Εδώ γελάμε



Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.134
Reaction score
26.693
Ενα αγρότης είναι στο χωράφι και δουλευει με το γαιδαρο οταν κάποια στιγμή αυτός κλατάρει!
Τι να κανει ο αγρότης τον φορτώνει κ τον παει στο διπλανο χωριο σε κομπογιανίτη που έχει συνεργείο ζώων!
Μάστορα στον έφερα του λεει, κλάταρε, πάει αργα, (ειναι αυτό που λεμε τα ζα μου αργα)
Τον κοιτα ο τύπος στο συνεργείο και τον ανεβάζει στη ράμπα! Μπαινει απο κατω τον κοιτα και…του τραβα μια δυνατη στα @ρχ@δια!
Μια που την τρωει μια που φευγει σφαίρα και τρέχει ο γαιδαρος!
Τρεχα πιαστον τωρα...

Αμαν ρε πατριωτη του λεει ο αγρότης τι κάνουμε τωρα; πως τον πιάνω;
Και του λεει ο μαστορας, αστα λόγια και ανέβα στη ράμπα!

1598186765851.png
 

K

kimon

Guest
Ενα αγρότης είναι στο χωράφι και δουλευει με το γαιδαρο οταν κάποια στιγμή αυτός κλατάρει!
Τι να κανει ο αγρότης τον φορτώνει κ τον παει στο διπλανο χωριο σε κομπογιανίτη που έχει συνεργείο ζώων!
Μάστορα στον έφερα του λεει, κλάταρε, πάει αργα, (ειναι αυτό που λεμε τα ζα μου αργα)
Τον κοιτα ο τύπος στο συνεργείο και τον ανεβάζει στη ράμπα! Μπαινει απο κατω τον κοιτα και…του τραβα μια δυνατη στα @ρχ@δια!
Μια που την τρωει μια που φευγει σφαίρα και τρέχει ο γαιδαρος!
Τρεχα πιαστον τωρα...

Αμαν ρε πατριωτη του λεει ο αγρότης τι κάνουμε τωρα; πως τον πιάνω;
Και του λεει ο μαστορας, αστα λόγια και ανέβα στη ράμπα!

View attachment 177207
Δεν ξέρω πως αντιδρούν οι γάιδαροι, αλλά ο μέσος άντρας πέφτει κάτω ξερός ,αν του συμβει κάτι τέτοιο!
 



Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Τι πάτος βυσίζει σε πέλαγα του νου... :cry:
Τώρα μάλιστα, έτσι μπορώ να ακούσω Νταλάρα...
Πέραν της πλάκας , είναι από τις απολύτως καλύτερες εκτελέσεις του κομματιού.
Ούτε ο ίδιος ο Νταλάρας δεν το έχει τραγουδήσει έτσι. Η ενορχήστρωση είναι μαγική , το πάθος των εκτελεστών , εξ ίσου μοναδικό . Μου άρεσε ιδιαίτερα . Ενα μεγάλο μπράβο από μένα , μακάρι να δούμε κι άλλα τέτοια απο αυτούς.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.310
Συμφωνώ, κατανοώ επίσης πως είναι δύσκολο για ένα κορεάτη να μιλήσει σωστά τη ελληνική, αυτό το βυσίζει όταν το ερμηνεύεις με πάθος... Χτυπάει άσχημα :cry:
 



rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Μια μέρα ένας ξυλοκόπος εκεί που πελεκούσε ένα κορμό δίπλα σ’ ένα ποτάμι, του φεύγει το τσεκούρι και πέφτει μέσα στο θολό νερό.
Μεγάλη η ζημιά και τον είχαν πάρει σχεδόν τα κλάματα , όταν εμφανίζεται ο Κύριος και τον ρωτάει:
-Γιατί κλαις;
Ο ξυλοκόπος του λέει για το τσεκούρι, ο Κύριος βυθίζεται στο ποτάμι και, όταν ξαναεμφανίζεται, κρατάει ένα χρυσό τσεκούρι:
- Αυτό είναι το τσεκούρι σου; τον ρωτάει..
Ο ξυλοκόπος απαντάει:
- Όχι!
Ο Κύριος ξαναβυθίζεται και εμφανίζεται με ένα ασημένιο τσεκούρι: – Αυτό είναι το τσεκούρι σου; ρωτάει.
- Όχι!
Τρίτη βουτιά ο Κύριος και βγαίνει με ένα σιδερένιο τσεκούρι:
- Μήπως, αυτό είναι το τσεκούρι σου;
- Ναι!
Ο Κύριος χάρηκε για την τιμιότητα του ξυλοκόπου και του χάρισε ΚΑΙ τα άλλα δυο πολύτιμα τσεκούρια.
Ο ξυλοκόπος γύρισε σπίτι του πανευτυχής
Μετά από καιρό, καθώς έκαναν βόλτα με τη γυναίκα του άκρη – άκρη στο ποτάμι, τρώει αυτή μια γλίστρα και παρ’ την μέσα. Ο ξυλοκόπος, που δεν ήξερε μπάνιο, το ‘ριξε στο κλάμα , οπότε να σου πάλι ο Κύριος:
- Γιατί κλαις;
- Κύριε, η γυναίκα μου έπεσε μέσα στο ποτάμι!
Ο Κύριος ρίχνει μια βουτιά και βγαίνει με την Έμιλι Ραταϊκόφσκι :
- Αυτή είναι η γυναίκα σου;
- Ναι! φώναξε ο ξυλοκόπος.
Ο Κύριος έγινε έξαλλος:
- Τι λες, ρε ψεύτη του κερατά!
- Συγχώρεσέ με, Κύριε… πρόκειται για παρανόηση… Αν έλεγα “όχι” στην Έμιλι Ραταϊκόφσκι, μετά θα μου έβγαζες την Μόνικα Μπελούτσι… και αν έλεγα “όχι” και σ’ αυτήν, μετά θα μου έβγαζες τη γυναίκα μου…. εγώ θα Ελεγα ναι… και θα μου τις έδινες και τις τρεις… αλλά, Κύριε, εγώ είμαι ένας φτωχός ξυλοκόπος, πώς να τις συντηρώ ΤΡΕΙΣ γυναίκες;….. γι’ αυτό είπα “ναι”!

Το ηθικό δίδαγμα της ιστορίας είναι ότι: όποτε ένας άντρας λέει ψέματα, το κάνει για κάποιο σοβαρό λόγo!
 






Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.083
Το αλίευσα και μου άρεσε
Ο ΣΤΑΛΙΝ ΚΑΙ Η ΚΟΤΑ!
Σε μια από τις συνηθισμένες συναντήσεις με τους συνεργάτες του, ο Στάλιν ζήτησε να του φέρουν μία κότα, την πήρε στην αγκαλιά του και πιέζοντας την σφιχτά με το ένα χέρι, με το άλλο άρχισε να την ξεπουπουλιζει.
Η κότα φώναζε από πόνο και προσπαθούσε να δραπετεύσει με κάθε τρόπο χωρίς επιτυχία, η λαβή ήταν πολύ δυνατή για εκείνη.
Ο Στάλιν κατάφερε να αφαιρέσει όλα τα φτερά χωρίς μεγάλα προβλήματα και αφού τελείωσε είπε στους συνεργάτες του:
"Τώρα κοιτάξτε τι θα συμβεί."
Έβαλε την κότα στο έδαφος και απομακρύνθηκε από αυτήν, πήγε και πήρε λίγο σιτάρι, ενώ οι συνεργάτες της παρακολουθουσαν με έκπληξη καθώς, παρά τούς πόνους και την αιμορραγία, η κότα έτρεξε προς αυτόν μόλις έριξε χούφτες σιτάρι στο έδαφος, περιμετρικά στο δωμάτιο.
Η κότα όχι μόνο δεν έφυγε αλλά τον ακολουθούσε σε κάθε του βήμα.
Σε αυτό το σημείο ο Στάλιν στράφηκε στους βοηθούς του, που έκπληκτοι παρατηρούσαν το θέαμα και είπε: "Είδατε, έτσι κυβερνώνται οι ανόητοι άνθρωποι.
Είδατε πως η κότα με ακολουθούσε παρά τον πόνο που της προκάλεσα;
Οι περισσότεροι λαοί είναι έτσι, συνεχίζουν να ακολουθούν τους κυβερνήτες και τους πολιτικούς τους παρά τον πόνο που τους προκαλούν, με μοναδικό σκοπό να λάβουν ένα δωράκι, λίγο παραπάνω από το τίποτα ή απλώς κάποιο φαγητό για να ξεχάσουν την πείνα τους για λίγες μέρες ".
Από ότι φαίνεται ο Έλληνας ανήκει σ'αυτην την κατηγορία! καλημέρα φίλοι μου... καλή εβδομάδα με υγεία....
 





ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.153
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top