ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΛΕΜΕ, ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΓΡΑΦΟΥΜΕ

Μηνύματα
296
Reaction score
846
Α, μάλιστα.
Δηλαδή να υποθέσω πως έχεις μάθει τι είναι το RT 60;
Γιατί θα πρέπει σιγά σιγά να μας δώσεις κάποιες μετρήσεις, έτσι, σα προκαταρκτικά δες το, μετά το μπαλαμουτι. Το σεκς, αργότερα.
Πέρα από το καλαμπούρι τώρα, θα ήθελα πολύ να σας ευχαριστήσω ΟΛΟΥΣ για την καθοδήγηση και βοήθεια. Ο ελεύθερος χρόνος είναι πολύτιμος για όλους μας και όσο περισσότερος μας δίνεται, τόσο περισσότερη μουσική μπορούμε να ακούμε. Σεις βοηθησατε να την ακούω ένα κλικ καλύτερα και σας ευχαριστώ 🙏
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Και βέβαια περνάς τεστ, η Κυριακή είναι γνωστό ότι έχει πρόχειρο διαγώνισμα!!!
Μόνο που κάποιοι μαλλιαροί χαρακτήρες...σιχαίνονται τις προχειρότητες...Η απλή λύση είναι να χρησιμοποιούσαμε δορυφορικά ηχεία χωρίς ενσωματωμένο DSP.Εφόσον το sub θα έχει δικό του - και τα αβανταδόρικα sub έχουν συνήθως όχι υποχρεωτικώς για κροσάρισμα αλλά και για πρόσθετες λειτουργίες - τότε σε σπάνιες ακραίες περιπτώσεις τοποθέτησης - ή σε εφαρμογές με την Αρχή...C.A.B.S. - θα χρειαζόταν ενδεχομένως και ύστερα από μετρητική εξακρίβωση πρόσθετη χρονοκαθυστέρηση στο σήμα που εκπέμπεται από το υποβαθύφωνο..

Υπόψιν ότι οι ενσωματωμένοι επεξεργαστές και βαθυπερατά/υψιπερατά φιλτραρίσματα καθυστερούν το σήμα.Το κομβικό σημείο όμως είναι ότι κατά τη σύνδεση των δορυφόρων σε σχετική έξοδο από το ίδιο το sub η εφηρμοσμένη χρονική υστέρηση θα έχει κοινή τιμή μεταξύ sub και δορυφόρων,δηλαδή δεν θα επιβαρύνεται το μέγεθος του Group Delay.Χρονική υστέρηση 1 msec ισοδυναμεί με διαφορά απόστασης 34 εκατοστών περίπου - σύμφωνα προς την ταχύτητα του ήχου.

Εάν πάλι προτιμούμε δορυφόρους με δικό τους DSP,τότε καλύτερα να προμηθευόμαστε ομόσταυλα sub με πρόβλεψη από τον κατασκευαστή για συνδυασμό με τους αντίστοιχους δορυφόρους...

Πώς θα καλείται απο εδώ και πέρα το σύνδρομο όσων χαρακτήρων αντιπαθούν την προμήθεια κι εγκατάσταση sub ;
Μισουποβαθυφωνία.:sneaky:
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.130
Πώς θα καλείται απο εδώ και πέρα το σύνδρομο όσων χαρακτήρων αντιπαθούν την προμήθεια κι εγκατάσταση sub ;
Μισουποβαθυφωνία.:sneaky:
Κατά τις συνήθειες της εποχής... μάλλον:

υποβαθυφωνοφοβία

:p
 


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.130
Ο δικός σου όρος εμπεριέχει την έννοια της φοβίας,ο δικός μου εκείνη της αποστροφής.
Σωστά, εσυ το ξεκαθάρισες βέβαια πως ο όρος είναι για " ...όσων χαρακτήρων αντιπαθούν την προμήθεια κι εγκατάσταση sub... ".

Απλά πολλοί φοβούνται ότι δε θα "κάτσει", δε θα "συνεργαστεί" (το sub), θα χαλάσει η χαϊεντιά... κλπ κλπ και μένουν έτσι αγκυλωμένοι με 2 γουφεράκια βιβλιοθήκης να προσπαθούν να ακούσουν (ή να νομίζουν πως ακούν) και λίγο μπάσο.
Ε, είπα να τους βάλω κι αυτούς μέσα :p
 

Μηνύματα
296
Reaction score
846
Κατά τις συνήθειες της εποχής... μάλλον:

υποβαθυφωνοφοβία

:p
Σωστά, εσυ το ξεκαθάρισες βέβαια πως ο όρος είναι για " ...όσων χαρακτήρων αντιπαθούν την προμήθεια κι εγκατάσταση sub... ".

Απλά πολλοί φοβούνται ότι δε θα "κάτσει", δε θα "συνεργαστεί" (το sub), θα χαλάσει η χαϊεντιά... κλπ κλπ και μένουν έτσι αγκυλωμένοι με 2 γουφεράκια βιβλιοθήκης να προσπαθούν να ακούσουν (ή να νομίζουν πως ακούν) και λίγο μπάσο.
Ε, είπα να τους βάλω κι αυτούς μέσα :p
Ρε σεις, εδώ τα πράγματα τρέχουν με ταχύτητα Φωτός. Το σημείο g δεν είναι μονοπώλιο των θηλέων, άντρες το αναζητούν απεγνωσμένα. Δώσε δόνηση, δες αποτέλεσμα.... 😂🤣😂🤣
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.225
Reaction score
27.012
Η απλή λύση είναι να χρησιμοποιούσαμε δορυφορικά ηχεία χωρίς ενσωματωμένο DSP.Εφόσον το sub θα έχει δικό του - και τα αβανταδόρικα sub έχουν συνήθως όχι υποχρεωτικώς για κροσάρισμα αλλά και για πρόσθετες λειτουργίες - τότε σε σπάνιες ακραίες περιπτώσεις τοποθέτησης - ή σε εφαρμογές με την Αρχή...C.A.B.S. - θα χρειαζόταν ενδεχομένως και ύστερα από μετρητική εξακρίβωση πρόσθετη χρονοκαθυστέρηση στο σήμα που εκπέμπεται από το υποβαθύφωνο..

Υπόψιν ότι οι ενσωματωμένοι επεξεργαστές και βαθυπερατά/υψιπερατά φιλτραρίσματα καθυστερούν το σήμα.Το κομβικό σημείο όμως είναι ότι κατά τη σύνδεση των δορυφόρων σε σχετική έξοδο από το ίδιο το sub η εφηρμοσμένη χρονική υστέρηση θα έχει κοινή τιμή μεταξύ sub και δορυφόρων,δηλαδή δεν θα επιβαρύνεται το μέγεθος του Group Delay.Χρονική υστέρηση 1 msec ισοδυναμεί με διαφορά απόστασης 34 εκατοστών περίπου - σύμφωνα προς την ταχύτητα του ήχου.

Εάν πάλι προτιμούμε δορυφόρους με δικό τους DSP,τότε καλύτερα να προμηθευόμαστε ομόσταυλα sub με πρόβλεψη από τον κατασκευαστή για συνδυασμό με τους αντίστοιχους δορυφόρους...
Επίτηδες το κάνεις ε?
Αφού ο άνθρωπος το ξεκαθάρισε, δεν θέλει μαλλιά.
(για να μην τα τραβάει υποθέτω)
 

Μηνύματα
4.003
Reaction score
3.833
Μόνο που κάποιοι μαλλιαροί χαρακτήρες...σιχαίνονται τις προχειρότητες...Η απλή λύση είναι να χρησιμοποιούσαμε δορυφορικά ηχεία χωρίς ενσωματωμένο DSP.Εφόσον το sub θα έχει δικό του - και τα αβανταδόρικα sub έχουν συνήθως όχι υποχρεωτικώς για κροσάρισμα αλλά και για πρόσθετες λειτουργίες - τότε σε σπάνιες ακραίες περιπτώσεις τοποθέτησης - ή σε εφαρμογές με την Αρχή...C.A.B.S. - θα χρειαζόταν ενδεχομένως και ύστερα από μετρητική εξακρίβωση πρόσθετη χρονοκαθυστέρηση στο σήμα που εκπέμπεται από το υποβαθύφωνο..

Υπόψιν ότι οι ενσωματωμένοι επεξεργαστές και βαθυπερατά/υψιπερατά φιλτραρίσματα καθυστερούν το σήμα.Το κομβικό σημείο όμως είναι ότι κατά τη σύνδεση των δορυφόρων σε σχετική έξοδο από το ίδιο το sub η εφηρμοσμένη χρονική υστέρηση θα έχει κοινή τιμή μεταξύ sub και δορυφόρων,δηλαδή δεν θα επιβαρύνεται το μέγεθος του Group Delay.Χρονική υστέρηση 1 msec ισοδυναμεί με διαφορά απόστασης 34 εκατοστών περίπου - σύμφωνα προς την ταχύτητα του ήχου.

Εάν πάλι προτιμούμε δορυφόρους με δικό τους DSP,τότε καλύτερα να προμηθευόμαστε ομόσταυλα sub με πρόβλεψη από τον κατασκευαστή για συνδυασμό με τους αντίστοιχους δορυφόρους...

Πώς θα καλείται απο εδώ και πέρα το σύνδρομο όσων χαρακτήρων αντιπαθούν την προμήθεια κι εγκατάσταση sub ;
Μισουποβαθυφωνία.:sneaky:
Όπως (το πιθανότερο ;) )γνωρίζεις, το DSP των Grimm δίνει τη δυνατότητα +- προπορείας σαμπ-δορυφόρων με βάση την απόσταση του ενός από το άλλο.
Έχω αποσύρει (το λοιπόν..) τα σαμπ από την κάτωθεν του ηχείου θέση και τα έχω (στηριγμένα σε βάσεις, αποσβεστικών ιδιοτήτων -κατα τον κατασκευαστή τους- και όχι στο δάπεδο) πλησιάσει στα τοιχωματικά (λέμε κ κάνα μεγαλειώδες να σπάσει ο πάγος..) όρια, πίσω από τα ηχεία.
Η προσπάθεια αφορά την ενίσχυση της έντασης (γωνίες) και αφαίρεση μπουμιγκ (ανύψωση περίπου 10 πόντων)
Στη συνέχεια τους έδωσα την χρονική προπορεία μέσω του DSP και εξακολουθώ να τα ψιλομετακινώ προσδοκώντας το βέλτιστο αποτέλεσμα στη θέση ακρόασης.
Συνδυαστικά έγινε τοποθέτηση διαχυτών (1,20χ60) πλαγίως (περιοχή πρώτων αν-τανα-κλάσεων) και οπισθίως των ηχείων.
Έπονται μετρήσεις και ανακατατάξεις!

Το ψιλοπαλεύω γενικώς κατά καιρούς παρόλη τη βασική διάθεση να μην κουνάω τον κώλο μου από τον καναπέ για τα κωλοστέρεα -που λέει και μια ψυχή 'δω μέσα- αλλά είναι αρρώστεια, είμαι σίγουρος πλέον!:drinks:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Επίτηδες το κάνεις ε?
Αφού ο άνθρωπος το ξεκαθάρισε, δεν θέλει μαλλιά.
(για να μην τα τραβάει υποθέτω)
Λίγα είναι όσα κάποιος κοινωνιοπαθής χαρακτήρας - και υπερήφανο μέλος της Hellenic...Hair Force - δεν θα έκανε...επίτηδες. :sneaky:
Όπως (το πιθανότερο ;) )γνωρίζεις, το DSP των Grimm δίνει τη δυνατότητα +- προπορείας σαμπ-δορυφόρων με βάση την απόσταση του ενός από το άλλο.
Έχω αποσύρει (το λοιπόν..) τα σαμπ από την κάτωθεν του ηχείου θέση και τα έχω (στηριγμένα σε βάσεις, αποσβεστικών ιδιοτήτων -κατα τον κατασκευαστή τους- και όχι στο δάπεδο) πλησιάσει στα τοιχωματικά (λέμε κ κάνα μεγαλειώδες να σπάσει ο πάγος..) όρια, πίσω από τα ηχεία.
Η προσπάθεια αφορά την ενίσχυση της έντασης (γωνίες) και αφαίρεση μπουμιγκ (ανύψωση περίπου 10 πόντων)
Στη συνέχεια τους έδωσα την χρονική προπορεία μέσω του DSP και εξακολουθώ να τα ψιλομετακινώ προσδοκώντας το βέλτιστο αποτέλεσμα στη θέση ακρόασης.
Συνδυαστικά έγινε τοποθέτηση διαχυτών (1,20χ60) πλαγίως (περιοχή πρώτων αν-τανα-κλάσεων) και οπισθίως των ηχείων.
Έπονται μετρήσεις και ανακατατάξεις!

Το ψιλοπαλεύω γενικώς κατά καιρούς παρόλη τη βασική διάθεση να μην κουνάω τον κώλο μου από τον καναπέ για τα κωλοστέρεα -που λέει και μια ψυχή 'δω μέσα- αλλά είναι αρρώστεια, είμαι σίγουρος πλέον!:drinks:
Θεωρώ ότι η νοσηρότητα ή μη μιας κατάστασης κρίνεται με γνώμονα τον έλεγχο που μπορεί να εξασκηθεί από κάποιον άμεσα εμπλεκόμενο πάνω σε αυτήν.Εάν προβαίνεις σε τυχαίες μετακινήσεις αναμένοντας να διαπιστώσεις ποια εναλλακτική θα σε ΄΄έφτιαχνε΄΄ περισσότερο,οφείλεις ν'αλλάξεις τακτική.
 

Μηνύματα
4.003
Reaction score
3.833
Θεωρώ ότι η νοσηρότητα ή μη μιας κατάστασης κρίνεται με γνώμονα τον έλεγχο που μπορεί να εξασκηθεί από κάποιον άμεσα εμπλεκόμενο πάνω σε αυτήν.Εάν προβαίνεις σε τυχαίες μετακινήσεις αναμένοντας να διαπιστώσεις ποια εναλλακτική θα σε ΄΄έφτιαχνε΄΄ περισσότερο,οφείλεις ν'αλλάξεις τακτική.
Έχεις βρει το τέλοιο άλλοθι αγαπητέ!!! :drinks:

ΥΓ. : υ ορθωγραφεία μετράει τελικά!
 



Μηνύματα
4.003
Reaction score
3.833
Αφιερωμένο εξαιρετικά λοιπόν το ...σπαραξικάρδιο άσμα (S. Stills): Almost cut my hair (απο το..Deja vu):D

ΥΓ.: Fake άλλοθι και για τους μή έχοντες (μαλί), αλλά και τους νομίμως κατέχοντες (σαμπς)
:drinks:
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.225
Reaction score
27.012
Εγώ έχω μαλλί, αλλά δεν έχω σαμπ. :cry: Ούτε στέρεα έχω, εδώ και λίγα χρόνια.
Τι να κάμω ο τάλας? Δεν περισσεύουν προς το παρόν. Ακόμα πληρώνω...
... "Λεφτά για την Παιδεία και όχι για τα στέρεα" :headbang:
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Σαν σήμερα το 877 πεθαίνει ο Κάρολος ο Φαλακρός, βασιλιάς της δυτικής Φραγκίας
Τι παρηγοριά να δώσει ο φαλακρός βασιλιάς της Φραγκίας,ενόσω διάφορες συγκυρίες αναγορεύουν κόσμο σε βασιλιάδες της... Αφραγκίας.:O_o:
 





Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • rose.athens
    Not in the mood Mod

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.593
Μηνύματα
2.867.109
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top