ΕΠΙΛΟΓΗ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΓΙΑ DALI CONCEPT 6

Μηνύματα
33
Reaction score
15
Kαλησπέρα,
Είμαι αρκετό καιρό σε δίλημα για το τι ενισχυτή να επιλέξω και θα ήθελα την γνώμη και την γνώση σας.
Αυτή την στιγμή έχω έναν Yamaha RS201 , 2 ηχεία dali concept 6 , ενα πικαπ project audio debut και ένα phono stage clear audio smart phono .
Θα ήθελα να μου πείτε ποιος ενισχυτής θα οδηγούσε καλύτερα τα ηχεία μου ή αν έχει κάποιος τα συγκεκριμένα ηχεία να μου πει με τι ενισχυτή τα παίζει.
Ευχαριστώ
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Προσωπικά σαν θιασώτης της σωστής οδήγησης για τα συγκεκριμένα ηχεία θα πήγαινα σε μηχανάκι από μίνιμουμ ισχύ 2Χ150 έως και 2Χ200 .
Η υποοδήγηση εκτός του ότι δεν παίρνεις το 100% του ηχείου σου είναι και επικίνδυνη στο κέφι ώστε να γίνει ζημιά με παραμόρφωση.
Η άλλη λύση είναι τα κροσάρεις ψηλά να τα κάνεις δορυφόρους και να βάλεις και δύο σαμπ συν τον αντίστοιχο εξοπλισμό. ( να τους προλάβω) :p
Εγώ συνιστώ και προτιμώ την πρώτη λύση. Πιο οικονομική και πιο σίγουρη να πετύχει:)
 

Μηνύματα
33
Reaction score
15
Καλησπερα φίλε μου.Τα ηχεία ειναι κολόνες για να τα βαλω ψηλα.
Σαν ποιον ενισχυτή μου προτεινεις δηλαδη;
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Καλησπερα φίλε μου.Τα ηχεία ειναι κολόνες για να τα βαλω ψηλα.
Σαν ποιον ενισχυτή μου προτεινεις δηλαδη;
Να τα κροσαρεις ψηλά πρότεινε, δηλαδή να βάλεις subs στο σύστημά σου και να κόψεις τις χαμηλές συχνότητες από τα dali
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Βρε τα ξέρω τα ηχεία. όταν λένε δορυφόρους εννοούν ότι δεν κάνουν χρήση σε όλο το φάσμα και παίζουν βοηθητικά σε ψηλές συχνότητες ενώ χαμηλά αναλαμβάνουν τα σαμπ.

Δεν μπορώ να σου προτείνω ενισχυτή.
Έχεις εκατοντάδες επιλογές και εσύ ξέρεις μόνο τι ποσό μπορείς να δαπανήσεις.
Ο 2Χ100 πάντως που έχεις είναι σίγουρο ότι τα υποοδηγεί τα ηχεία ή έστω δεν τα οδηγεί σωστά.
Αν μπορείς πάρε κάποιον πχ 2Χ200 δανεικό από κάπου να δεις τι παίζει με σωστή οδήγηση και μετά αποφασίζεις πως θα κινηθείς.
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Καλησπέρα Δημήτρη,
Θέλω να σε ρωτήσω για αρχή αν θα παραμείνεις σε δικάναλη ακρόαση η στο μέλλον έχεις σκοπό να το γυρίσεις σε πολυκάναλη.
 

ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
Εγώ δεν πιστεύω ότι ο ΥΑΜΑΗΑ 201 βγάζει 100WRMS/8Ω. Για καμμιά 70αρία το πολύ τον κόβω.
Και όπως λέει στο #2 ο kanakiani, είναι πολύ μικρός για τα ηχεία σου.

Έχει στη ΧΕ έναν ROKSAN KANDY 2, τι χάνεις να ρωτήσεις αν μπορείς να τον δοκιμάσεις με τα ηχεία σου;
 
Last edited:

Μηνύματα
4.847
Reaction score
25.677
Tον ΥΑΜΑΗΑ 201 τον είχε κι ο αδερφός μου και είναι ψόφιος μετά το 60 αρχίζει να ακούγεται έτσι τον άλλαξε και πήρε τον 301 με πραγματικά 2*80 στα 8ωμ και όλα καλά με dali concept2
 

gid

Μηνύματα
7.318
Reaction score
8.541
Tον ΥΑΜΑΗΑ 201 τον είχε κι ο αδερφός μου και είναι ψόφιος μετά το 60 αρχίζει να ακούγεται έτσι τον άλλαξε και πήρε τον 301 με πραγματικά 2*80 στα 8ωμ και όλα καλά με dali concept2
Έτσι.

Τα ηχεία αυτά (όπως και πάρα πολλά άλλα) δε χρειάζονται κάτι παραπάνω από έναν "πραγματικό" 80άρη.

Εκτός αν πρέπει ντε και καλά να πάρεις και το τελευταίο ντεσιμπέλ που μπορούν να σου δώσουν, στην οποία περίπτωση βέβαια δε θα πάρεις και την καλύτερη ποιότητα ήχου.
 

Μηνύματα
33
Reaction score
15
Καλησπέρα Δημήτρη,
Θέλω να σε ρωτήσω για αρχή αν θα παραμείνεις σε δικάναλη ακρόαση η στο μέλλον έχεις σκοπό να το γυρίσεις σε πολυκάναλη.
Καλησπερα .Όχι δεν σκοπεύω να προσθέσω ηχεια .
 


Μηνύματα
33
Reaction score
15
Βρε τα ξέρω τα ηχεία. όταν λένε δορυφόρους εννοούν ότι δεν κάνουν χρήση σε όλο το φάσμα και παίζουν βοηθητικά σε ψηλές συχνότητες ενώ χαμηλά αναλαμβάνουν τα σαμπ.

Δεν μπορώ να σου προτείνω ενισχυτή.
Έχεις εκατοντάδες επιλογές και εσύ ξέρεις μόνο τι ποσό μπορείς να δαπανήσεις.
Ο 2Χ100 πάντως που έχεις είναι σίγουρο ότι τα υποοδηγεί τα ηχεία ή έστω δεν τα οδηγεί σωστά.
Αν μπορείς πάρε κάποιον πχ 2Χ200 δανεικό από κάπου να δεις τι παίζει με σωστή οδήγηση και μετά αποφασίζεις πως θα κινηθείς.
Συγγνώμη αλλά δεν γνωρίζω και πολλά γι'αυτό στο είπα. Δεν κατάλαβα τι εννοούσες. Απλά δεν έχω ιδέα σε τι ενισχυτη πρέπει να προσανατολιστω από μάρκα watt και όλα τα χαρακτηριστικά του
Tον ΥΑΜΑΗΑ 201 τον είχε κι ο αδερφός μου και είναι ψόφιος μετά το 60 αρχίζει να ακούγεται έτσι τον άλλαξε και πήρε τον 301 με πραγματικά 2*80 στα 8ωμ και όλα καλά με dali concept2
Αυτό ακριβώς έχω και εγώ από το 60 και πάνω αρχίζει και παίζει κάπως.και παλι νιώθω ότι δεν μ'αρέσει κατι
Σαμπ όμως πρέπει να προσθέσεις, το καταλαβαίνεις αυτό, έτσι;
Γιατι πρεπει να προσθέσω σαμπ?γενικά οι ακροάσεις που κάνω είναι κυρίως από πικαπ
 

Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Μην ξεχναμε επισης και αλλα θεματα που πρεπει να σκεφτουμε οπως ο χωρος , η αποσταση ακροασης , το ειδος της μουσικης .
Ετσι θετουμε ενα οριο στη μεγιστη ισχυ του ενισχυτη που εχουμε σκοπο να αγορασουμε ωστε να περιοριστει το ποσο των χρηματων που θα ξοδευσουμε κατα πρωτον και κατα δευτερον να πιασουν και τοπο !
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Συγγνώμη αλλά δεν γνωρίζω και πολλά γι'αυτό στο είπα. Δεν κατάλαβα τι εννοούσες. Απλά δεν έχω ιδέα σε τι ενισχυτη πρέπει να προσανατολιστω από μάρκα watt και όλα τα χαρακτηριστικά του

Αυτό ακριβώς έχω και εγώ από το 60 και πάνω αρχίζει και παίζει κάπως.και παλι νιώθω ότι δεν μ'αρέσει κατι

Γιατι πρεπει να προσθέσω σαμπ?γενικά οι ακροάσεις που κάνω είναι κυρίως από πικαπ
Γενικότερα δεν συμπαθώ τις εκπτώσεις γιατί συνήθως κρύβουν παγίδες.
Κάποια παιδιά πιο πάνω είπαν ότι είναι μια χαρά 80 ή 100 βατ πιο καλού ενισχυτή.
Σεβαστό αλλά εγώ διαφωνώ. Θέλω και καλό ενισχυτή και περισσότερα βατ για να καλύψω τις προδιαγραφές του ηχείου αλλιώς στην ουσία είναι μία υποχώρηση.
(Ζω αναγκαστικά με κάποιον-α που δεν γουστάρω για διάφορους λόγους ή δεν είμαι ευχαριστημένος ή δεν με ενδιαφέρει να δω τι γίνεται παραπέρα).

Σε τι μπάτζετ μπορείς να κινηθείς (περίπου) για ένα καλό ενισχυτή ή ακόμη καλύτερα σε σετ προ - τελικού;
 

Μηνύματα
33
Reaction score
15
Γενικότερα δεν συμπαθώ τις εκπτώσεις γιατί συνήθως κρύβουν παγίδες.
Κάποια παιδιά πιο πάνω είπαν ότι είναι μια χαρά 80 ή 100 βατ πιο καλού ενισχυτή.
Σεβαστό αλλά εγώ διαφωνώ. Θέλω και καλό ενισχυτή και περισσότερα βατ για να καλύψω τις προδιαγραφές του ηχείου αλλιώς στην ουσία είναι μία υποχώρηση.
(Ζω αναγκαστικά με κάποιον-α που δεν γουστάρω για διάφορους λόγους ή δεν είμαι ευχαριστημένος ή δεν με ενδιαφέρει να δω τι γίνεται παραπέρα).

Σε τι μπάτζετ μπορείς να κινηθείς (περίπου) για ένα καλό ενισχυτή ή ακόμη καλύτερα σε σετ προ - τελικού;
Γύρω στα 500 Μαξ.
 


Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.136
Reaction score
26.694
Αν ο Yamaha έχει έξοδο προ, θα μπορούσες να προσθέσεις έναν τέτοιο τελικό

 


Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Αν σου αρεσει ο ηχος Yamaha μπορεις να ανεβεις στον MusicCast R-N803D με 770 € αλλα θα πεσει καποια στιγμη λιγο .Το βαζεις με δοσεις αποφευγωντας τυχον κακοτοπιες μεταχειρισμενου , μπορεις να τον ακουσεις ισως στο Νακα
Επισης μπορει να κανει και cross με σαμπ . Εχεις και Streamer :)
Αξιζει να δωσεις 250€ παραπανω
 

Μηνύματα
33
Reaction score
15
Αν σου αρεσει ο ηχος Yamaha μπορεις να ανεβεις στον MusicCast R-N803D με 770 € αλλα θα πεσει καποια στιγμη λιγο .Το βαζεις με δοσεις αποφευγωντας τυχον κακοτοπιες μεταχειρισμενου , μπορεις να τον ακουσεις ισως στο Νακα
Επισης μπορει να κανει και cross με σαμπ . Εχεις και Streamer :)
Αξιζει να δωσεις 250€ παραπανω
Καλημέρα φίλε μου,
Δεν έχω και μεγάλη πείρα από ενοσχυτές για να σου πω αν μαρεσει ο ήχος Yamaha,απλα ξέρω οτι αυτο που έχω τώρα δεν μαρέσει.
Θα ήθελα να τον ακούσω αυτον που μου έστειλες αλλα το προβλημά μου με την επιλογή ενισχυτή είναι ότι θα ήθελα να τον ακούσω με τα ηχεία μου πραγμα δύσκολο γιαυτο ρωταω αν κάποιος τα έχει ηδη αυτα τα ηχεία η βάση εμπειρίας με ποιον ενισχυτή οδηγούνται σωστά.
Τωρα για αυτο που είπες με το κροσ και τα σαμπ συγγνωμη αλλα δεν έχω ιδέα τι εννοείς.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.228
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top