Είναι οι νέοι ενισχυτές καλύτεροι ?

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.136
Reaction score
26.695
Σορυ για το υποννοούμενο .... αυτό που το βαζεις για να παιξει?
Η δηλωμένη πρόθεση του Πούτζη είναι να πωλείται ως μόντιουλ σε κατασκευαστές ενισχυτικών.

Δεν έχουμε ιδέα αν ο D200 του Amirm ήταν ήδη χαλασμένος ή χάλασε με τις αμφισβητούμενες μετρήσεις που του έκανε.
Δεν έχω γνώσεις για να κρίνω τον τρόπο μέτρησης, μπορεί κανείς να μας διαφωτίσει? Ωστόσο, μόνο ο συγκεκριμένος ενισχυτής τα έφτυσε από τόσους που έχει μετρήσει με τον ίδιο τρόπο.
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
Οι μετρήσεις του ΑΜΙΡ δεν είναι κάτι το σπέσιαλ.
Οτι κάνουν όλοι κάνει και αυτός , ίσως να παίρνει και μερικές μετρήσεις σε ενδιάμεσες τιμές , πχ στα 5w.
Δεν κάνει κάτι για να χαλάσει τα μηχανήματα. Ούτε τα ταλαιπωρεί όπως κάνουν στα εργαστήρια.
Γενικά δεν θα έλεγα ότι τους πίνει το αίμα με τις μετρήσεις που κάνει.
Αν ο devialet είχε πρόβλημα αυτό είναι άλλο θέμα.
Η αν ακόμα απέκτησε πρόβλημα σε ένα πάγκο μετρήσεων , με μία απλή μέτρηση με sweep συχνοτήτων , και παραγωγή πέντε(5) ολόκληρων watts.
 

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
Η δηλωμένη πρόθεση του Πούτζη είναι να πωλείται ως μόντιουλ σε κατασκευαστές ενισχυτικών.
Άρα ... λογικά .. περιμένουμε από τη Denon, Marantz, Pioneer, κλπ να αγοράσουν πουτζο-μοντουλ .... ή μηπως από την Krell ή από τη Mark Levinson?
 

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
Έχουν υπάρξει αγγλικές - τι άλλο - εταιρείες που είχαν πυκνωτή σύζευξης ακόμα και σε μοντέλα που κυκλοφόρησαν τον 21ο αιώνα...
Συμβαίνει συνήθως σε κάποιες ενισχυτικές διατάξεις που δεν έχουν διπολική τροφοδοσία .....
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Η δηλωμένη πρόθεση του Πούτζη είναι να πωλείται ως μόντιουλ σε κατασκευαστές ενεργών ηχείων.
Αυτή είναι η μόνη λογική χρήση τους.

Ενισχυτικά στάδια τέτοιας ποιότητας, δεν έχει νόημα να χρησιμοποιηθούν με παθητικό κροσόβερ, πάνε περίπατο ένα σωρό χαρακτηριστικά τους.

Αν διέθετα το μπάτζετ και την όρεξη, θα άλλαζα όλα τα modules σε όλα μου τα ηχεία, με τούτα του πουτση. 47 modules θα χρειάζονταν, όσα και τα μεγάφωνα στο σετάπ...
 




m1ts0s

News poster
Editor
Μηνύματα
2.331
Reaction score
3.635
Bruno τελείωσε το θέμα ενίσχυση στον ήχο, δεν υπάρχει λόγος να συζητάμε ξανά και ξανά για ενισχυτές. Αντί αυτού καλύτερα να συζητάμε για τρόπους ακτινοβολίας, room correction, λάμπες, object-based φορμά ήχου, καλαισθητο room treatment.

(βρείτε το λάθος παραπάνω)
 


Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.136
Reaction score
26.695
Αν διέθετα το μπάτζετ και την όρεξη, θα άλλαζα όλα τα modules σε όλα μου τα ηχεία, με τούτα του πουτση. 47 modules θα χρειάζονταν, όσα και τα μεγάφωνα στο σετάπ...
Χαϊεντίζεις ντοκ. :roflmao:
Είσαι σίγουρος ότι θα ακούσεις διαφορά?
Κατά τα λοιπά, δεν νομίζω να τον χαλάει τον Πούτζη αν πέφτει το χρήμα. Ήδη τα παίρνει από τη Ναντ, αν δεν κάνω λάθος.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.136
Reaction score
26.695
Άρα ... λογικά .. περιμένουμε από τη Denon, Marantz, Pioneer, κλπ να αγοράσουν πουτζο-μοντουλ .... ή μηπως από την Krell ή από τη Mark Levinson?
Έχει ξεκινήσει η Ναντ νομίζω. Όπως και νάχει, σε συνεντεύξεις και στη σχετική ιστοσελίδα αυτό δηλώνει ο Π.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Χαϊεντίζεις ντοκ. :roflmao:
Είσαι σίγουρος ότι θα ακούσεις διαφορά?
Βεβαίως είναι σίγουρο ότι θα ακούσω διαφορά, αν βάλω ένα module τέτοιας ποιότητας του πουτση σε κάθε μεγάφωνο των δορυφόρων που διαθέτω, και ένα σε κάθε μεγάφωνο των σαμπ, διότι θα συνδέονται κατευθείαν με ένα μεγάφωνο, θα είναι χρήσιμες όλες οι τεχνικές τους προδιαγραφές, και θα οδηγήσουν σε μετρήσιμα χαμηλότερες THD, μετρήσιμα χαμηλότερο θόρυβο, υψηλότερες SPL και μεγαλύτερο καθαρό δυναμικό εύρος.

Ta ενισχυτικά στάδια των δορυφόρων της Νιούμαν που διαθέτω, είναι απλά ενισχυτικά ΑΒ τάξης χαμηλής ισχύος, ενώ στα σαμπ χρησιμοποιούνται επίσης χαμηλής ισχύος ice modules, ένα για κάθε μεγάφωνο.

Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης ούτε ενισχυτικων ΑΒ τάξης με τις μοντουλες αυτές, ούτε των Ice, ούτε για πλάκα.

Ωστόσο, είναι κάτι που δε πρόκειται ποτέ να κάνω, διότι πρακτικά έχω διαθέσιμο τόσο πολύ δυναμικό εύρος, και τόσο χαμηλές ολικές αρμονικές παραμορφώσεις, που καταντάει ανοησία να κυνηγάω την ...ουρά μου.

Θα ήθελα να υλοποιήσω χρήσιμη απόκριση στους υπόηχους, δηλαδή να φτάνω πάνω από 120 ντεσιμπέλ στους 10 κύκλους, αυτό ναι, θα το ήθελα. Ωστόσο, πέραν του ότι είναι πολύ ακριβή υπόθεση, χρειάζεται πολύ μεγάλο όγκο από καμπίνες και πολλαπλά μεγάφωνα, τα οποία πρακτικά δε χωράνε στο δωμάτιο που έχω διαθέσιμο, ειδάλλως θα το είχα κάνει. ;)

Σε ένα άλλο χώρο, αν ποτέ πάω, θα δω τι μπορεί να πραγματοποιηθεί τεχνικά, αλλά θα πρέπει να έχει διαστάσεις 7x7m ή 7x8m (δηλαδή μιλάμε για 50-55τμ) για να μπορούν να γίνουν με άνεση περισσότερα από όσα έχω ήδη κάνει σε ..32τμ χώρο. ;)
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Τι αυτο ηταν ? τελος ?
Τέλος και πολύ μακριά τράβηξε κιόλας το παραμύθι για να ακούω Μόμπι και να βλέπω σπάϊντερμαν. :gotcha:

Σε 32 τμ χώρεσαν 13 studio monitor ηχεία και 4 monitor σαμπ με συνολικά 47 ενσωματωμένους ενισχυτές να παίζουν από Trinnov, και JVC 4k με lumagen σε Stewart StudioTek 130 G4 117" με ηλεκτρικό κι ασύρματο μασκινγκ, φτάνει, τέλος δις. Μέχρι και θωρακισμένα καλώδια ρεύματος χοντράδια από belden έβαλα, τέλος τρις. 8-)

Ηχητική περιποίηση έχει γίνει παντού, μπρος πίσω πάνω κάτω, ολοβερ, μέχρι και το θόρυβο του προβολέα έχω μαζέψει, μπήκαν υλικά παντού, βαρέθηκα, ούτε καν τα ανεβάζω να δείτε, φτάνει.

Εντελώς τέλος, δε θα πεις τίποτα. ;)

Τώρα επενδύω σε μαλτ, δηλαδή τα πίνω πριν χαλάσουν όλα τα παλιά. :lol:

Εσείς που αναβαθμίζετε, πάρτε ενισχυτές. Με γεια και καλές ακροάσεις! :)
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Εσείς που αναβαθμίζετε, πάρτε ενισχυτές. Με γεια και καλές ακροάσεις! :)
Πως να τους αγοράσουν αν δεν τους ακούσουν? Άιντε να πείσεις τώρα τον χάϊεντά να αγοράσει με κλικαγουει :biggrin:
 






Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.284
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top