Δοκιμή του AppStreamer της Crystal Audio

Μηνύματα
116
Reaction score
1
Απάντηση: Δοκιμή του AppStreamer της Crystal Audio

Άψογη παρουσίαση, όπως πάντα!
Δύο σημαντικές, για μένα, ερωτήσεις:

1. Παίζει όλα τα hd flac, από 24/32 έως και 24/192;
2. Αν ναι, τα "δίνει" αυτούσια, χωρίς καμμιά επεξεργασία, στην ομοαξονική ψηφιακή έξοδο;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!
 



gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Απάντηση: Δοκιμή του AppStreamer της Crystal Audio

η συχνότητα δειγματοληψίας δεν νομίζω να σου εξασφαλίζει την bit-perfect αναπαραγωγή
 

Μηνύματα
116
Reaction score
1
Απάντηση: Δοκιμή του AppStreamer της Crystal Audio

η συχνότητα δειγματοληψίας δεν νομίζω να σου εξασφαλίζει την bit-perfect αναπαραγωγή
Δεν μπορώ να το πώ κι εγώ με σιγουριά, θα μπορούσε ίσως να απαντήσει κάποιος από την Crystal ή κάποιος με παρόμοιο player (Mede8er;)
Η ιδέα πάντως είναι να χρησιμοποιήσω το Appstreamer όχι μόνο για ταινίες αλλά και σαν αναπαραγωγέα hd flacs, σε συνδυασμό με κάποιο εξωτερικό DAC. Η χρήση του PC για αυτή την δουλειά δεν με πολυενθουσιάζει...
 

Μηνύματα
27.725
Reaction score
26.049
Απάντηση: Δοκιμή του AppStreamer της Crystal Audio

η συχνότητα δειγματοληψίας δεν νομίζω να σου εξασφαλίζει την bit-perfect αναπαραγωγή
Οχι η συχνότητα μόνη της δε λέει κάτι. Ομως , αν ξέρουμε τι κάνει το κάθε μηχάνημα και ειδικά το dac , είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε πως υλοποιείται στο εκάστοτε μηχάνημα , αυτή η λειτουργία.
Πχ Pioneer susano , οτι πάιρνει βγάζει. Δλδ αν του δώσεις flac 24/192 , αυτό θα αποκωδικοποιήσει.
Αν του δώσεις dsd , αυτούσιο αυτό θα αποκωδικοποιήσει. Χωρίς περαιτέρω επεξεργασίες. Αν αυτές δεν ζητηθούν απο τον χρήστη.




Denon avp a1hd, ο δικός μου .
Μια απο τα ίδια.


Yamaha dsp z11, μια απο τα ιδια.



Sony ta da 9000es , και ας είναι πιο παλιός στα φορμά ηχου blu ray, τα ίδια.




MARANTZ ο μεγάλος , τα ιδια.


Αυτάαααα
 

Μηνύματα
639
Reaction score
535
Απάντηση: Δοκιμή του AppStreamer της Crystal Audio

Πήρα κι εγώ το appstreamer, με την προσφορά 70κάτι ευρώ που το έχει το electroworld.

Ένα κουλό κάνει μόνο. Δεν γεμίζει τελείως την οθόνη. 2-3 ταινίες που δοκίμασα σε 720p, αφήνει ένα κενό γύρω-γύρω περί τους 2-3 πόντους. Κανένα zoom setting του player δεν κατάφερε να το φέρει από άκρη σε άκρη. Ακόμα και stretch σε full screen να το κάνω, τίποτα.
Σημειωτέον δε, ότι όταν είμαι στο μενού του player, γεμίζει κανονικότατα ολόκληρη την οθόνη.
Συμβαίνει σε κανέναν άλλο;
 

Μηνύματα
639
Reaction score
535
Απάντηση: Δοκιμή του AppStreamer της Crystal Audio

Ένα κουλό κάνει μόνο. Δεν γεμίζει τελείως την οθόνη. 2-3 ταινίες που δοκίμασα σε 720p, αφήνει ένα κενό γύρω-γύρω περί τους 2-3 πόντους. Κανένα zoom setting του player δεν κατάφερε να το φέρει από άκρη σε άκρη. Ακόμα και stretch σε full screen να το κάνω, τίποτα.
ΟΚ, το βρήκα. Είχα ενεργοποιήσει κατά λάθος το setting 'Μεγένθυση' κι αυτό έκανε τη ζημιά. Προφανώς είναι το overscan σε ελεύθερη μετάφραση...
Βγήκε off (ή κατά appstreamer .... 'ΕΚΤΟΣ' :) ) και όλα καλά.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.542
Reaction score
94.798
Απάντηση: Δοκιμή του AppStreamer της Crystal Audio

Λεώ!!!! Κάτι μου χρωστάς!!!
 

Μηνύματα
377
Reaction score
0
Απάντηση: Δοκιμή του AppStreamer της Crystal Audio

Παιδιά έχουμε καμιά εξέλιξη έγινε καμιά άλλη δοκιμή;
 

Μηνύματα
639
Reaction score
535
Απάντηση: Δοκιμή του AppStreamer της Crystal Audio

Ας πω εγώ τις εντυπώσεις μου, μετά από 2-3 μέρες συμβίωσης με το appstreamer.

Το μηχανάκι έπαιξε τα πάντα, τα περισσότερα απροβλημάτιστα.
Σε ένα-δυο ταινίες 720p έκανε αρκετά σπασίματα στην κίνηση, δεν κατάλαβα το λόγο (δεν ήταν δικτυακός, ούτε σχετικός με το framerate).
Άλλες ταινίες, 1080p τις έπαιξε άψογα.
BD folder έπαιξε κανονικά, με πλήρες μενού και πέρασε σωστά DTS-HD ήχο.
BD iso δε δοκίμασα ακόμα.

Έχει 2-3 εκνευριστικά buggάκια, τίποτε σοβαρό, θα λυθούν πιστεύω με κάποιο firmware upgrade.
Ένα feature που δεν έχει, και θα ήθελα οπωσδήποτε, είναι το lipsync.
 

Μηνύματα
2
Reaction score
0
Απάντηση: Δοκιμή του AppStreamer της Crystal Audio

Μια ερωτησούλα πρός τους κατόχους του μηχανήματος: Ομαδοποιεί με κάποιο τρόπο τις ταινίες και αν χρησιμοποιεί κάποια υπηρεσία πχ. imdb.com για να δώσει εξώφυλλα, σύντομη περιγραφή , αξιολόγηση κλπ. Ευχαριστώ .
 

Μηνύματα
1
Reaction score
0
Απάντηση: Δοκιμή του AppStreamer της Crystal Audio

Γεια σας. Να συμπληρωσω και εγω κατι πολυ βασικο για το μηχανακι αυτο. Εννα θεμα που εχει ταλαιπωρησει πολυ κοσμο. Οσες ταινιες 3D εχω βαλει τις παιζει ολες αψογα και χωρις σπασιματα και το κυριοτερο με ΣΩΣΤΟΥΣ ΥΠΟΤΙΤΛΟΥΣ δηλαδη στην μεση και οχι δεξια αριστερα. Ελπιζω καποια παιδια να λυσουν το προβλημα αυτο
 

Μηνύματα
209
Reaction score
1
Απάντηση: Δοκιμή του AppStreamer της Crystal Audio

Παιδιά έχουμε καμιά εξέλιξη έγινε καμιά άλλη δοκιμή;
Οντως περιεργη σιωπη, μηπως επειδη ειναι <<ΕΛΛΗΝΙΚΟ>>.
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Απάντηση: Δοκιμή του AppStreamer της Crystal Audio

Μπορεί να έχει δουλειά ο lesarros και να μην πρόλαβε να κάνει άλλες δοκιμές, δείξτε λίγο υπομονή..
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Δοκιμή του AppStreamer της Crystal Audio

Παιδιά συγγνώμη για την καθυστέρηση,υπήρξαν κάποια τρεχάματα την τελευταία εβδομάδα και δεν είχα καθόλου χρόνο.Συνεχίζουμε κανονικά πλέον.Το γεγονός ότι είναι από Ελληνική εταιρία ο player ίσα ίσα που μας χαροποιεί ιδιαίτερα.Φτιάχνω καφέ,διαβάζω πιο προσεκτικά τα μηνύματα με τις ερωτήσεις σας και επανέρχομαι!
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Δοκιμή του AppStreamer της Crystal Audio

Δοκιμάστηκε και με bd iso και με bd folder.

Σε bd iso έπαιξε κανονικά το μενού,ενώ δεν είχε και κανένα πρόβλημα με εξωτερικό ελληνικό υπότιτλο .srt.Τον αναπαρήγαγε κανονικά με το iso.:615:
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Δοκιμή του AppStreamer της Crystal Audio

Σε bd folder όμως υπήρχε πρόβλημα με των εξωτερικό υπότιτλο srt.Δεν τον έβλεπε καθόλου.Ακόμη και όταν έβαλα τον srt μέσα στον φάκελλο stream του bdmv folder και δίνοντας ίδια ονομασία στον srt με το m2ts πάλι δεν τον έβλεπε.Το δοκίμασα σε 2 διαφορετικά bdmv folders και δεν έβλεπε τον εξωτερικό υπότιτλο.
Εσωτερικούς υπότιτλους που έχει το bdmv τους βλέπει κανονικά.
Είναι κάποιο bug που πιστεύω στο επόμενο firmware θα το φτιάξουν.Αφού βλέπει εξωτερικούς srt σε bd iso,σίγουρα υπάρχει η δυνατότητα από το sdk της realtek να δει και bdmv folder.

Σε hd ήχο δεν παρουσιάστηκε κανένα απολύτως πρόβλημα.
Αύριο θα ανεβάσω και φωτογραφίες για όλα τα παραπάνω.
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Δοκιμή του AppStreamer της Crystal Audio

Για τον φίλο που ζήτησε να δοκιμαστεί και σε flac,κατεβάζω αυτή τη στιγμή,γιατί δεν έχω εγώ δικά μου και θα ποστάρω αργότερα σχετικά.
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Δοκιμή του AppStreamer της Crystal Audio

Μια ερωτησούλα πρός τους κατόχους του μηχανήματος: Ομαδοποιεί με κάποιο τρόπο τις ταινίες και αν χρησιμοποιεί κάποια υπηρεσία πχ. imdb.com για να δώσει εξώφυλλα, σύντομη περιγραφή , αξιολόγηση κλπ. Ευχαριστώ .
Δεν κάνει κάτι από τα παραπάνω,απλά αν βάλεις στο φάκελλο της ταινίας το cover και το ονομάσεις folder.jpg ή το ίδιο όνομα με το αρχείο της ταινίας πχ the.movie.of.me.720p.axxo.jpg τότε σου δείχνει το εξώφυλλο.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.014
Μηνύματα
2.885.339
Members
37.975
Νεότερο μέλος
Sonic10
Top