάπως , ας το πούμε συνταγή, γεωμετρία , πλέξη. Νομίζω πως όλοι εδώ καταλαβαίνουν το νόημα
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Λόγω της καραντίνας δεν μπορούσα να προμηθευτώ καλώδια. Θα το κάνω το προσεχές διάστημα. Όλες οι δοκιμές έγιναν με ό.τι υπήρχε διαθέσιμο στο σπίτι. Όσον αφορά την πλέξη, μπορείς να με παραπέμψεις σε κάποιο site ή σε κάποιο thread εδώ, στο avsite, που να δείχνει τρόπους σωστής πλέξης? Είχα δεί κάποτε σχεδιαγράμματα για τον τρόπο πλέξης της cardas και της xlo αλλά τώρα δεν μπορώ να τα βρώ με τίποτα. Και κάτι για τους αγωγούς. Ποιά η διαφορά ανάμεσα σ'ένα πολύκλωνο καλώδιο ηχείων, όπως αυτά που προτείνεις, και σ'ένα πολύκλωνο καλώδιο ρεύματος? Ευχαριστώ
Τον όρο "αρχιτεκτονική" τον χρησιμοποίησα γιατί σε κάποιο άλλο νήμα, ο κος Κόγιας είχε κάνει μια ανάρτηση που έλεγε "οπωσδήποτε η αρχιτεκτονική του καλωδίου παίζει ρόλο". Αν ακούγεται κάπως , ας το πούμε συνταγή, γεωμετρία , πλέξη. Νομίζω πως όλοι εδώ καταλαβαίνουν το νόημα
Ιδού ένα απλό σχέδιο πλέξης για τρεις ανεξάρτητες μεταξύ τους δέσμες :
1589026153617.png


Προσέχουμε κάθε βήμα της πλέξης κατά τρόπον ώστε να ευθυγραμμίζονται σε μήκος τα σκέλη στο τέρμα.

Ο ίδιος προτιμώ καλώδια ηχείων καθότι ήδη διαθέτω τεμάχια που δεν χρησιμοποιώ πλέον.Έχω φτιάξει καλώδιο ρεύματος μέχρι και με Audioquest που διέθεταν μονόκλωνους αγωγούς χωρίζοντας και λαμβάνοντας τρία σκέλη για το ανωτέρω σχέδιο πλέξης.Κατά τον τερματισμό με τους ακροδέκτες για φάση και ουδέτερο αντίστοιχα είχα συνδέσει τα δύο κόκκινα και τα δύο μαύρα καλώδια από ξεχωριστά σκέλη όπως φαίνεται παρακάτω στο Audioquest standard.Έτσι εξασφαλιζόταν πρόσθετη πλέξη και ως προς τους εσωτερικά διατεταγμένους αγωγούς σε έκαστο σκέλος.
Για τον ακροδέκτη γείωσης από το τρίτο ανεξάρτητο πλεγμένο σκέλος που προοριζόταν για εκείνη συνδέθηκαν τα περιεχόμενα σε αυτό κόκκινο και μαύρο μαζί όπως δείχνει το Naim Audio preparation.

1589026577011.png
 
Last edited:


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.174
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top