Ενεργά εναντίον παθητικών ηχείων

Μηνύματα
93
Reaction score
75
Εγω που ακουω μεταλιες εχω χαμηλά στάνταρ στα ηχεία!Γι αυτό και πηρα cerwin vega...Από περιέργεια ρωταω.Εχουν διαφορετικά ηχεία για καθε ομάδα συχνοτήτων;
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Εγω που ακουω μεταλιες εχω χαμηλά στάνταρ στα ηχεία!Γι αυτό και πηρα cerwin vega...Από περιέργεια ρωταω.

Εχουν διαφορετικά ηχεία για καθε ομάδα συχνοτήτων;
Τόσο το...χειρότερο άμα το εξετάζεις έτσι.Εσύ συγκαταλέγεσαι σε όσους θα έπρεπε να κρατάνε υψηλά τον...πήχυ σε ό,τι αφορά στην απαραμόρφωτη παροχή και διαχείριση ισχύος.

Ενεργά...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.400
Reaction score
125.575
Αυτή την εικόνα θυμάμαι πάντως και εγώ απο παρόμοιες μετρησεις, με μικρόφωνο.
Με Audacity είναι πολύ πιο εύκολο, θα προσπαθησω μέσα στο ΣΚ να ανεβάσω κάτι.

Το συμπέρασμα απο αυτό το τραγούδι είναι πως εκεί που χρειαζόμαστε κοχόνες είναι μεταξύ 40-120 Hz. Το υπολοιπο φάσμα είναι δεκάδες db χαμηλότερα.

Θα δούμε και σε συμφωνική και εκκλησιαστικό όργανο.
This means that one does not need to worry about the frequency response curves as shown in the Fletcher-Munson plots at all. With music recordings this ‘effect’ is already incorporated INTO the music recording.

Αυτό λέω
Αν αυτό λες, ότι οι Fletcher-Munson είναι ενσωματωμένες στην ηχογραφημένη μουσική, κι αυτές καλούνται να αναπαράγουν τα ηχεία μας, συμφωνώ μαζί σου, σωστά τα λες. ;)

Ας τις βάλω δίπλα δίπλα:





Και στις δύο φωτός, το 1 κιλοχέρτζ από τα 60-70 χερτζ, απέχει 20 ντεσιμπέλ και από τα 80 χερτζ 15 ντεσιμπέλ. Τα γνωστά βήματα των 15 στη στάθμη αναφοράς. ;)

Προσέξτε και το μικρό "τσίμπημα" πάνω από τους 10 χιλιόκυκλους, όλως τυχαίως, ε;... :p
 

stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.238
Reaction score
1.599
Το κάθε κομματι υποκειται σε διαφορετικο mastering εάν προοριζεται για audiophile βινυλιο, για cd, για ραδιοφωνο, για youtube κλπ κλπ ?
Στα master tapes υπαρχει το αυθεντικο κομματι πριν την επεξεργασια η υπαρχει η καλυτερη εκδοχή μετα την επεξεργασια ?
Την τελικη επιλογή στο mastering την εχει ο τεχνικος ηχου η ο μουσικος δημιουργος?

Υπαρχει καποιος με εμπειρια σε αυτά τα θεματα να δωσει απαντησεις? Τι γινεται σημερα όχι πριν 30 χρονια.
[DOUBLEPOST=1544169573][/DOUBLEPOST]Δεν εχω δει ιδιαιτερε αναφορες ακομα και από τις εταιρειες κατασκευης ενεργων ηχειων στα υλικα κατασκευης των μεγάφωνων, στα υλικα της εσωτερικης κατασκευης των ηχειων ακομα και στα διαφορετικα υλικα κατασκευης της καμπινας κλπ κλπ (στα παθητικα γινονται αφιερωματα σε αυτους τους τομεις). Σε αντιθεση με τα παθητικα ηχεια αυτά παιζουν λιγοτερο σημαντικο ρολο στα ενεργα?
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
677
Reaction score
1.981
Τρομερή η ύλη και οι ιδέες που έχουν μπει σε αυτό το τοπικ. Ένα respect και ένα ευχαριστώ για τον κόπο σας να μας ανοίξτε τα ματάκια, που δεν είσαστε και υποχρεωμένοι :hi:

Αυτό που θέλω να προσθέσω είναι ότι αυτή η Καμπυλη μου θυμίζει πολύ την house curve που προτείνουν στο diy αμερικανικό φόρουμ home theatre shack για πάνω από 10 χρόνια, και αφού την δοκίμασα, την αγάπησα. Απλά ήμουν για χρόνια μπλεγμένος αν αυτό ήταν το σωστό η ή φλατ απόκριση και έχω συμβιβαστεί με κάτι ενδιάμεσα :lol: .

https://www.hometheatershack.com/forums/rew-forum/96-house-curve-what-why-you-need-how-do.html
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.400
Reaction score
125.575
Αυτό που θέλω να προσθέσω είναι ότι αυτή η Καμπυλη μου θυμίζει πολύ την house curve που προτείνουν στο diy αμερικανικό φόρουμ home theatre shack για πάνω από 10 χρόνια, και αφού την δοκίμασα, την αγάπησα. Απλά ήμουν για χρόνια μπλεγμένος αν αυτό ήταν το σωστό η ή φλατ απόκριση και έχω συμβιβαστεί με κάτι ενδιάμεσα :lol: .

https://www.hometheatershack.com/forums/rew-forum/96-house-curve-what-why-you-need-how-do.html
"Thus you might need to tweak the shelving filter until the 100 and 30 Hz test tones sound like they’re at the same volume. When you accomplish that, you’re probably golden."

Δηλαδή, μια καμπύλη Φον, όπως λέει και πιο κάτω:

"It’s not a bad idea to take the Fletcher-Munson effect into consideration, in that you want to dial in your house curve at your usual listening volume."

Μια χαρά τα λένε.
Ωραιότατο Λίνκ. ;)
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Μισό λίγο γιατί σας έχασα. Αν υποθέσουμε πως "κουρδίζουμε" το σύστημά μας με βάση την καμπύλη F-M και αναπαράγουμε ένα μουσικό έργο που η καμπύλη αυτή έχει υπολογιστεί στο mastering, δε θα γίνει της μουρλής? Αυτή δεν είναι και η λογική του flat συστήματος, ώστε να υπάρχει μία σταθερά, μία αναφορά με σκοπό να μην επηρεάζεται η αναπαραγωγή από την ηχογράφηση?
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Κι εδώ λέγονται εδώ και 10 χρόνια.

https://www.avsite.gr/forum/threads/to-flat-or-not-to-flat.46033/
[DOUBLEPOST=1544172742][/DOUBLEPOST]Εγώ κατάλαβα ότι δεν πρέπει να ακουλουθήσουμε την καμπύλη F-M, παρά μόνο τη διαφορά της καμπύλης στη (χαμηλότερη) στάθμη που ακούμε από την αναφοράς.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.400
Reaction score
125.575
Μισό λίγο γιατί σας έχασα. Αν υποθέσουμε πως "κουρδίζουμε" το σύστημά μας με βάση την καμπύλη F-M και αναπαράγουμε ένα μουσικό έργο που η καμπύλη αυτή έχει υπολογιστεί στο mastering, δε θα γίνει της μουρλής?
Πολύ σωστά.8-)
Γι'αυτό δεν ισοσταθμίζουμε βάση των F-M, αλλά με βάση το γνωστό τάργκετ κερβ που έχει μαλλιάσει η γλώσσα μας (στη στάθμη αναφοράς).:p
Αλλά πρέπει να δίνουμε βάση στις γραμμές F-M αναλόγως στάθμης ακρόασης (volume), δηλαδή να χρησιμοποιηθεί φίλτρο loudness (αυτοματοποιημένο φίλτρο F-M).8-)

Αν δε μπερδεύτηκες ακόμα, περίμενε τον ντιμιφουτ να γράψει, θα μπερδευτείς 100%, εγγυημένα.:p
 
Last edited:


Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Πολύ σωστά.8-)
Γι'αυτό δεν ισοσταθμίζουμε βάση των F-M, αλλά με βάση το γνωστό τάργκετ κερβ που έχει μαλλιάσει η γλώσσα μας (στάθμη αναφοράς).:p
Αλλά πρέπει να δίνουμε βάση στις γραμμές F-M αναλόγως στάθμης ακρόασης (volume), δηλαδή να χρησιμοποιηθεί φίλτρο loudness (αυτοματοποιημένο φίλτρο F-M).8-)

Αν δε μπερδεύτηκες ακόμα, περίμενε τον ντιμιφουτ να γράψει, θα μπερδευτείς 100%, εγγυημένα.:p
Αυτό με το loudness που λες το αντιλαμβάνομαι πλήρως, όχι ως προς το πως επιτυγχάνεται αλλά ως προς την αναγκαιότητά του. Δεν μπορώ να καταλάβω πως υπάρχουν συστήματα δεκάδων χιλιάδων € χωρίς loudness και χωρίς ρυθμιστικά bass - treble, μόνο σε μία ένταση θα μπορούν να παίξουν σωστά.

Τι καλά που θα ήταν να υπήρχε ένα λογισμικό που θα πραγματοποιούσε loudness on-the-fly ώστε να μη χρειάζεται να παίζω με τις καμπύλες στο eq. Εννοείται σε ανθρώπινη τιμή.
 

TGD

Μηνύματα
7.198
Reaction score
7.228
Εγώ θυμάμαι τον ραδιο-προενισχυτή της Adcom με τον οποίο ξεκίνησα που είχε ενσωματωμένο Loudness που ρυθμίζονταν αυτόματα από την ένταση. Θα πρέπει να είναι κάτι πολύ ακριβό σαν κύκλωμα για να μην το βάζει κανένας :)
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.720
Reaction score
10.535
Ισοστάθμιση γίνεται με βάση το τάργετ στα 80 - 85 ντίμπι.
Ένας βασικός λόγος που το τάργκετ δεν είναι φλατ εξηγείται από τις F M.
Ο λόγος που δεν πατάει ακριβώς πάνω στις F M είναι γιατί κάποιοι κάπου κάποτε έκαναν δοκιμές και κατέληξαν ότι έτσι πρέπει να είναι. Το γιατί δεν μας αφορά.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.400
Reaction score
125.575
Εγώ θυμάμαι τον ραδιο-προενισχυτή της Adcom με τον οποίο ξεκίνησα που είχε ενσωματωμένο Loudness που ρυθμίζονταν αυτόματα από την ένταση. Θα πρέπει να είναι κάτι πολύ ακριβό σαν κύκλωμα για να μην το βάζει κανένας :)
Πολλοί σύγχρονοι av προενισχυτές, αυτό το έχουν ενσωματώσει.
 


Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.431
...κατά την ακρόαση σε χαμηλές στάθμες και υπό συνθήκες χαλαρότητας,όπου ή εγγενής έμφαση στην απόδοση μεσαίων οκτάβων και άρτιων αρμονικών τους από ένα ολιγόβατο μηχάνημα με τη συναφή κυκλωματική απλότητα θα καταλαμβάνει ακόμα μεγαλύτερο κομμάτι της αντιληπτικής πίτας

Ειναι αξιο προσοχης αυτο...
και ή πηγη πολλών διαφωνιων.

Κατα την ακροαση ο καθενας "κλειδωνει" στα σημαντικά για αυτον (πως προκυπτουν ? )
και άλλες ανεπαρκειες περνούν σε δευτερο επιπεδο.
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.383
Reaction score
79.487
Πολύ σωστά.8-)
Γι'αυτό δεν ισοσταθμίζουμε βάση των F-M, αλλά με βάση το γνωστό τάργκετ κερβ που έχει μαλλιάσει η γλώσσα μας (στη στάθμη αναφοράς).:p
Αλλά πρέπει να δίνουμε βάση στις γραμμές F-M αναλόγως στάθμης ακρόασης (volume), δηλαδή να χρησιμοποιηθεί φίλτρο loudness (αυτοματοποιημένο φίλτρο F-M).8-)

Αν δε μπερδεύτηκες ακόμα, περίμενε τον ντιμιφουτ να γράψει, θα μπερδευτείς 100%, εγγυημένα.:p
Ου να μου χαθείς >:(
Αυτό ρε, αυτό λέω, αυτό εδώ και μέρες, ααααααα, αυτό >:(

:lolsign:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.400
Reaction score
125.575
Ειναι αξιο προσοχης αυτο...
Κατα την ακροαση ο καθενας "κλειδωνει" στα σημαντικά για αυτον (πως προκυπτουν ? )
και άλλες ανεπαρκειες περνούν σε δευτερο επιπεδο.
Σωστά.

Λόγου χάριν η ανεπάρκεια ισχύος, όντως, μπορεί να περάσει σε δεύτερο επίπεδο, όταν ενδιαφέρουν χαμηλές στάθμες αναπαραγωγής, και να μη μας απασχολεί.

Σε πρώτο επίπεδο στις ακροάσεις σε χαμηλή στάθμη χρειάζεται να παραμείνει μόνο το άκρως απαραίτητο φουλ ισχύος φίλτρο loudness, που πρέπει να "φορεθεί" και να "προστεθεί" πάνω από την προβλεπόμενη τάργκετ κερβ.

Συμφωνώ.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Ειναι αξιο προσοχης αυτο...
και ή πηγη πολλών διαφωνιων.

Κατα την ακροαση ο καθενας "κλειδωνει" στα σημαντικά για αυτον (πως προκυπτουν ? )
και άλλες ανεπαρκειες περνούν σε δευτερο επιπεδο.
Καταχρηστικώς θα γίνεται η κατάληψη...Οι δε λιγότερο επιεικείς θα σου σημείωναν και...αντικανονικώς.;)
Ου να μου χαθείς >:(
Αυτό ρε, αυτό λέω, αυτό εδώ και μέρες, ααααααα, αυτό >:(

:lolsign:
Ένα αποκλειστικό προνόμιο είχα ο καψερός σε αυτό το forum,το να γράφω μπερδεμένα κατά βούλησιν και αυτό μου το απέσπασε ο αξιότιμος...DF - καμία σχέση με το...συντελεστή απόσβεσης.
:lolsign:
 
Last edited:

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.199
Τι καλά που θα ήταν να υπήρχε ένα λογισμικό που θα πραγματοποιούσε loudness on-the-fly ώστε να μη χρειάζεται να παίζω με τις καμπύλες στο eq. Εννοείται σε ανθρώπινη τιμή.
Πες μας και κανέναν τέτοιον να έχω υπ'όψιν μου που ζητάω συμβουλές στην κατηγορία Ενισχυτικών :whistling:
οι πολυκάναλοι denon-marantz με Audyssey XT32 που έχουν dynamic EQ κάνουν αυτό ακριβώς.

Screenshot 2018-12-07 at 12.23.38.jpg
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.611
Μηνύματα
2.867.904
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top