Δώμα ακροάσεων

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Προμηθεύσου πικάπ και λυχνιακό ενισχυτή.:lolsign:
Δεν πρόκειται να επιλύσεις κανένα από τα ουσιαστικά υφιστάμενα προβλήματα,αλλά θα έχεις την ευχαρίστηση ότι επένδυσες στο διαφορετικό και θα έχεις κάτι άλλο ν'ασχοληθείς....:p
 


Μηνύματα
347
Reaction score
105
Δεν υπάρχει.
Ο D3 είναι έτσι.
Και είναι εξαιρετικός ενισχυτής για τα λεφτά του.


Ο SIA2 είναι η μόνη ασφαλής επιλογή ανάμεσα σε όσα ανέφερες.
Είναι καλύτερος ενισχυτής από αυτόν που έχεις, αλλά "πιό ζεστό και όχι τόσο αυστηρό" δεν.
Έχει κι έξοδο για σαμπ!

Το λινκ του Κόγια είναι το τέλος της ενίσχυσης. Εκεί τελειώνει το πράγμα. Ενκορ, χύπεξ, άις. Αυτά.

Τάξη Α και ξύσταρχιδάκιασμεγκαζμά...:p

Χρειάζεται να ενσωματωθεί ένα σύστημα ισοσταθμισης στο πακέτο, ώστε να φέρεις τον ήχο στις γνωστές τάργκετ κερβ, δηλαδή στα γούστα σου (και μου και όλων, διότι όλοι το ίδιο ακούμε). Και φυσικά με λάουντνες, αφού, όπως λες, ακούς χαμηλά, κάτι που προβλέπω να αλλάξει όταν φτιάξεις το χώρο. Τότε θα ακούς στο τερματογκάζι.

Δε χρειάζεται να ασχολείσαι με καλώδια. Δε φτιάχνει ο ήχος με καλώδια.

Αν θες σοβαρή "αναβάθμιση", πήγαινέτα όλα πίσω στον Θέμη, και πάρε τα αντίστοιχα ενεργά ηχεία. Να φύγει από την εξίσωση το λάθος που μπορείς να κάνεις στην επιλογή ενισχυτή. Αυτοί, ξέρουν. (καλύτερα από σένα και μένα)
Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου να απαντήσεις!
Για τα ενισχυτικά αν δεν πάρω αυτό το πιο μαλακό και ζεστό στον ήχο δεν τον αλλάζω. Απο την άλλη βέβαια με τον cia2 τα άκουσα τα 40αρια...Φανταζόμουν οτι με τον MF θα το είχα αυτό. (Ακόμα θυμάμαι έναν b1 που είχα παλιά)
Ο Ενκορ που λες αν και ψηφιακός θα μου δώσει κάτι απο τα παραπάνω;

Προς το παρών θα μαζέψω λεφτά (να 'ναι καλά τα αναδρομικά...) για φτιάξιμο του χώρου (10τμ) και κάποια ισοσταθμιση-dsp.

Την έχω σκεφτεί την λύση αυτή για τα ενεργά, αλλά μέχρι να ξεχρεωσω την κάρτα δεν το κάνω.
Και από την άλλη δεν μπορώ να πάω στα 40αρια ενεργά. Είναι πολύ ακριβά για εμένα τώρα. Ίσως για τα 19αρια ενεργά...Μπορεί να ταιριάζουν και καλύτερα στα 10τμ.
[DOUBLEPOST=1542900057][/DOUBLEPOST]
Προμηθεύσου πικάπ και λυχνιακό ενισχυτή.:lolsign:
Δεν πρόκειται να επιλύσεις κανένα από τα ουσιαστικά υφιστάμενα προβλήματα,αλλά θα έχεις την ευχαρίστηση ότι επένδυσες στο διαφορετικό και θα έχεις κάτι άλλο ν'ασχοληθείς....:p
Σωστό κι αυτό, αλλά έτσι με τις τραμπες χάνεις λεφτά και μετά αν αναπολείς αυτό που είχες...;
Αυτό με τα λυχνιακά ίσως να γίνει στο μέλλον στην προενίσχυση.
 

Μηνύματα
347
Reaction score
105
Κρατά τον ενισχυτή που έχεις
Και πάρε από εδώ κάτι κατά προτίμηση dirac
https://www.minidsp.com

Μόνο έτσι εάν φέρεις κάποιον Νά στο ρυθμισει (σου προτείνω τον κάστρουνη ) ίσως παίξουν τα ηχεία σου
Ότι άλλο κάνεις πετάς λεφτά στο κάδο
Και περιποιηση του χώρου
Μάλλον αυτό θα κάνω, και αργότερα ίσως πάω στα ενεργά 19.Θα χάσω λίγο σε χαμηλό, αλλά θα βάλω και ένα REL sub και θα είμαι μια χαρά.
Μπορείς να με βοηθήσεις λίγο με τα minidsp; Είναι τόσο πολλά και έχω μπερδευτεί.
 


Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Καταρχάς έχεις ανθρώπο να στο ρυθμισει ;
Σου προτεινω να πάρεις τηλ τον κάστρουνη ώστε να σε καθοδηγήσει στα σωστα βηματα κ έπειτα ρύθμιση συστήματος...
 

Μηνύματα
347
Reaction score
105
Μίλησα με έναν κύριο γνώστη για να έρθει να μου μετρήσει τον χώρο.
Δεν του είπα για τέτοια ρύθμιση.Υποθέτω θα ξέρει.
O Harman 990 είχε ενσωματωμένο dsp...Τα minidsp είναι υποδεέστερό του;
 



Μηνύματα
347
Reaction score
105
Εντάξει ένας γνώστης πιστεύω θα τα ξέρει όλα και θα συμφέρει...:errwhat:
Ωστόσο άλλαξα θέση τα ηχεία,τα πήγα πιο κοντά στις γωνίες και 60 εκ από τον πίσω τοίχο και μου αρέσει πολύ το αποτέλεσμα!
 


Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Μάλλον εξαρτάται από τη διάμετρο του γούφερ. Για πες τη.
Επίσης εξαρτάται και από τη σχεδίαση του κατασκευαστή. Αυτός έχει υπολογίσει κάποια απόσταση που συγκλίνουν οι λοβοί των 3 μεγαφώνων.
 

Μηνύματα
262
Reaction score
135
Εάν θέλεις ζεστό ήχο με τα atc χρειάζεσαι pick up με καλό phono και λαμπάτη προενίσχυση και ίσως ένα vintage pick up με μια denon dl 103 να ήταν μια λύση επίσης να προσθέσω ότι στο δικό σου χώρο που είναι μικρός μπορείς και με ολοκληρωμένο λάμπα το έχω δοκιμάσει και με τα 11 και με τα 40 και δεν απογοητεύτηκα τουναντίον.
[DOUBLEPOST=1550052606][/DOUBLEPOST]Επίσης μη βάλεις sub με τα atc θα υποβαθμίσεις τον ήχο εκτός αν έχεις το sub της εταιρίας .
 

Μηνύματα
965
Reaction score
1.673
Ό,τι να'ναι...

Δε δουλεύει το "εργαλίειο" με "ολοκληρωμένο λάμπα" 11W ή 40W, μη το "βαζανίζετε".

Επίσης, γενναίοι μου, αν θέτε "ζεστό ήχο", τα ATC δεν κάνουν, μη τα παιδεύετε τα κακόμοιρα.
 
Last edited:


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Εάν θέλεις ζεστό ήχο με τα atc χρειάζεσαι pick up με καλό phono και λαμπάτη προενίσχυση και ίσως ένα vintage pick up με μια denon dl 103 να ήταν μια λύση επίσης να προσθέσω ότι στο δικό σου χώρο που είναι μικρός μπορείς και με ολοκληρωμένο λάμπα το έχω δοκιμάσει και με τα 11 και με τα 40 και δεν απογοητεύτηκα τουναντίον.
[DOUBLEPOST=1550052606][/DOUBLEPOST]Επίσης μη βάλεις sub με τα atc θα υποβαθμίσεις τον ήχο εκτός αν έχεις το sub της εταιρίας .
Στην πυρά παρακαλώ

1.jpg
 

Μηνύματα
947
Reaction score
2.990
Γειά χαρά σε όλους!
Έχω φτιάξει ένα δώμα-στουντιάκι χωρίς ιδιαίτερη περιποίηση μέσα και έχω πάρει τα 40αρια λίγο καιρό τώρα.Για αρχή έβαλα ένα ξύλινο πατωμα laminate με υπόστρωμα αντικραδασμικό από κάτω.Αργότερα θα βάλω κάνα δύο διαθλαστές.
Δεν είχα προλάβει να τα απολαύσω ακόμα όπως ήθελα ,λόγω νέου μέλους στην οικογένεια!
Τώρα όμως ήρθε η ώρα και σκέφτομαι για αλλαγή ενισχυτή σε κάτι ποιό ζεστό και όχι τόσο αυστηρό όσο XTZ D3 που έχω τώρα.
Λοιπόν οι σκέψεις μου είναι και στα σε μεταχειρισμένα κυρίως,κοντά στα 1400ε.Σε ολοκληρωμένο ή προ-τελικό.
Αυτά που σκέφτομαι προς το παρόν είναι Musical Fidelity P270,Audio analogue Maestro και τον ATC Sia2 ή τον τελικό P1 (δύσκολο να βρεθεί μεταχειρ.)
Έχω ενδιασμούς για τα ATC ενισχυτικά γιατί θέλω να αποφύγω την ίδια φιλοσοφία και στον ενισχυτή.

Ακούω σε χαμηλές και μέτριες εντάσεις και σε απόσταση 2 με 2,5 μέτρα.Και το δώμα είναι 2x3 μέτρα.
Ποιά η γνώμη σας;
Εάν δεν το νομιμοποιήσεις, ότι και να βάλεις... δεν παίζει.
 

Μηνύματα
262
Reaction score
135
εγώ είχα τα 11 με ολοκληρωμένο λάμπα 2 επί 80 κι έπαιζαν εξαιρετικά όπως επίσης και οι ολοκληρωμένοι της naim τα έπαιζαν ακόμα και οι μικροί τα είχαμε δοκιμάσει στον ορφέα επίσης και η διενίσχυση λειτουργεί καλά με τα atc ενεργή η παθητική όπως ακόμα καλύτερα ενισχυτές monoblock όλα αυτά βέβαια όταν δεν μπορείς να έχεις asr
 

Μηνύματα
262
Reaction score
135
Πολλοί αντέδρασαν με τα λεγόμενα μου μα εγώ απλός προσπάθησα να βοηθήσω τον άνθρωπο για μια προσιτή λύση και από προσωπικές εμπειρίες μια που έχω και τα 11 και τα 40 δεν είμαστε όλοι γνώστες σε θεωρητικό επίπεδο παρόλα αυτά επί του πρακτέου τα 40 στο δικό μου χώρο τα οδηγώ με δύο τελικούς vincent sp331 mk2 bi amping με λαμπάτο προ και πηγή pick up asr phono 2m black cartridge και είμαι πολύ ευχαριστημένος πολύ ζεστός αναλυτικός και υπέρ του δέοντος δυνατός ήχος atc δύναμη.
 

Μηνύματα
347
Reaction score
105
Εάν δεν το νομιμοποιήσεις, ότι και να βάλεις... δεν παίζει.
Είναι νόμιμο και πληρώνει και δικό του ΕΝΦΙΑ...
Τα έχει βγάλει τα λεφτά του ,αλλά δυστυχώς δεν μπορούσε να έβγαινε μεγαλύτερο και πρέπει να βολευτώ με αυτό που έχω.
Ίσως έκανα βλακεία που πήγα σε τρίδρομο πριν φτιάξω τον χώρο.
[DOUBLEPOST=1555949708][/DOUBLEPOST]
Πολλοί αντέδρασαν με τα λεγόμενα μου μα εγώ απλός προσπάθησα να βοηθήσω τον άνθρωπο για μια προσιτή λύση και από προσωπικές εμπειρίες μια που έχω και τα 11 και τα 40 δεν είμαστε όλοι γνώστες σε θεωρητικό επίπεδο παρόλα αυτά επί του πρακτέου τα 40 στο δικό μου χώρο τα οδηγώ με δύο τελικούς vincent sp331 mk2 bi amping με λαμπάτο προ και πηγή pick up asr phono 2m black cartridge και είμαι πολύ ευχαριστημένος πολύ ζεστός αναλυτικός και υπέρ του δέοντος δυνατός ήχος atc δύναμη.
Πολύ ενδιαφέρουσα η πρότασή σου!
Πρωταρχικός μου στόχος τώρα μετά τα βαφτίσια , να φτιάξω τον χώρο από επαγγελματία του χώρου.
Προς το παρόν τα απολαμβάνω όπως είναι στον χώρο μου ,όποτε μπορώ, και αρκετές φορές χαμόγελα ικανοποίησης συνοδεύουν τις ακροάσεις.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.056
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top