Είναι οι νέοι ενισχυτές καλύτεροι ?

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Η δική μου ευχάριστη ΄΄ταλαιπωρία΄΄ δεν έγκειται στη ρύθμιση πικάπ,αλλά στη διαρρύθμιση...ολόκληρωμένων setup.
Είναι ασύλληπτες οι βελτιώσεις που μπορούν να προκύψουν από φαινομενικά μικρές αλλαγές στη χωροταξία.Με τη δε διόρθωση μπορώ να το φέρω στα μέτρα της αρεσκείας μου συντομότερα και καλύτερα από οποιαδήποτε εναλλαγή καλωδίων.
Ναι φίλε, καλά τα λες αλλά αυτά είναι τα εύκολα.
Άλλαξε κεφαλάκι σε ένα πικάπ και ρύθμισε το σωστά. Για να δούμε τι ψάρια πιάνεις.
Δεν εννοώ εσένα προσωπικά. Σε τρίτο πρόσωπο ήταν.
ο χώρος και η τάξη του είναι πολύ απλά πράγματα και με ελάχιστο διάβασμα ένα πρόγραμμα και ένα μικρόφωνο τα έσκισες.
Για ρύθμισε πικάπ και phono, σωστά όμως, όχι απλά να κάνεις ρυθμίσεις :thumbsup:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Ναι φίλε, καλά τα λες αλλά αυτά είναι τα εύκολα.
Άλλαξε κεφαλάκι σε ένα πικάπ και ρύθμισε το σωστά. Για να δούμε τι ψάρια πιάνεις.
Δεν εννοώ εσένα προσωπικά. Σε τρίτο πρόσωπο ήταν.
ο χώρος και η τάξη του είναι πολύ απλά πράγματα και με ελάχιστο διάβασμα ένα πρόγραμμα και ένα μικρόφωνο τα έσκισες.
Για ρύθμισε πικάπ και phono, σωστά όμως, όχι απλά να κάνεις ρυθμίσεις :thumbsup:
Χωρίς να υποτιμώ το know-how στη ρύθμιση πικάπ,δεν αποτελεί αυτό το κύριο ενδιαφέρον μου.
Η τονισμένη φράση σου όμως με προ(σ)καλεί να έδειχνα στην πράξη πόσο...λίγο έχεις συλλάβει την πεμπτουσία μιας διόρθωσης..:sneaky:
Διότι στην πίστα που έχει πλέον φτάσει,τα συγγράμματα έχουν σφραγιστεί και παίζουν μονάχα ένστικτο με ακροαματικές δοκιμές.
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Χωρίς να υποτιμώ το know-how στη ρύθμιση πικάπ,δεν αποτελεί αυτό το κύριο ενδιαφέρον μου.
Η τονισμένη φράση σου όμως με προ(σ)καλεί να έδειχνα στην πράξη πόσο...λίγο έχεις συλλάβει την πεμπτουσία μιας διόρθωσης..:sneaky:
Διότι στην πίστα που έχει πλέον φτάσει,τα συγγράμματα έχουν σφραγιστεί και παίζουν μονάχα ένστικτο με ακροαματικές δοκιμές.
Και εγώ σε συμπαθώ πάρα πολύ...
:drinks:
 


Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Οι συμπάθειες είναι αμοιβαίες.Για όσους ενδεχομένως με αντιπαθούν,καλώς ή κακώς αδυνατώ να τους αντιπαθήσω... πίσω. :wink:
Χαλάρωσε γκουρού μας και μη κρίνεις άκαιρα και με άλλα κριτήρια, όταν λέω ότι συμπαθώ κάποιον το εννοώ. Γενικώς ότι λέω το εννοώ;)
Σήμερα απολαμβάνω μία zyx και αγαπώ όλο τον κόσμο...
 


Μηνύματα
320
Reaction score
91
Με την ευκαιρία της απόκτησης των Harbeth Monitor 30.1 έκανα συγκριτική ακρόαση 3 ενισχυτές τρατζιστοράτους δύο νέους (Exposure 3010SD2, Hegel HD 120) και ενός 18 ετών ( Arcam DIVA-A-85) με περίπου την ίδια τιμή και ισχύ και γραμμικές καμπύλες απόκρισης συχνοτήτων (δεν θυμάμαι για τον HEGEL αν της βρήκα κάπου οι άλλοι 2 είχαν τσεκαριστεί παλιότερα). Τι μου έκανε εντύπωση όταν άκουγα απροκατάληπτα? Ναι μεν υπήρχαν διαφορές που με έκαναν να καταλάβω ποιος παίζει κάθε φορά αλλά ο γερο Arcam για τα αυτιά μου και τα μουσικά μου γούστα ήταν παρασάγγες καλύτερος, αναλυτικότερος, ηρεμότερος, μουσικότερος, ανοιχτότερος. Πήγα είκοσι χρόνια πίσω και διάβασα 2-3 κριτικές. Έγραφαν τότε ότι ο Arcam αυτός ήταν μέσα στους 2-3 καλύτερους ολοκληρωμένους που είχαν ακούσει ever ανεξάρτητα τιμής! Επίσης είδα ότι πρόσφατα το What hi fi τον είχε επίσης στους 18 καλύτερους από τους εκατοντάδες που εχει δοκιμασει της 40ετιας.. Όμως για κάθε καινούριο ενισχυτή που βγάζει κάθε εταιρία ακούμε και διαβάζουμε πόσο καλύτερος είναι από τους προηγούμενους της εταιρίας ή από άλλους του σύγχρονους που βγήκαν λίγους μήνες νωρίτερα. Δηλ κάθε νέος και καλύτερος ποτέ κανένας δεν έγραψε το αντίθετο είκοσι χρόνια που διαβάζω τα σχετικά.. Νομίζω ότι η υπόθεση καλός ενισχυτής σε AΒ τάξη τουλάχιστον έχει εξαντληθεί προ δεκαετιών και είναι κρίμα να ξοδεύουμε (όπως ο υποφαινόμενος) για νέα μηχανήματα παρασυρόμενοι από αυτό το γαιτανάκι, όταν ήδη έχουμε και κατέχουμε παλιά αλλά λειτουργικά παρόμοια ενισχυτικά. Ίσως αγορά δίσκων, άυλης μουσικής, μετχ cd θα ήταν καλύτερη επένδυση ? Ηχεία ίσως καλύτερα ? Μήπως και εδώ το ίδιο ισχυει.. Είναι κρίμα να δίνεις 2 χιλιάρικα συν για να πάρεις ήχο παρόμοιο στην καλύτερη αυτού που ήδη είχες και όταν φεύγει ο ενθουσιασμός του καινούριου να απογοητεύεσαι. Όλα αυτά είναι σκέψεις και ισως χρήσιμες για κάποιους στη δική μου θέση. Καμία πρόθεση να μειώσω τους άλλους ενισχυτές που ανέφερα οι οποίοι πρέπει να είναι και κορυφαίοι άλλωστε στις ημέρες μας και στα λεφτά τους. Μεχρι η εταιρία να βγάλει τον επόμενο....Θα ήθελα να ακούσω αν και άλλοι φίλοι έχουν κάνει παρόμοιες σκέψεις.
Καλησπέρα και από μένα φίλε μου. Τους ίδιους προβληματισμούς είχα και εγώ πριν κάμποσα χρόνια. παρόλο που τεχνολογία έχει προχωρήσει σε μεγάλο βαθμό με τους ενισχυτές και τα ηχεία σε δυναμικά είναι στο ίδιο σημείο. Το μόνο που κερδίζεις με έναν καινούργιο ενισχυτή είναι σαφώς πότε είναι λιγότερο ταλαιπωρημένος με τα χρόνια και έχει καινούργιες συνδέσεις πρωτόκολλα ήχου που μπορείς με έναν ενισχυτή να απολαύσεις όλη τη μουσική που έχεις από το κινητό σου..... Μιλάω για spotify wi-fi και τα λοιπά. Έχει μεγάλη διαφορά αυτό και εκεί κερδίζει ένας συχρονος ενισχυτής, από έναν ολοκληρωμένο ή ακόμα χειρότερα από έναν τελικό που θα χρειαστεί προενισχυτές και τα λοιπά για να παίξει. Αν σκεφτείς και τις νέες τεχνικές εξομάλυνσης του ήχου στο χώρο σου που διαθέτουν πάρα πολύ ενισχυτές συν το ένεργοο equalizer που οδηγεί τα ηχεία από χαμηλά με αρκετά δυναμικά νομίζω ότι πάλι βγαίνει νικητής ένας σύγχρονος ενισχυτής. Εάν έχεις τα υπέρ ηχεία που χρειάζεσαι υπέρ οδήγηση τότε ένας τελικός παλιός ή ακόμα και λαμπάτος μπορεί να κερδίσει σε πολλά σημεία... Την ταλαιπωρία όμως της συνδεσιμότητας δεν θα τη γλιτώσεις ποτέ. Ακούω με πικάπ ακούω με παλιούς τελικούς ενισχυτές και προενισχυτές αρκετές ώρες αλλά αναλογικά τις πιο πολλές ώρες ακούω με ένα σύγχρονο ολοκληρωμένο medica ενσωματωμένο και σερφάρω από το κινητό μου και είμαι άρχοντας!!!! Αυτά για αρχή αν θέλετε να πούμε παραπάνω ευχαρίστως να επικοινωνήσουμε τηλεφωνικώς.
 


Μηνύματα
320
Reaction score
91
Η μόνη περίπτωση να προβούμε σε ενασχόληση με ενισχυτικά στάδια, είναι αν είμαστε μηχανακηδες (δεν είναι ντροπή), να θέλουμε το στέρεο σε "φέτες" για να τις αραδιαζουμε σε περίοπτη θέση να τις βλέπουμε να τις ξεσκονίζουμε με ειδικά πανιά, να τις χαιρόμαστε με τα μπλε τα βγιουμετρα ή με την αγαπημένη μας μάρκα, γιατί έτσι.

Δεκτό και σεβαστό. Να το βλέπεις να γυρνάει και το βινύλιο, μαζί σου στη χαρά. Άλλωστε, η μισή χαρά είναι σ'αυτό που βλέπεις και σ'αυτό που δείχνεις με περηφάνια στους φίλους σου τους μηχανακηδες παύλα συλλέκτες.
Μόνο να τα λέμε ξεκάθαρα αυτά, να μη κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας σα παιδάκια του δημοτικού.

Σιγά τώρα, μουσική παίζουν όλα, κι ας έχουν και 5 και 15% αρμονικές παραμορφώσεις, και; Σπουδαία τα λάχανα.

Να λείπει όμως η παραφιλολογία περί ματσινγκ και χροιών και Πρατ και κόκκου του μικροσκοπικού και λοιπών κατσαρων τριχίδιων όντιο ποίησης όταν μιλάμε για πραγματικά υψηλή απόδοση, υψηλή πιστότητα αναπαραγωγής και ποιότητα ήχου.

Όσο για την χιλιογλυμενη καραμέλα του τι "σ'αρέσει", άστο μεγάλε, πάλιωσε αυτή η δικαιολογία. Τα δεδομένα υπάρχουν για το τι "αρέσει" και δεν λυγίζουν από τη γνώμη κανενός, αντιθέτως είναι αυτά ικανά να καθιστούν άκυρη κάθε "γνώμη". Είτε στερεοφιλ διαβάζεις είτε Αμίρ, τα δεδομένα είναι ίδια για το τι αρέσει, έχει εξερευνηθεί πλήρως αυτό το θέμα, διαβάστε λίγο μπουτχια, έχει κλείσει κάθε τρύπα αντίρρησης.

Σόρρυ για την ανώμαλη προσγείωση στα δεδομένα.
Θα έλεγα ακριβώς τα ίδια και εγώ με προλάβατε...
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.869
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top