Είναι η φωτογραφία τέχνη;

Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
Και μετά αγοράκι μου σου φταίνε οι χαϊεντάδες... :cool_11: :cool_11:
Γιατί μωρή...εγώ την πλήρωσα; :happy_9: :happy_5:



Λοιπόν μην συγχύζεσαι γιατί μετά δεν θα μπορείς στις διακοπές σου να προσποιηθείς τον καλλιτέχνη και να βγάλεις κανέναν καλό κ@λο. :happy_9:
Ας είναι ο φωτογράφος καλλιτέχνης και ο Θεός που έπλασε τον κ@λο, τεχνίτης. Εκεί θα κολλήσω?... "happy_1"

Αυτά τα κάνει άλλος. Εγώ χαζεύω! :happy_5:


Άμα περιμένεις από μένα...θα πάρεις κάτι τέτοιο.






:happy_8: :happy_8: :happy_8:
 

Attachments



Μηνύματα
281
Reaction score
0
Όχι από τα εργαλεία. (τα πινέλλα, τον καμβά τους φακούς, το ....μυστρί)

Αλλά ....από τις φόρμες. Τον τρόπο...υπεραπλουστευμένα.



Το post processing υπήρχε ανέκαθεν.
Απλά δεν το γνώριζε η μεγάλη μάζα του κόσμου.
'Οπως ...νομίζει ότι το γνωρίζει μετά την ενημέρωση της από τα τμήματα marketing των εταιρειών κατασκευής
ψηφιακών hard/software προιόντων.

Το photoshop δεν κάνει καινούρια πράγματα. (ας πούμε)
Κάνει αυτά ακριβώς που έκαναν οι παλαιοί φωτογράφοι με νέο εύκολο τρόπο.
Σωστότατη η παρατήρηση.:bravo:



Μπρεσσονικό! :cool_4: :happy_6:
:?:
Παρακαλώ πολύ, να αποφεύγονται οι προσωπικοί χαρακτητισμοί.:happy_5:

Με όσα έχεις αναφέρει, έχω να ρίξω πολύ διάβασμα και οφθαλμόλουτρο.:rei:
 

Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
Με όσα έχεις αναφέρει, έχω να ρίξω πολύ διάβασμα και οφθαλμόλουτρο.

Να σου πω....ζήλεψα κι εγώ. :shock: :happy_9:
Μακάρι να είχα τον χρόνο να ασχολούμαι συχνότερα και να ταξιδεύω με τις φωτογραφίες των Μεγάλων φωτογράφων.

Και να βγάζω και καμμιά φωτογραφία. :oops:

:happy_4:
 


Μηνύματα
16.004
Reaction score
14


Τεχνίτης κολοδιακοπών...

Τωρα το συναίσθημα που μου προκαλεί ο Ιταλικός πωπός που εντέχνως ετουρλονόταν μπροστά μας κάθε φορά που η κορασίς ήθελε να "σκούψει"?

Τώρα αν είχα μια φωτιγραφική μηχανή μοντέλο απο την κατοχή μπορεί και να σα τον έβγαζα έτσι τον πωπό αυτό...



εεε οπως και να το κάνουμε η τεχνολογία είναι υπέρ της τέχνης

ΥΓ το σχόλιο Νίκο για τον σταθμό τρένου ήταν ότι απο έξω απο τον σταθμό να δείς χαμόγελα ευτυχίας όταν εχουν φύγει με το τρενο τα έταιρα ήμισι... αυτό είπα, δεν αμφέβαλα για το αριστούργημα!! (Λίγο πολύ την φάτσα του Καφάτου όταν φεύγει απο το Ελ.Βενιζελος και αποχαιρετά την Emirates...)
 

Attachments




Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Απάντηση: Re: Είναι η φωτογραφία τέχνη;

Έκανε update επιτέλους?! Thanks for the heads-up.
Το πάω στη HiEnd για τα περαιτέρω... :happy_2:

A, για να μην είμαι τελείως off-topic, η φωτογραφία μπορεί να είναι τέχνη (και ο Τσαρουχάς ντιτζιταλοφρίκουλας).
 

Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
Κ@λλοτεχνικες τασεις μηπως θα ηταν ορθοτερο? :happy_9:

Αυτό ακριβώς είναι , φίλτατε.

Τέχνη του...μώλου. :happy_8: :happy_5:

Αυτό δεν είναι φωτογραφία.
Εγώ "δεν θα το έβαζα στον τοίχο μου".
Θα το χάζευα βεβαια στην παραλία. Μέχρι εκεί όμως.
 

Μηνύματα
8.256
Reaction score
4
Αυτόν τον reguna που σε έκανε να χάσεις τον ύπνο σου εχθές, τι να θα τον κάνεις; Πετάει ένα "Είναι τέχνη ο καφές;" και εξαφανίζεται; Ε;
 

Μηνύματα
7
Reaction score
1
Απάντηση: Είναι η φωτογραφία τέχνη;

Η φωτογραφία ειναι στάση ζωης . Πιστεύω η εσωτερική αναζήτηση εκφρασης και δημιουργίας αποτυπόνωνται στη ματιά και την καρδιά ενος καλλιτέχνη. Κάποτε βρέθηκα σε φυσικό τοπίο απείρου κάλλους με ατομο που ζούσε εκει ημουν προσκεκλημένος,περιπου το 86 ,με ξεναγουσε στο χωρο και ρωτούσε συνεχώς τη φωτογράφιζα του εξηγούσα τα σχετικά με το θέμα και μου λεγε εγω τα βλέπω κάθε μέρα αλλα .... Το απόγευμα ο δημήτρης σε κόντρα φωτισμό ειδε ενα δέντρο φωτισμένο και μου φωνάζει τρέξε το δεντρο προσεύχεται . τα ειδα ολα.ΠΙΣΤΕΥΩ οτι πιο ασήμαντο υπάρχει στα μάτια του κόσμου,ενας καλλιτέχνης θα δώση ΖΩΗ .
 

neo

Μηνύματα
3
Reaction score
0
Απάντηση: Είναι η φωτογραφία τέχνη;

Ποια είναι η άποψή σας για το θέμα;

Θεωρείτε την φωτογραφία τέχνη ή απλά γνώση των κατάλληλων ρυθμίσεων κλείστρου-φακού-κλπ την κατάλληλη στιγμή;
:605:ΓΙΑ ΣΑΣ ΑΠΟ ΜΕΝΑ.ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΣΥΜΜΕΤΕΧΩ.ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ.
ΟΠΩΣ Ο ΖΩΓΡΑΦΟΣ ΞΕΡΕΙ ΠΩΣ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΤΑ ΠΙΝΕΛΑ ΤΟΥ
ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΣΤΕΛ ΤΟΥ, ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΡΟΠΟ ΚΑΙ Ο ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣ
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΦΑΚΟΥΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΙΣ
ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΤΟΥ. Η ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ , ΟΠΩΣ ΚΑΙ Η ΖΩΓΡΑΦΙΚΗ
ΔΙΕΠΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ ΤΗΣ "ΣΥΝΘΕΣΗΣ". ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ
ΙΣΧΥΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΥΣ. ΜΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΚΑΤΑΓΡΑΦΗ
ΧΩΡΙΣ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΟ ΣΤΥΛ.:624:
 

neo

Μηνύματα
3
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Είναι η φωτογραφία τέχνη;

TI EINAI TEXNH?
ΑΓΑΠΗΤΗ ΧΡΙΣΤΙΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΜΕ ΤΙΣ ΦΩΤΙΕΣ ΤΗ ΠΕΛΛΟΠΟΝΗΣΟΥ ΠΟΥ ΚΑΤΕΓΡΑΨΑΝ ΟΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΙ
ΤΟΥ ΡΟΙΤΕΡΣ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΗ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ!!
 

neo

Μηνύματα
3
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Είναι η φωτογραφία τέχνη;

Τι είναι τέχνη; Ίσως ένα από τα δυσκολότερα ερωτήματα που άφησε αναπάντητα ο αιώνας που πέρασε. Όσο καιρό η τέχνη εθεωρείτο «απο-μίμηση» της φύσης ή ως ανθρώπινη προσπάθεια προσέγγισης του ωραίου, όλα έβαιναν καλώς.

Όταν όμως κάποιοι Γερμανοί φιλόσοφοι, με πρώτο και καλύτερο τον Χέγκελ και τις γνωστές παραδόσεις του περί Αισθητικής, άρχισαν να ζητούν από την τέχνη την αποκάλυψη της αλήθειας, τα πράγματα δυσκόλεψαν.
H τέχνη δεν μπορεί σε καμιά περίπτωση να αποτελέσει απο-μίμηση της φύσης, δήλωνε ο Σοπενχάουερ, αφού την ξεπερνά. Ο Νίτσε, δε, έβλεπε στην τέχνη την οριστική αποδοχή, ευλογία και θεοποίηση της ανθρώπινης ύπαρξης· θεωρούσε την τέχνη ξελογιάστρα και ελιξίριο ζωής. Από τότε οι ορισμοί της τέχνης δίνουν και παίρνουν. Δεν υπήρξε καλλιτέχνης που να μην έχει έναν δικό του ορισμό της τέχνης. Υπάρχουν, λοιπόν, τόσοι ορισμοί όσο και καλλιτέχνες. Το λιγότερο.

Είναι γεγονός πάντως ότι η τέχνη εξελίσσεται τόσο γρήγορα, ώστε συχνά είμαστε αναγκασμένοι να αποδεχθούμε μορφές της, για τις οποίες δεν έχουμε προλάβει καν να δημιουργήσουμε έννοιες. Πέραν τούτου, κάτι που σήμερα προκαλεί την οργή ή το γέλιο, αύριο ενδεχομένως να αποκαλείται αριστούργημα και να θαυμάζεται από εκατομμύρια ανθρώπους. H ιστορία της τέχνης είναι γεμάτη τέτοια περιστατικά. Ας θυμηθούμε τα έργα των Ντεγκά, Μανέ, Μονέ, Ρενουάρ, που η κριτική της εποχής τους τα χαρακτήρισε «ιμπρεσιονιστικά», μια έννοια που σήμερα αποτελεί σταθμό στην ιστορία της τέχνης, ενώ τότε εθεωρείτο «βρισιά».

Με τα χρόνια φαίνεται πάντως πως οι καλλιτέχνες κουράστηκαν· κατάλαβαν ότι με το να προσπαθούν να ορίσουν την τέχνη, μοιάζουν με τους χωρικούς του μεσαιωνικού παραμυθιού που ήθελαν να γεμίσουν τον ήλιο σε σακιά. H αλήθεια είναι ότι κατέληξαν να ασχολούνται με κάτι διαφορετικό από το καλλιτεχνίζειν, δηλαδή το φιλοσοφείν. Άφησαν, λοιπόν, αυτή την επίπονη δουλειά στους ειδικούς, τους φιλοσόφους, και έπαυσαν να απαιτούν αναγνώριση για το έργο τους, αμφισβητώντας ακόμη και τον ίδιο τους τον εαυτό. Με αυτό το σκεπτικό, από τον Μεσοπόλεμο και έπειτα, οι καλλιτέχνες δηλώνουν ότι το κάθε αντικείμενο αξίζει να γίνει τέχνη· με το που το κοιτάζει κανείς γίνεται έργο τέχνης. Ήγουν, το καθετί μπορεί να είναι τέχνη και ο καθένας μας καλλιτέχνης. Γιατί, λοιπόν, να επιμένουμε να ορίσουμε «τι είναι τέχνη»; Τι θα κερδίσουμε; Δεν είναι καλύτερα να εμμένουμε στην όποια θέση έχουμε ή δεν έχουμε και να υπολογίζουμε ότι ακόμη και αυτοί που συμφωνούν μαζί μας, είναι πολύ πιθανόν να μη μας καταλαβαίνουν;


Αν εγώ, για παράδειγμα, σας έλεγα ότι «η τέχνη είναι η φωτιά που κάνει το μηδέν στάχτη», πολύ πιθανόν να μου λέγατε ότι σας αρέσει ο ορισμός μου, θα τον καταλαβαίνατε όμως;

Ο Γεράσιμος Θεοδόσης είναι διδάκτορας του Πανεπιστημίου της Χαϊδελβέργης - συγγραφέας.]

ΑΓΑΠΗΤΗ ΧΡΙΣΤΙΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΜΕ ΤΙΣ ΦΩΤΙΕΣ ΤΗ ΠΕΛΛΟΠΟΝΗΣΟΥ ΠΟΥ ΚΑΤΕΓΡΑΨΑΝ ΟΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΙ
ΤΟΥ ΡΟΙΤΕΡΣ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΗ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ!!
 

Μηνύματα
800
Reaction score
0
Ζωγραφος ' Ζω και γραφω! Δηλ. Αυτος που γραφει την ζωη.
Φωτογραφος ' Φως και γραφω! Δηλ. Αυτος που γραφει το φως.
Ειναι 2 ομοιες μορφες τεχνης
 

Μηνύματα
268
Reaction score
0
Απάντηση: Είναι η φωτογραφία τέχνη;

:605:ΓΙΑ ΣΑΣ ΑΠΟ ΜΕΝΑ.ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΣΥΜΜΕΤΕΧΩ.ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ.
ΟΠΩΣ Ο ΖΩΓΡΑΦΟΣ ΞΕΡΕΙ ΠΩΣ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΤΑ ΠΙΝΕΛΑ ΤΟΥ
ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΣΤΕΛ ΤΟΥ, ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΡΟΠΟ ΚΑΙ Ο ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣ
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΦΑΚΟΥΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΙΣ
ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΤΟΥ. Η ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ , ΟΠΩΣ ΚΑΙ Η ΖΩΓΡΑΦΙΚΗ
ΔΙΕΠΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ ΤΗΣ "ΣΥΝΘΕΣΗΣ". ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ
ΙΣΧΥΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΥΣ. ΜΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΚΑΤΑΓΡΑΦΗ
ΧΩΡΙΣ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΟ ΣΤΥΛ.:624:
Καλλιτεχνικο στυλ μπορεις να δωσεις σε οτιδηποτε ασχετα αν ειναι οικογενειακο πορτραιτο η ενας γλαρος να πετα στη θαλασσα.
Το θεμα ειναι οταν καποιος ειναι καλλιτεχνης οτι και να πιασει θα δωσει κατι καλο κατι καλλιτεχνικο.

Το να λεμε οικογενειακα πορτραιτα δεν ειναι καλλιτεχνικα κανουμε λαθος μεγαλο.
Εμενα μου εχουνε πει μερικοι που φωτογραφιζουνε χλωμες φτωχες ασπρομαυρες φωτογραφιες οτι δηθεν και καλλα οτι δεν εχουν σχεση με σοβαρη φωτογραφια η φωτογραφιες μου και οτιδηποτε αφορα αγρια φυση.
Δεν ειναι καπως ανοητο και ρατσιστικο να λεμε παντα το δικο μας παιδι ειναι το ΟΜΟΡΦΟΤΕΡΟ ?
 

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
Από τη στιγμή που χρειάζεται δεξιότητα, εμπειρία και ταλέντο, η φωτογραφία είναι σίγουρα μία τέχνη.

Η συζήτηση θα μπορούσε να μεταφερθεί στο εάν η φωτογραφία είναι καλή τέχνη, όπως πχ η μουσική, ο χορός, η ζωγραφική, η γλυπτική, κτλ.

Εάν τη θεωρήσουμε απλώς ως τέχνη, τότε το ερώτημα είναι εάν παραμένει στο επίπεδο άλλων τεχνών, όπως πχ η αγγειοπλαστική, μαγειρική, ραπτική, κτλ.

Ορισμένοι αναφέρουν αυθαίρετα τη φωτογραφία ως όγδοη (εννοώντας καλή) τέχνη.
 

Μηνύματα
10
Reaction score
6
Ποια είναι η άποψή σας για το θέμα;

Θεωρείτε την φωτογραφία τέχνη ή απλά γνώση των κατάλληλων ρυθμίσεων κλείστρου-φακού-κλπ την κατάλληλη στιγμή;
φυσικότατα και είναι τέχνη!
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.188
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top