Δυναμικό εύρος. Το θέλουμε. Το θέλουμε;

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.041
Σωστά. Πολύ και απαιτητικό μπάσο έχει η σύγχρονη ηλεκτρονική. Χωρίς να το έχω ψάξει. στοιχηματίζω πως πάσχει από δυναμικό εύρος, πάραυτα. Τέλος πάντων. Ακούγεται ωραία πάντως και το κουνάει το ταβάνι (τον τοίχο στην περίπτωσή μου).

Μετά γυρνάς σε λίγο παλιότερες ηχογραφήσεις και είναι άμπασες. Χαρακίρι αν δεν υπάρχει ρυθμιστικό στο σύστημα.

Και μετά πέφτει στα χέρια σου κανένα πραγματικό ασυμπίεστο υλικό, καμία συναυλία ας πούμε και βλέπεις το φως το αληθινό. Χάος. Ή εκείνες οι παλιές ηχογραφήσεις της τέλαρκ. Βίνταζ, αλλά τα κανόνια βαράγανε καλά.

Τα πράγματα είναι αρκετά καλύτερα με τα πικάπ από ότι διαβάζω.

Επίσης, δεν ξέρω τί σκ@τ@ κόλπα κάνουν με το dsp τους τα lifestyle συστήματα τύπου sonos και κάνουν ακόμη και τους duran duran να ακούγονται μπιτάτοι. Τί μαγείρεμα πέφτει άραγε;
 
Last edited:

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Δεν είναι μόνο θέμα μπάσου, οι σύγχρονες ηχογραφήσεις είναι πολύ μπροστά εκμεταλλευόμενες προφανώς την τεχνολογία. Σαν άνθρωπος που ακούει κατά 95% νέες παραγωγές παρατηρώ πόσο εξελίσσονται με τον χρόνο. Υπάρχουν βέβαια ακόμα ηχογραφήσεις "παλαιού τύπου", με αναλογικό ύφος και εκνευριστικό φύσημα.

@dapost ίσως να πάσχουν σε δυναμικό εύρος αλλά τι να το κάνεις το δυναμικό εύρος αν είναι πάντα προς τα κάτω? Αν δηλαδή η ηχογράφηση κυμαίνεται από -40 έως -10db? Αυτό έχω παρατηρήσει πως συμβαίνει σε audiophile παραγωγές.
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Για αυτό ζω για την εποχή της "δυναμικής ισοστάθμισης" (ηλίθιος δικός μου όρος).

Βάζεις target curve, κάνει ανάλυση δυναμικού περιεχομένου και ισοσταθμίζει ανάλογα το περιεχόμενο. Τώρα όπως είμαστε ακούμε τη μια μπουμπουνητά και την άλλη το +4 ή +6dβ δεν φτάνει.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.041
Δεν είναι μόνο θέμα μπάσου, οι σύγχρονες ηχογραφήσεις είναι πολύ μπροστά εκμεταλλευόμενες προφανώς την τεχνολογία. Σαν άνθρωπος που ακούει κατά 95% νέες παραγωγές παρατηρώ πόσο εξελίσσονται με τον χρόνο. Υπάρχουν βέβαια ακόμα ηχογραφήσεις "παλαιού τύπου", με αναλογικό ύφος και εκνευριστικό φύσημα.

@dapost ίσως να πάσχουν σε δυναμικό εύρος αλλά τι να το κάνεις το δυναμικό εύρος αν είναι πάντα προς τα κάτω? Αν δηλαδή η ηχογράφηση κυμαίνεται από -40 έως -10db? Αυτό έχω παρατηρήσει πως συμβαίνει σε audiophile παραγωγές.
Αναγκαστικά είναι πάντα προς τα κάτω. Προς τα πάνω δεν πάει άλλο. Άρα για να έχεις μεγάλο δυν. εύρος πρέπει να κρατήσεις τα σιγανά περάσματα ...σιγά.
 

Μηνύματα
27.257
Reaction score
25.251
Μιάς και μιλάμε για δυναμικό εύρος. Με το παρόν ηχοσύστημα με τα 4 15ιντσα , 1 σε κάθε ηχείο και άλλο ένα σε κάθε σαμπ σήμερα που έχω κέφια και χώνω γκάζια με Μαίρη Λίντα στο Ηρώδειο , χτυπάω 95-100 db μέσο και κορυφές 1117db στα 3 περίπου μέτρα απο τα ηχεία σε 2,2 διευθέτηση. Μιλάμε για απίστευτη ηχογράφηση .
Μέτρηση με MASTECH MS 6700 c weghing, fast , όριο τα 120db γιατί πιο κάτω έβγαζε over συνέχεια .
 





P

PMC

Guest
Μιάς και μιλάμε για δυναμικό εύρος. Με το παρόν ηχοσύστημα με τα 4 15ιντσα , 1 σε κάθε ηχείο και άλλο ένα σε κάθε σαμπ σήμερα που έχω κέφια και χώνω γκάζια με Μαίρη Λίντα στο Ηρώδειο , χτυπάω 95-100 db μέσο και κορυφές 1117db στα 3 περίπου μέτρα απο τα ηχεία σε 2,2 διευθέτηση. Μιλάμε για απίστευτη ηχογράφηση .
Μέτρηση με MASTECH MS 6700 c weghing, fast , όριο τα 120db γιατί πιο κάτω έβγαζε over συνέχεια .

Για όποιον το ψάξει .....( γιατί είναι λίγο δύσκολο)


6E30E187-C050-49B0-A85E-E1D7754EDEC2.png
 



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.965
Reaction score
20.486
Οποιος θέλει εδω είμαστε να το επαναλάβουμε.
Ρε συ Γιάννη, τι να επαναλάβουμε; Αν ήταν 111,7dB να το καταλάβω. Αλλά 1.117dB, ε, όπως και να το κάνεις είναι λίγο δύσκολο!:)
 

Μηνύματα
27.257
Reaction score
25.251
Μιάς και μιλάμε για δυναμικό εύρος. Με το παρόν ηχοσύστημα με τα 4 15ιντσα , 1 σε κάθε ηχείο και άλλο ένα σε κάθε σαμπ σήμερα που έχω κέφια και χώνω γκάζια με Μαίρη Λίντα στο Ηρώδειο , χτυπάω 95-100 db μέσο και κορυφές 117db στα 3 περίπου μέτρα απο τα ηχεία σε 2,2 διευθέτηση. Μιλάμε για απίστευτη ηχογράφηση .
Μέτρηση με MASTECH MS 6700 c weghing, fast , όριο τα 120db γιατί πιο κάτω έβγαζε over συνέχεια .
117dB ήθελα να γράψω.
Πως κάνεις και συ έτσι? για έναν άσσο παραπάνω?
Εξ άλλου φαλινεται και από το όριο στα 120 db που έχω βάλει.
 





Μηνύματα
27.257
Reaction score
25.251
Και το ερώτημα που τίθεται είναι μέχρι πόσα db μπορείς να αντέξεις το μπουζούκι; :devilish:
Δεν έχεις παρά να το ακούσεις.
Δεν θα έχεις πρόβλημα πάντως , έχει σχεδόν big band , από πίσω. Και μπάσο έχει καλό και δυναμικά και καλογραμένο είναι.
Ή ποιος παίζει το μπουζούκι; :p
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Δεν έχεις παρά να το ακούσεις.
Δεν θα έχεις πρόβλημα πάντως , έχει σχεδόν big band , από πίσω. Και μπάσο έχει καλό και δυναμικά και καλογραμένο είναι.

Αφού παίζει ο Μανώλης θα το ακούσω και εγώ.
Αγαπημένος , άρχοντας εν ολίγης. Μας έχει τιμήσει και προσωπικά στο μαγαζί μας. Φοβερός:neo::neo:
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.606
Μηνύματα
2.867.586
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top