Εδωωωω η καλή τυροκαυτερή-τυροσαλάτα.

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Οσοι με ξέρουν , γνωρίζουν οτι με την καλή κουζίνα εχω καλή σχέση.Και με το καλό κρασί επίσης.
Αυτό που δεν ξέρουν είναι οτι άμα μου την βαρέσει το παίζω και σεφ. Οχι πάντα επιτυχημένα βέβαια , αλλά το παλεύω.
Χθες έφιαξα τυροκαυτερή. Μιλάμε για ποίημα. Αλλά ήταν πολύ λίγη ως ποσότητα.Περίπου 200 γραμμάρια. Σήμερα είπα να το ξανακάνω το εγχείρημα , σε λίγο ,μεγαλύτερη δόση.
Φτου ξέχασα να βάλω σκόρδο.
Τεςπα , η βάση είναι απλή , τόσο φέτα τρίμα η φέτα γενικότερα τόσο ανθότυρο, λίγο λάδι, που δεν έβαλα , λίγο γάλα που έβαλα , καυτερή πιπεριά κόκκινη τριμένη , λίγο αλλάτι , καυτερή παπρικα, λίγο καυτερή μουστάρδα , μόνο hellmans, λίγο σκόρδο που ξέχασα να βάλω ο βλάκας, χτύπημα στην μουλινέτα, που κόντεψε να καεί -μύρισε, μεταφορά στο μίξερ, χτύπημα με αυξομείωση στροφών , έτοιμη η πιο γ@μάτη τυροκαυτερή όλων των εποχών.Τυροκαυτερή οχι τρίχες απο τα SM.
Παιδιά είναι πανεύκολο , να το κάνει κανείς , και απίστευτα ωραίο ως διαδικασία.
Είναι ενα πολύ δημιουργικό σπορ που πολύ το γουστάρω.
όποιος θέλει μπορώ να του στείλω είτε πμ είτε να απαντήσω στον αέρα ελεύθερα.
Την εχω καταβρεί μιλάμε. Φωτό αν μπορέσω αργότερα.






Τώρα βαράτε.:116:
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Απάντηση: Εδωωωω η καλή τυροκαυτερή-τυροσαλάτα.

όποιος θέλει μπορώ να του στείλω
1 κιλο θα ηθελα.:116:

Πεστα λιγο πιο αναλυτικα .Τι ειναι η μουλινετα, τι σημαινει καει μυρισει , η αυξομειωση στροφων πως επιδρα ? Ακριβεις αναλογιες ? :116:
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Απάντηση: Εδωωωω η καλή τυροκαυτερή-τυροσαλάτα.

Και να φανταστεί κανείς , οτι έδινα λευτά σε έτοιμες . Οπου η μόνη σοβαρή ήταν η ΑΛΦΑ του σκλαβενίτη.500-700 γραμάρια 9-13 ευρά .Ρε ούστ....
Καμία σχέση η Homemade, η δικιά μου
Παίδες κάνετέ το και θα με θυμηθείτε.Μου το είχε πει πριν χρόνια φίλος αλλά ήμουν πολύ απασχολημένος ο παπάρας για να το κάνω.
Τώρα που το έκανα πίσω δεν γυρνώ.
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Απάντηση: Εδωωωω η καλή τυροκαυτερή-τυροσαλάτα.

1 κιλο θα ηθελα.:116:

Πεστα λιγο πιο αναλυτικα .Τι ειναι η μουλινετα, τι σημαινει καει μυρισει , η αυξομειωση στροφων πως επιδρα ? Ακριβεις αναλογιες ? :116:
Ε μα εσυ που λάκι μου είσαι και στοιχείωτος.
Η μουλινέτα είναι μΙκρό μιξεράκι. Δεν μπορεί να μην εχεις δει , ολα τα σπίτια έχουν ενα.
Το καεί μυρίσει , πάει στην μουλινέτα που τράβηξε ζόρι και κόντεψε να καεί το μοτέρ.
Η αυξομείωση τωη στροφών στο μίξερ το μεγάλο εχει σημασία για να μπορείς να κάνεις την αλοιφή σου(τυροκαυτερή) όπως εσυ θέλεις.
300 Γραμμάρια φέτα τρίμα, η φέτα που γουστάρεις. 300 ΓΡΑΜΜΆΡΙΑ ανθότυρο, 2-3 καυτερές μικρές πιπεριές τριμμένες κόκκινες, λίγο σκόρδο κατά το δοκούν , λίγο γάλα εβαπορέ , πάλι κατά το δοκούν, καυτερή η οχι πάπρικα, λίγο αλλάτι κατά το δοκούν , λίγη καυτερή μουστάρδα επίσης κατά το δοκούν. , χτύπημα στο μίξερ , σιγούλια σοιγούλια στην αρχή με αυξομείωση στροφών στο ενδιάμεσο , έτοιμη η τυροκαυτερή . Στο πιάτο σου η μάλλον στο μπωλ σου όπως εσυ την γουστάρεις.Αν υπάρχει πρόσωπο , σε κόβω να μην υπάρχει ζήτα βοήθεια απο άλλο άτομο γένους θυληκού , ηλικίας απο 30 και πάνω που να ξέρει απο μαγείρεμα.





ΟΜΟΡΦΆΝΤΡΑ ΜΟΥΟΥΟΥ
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Απάντηση: Εδωωωω η καλή τυροκαυτερή-τυροσαλάτα.

φέρε στη κοπή της πίτας να δοκιμάσουμε :137:
 

Maria Pentagiotissa

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
15.781
Reaction score
341
Απάντηση: Εδωωωω η καλή τυροκαυτερή-τυροσαλάτα.

1 κιλο θα ηθελα.:116:

Πεστα λιγο πιο αναλυτικα .Τι ειναι η μουλινετα, τι σημαινει καει μυρισει , η αυξομειωση στροφων πως επιδρα ? Ακριβεις αναλογιες ? :116:
H μουλινέτα είναι μικρό όρθιο μιξεράκι για ψιλοκόψιμο και ανακάτεμα τροφών. Επειδή τα μικρά μίξερ δουλεύουν σε πολλές στροφές και χωρίς αυξομείωση, αν δουλέψουν λίγο παραπάνω σε διάρκεια ή αν βρουν σκληρό μεγάλο κομμάτι και σφηνώσουν (προφανώς όχι στην περίπτωση παραπάνω) έχουμε το φαινόμενο "καεί-μύρισε" :116:.
Για αναλογίες τώρα, στο μάστορα! :107:

Edit: Με πρόλαβε !!
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
όποιος θέλει μπορώ να του στείλω είτε πμ
Στείλε μου μισό κιλό με pm.

Οι πιπερίτσες με τα σπόρια ή χωρίς; Γιατί χωρίς δεν έχουν δύναμη, αλλά με τα σπόρια γίνεται ΠΟΛΥ δυνατή.
 

Maria Pentagiotissa

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
15.781
Reaction score
341
Απάντηση: Re: Εδωωωω η καλή τυροκαυτερή-τυροσαλάτα.

Στείλε μου μισό κιλό με pm.
Τι λες τώρα, η διακίνηση τροφίμων μέσω pm απαγορεύεται από τον κανονισμό, θέλεις να "καει-μυρίσει" ο server? :138:
 

Μηνύματα
2.886
Reaction score
50
Για να καταλάβω: μουλινέτα εννοείς κάτι τέτοιο;



Ενώ το αντίστοιχο εξάρτημα στο μίξερ εννοείς αυτό;

 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Απάντηση: Εδωωωω η καλή τυροκαυτερή-τυροσαλάτα.

Aero γάτα είσαι ναι αυτά ακριβώς.
 


Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Απάντηση: Εδωωωω η καλή τυροκαυτερή-τυροσαλάτα.

H μουλινέτα είναι μικρό όρθιο μιξεράκι για ψιλοκόψιμο και ανακάτεμα τροφών. Επειδή τα μικρά μίξερ δουλεύουν σε πολλές στροφές και χωρίς αυξομείωση, αν δουλέψουν λίγο παραπάνω σε διάρκεια ή αν βρουν σκληρό μεγάλο κομμάτι και σφηνώσουν (προφανώς όχι στην περίπτωση παραπάνω) έχουμε το φαινόμενο "καεί-μύρισε" :116:.
Για αναλογίες τώρα, στο μάστορα! :107:

Edit: Με πρόλαβε !!


Μαριώ είσαι μεγάλη γάτα μιλάμε.
 

Μηνύματα
9.771
Reaction score
1.823
Απάντηση: Εδωωωω η καλή τυροκαυτερή-τυροσαλάτα.

Λίγο τσίλι δεν θα ταίριαζε? Πωπω πείνασα...
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Απάντηση: Re: Εδωωωω η καλή τυροκαυτερή-τυροσαλάτα.

Στείλε μου μισό κιλό με pm.

Οι πιπερίτσες με τα σπόρια ή χωρίς; Γιατί χωρίς δεν έχουν δύναμη, αλλά με τα σπόρια γίνεται ΠΟΛΥ δυνατή.

Εννοείται με τα σπόρια , αλλιώς είναι κουκουρούκου.
Εδω εγω έβαλα και chilli.
Η θα καίει η θα μ@λ@κιζόμαστε.
 



Μηνύματα
9.771
Reaction score
1.823
Απάντηση: Εδωωωω η καλή τυροκαυτερή-τυροσαλάτα.

Παίρνω γυναίκα να παραγγείλω! :116:
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Απάντηση: Re: Εδωωωω η καλή τυροκαυτερή-τυροσαλάτα.

Πωωω ρε πούστη μου πάει το πρώτο μποουκάλι ΛΗΜΝΙΟΣ ΑΜΠΕΛΟΥΡΓΟΣ









Για τσιγάρα βγήκα και λυσάξατε , ,,,,, όλοι πεινάλες.
 


Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Απάντηση: Re: Εδωωωω η καλή τυροκαυτερή-τυροσαλάτα.

Μμμμμμμ κρύο είναι ακόμη κα΄βλύτερο , τέλειο μιλάάάάάάμεεε.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.138
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top