Δοκιμή του Dune Prime 3.0

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Μάλλον η πρώτη είναι, Λεωνίδα, γιατί θυμάμαι ότι την αποθήκευση στον σκληρό πρέπει να την έκανα πριν 2-3 χρόνια.

Αυτό που πρέπει να τσεκάρω είναι αν το κάνει και σε άλλα ISO files αυτό, πράγμα που προς το παρόν δεν μου το έχει παρουσιάσει καμιά άλλη από τις αποθηκευμένες ταινίες. Όμως αυτές είναι πάνω από 100 και σίγουρα θα με πάρει κάποιο χρονικό διάστημα να το ελέγξω.
-
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Στην 1η έκδοση του Avatar,στο blu ray υπήρχαν κάποιες αστοχίες τεχνικά,γι αυτό συμβαίνει αυτό.
Σπάνια θα το ξαναδείς,αλλά μη το αποκλείεις κιόλας.
 

Μηνύματα
600
Reaction score
880
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ποιο πάνω ότι στα 3D MKV αν βάλεις στο όνομα του αρχείου τα: 3DSBS ή 3DTAB αντίστοιχα με τον τύπο του 3D, γυρνάει το player σε λειτουργία 3D και παίζει κανονικά τους εξωτερικούς υπότιτλους SRT σε 3D, επιτρέποντας την ρύθμιση μεγέθους και ύψους στο "κάδρο" .
 



Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Καλημέρα σε όλους.

Επαναφέρω στην επικαιρότητα το νήμα, προκειμένου να ξανασυζητήσουμε λίγο την υπόθεση "AVATAR", που συζητούσαμε το Νοέμβρη του '14.

Προχθές λοιπόν, έκατσα στο σαλόνι να χαλαρώσω λίγο μαζί με την κόρη μου κι αφού δεν υπήρχε κάτι σημαντικό στην TV να δούμε, τη ρώτησα αν θέλει να δούμε το Avatar. Μου είπε ότι δεν το έχει δει ούτε στο σινεμά και μετά πήρα το δίσκο και τον έβαλα στο συρτάρι του Dune να τον παίξει. Ήταν η έκδοση Extended Collector's Edition, που είχα αγοράσει μετά την αποτυχημένη δοκιμή που ανέφερα στην προηγούμενη ανάρτησή μου.



Το player ξεκίνησε να τον παίζει κανονικά, αλλά κάπου εκεί, μετά το Κεφάλαιο 9 ή 10 (αν θυμάμαι καλά) άρχισε να κολλάει σε κάποιες σκηνές. Σκέφτηκα τότε τα λόγια του Γιώργου, που είχε γράψει τότε, το Νοέμβρη του '14 (post #1513):
Το Avatar είναι το πιο βαρύ Blu-Ray που έχει κυκλοφορήσει και ζορίζει πολλά players...
Χρησιμοποιώντας το AnyDVD μου, ριπάρισα πάλι το δίσκο σε έναν εξωτερικό USB 3 σκληρό ADATA HV620 των 2TB και μετά ανέθεσα στον Dune την αναπαραγωγή του μέσω του αρχείου ISO αυτή τη φορά.

Ω, του θαύματος, τα κολλήματα τέρμα! Είδαμε την ταινία κανονικά, χωρίς τα προηγούμενα προβλήματα.

Οπότε, η ερώτηση βγαίνει αβίαστα:

Εντάξει, το Avatar είναι βαρύ Bluray, αλλά το αρχείο ISO του είναι καλύτερα διαχειρίσιμο από τον Dune, από ότι ο ίδιος ο δίσκος;

Ποιος μπορεί να δώσει μιαν εξήγηση;

Ευχαριστώ.
-
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.390
Reaction score
74.658
Υποθέτω πως το ριπάρισμα αφαιρεί την ταλαιπωρία του layer change στο χειρότερα encoded BD όλων των εποχών.
Tα Dunes επίσης δεν φημίζονται ακριβώς για την ταχύτητα των drives τους. :rolleyes: Είναι τα χειρότερα BD players που έχω συναντήσει.



Λίγο αφού βγήκε έβαλα στο Dune 3.0 to Avatar, πήγα για ντους, βγήκα και τότε έπαιξε το menu. True story. :D
 


Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Υποθέτω πως το ριπάρισμα αφαιρεί την ταλαιπωρία του layer change στο χειρότερα encoded BD όλων των εποχών.
layer change
?????
Δηλαδή, αυτό το πωστοείπες "layer change" δεν υφίσταται στο αρχείο ISO?
Η ερώτηση είναι ειλικρινής και στην πραγματικότητα εκφράζει την άγνοιά μου για τον συγκεκριμένο όρο.

Tα Dunes επίσης δεν φημίζονται ακριβώς για την ταχύτητα των drives τους. :rolleyes: Είναι τα χειρότερα BD players που έχω συναντήσει.

Λίγο αφού βγήκε έβαλα στο Dune 3.0 to Avatar, πήγα για ντους, βγήκα και τότε έπαιξε το menu. True story. :D
Σχετικά με το true story σου, Δημήτρη, δεν πέφτεις και πολύ έξω στους χρόνους. Κάπως έτσι δούλεψε και σε μένα στην πρώτη προχθεσινή προβολή. (Εντάξει, δεν πήγα για ντους ακριβώς, αλλά ένα σαντουϊτσάκι πρόλαβα να το ετοιμάσω :smile:)

Τώρα, σε ότι αφορά στην εκτίμησή σου για την ταχύτητα (και την ποιότητα) των drive τους, τουλάχιστον σε ότι αφορά στο Prime 3.0, θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω (μερικώς) σ' αυτό. Πάντα βέβαια, συγκρινόμενο με players της εποχής του (π.χ. το Panasonic DMP-BD80, ένα εξαιρετικό, κατά τα λοιπά, player - για τα λεφτά και την εποχή του - αλλά υποδεέστερο του Prime). Με άλλο δεν το έχω συγκρίνει, οπότε το "μερικώς" ισχύει και μπορεί φυσικά να αρθεί η διαφωνία μου, αν αποκτήσω εμπειρία και από άλλο ή άλλα players.

 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.390
Reaction score
74.658
Τι layer change να έχει το ISO αφού είναι γραμμένο στο σκληρό; ;)
Τα BD έχουν χωρητικότητα 25GB ανα layer και 2 layers (επίπεδα εγγραφής). Ενώ σε ένα απλό BD player η αλλαγή απο το πρώτο στο δεύτερο γίνεται αόρατα, στα Dunes γίνεται της πουτ@νας. :D
 


Μηνύματα
84
Reaction score
1
Κύριοι την βοήθειά σας παρακαλώ θα ήθελα καθώς το δικό μου το έχω παροπλισμένο.

Μήπως γνωρίζετε εάν μπορεί να διαβάσει εξ. υπότιτλους σε ISO και BDMV folders;
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Κύριοι την βοήθειά σας παρακαλώ θα ήθελα καθώς το δικό μου το έχω παροπλισμένο.

Μήπως γνωρίζετε εάν μπορεί να διαβάσει εξ. υπότιτλους σε ISO και BDMV folders;
Το δικό μου διαβάζει υπότιτλους και στα δύο.
Όμως, μιλάω για τους υπότιτλους που συνοδεύουν τα αρχεία μετά το ripping από το δισκάκι στον σκληρό (εξωτερικό σκληρό, συνδεδεμένο στο player μέσω θύρας USB). Και το ripping να έχει γίνει σε υπολογιστή, για πολλούς δίσκους με το παλιό καλό AnyDVD HD, ενώ για νεότερους με το MKV (δηλαδή τα αρχεία είναι MKV).
Και στις δυο αυτές περιπτώσεις, όπως επίσης και σε παλιότερα αρχεία από δισκάκια DVD, οι υπότιτλοι ανιχνεύονται, αναγνωρίζονται και αναπαράγονται κανονικά.
Για άλλου είδους υπότιτλους δεν ξέρω, δεν έχω καν δοκιμάσει.
 

Μηνύματα
84
Reaction score
1
Υπότιτλους σε αρχεία *.mkv γνωρίζω πως παίζει απροβλημάτιστα.

Το ερώτημα προσανατολίζεται σε single ISO files (*.ISO) και σε δομές φακέλων BDMV.
 

Μηνύματα
3.187
Reaction score
773
Κύριοι την βοήθειά σας παρακαλώ θα ήθελα καθώς το δικό μου το έχω παροπλισμένο.

Μήπως γνωρίζετε εάν μπορεί να διαβάσει εξ. υπότιτλους σε ISO και BDMV folders;
Αν θυμάμαι καλά σε iso ήταν εφικτό .
Σε folders έκανα κάτι άλλο τότε. Με εξαίρεση τα seamless branching, έβαζα τον εξωτερικό υπότιτλο στο stream directory με τίτλο το αρχείο που είχε την ταινία. Πχ 0800.srt

Έχουν περάσει αρκετά χρόνια από τότε οπότε παίζει να μην θυμάμαι και καλά.

Ακόμα και τώρα πάντως, παίζει εξαιρετικά υλικό 1080p.
 

Μηνύματα
84
Reaction score
1
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Προς ενημέρωσή σας, εγώ αποχωρίζομαι το δικό μου μετά από αυτά τα χρόνια που με υπηρέτησε πιστά και χωρίς κανένα πρόβλημα, αλλά η 4K era προστάζει για αλλαγές.
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Καλημέρα σε όλους
Επαναφέρω το νήμα στην επικαιρότητα για να θέσω μιαν ερώτηση.

Εδώ και 3 μέρες περίπου, στο δικό μου Dune Prime 3.0 έχει σταματήσει να λειτουργεί η εφαρμογή YouTube, την οποία χρησιμοποιούσα καθημερινά, προκειμένου να βλέπει η εγγονούλα μου παιδικά τραγουδάκια και σποτάκια (ξέρετε, περνά-περνά η μέλισσα, αχ, κουνελάκι, ξύλο που θα το φας κ.α. παρόμοια).

Την απεγκατέστησα και την επανεγκατέστησα μέσω του Dune Store όπου είναι διαθέσιμη, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Παράλληλα, έκανα και αναβάθμιση του firmware της συσκευής, εγκαθιστώντας την τελευταία διαθέσιμη (έκδοση Beta), αλλά δεν υπήρξε γιατρειά. Ένα πουλάκι μου είπε ότι η μαμά Google ενδεχομένως πρέπει να έχει αφαιρέσει από τη λίστα της τη συσκευή, απενεργοποιώντας την εφαρμογή.

Η ερώτηση:
Μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο;
Και αν ναι, υπάρχει λύση επαναλειτουργίας της εφαρμογής;
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.603
Μηνύματα
2.865.605
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top