Είναι το υδρογόνο η λυση στο ενεργειακό προβλημα του πλανήτη;

Μηνύματα
1.365
Reaction score
1.143
Ποια πιστεύετε είναι λύση για καθαρή ενέργεια στο άμεσο μέλλον;
Πέρα από τη πυρηνική συντηξη που έχει δρόμο ακομα

 
Last edited:



MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Μπορεί να αργήσει η σύντηξη, αλλά μην φαντάζεσαι.......όταν για κάτι παλεύει όλος ο πλανήτης, και η τεχνολογία υπάρχει, δεν νομίζω ότι θα αργήσει πολύ! Μετά όλα θα αλλάξουν!!! Όσο για το ''υδρογόνο'', νομίζω θα επικρατήσει τελικά! άφθονη, και καθαρή πραγματικά ενέργεια!
 


Μηνύματα
29.084
Reaction score
23.117
ΨΗΛΟ ΚΟΣΤΟΣ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΟΠΟΤΕ ΜΑΛΛΟΝ ΑΣΥΜΦΟΡΟ.....

ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΥΙΟΘΕΤΗΘΕΙ Η ΠΑΤΕΝΤΑ ΤΟΥ "ΚΑΘΗΓΗΤΗ" ΖΩΓΡΑΦΟΥ.... :party: :party:
 

Μηνύματα
1.365
Reaction score
1.143
Ναι είναι
Δες εδώ όμως το ίδιο έγινε και με lpg


Αλλά και με υγρά καύσιμα κάπου διαβασα δεν είχε αέρια (αν κρίνω όμως από τη φωτιά και τις εκρήξεις μάλλον είχε αλλά δεν έχει τόση σημασια)

Τι θέλω να πω. Όλα τα καύσιμα έχουν κινδύνους
Αν τηρούνται τα μέτρα ασφαλείας όλα είναι καλά. Σίγουρα κάθε μέρα μαθαίνουμε και αυτός είναι ο λόγος που κάθε νέα τεχνολογία ξεκινάει σιγά σιγα
Σιγουρα είναι πολύ υψηλό το κόστος παραγωγής όπως και το κόστος απόκτησης μηχανής για υδρογόνο
Πες μου όμως πράσινη ενέργεια που έχει χαμηλό κόστος απόκτηση
Φωτοβολταικα;
Ηλεκτρικά αυτοκίνητα;
 

Μηνύματα
959
Reaction score
2.093
Υδροηλεκτρικά εργοστασια και αιολικη ενεργεια ειναι οι πλεον καθαρες

επισης γεωθερμια αλλα δεν ειναι τελειως ετοιμη μορφη ενεργειας
 

D

debianfox

Guest
Το υδρογονο δεν αποτελει λυση για καθαρη ενεργεια ..καθ οτι απαιτει ενεργεια δια να παραχθει, το πρωτιστον ειναι η ενεργεια...εν τη ευρεια εννοια, πιο πολυ ""μορφη αποθηκευσης"ενεργειας ειναι...αφαιρουμενων των απωλειων κατα την μετατροπη της μιας μορφης ενεργειας σε αλλη..
Το ερωτημα λοιπον κ το ζητουμενο ειναι η "καθαρη "ενεργεια, με την οποιαν θα κανουμε ηλεκτρολυση, θα παραγουμε υδρογονο, κ μετα θα καιμε το υδρογονο-ειτε σε κινητηρα καυσης, ειτε καιομενο να κινει ηλεκτροκινητηρα, κλπ κλπ..αρα?
 


Μηνύματα
1.365
Reaction score
1.143
Ναι όπως το θετεις είναι, μορφή αποθήκευσης ενέργειας. Παραγεις ρεύμα με φωτοβολταϊκά φτιαχνεις υδρογόνο... Αυτά πάνε μαζί
Αν το καλοσκεφτείς όμως ποια μορφή ενέργειας δεν θέλει ενέργεια για να παραχθει;
Η διύλιση πετρελαίου δε χρειαζεται ενεργεια; ακόμα και η εξόρυξη του χρειάζεται ενέργεια
Πριν 30 χρόνια δεν είχαμε τη σημερινή τεχνογνωσία. Δύσκολος ο χειρισμός του η παραγωγή του και φυσικά η αποθήκευση. Είχαμε πετρέλαιο όμως και δε μας ένοιαζε κάτι άλλο
Πριν 30 χρόνια θα μπορούσαμε να εχουμε εξελιξει ηλεκτρικά αυτοκίνητα αλλά δεν είχαμε)
 
Last edited:

D

debianfox

Guest
Ναι όπως το θετεις είναι, μορφή αποθήκευσης ενέργειας. Παραγεις ρεύμα με φωτοβολταϊκά φτιαχνεις υδρογόνο... Αυτά πάνε μαζί
Αν το καλοσκεφτείς όμως ποια μορφή ενέργειας δεν θέλει ενέργεια για να παραχθει;
Η διύλιση πετρελαίου δε χρειαζεται ενεργεια; ακόμα και η εξόρυξη του χρειάζεται ενέργεια
Πριν 30 χρόνια δεν είχαμε τη σημερινή τεχνογνωσία. Δύσκολος ο χειρισμός του η παραγωγή του και φυσικά η αποθήκευση. Είχαμε πετρέλαιο όμως και δε μας ένοιαζε κάτι άλλο
Πριν 30 χρόνια θα μπορούσαμε να εχουμε εξελιξει ηλεκτρικά αυτοκίνητα αλλά δεν είχαμε)
Δυο παρατηρησεις..η ενεργεια στους υδρογονανθρακες ειναι ηδη αποθηκευμενη μεταξυ ανθρακος κ υδρογονου..οπως κ η πυρηνικη ενεργεια..η απαιτουμενη ενεργεια εξορυξης κ μεταφορας υλικων που εχουν αποθηκευμενη "ετοιμη" ενεργεια, κ την εκμεταλευομαστε, ειναι μικροτερη της ηδη αποθηκευμενης..δημιουργια εκ του μηδενος ενεργεια δεν γινεται..απλως μετατρεπουμε την μια μορφη στην αλλη, απο την ηδη υπαρχουσα στην γη, στην, φυση, στο ηλιακο συστημα-ηλιος..
Οι υδρογονανθρακες επι παραδειγματι ειναι αποθηκευμενη ενεργεια του πυρηνικου αντιραστηρα που λεγεται ηλιος που δημιουργηθηκε με φωτοσυνθεση προ εκατ ετων.
 


Μηνύματα
959
Reaction score
2.093
Τα φωτοβολταικά πάντως είναι τεράστια απάτη. Τόσες δεκαετίες εξέλιξης και η απόδοση τους είναι χάλια. Θα καλύψουμε το 1/3 της γης και πάλι δε θα παράγουμε αρκετή ενέργεια για τον παγκόσμιο πληθυσμό
 


MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Τα φωτοβολταικά πάντως είναι τεράστια απάτη. Τόσες δεκαετίες εξέλιξης και η απόδοση τους είναι χάλια. Θα καλύψουμε το 1/3 της γης και πάλι δε θα παράγουμε αρκετή ενέργεια για τον παγκόσμιο πληθυσμό

Απάτη ξε απάτη, και γι αυτό φταίει η ΔΕΗ! Δημόσιο αγαθό λέει, αλλά όταν πας για νέα εγκατάσταση (να τους δώσεις λεφτά δηλαδή, και πολλά μάλιστα, έχει φτάσει 10-11000 €), σου πετάει ένα ''οικοδομική άδεια έχετε?'' και σε στέλνει! δηλαδή να μην ποτίσεις, να μην έχεις μια λάμπα στην αποθήκη! Οπότε, σε σπρώχνει στα φωτοβολταϊκά, και χάνει πολλά χρήματα!!!
Προς το παρόν λοιπόν είναι η μόνη λύση!!!
 

Μηνύματα
959
Reaction score
2.093
Δεν έχουν καθόλου απόδοση και καταλαμβάνουν τεράστιες εκτάσεις γης που θα μπορούσαν να καλλιεργηθούν η να τις εκμεταλευτούμε με άλλους τρόπους. Τα φωτοβολταικά αξίζουν και έχουν νόημα σε κεραμοσκεπές και ταράτσες, εκεί μάλιστα θα έπρεπε να δωθούν χοντρά κίνητρα για να εγκαταστήσει ο καθένας μας
 

D

debianfox

Guest
Την εχει ψαξει κανεις για αυτονομα η διασυνδεδεμενα φωτοβολταικα οικια πακετα?
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Την εχει ψαξει κανεις για αυτονομα η διασυνδεδεμενα φωτοβολταικα οικια πακετα?
[/


Αυτόνομα, έχω μιλήση με 10, κατέληξα σε αυτόν, είναι ο μόνος που μπορείς να μιλήσης, όσες φορές θέλεις, χωρίς να ''βαριέται'' και με την παραμικρή λεπτομέρεια, εκτός των ''πακέτων'', σε ρωτάει τι ακριβώς ανάγκες έχεις, και σου προτείνει πακέτο, με τοποθέτηση με δικό του συνεργείο! ήταν ο μόνος δε που έρχεται στα Καμμένα Βούρλα που είμαι εγώ, όλοι οι άλλοι μου είπαν να βάλω έναν ηλεκτρολόγο!!!
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.963
Reaction score
6.687
Την εχει ψαξει κανεις για αυτονομα η διασυνδεδεμενα φωτοβολταικα οικια πακετα?
Αν στα "διασυνδεδεμένα" περιλαμβάνεις και το net metering, τότε έχω κάνει αίτηση η οποία εγκρίθηκε πριν λίγες μέρες από τον ΔΕΔΔΗΕ και περιμένω την εγκατάσταση εντός των επόμενων ημερών.

Έχεις κάποια συγκεκριμένη απορία;
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.593
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top