Δοκιμές γιά επίδοξους ΄΄Χρυσαυτιάδες΄΄ (So we think we can hear...)

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.397
Reaction score
1.856
Απάντηση: Δοκιμές γιά επίδοξους ΄΄Χρυσαυτιάδες΄΄ (So we think we can hear...)

Φίλε Bhutia, σ' ευχαριστώ που έβαλες την καρδιά μου στη θέση της :107: !
Ευτυχώς, δεν "ακούω φωνές" (ακόμα)! Ούτε καμπάνες. Ούτε την Φωνή του Κυρίου.
The results of this processing sounded like anything from noise to crystal clear voices.
U must B kiddin' ! Καμιά πρέσσα σε γραμμή παραγωγής... μπορεί. :103: :103:
 


Μηνύματα
136
Reaction score
217
Απάντηση: Δοκιμές γιά επίδοξους ΄΄Χρυσαυτιάδες΄΄ (So we think we can hear...)

3.3 HZ στο πρώτο test, καλό φαίνεται.. Χρόνια πολλά
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Απάντηση: Δοκιμές γιά επίδοξους ΄΄Χρυσαυτιάδες΄΄ (So we think we can hear...)

Με ευχές γιά χαρούμενα...Χριστούγεννα.

http://www.akutek.info/demo_files/listening_tests

(Συνιστώνται 6 συνεχείς ακροάσεις του αποσπάσματος 30 δευτερολέπτων προτού αποφανθεί ο επισκέπτης)
 


vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.728
Reaction score
7.510
Απάντηση: Δοκιμές γιά επίδοξους ΄΄Χρυσαυτιάδες΄΄ (So we think we can hear...)

πω πωωωωωωωω....τρελλα αρθρα βρε λεβεντες μου ......πολλα μπραβο για την προσφορα σας και την ενημερωση !!!!!

Μπραβοοοοοοο και καλες γιορτες να εχουμε ολοι μας!!!!
 



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Παλι τσουβαλι? Εγω , Νοεμβριο του '18 με βουλα και υπογραφη, 16 Khz . Φιλος μου στα 48 του ,πανω απο 18 Khz.
Μην παρουμε τωρα και τις ηλικιες μερικων,των οποιων σχολια θεωρουμε και ευαγγελιο.
Λιγη περισοτερη σοβαροτητα δεν βλαπτει.
Επειδή υπάρχει...λίγη περισσότερη σοβαρότητα και ΄΄τη θέλουμε΄΄,γιατί να περιοριζόμασταν σε στατικούς τόνους;

Μπορούμε είτε με το setup αναφοράς μας ή με ποιοτικά ακουστικά να δοκιμάσουμε τη διακριτική ικανότητα του ακουστικού μας συστήματος και του δικού μας ηχοσυνόλου εκεί που πραγματικά μετράει,δηλαδή σε σύνθετους μουσικούς τόνους.

Η διαδικασία απλή: Ο ακροατής ακούει σε κάθε στάδιο δύο όμοια κομμάτια και καλείται να επιλέξει κάθε φορά εκείνο που του ακούγεται παραμορφωμένο.Ύστερα από κάθε ορθή επιλογή θα μειώνεται η στάθμη παραμόρφωσης για το επόμενο βήμα,ενώ ύστερα από κάθε εσφαλμένη θ'αυξάνεται.

Οδηγίες για τη διεξαγωγή της δοκιμής:

Εξηγήσεις πάνω στη λειτουργία της δοκιμής με την επισήμανση ότι λαμβάνονται υπόψιν και οι μη γραμμικές παραμορφώσεις των ηλεκτρομηχανικών μετατροπέων όπως και ότι πρόκειται περί τυφλού τεστ με υποχρεωτική την επιλογή.

1567007002177.png
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Για να θυμόμαστε από πού είχε ξεκινήσει η ιστορία με διάφορα ακροαματικά test....

Δοκίμασα και την τυφλή δοκιμή πάνω στο δυναμικό εύρος...Στάθμη αναφοράς στο ηχοσύστημα η ανώτερη μέση συνεχόμενη στάθμη που φτάνω σε αγαπημένα κομμάτια,δηλαδή 90+ dB.Σε αυτήν γνωρίζω ότι τα ηχοσυστήματα με Triton και τις κόρνες αντίστοιχα δεν κινδυνεύουν...Γνωρίζοντας επίσης τη συνήθη τιμή σε θόρυβο υποβάθρου για τους συγκεκριμένους χώρους επελέγη να γίνει το τεστ κατευθείαν στα αρχεία των 72 dB και όχι παραπάνω...
1615238559789.png


Υπάρχουν πάντως και άλλες ενδιαφέρουσες - απευθυνόμενες σε επίδοξους και μη χρυσαυτιάδες - τυφλές δοκιμές στη σελίδα...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.391
Reaction score
125.535
Γνωρίζοντας επίσης τη συνήθη τιμή σε θόρυβο υποβάθρου για τους συγκεκριμένους χώρους επελέγη να γίνει το τεστ κατευθείαν στα αρχεία των 72 dB
Έτσι. :hi:

Γνωρίζοντας τις βασικές παραμέτρους, δε χρειάζεται κανένα τεστ για να ξέρουμε με βεβαιότητα τη δυνατότητα ανάλυσης δυναμικού εύρους του σεταπ. 8-)

Με 72 ντεσιμπέλ δυναμικό εύρος αναπαραγωγής, εκτιμώ πως είναι άριστη η ακρόαση σε στάθμες αναφοράς, με μηδενικό στην πράξη αντιληπτό θόρυβο ηρεμίας, δηλαδή απόλυτη ησυχία υποβάθρου.



ΥΓ.

Εγώ εν γνώση μου σήκωσα το θόρυβο περιβάλλοντος με αναμμένο προβολέα, που βεβαίως είναι εύκολα ακουστά τα ανεμιστήρια του μέσα στην ησυχία του χώρου ακρόασης (αν και καθόλου ενοχλητικά), οπότε χρειάστηκε να σηκώσω αρκετά τη στάθμη, ώστε ο χαμηλός θόρυβος του τεστ να μη μασκάρεται από το θόρυβο του προβολέα, χονδρικά 5-6 ντεσιμπέλ πρέπει να έχασα από αυτόν.

Ωστόσο, εκεί που με βεβαιότητα διέκρινα 78 ντεσιμπέλ εύρους υπό αυτές τις "αντίξοες" συνθήκες θορύβου περιβάλλοντος, ήμουν κατά 9 ντεσιμπέλ κάτω από τη στάθμη που ακούω "στα κέφια" (βολιουμ στο "0"), τα αγαπημένα κομμάτια μουσικής μου, και εννοείται χωρίς να με ενοχλεί κάτι..

Κι έτσι, καταλαβαίνεις με αρκετή ακρίβεια σε τι στάθμες παίζω όταν μιλάμε για πολύ αγαπημένα ακούσματα, από κραφτγουερκ μέχρι.. :lol:


Που το ακούσαμε σερί και με τον κοτσιδη στο "0" του βολιουμ..

Κι αυτό, ανετως:


Χωρίς αντιληπτή παραμόρφωση πάντα.

Φυσικά αυτές οι στάθμες είναι καγκουριές.
Και μόνο για λίγα λεπτά ακρόασης, που ακολουθούνται από ένα γεμάτο 4-ωρο μειωμένης αντίληψης του αυτιού, μέχρι αυτό να.. ηρεμήσει.

Ωστόσο, αυτό το ευρύ δυναμικό περιθώριο, είναι που εγγυάται την ελάχιστη δυναμική συμπίεση σε νορμάλ στάθμες "αναφοράς".
 
Last edited:


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.505
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top