ΕΜΕΙΣ ΟΙ ...ΠΟΛΥΚΑΝΑΛΟΙ!

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.042
χρονια πολλά σε όλους.
ο πολυκάναλος μου αν και καλο μοντελο
στα νιατα του είναι πλέον 12 ετών.
ενώ οι πολυκάναλες μουσικές ήταν εξαιρετικές το upmix
δεν με ενθουσίαζε.
από τα γραφωμενα σας καταλαβαίνω ότι οι καινούργιοι κάνουν καλύτερη δουλεια.
πρόσφατα έψαχνα να δω τι θα γινει αν ρυθμίσω το kodi να κανη την επεξεργασία και
να βγαζει αποκωδικοποιημένο lpcm.
δεν είδα και καμια διαφορα στην αποκωδικοποίηση αλλα μετά δεν δουλευαν τα dsp του ενισχυτή και άνοιξα το upmix στο kodi το οποιο κάνει το δικαναλο 7.1.
ε λοιπόν η διαφορα είναι απίστευτη.
τα upmix που κάνει το kodi φτάνουν το 95% των πραγματικών πολυκάναλων παραγωγων.
παρόλο που τα περιφεριακα ηχεία δεν ιδια με τα μπροστινά γουστάρω πλέον τόσο πολύ που δεν μπορώ να ακούσω τίποτα δικαναλο.
προσπαθώντας να καταλάβω τι είναι αυτό που κανει τόσο καλα δοκίμασα να ακούσω μονο τα περιφερειακά ηχεία με τα μπροστινά κλειστά.
στην περίπτωση του πολυκάναλου ακούγεται ο ήχος θολος σαν να ακούγονται μονο ανακλάσεις.
στην περίπτωση του kodi ο ήχος από τα περιφερειακά είναι πεντακάθαρος σε σημείο που σκέφτηκα ότι δεν κάνει καμια επεξεργασία και απλα παίζουν το ίδιο περιεχόμενο.
ο yamaha έχει ένα τέτοιο dsp που παίζουν όλα τα καναλια το ίδιο και το δοκίμασα αλλα δεν ήταν καλο το αποτέλεσμα.
για πείτε τη γνώμη σας όσοι παίζεται με kodi και όσοι παίζεται με καινούργιους πολυκαναλους
και έχετε τη δυνατότητα να κλεισετε τα περιφεριακα.
κάνουν τόσο καλη δουλεια οι αλγόριθμοι πλέον η δεν κάνει καμια επεξεργασία το kodi;
Back, έχεις δοκιμάσει να ακούσεις από kodi spotify / tidal με τα ανάλογα plugin; Αν ναι, έχεις δοκιμάσει και με upmix; Παίζ;
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Χρόνια πολλά!
Ποια έκδοση του kodi έχεις και αν μπορείς βάλε ένα screenshot από την οθόνη με τις ρυθμίσεις ήχου...


Μη φανεί ως εξυπνάδα, αλλά επειδή με έχει απασχολήσει και μένα, κατά πόσο ή μουσική μεταφέρεται σε διάφορες μορφές επεξεργασμένες, έτσι λοιπόν και η μορφή ας πούμε 5.1 που μάλλον είναι και οι περισσότερες, με πιο κριτήριο είναι ακουστικά ορθές, αφού με ένα απλό Converter μπορώ και εγώ να μετατρέψω ένα αρχείο μουσικής σε πολυκαναλικό.

Εδώ θα ήθελα μία απάντηση από τον @costas EAR .
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.593
Εδώ θα ήθελα μία απάντηση από τον @costas EAR .
Είναι λάθος η ερώτηση...

Η παραδοχή (αφού μπορώ..) είναι λάθος και συνάγει ερώτηση-συμπέρασμα βασιζόμενο σε αυτήν.
ε λοιπόν η διαφορα είναι απίστευτη
γουστάρω πλέον τόσο πολύ που δεν μπορώ να ακούσω τίποτα δικαναλο.
Αυτά είναι φίλε.

Γουελκαμ του δε κλαμπ. ;)
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Back, έχεις δοκιμάσει να ακούσεις από kodi spotify / tidal με τα ανάλογα plugin; Αν ναι, έχεις δοκιμάσει και με upmix; Παίζ;
όχι δεν έχω δοκιμάσει
Χρόνια πολλά!
Ποια έκδοση του kodi έχεις και αν μπορείς βάλε ένα screenshot από την οθόνη με τις ρυθμίσεις ήχου...
το 18.6 upmix.
δεν έχει καμια ρύθμιση.
μονο ένα κουμπάκι που λέει upmix on off.
Αυτά είναι φίλε.

Γουελκαμ του δε κλαμπ. ;)
για εσένα είναι εύκολο να μας πεις τι κάνουν τα περιφερειακά αφού ένα κουμπάκι πατάς σε κάθε ηχείο.
 
Last edited:



Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Είναι λάθος η ερώτηση...

Η παραδοχή (αφού μπορώ..) είναι λάθος και συνάγει ερώτηση-συμπέρασμα βασιζόμενος σε αυτήν.



Αυτά είναι φίλε.

Γουελκαμ του δε κλαμπ. ;)


Κατάλαβα!
Θα έπρεπε να συγκρίνει και ένα upmixing με το πως κάνει ο ενισχυτής την επεξεργασία για να βγει σωστό συμπέρασμα.


όχι δεν έχω δοκιμάσει


το 18.6 upmix.
δεν έχει καμια ρύθμιση.
μονο ένα κουμπάκι που λέει upmix on off.


για εσένα είναι εύκολο να μας πεις τι κάνουν τα περιφερειακά αφού ένα κουμπάκι πατάς σε κάθε ηχείο.


Την έχω την Leia και κατάλαβα τι λες όμως αν έχω off την επιλογή και κάνει το upmixing ο ενισχυτής μου ακούγεται πολύ πιο καλύτερα, σα να προσθέτει πολύ μπάσο στα κανάλια το kodi...
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Την έχω την Leia και κατάλαβα τι λες όμως αν έχω off την επιλογή και κάνει το upmixing ο ενισχυτής μου ακούγεται πολύ πιο καλύτερα, σα να προσθέτει πολύ μπάσο στα κανάλια το kodi...
σε εμενα είναι χειρότερα μάλλον έχεις καινουργιο ενισχυτή με καλύτερους αλγορυθμους.

υγ.τι εννοείς πολύ μπάσο;
δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα:lolsign:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.593
για εσένα είναι εύκολο να μας πεις τι κάνουν τα περιφερειακά αφού ένα κουμπάκι πατάς σε κάθε ηχείο.
Τα περιφερειακά, κατά τα διαθέσιμα απμίξινγκ, παίζουν τμήμα της μουσικής, με ευκρίνεια και ανάλυση, κι όχι παραμορφωμένες τεχνητές ανακλάσεις που φαντάζονται κάποιοι.

Η δουλειά του απμίξινγκ είναι να διευρύνει το πλάτος της μουσικής σκηνής (που φυσικά αρέσει σε όλους) και να προσθέσει άμεση ακτινοβολία από πλευρές του δωματίου που προσλαμβάνεις μόνο έμμεση, με αποτέλεσμα να αυξάνεται στη θέση ακρόασης ο λόγος άμεσης προς έμμεση και να μειώνεται η αλλοίωση από την ηχητική ταυτότητα του χώρου, χωρίς να χρειάζεται περαιτέρω φίμωση της διαθέσιμης στο χώρο ενέργειας.

Δηλαδή, η χρήση πολλαπλών ηχείων σε οποιοδήποτε χώρο, οδηγεί μέσω απμίξινγκ στην πιστότερη αναπαραγωγή, αφού μειώνει τη συμμετοχή του χώρου στο τελικό αποτέλεσμα που εισπράττεις στη θέση ακρόασης.


Στο αμιγώς πολυκάναλο περιεχόμενο μιας πραγματικής πολυκαναλης παραγωγής, τα πράγματα είναι διαφορετικά.

Εκεί υπάρχει περίπτωση τα περιφερειακά ηχεία

1. να αναπαράγουν μόνο πληροφορίες χώρου (πρώτες ανακλάσεις) από το χώρο ηχογράφησης, οπότε εσύ κάθεσαι σπίτι σου αλλά ακούς το χώρο της ηχογράφησης (πχ ένα καθεδρικό ναό) κι όχι τους τοίχους του σπιτιού σου, ή

2. Να αναπαράγουν κατ'αποκλειστικότητα κάποια όργανα που δεν αναπαράγονται από τα υπόλοιπα ηχεία, μαζί με αναπαραγωγή της βάσης της μουσικής, η οποία αναπαράγεται ουσιαστικά όμοια από όλα τα ηχεία.

Σε κάθε περίπτωση, η προσλαμβανόμενη άμεση ακτινοβολία από όλα τα ηχεία αυτά, είναι κλάσεις περισσότερη από ένα βινταζ σεταπ, οπότε ο χώρος και οι αλλοιώσεις που αυτός προσθέτει με την έμμεση ακτινοβολία, περνάει σε δεύτερη μοίρα και ακούς πιο "καθαρά" την ηχογράφηση, δηλαδή με αυξημένη πιστότητα.
 
Last edited:

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Τα περιφερειακά, κατά τα διαθέσιμα απμίξινγκ, παίζουν τμήμα της μουσικής, με ευκρίνεια και ανάλυση, όχι παραμορφωμένες τεχνητές ανακλάσεις που φαντάζονται κάποιοι.

Η δουλειά του απμίξινγκ είναι να διευρύνει το πλάτος της μουσικής σκηνής (που φυσικά αρέσει σε όλους) και να προσθέσει άμεση ακτινοβολία από πλευρές του δωματίου που προσλαμβάνεις μόνο έμμεση, με αποτέλεσμα να αυξάνεται στη θέση ακρόασης ο λόγος άμεσης προς έμμεση και να μειώνεται η αλλοίωση από την ηχητική ταυτότητα του χώρου.
κάπως έτσι ακούγεται από το kodi και ανεβαίνει και η στάθμη λίγο με το ποντεσιομετρο στην ιδια θεση.

ενώ ο ενισχυτής έχει τις παραμορφωμένες τεχνητές ανακλάσεις σε μικρότερο όμως βαθμό από τον παλιότερο που είχα.
 

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
Τι είναι το Kodi?
Αγραμματε!!
Παντως θα ειναι μεγαλη εξελιξη αν κανει αυτη τη δουλεια με επιτυχια το Kodi. Θα το προτιμουσα απο το Sony που εχω, αλλα ειναι συνθετο θεμα πως δινεις απο kodi hdmi σε Arvus (παντα για την περιπτωση μου).
 


Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
Ενας φιλος που στα κομπιουτερ τον εχω για κορυφη, εχει πει οτι το kodi ειναι η μερσεντες σ αυτα που ασχολειστε. Οσο το δουλευα σε δικαναλο πραγματι δεν του εβρισκα ψεγαδι. Τωρα με τη μετρικ τα πραγματα ειναι συνθετα. Αλλα αυτοι οι πλευερς που εχουμε (SONY & OPPO) σιγουρα εχουν καποια σοβαρα μειονεκτηματα. Μελλοντικα θα προσπαθησω να ξαναστησω το KODI. Ισως το καλοκαιρι. Το roon ειναι τελειως αλλη υποθεση. Εκει απλα δεν ξερω. Αλλα το κορυφαιο θα ηταν αν ειχαμε kodi με roon.
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.384
Reaction score
79.498
Το περιβάλλον του Kodi δεν συγκρίνεται Μ αυτά των πλαιυερ που έχουμε. Ούτε η ταχύτητα.
Εγώ σε βλέπω να βασανίζεσαι και να το συζητάτε συνεχώς, και δεν καταλαβαίνω ...καθόλου δεν με ενδιαφέρει αν θα βλέπω το εξώφυλλο της ταινίας πριν την δω.

Θέλω τον πιο απλό και αποτελεσματικό αριθμό/συνδυασμό μηχανημάτων που να λειτουργεί σε ολα τα φορματ ήχου και εικόνας, χωρίς bugs, χωρίς μα-μου-σου-του

Οπότε έχουμε:
Oppo για immersive audio και όλες τις ταινίες, σε οποιοδήποτε μέσο
Apple TV για Netflix-YouTube-Berliner Philharmoniker app-προβολή παρουσιάσεων απο το MacBook
Roon για πολυκαναλη (όχι immersive) μουσική. (Και δικάναλη :roflmao: )
Δορυφορική για μπάλα.

Έμεινε κάτι άλλο;
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.673
Reaction score
28.013
Γ@ματο το kodi.
Αυτό έχω 10 χρόνια.
Αρχεία video, audio, multichannel, stream από πακέτα που βάζεις μέσα ότι θες ανά την υφήλιο. Live TV αν κάποιος θέλει, ψάχνει μόνο του subs για την ταινία που βλέπεις από τα sites που του έχεις δώσει, IMDB direct infos για ότι βλέπεις, βλέπει δίκτυα, Search στο server σου ανά σκηνοθέτη, ηθοποιούς, Studio χωρίς να έχεις κάνει τίποτα (IMDB) και και και.
Απλά οι απλοί players είναι στις σπηλιές ακόμα.
Εγώ σε βλέπω να βασανίζεσαι και να το συζητάτε συνεχώς, και δεν καταλαβαίνω ...καθόλου δεν με ενδιαφέρει αν θα βλέπω το εξώφυλλο της ταινίας πριν την δω.

Θέλω τον πιο απλό και αποτελεσματικό αριθμό/συνδυασμό μηχανημάτων που να λειτουργεί σε ολα τα φορματ ήχου και εικόνας, χωρίς bugs, χωρίς μα-μου-σου-του

Οπότε έχουμε:
Oppo για immersive audio και όλες τις ταινίες, σε οποιοδήποτε μέσο
Apple TV για Netflix-YouTube-Berliner Philharmoniker app-προβολή παρουσιάσεων απο το MacBook
Roon για πολυκαναλη (όχι immersive) μουσική. (Και δικάναλη :roflmao: )
Δορυφορική για μπάλα.

Έμεινε κάτι άλλο;
Ένα Media Center με kodi τα κάνει όλα αυτά που λες. Ένα μηχάνημα.
Απλα θέλει keyboard - mouse.
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Εγώ σε βλέπω να βασανίζεσαι και να το συζητάτε συνεχώς, και δεν καταλαβαίνω ...καθόλου δεν με ενδιαφέρει αν θα βλέπω το εξώφυλλο της ταινίας πριν την δω.

Θέλω τον πιο απλό και αποτελεσματικό αριθμό/συνδυασμό μηχανημάτων που να λειτουργεί σε ολα τα φορματ ήχου και εικόνας, χωρίς bugs, χωρίς μα-μου-σου-του

Οπότε έχουμε:
Oppo για immersive audio και όλες τις ταινίες, σε οποιοδήποτε μέσο
Apple TV για Netflix-YouTube-Berliner Philharmoniker app-προβολή παρουσιάσεων απο το MacBook
Roon για πολυκαναλη (όχι immersive) μουσική. (Και δικάναλη :roflmao: )
Δορυφορική για μπάλα.

Έμεινε κάτι άλλο;
όλα μαζι μονο με το kodi
Αγραμματε!!
Παντως θα ειναι μεγαλη εξελιξη αν κανει αυτη τη δουλεια με επιτυχια το Kodi. Θα το προτιμουσα απο το Sony που εχω, αλλα ειναι συνθετο θεμα πως δινεις απο kodi hdmi σε Arvus (παντα για την περιπτωση μου).
δηλ. που είναι το πρόβλημα;
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.094
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top