Εδώ γελάμε







Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.901
Reaction score
28.691
:rolleyes: .....κάπου διάβασα " απαγορεύονται τα γκρίγκλις στο AVsite " .

Λές να κάνω λάθος ;


( ....ας κάνει μια μετάφραση ....για να γελάσουμε και εμείς οι άλλοι . )
Φιλικά το λέω .
-
 





Μηνύματα
1.365
Reaction score
4.593
Ένας παπάς οδηγεί προς την ενορία του, όταν βλέπει στο δρόμο μια γνωστή του καλόγρια.
Ο παπάς σταματάει και της λέει :
– Αδερφή, μπείτε μέσα να σας πάω στη μονή.
Η καλόγρια μπαίνει, κάθεται στη θέση του συνοδηγού, σταυρώνει τα πόδια και το ράσο ανοίγει, αφήνοντας σε κοινή θέα πόδια με υπέροχα γραμμωμένους μυς.
Ο παπάς σχεδόν δεν κρατιέται αλλά συνεχίζει να οδηγεί. Σε μια διασταύρωση, βάζει το χέρι του πάνω στο πόδι της καλόγριας, κι εκείνη του λέει :
– Πάτερ, θυμηθείτε τον ψαλμό 129.
Ο παπάς ζητάει συγνώμη και συνεχίζει να οδηγεί. Εκείνη, με σταυρωμένα πόδια, κάθεται δίπλα και τον τρελαίνει.
Αργότερα, σε άλλη διασταύρωση, εκείνος ξαναβάζει το χέρι πάνω στο πόδι της καλόγριας, η οποία επαναλαμβάνει :
– Πάτερ, θυμηθείτε τον ψαλμό 129.
Ο παπάς ζητάει συγνώμη, λέγοντας:
– Συγχωρέστε με, αδερφή, περισσότερο από όλους εσείς γνωρίζετε ότι η σάρκα είναι αδύναμη.
Φτάνοντας στη μονή, η καλόγρια κατεβαίνει.
Ο παπάς φτάνοντας στην εκκλησία αμέσως τρέχει να βρει τον ψαλμό 129, όπου διαβάζει:
“Συνέχισε να ψάχνεις, πιο ψηλά θα βρεις την ευτυχία”.

ΗΘΙΚΟ ΔΙΔΑΓΜΑ:


Ή γνωρίζεις τα πάντα γύρω από το επάγγελμά σου, ή θα χάσεις τις καλύτερες ευκαιρίες.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.553
Reaction score
30.805
Ένας παπάς οδηγεί προς την ενορία του, όταν βλέπει στο δρόμο μια γνωστή του καλόγρια.
Ο παπάς σταματάει και της λέει :
– Αδερφή, μπείτε μέσα να σας πάω στη μονή.
Η καλόγρια μπαίνει, κάθεται στη θέση του συνοδηγού, σταυρώνει τα πόδια και το ράσο ανοίγει, αφήνοντας σε κοινή θέα πόδια με υπέροχα γραμμωμένους μυς.
Ο παπάς σχεδόν δεν κρατιέται αλλά συνεχίζει να οδηγεί. Σε μια διασταύρωση, βάζει το χέρι του πάνω στο πόδι της καλόγριας, κι εκείνη του λέει :
– Πάτερ, θυμηθείτε τον ψαλμό 129.
Ο παπάς ζητάει συγνώμη και συνεχίζει να οδηγεί. Εκείνη, με σταυρωμένα πόδια, κάθεται δίπλα και τον τρελαίνει.
Αργότερα, σε άλλη διασταύρωση, εκείνος ξαναβάζει το χέρι πάνω στο πόδι της καλόγριας, η οποία επαναλαμβάνει :
– Πάτερ, θυμηθείτε τον ψαλμό 129.
Ο παπάς ζητάει συγνώμη, λέγοντας:
– Συγχωρέστε με, αδερφή, περισσότερο από όλους εσείς γνωρίζετε ότι η σάρκα είναι αδύναμη.
Φτάνοντας στη μονή, η καλόγρια κατεβαίνει.
Ο παπάς φτάνοντας στην εκκλησία αμέσως τρέχει να βρει τον ψαλμό 129, όπου διαβάζει:
“Συνέχισε να ψάχνεις, πιο ψηλά θα βρεις την ευτυχία”.

ΗΘΙΚΟ ΔΙΔΑΓΜΑ:


Ή γνωρίζεις τα πάντα γύρω από το επάγγελμά σου, ή θα χάσεις τις καλύτερες ευκαιρίες.

από περιέργεια τι λέει ο 129



1 ΕΚ ΒΑΘΕΩΝ ἐκέκραξά σοι, Κύριε·
2 Κύριε, εἰσάκουσον τῆς φωνῆς μου· γενηθήτω τὰ ὦτά σου προσέχοντα εἰς τὴν φωνὴν τῆς δεήσεώς μου.
3 ἐὰν ἀνομίας παρατηρήσῃς, Κύριε Κύριε, τίς ὑποστήσεται;
4 ὅτι παρὰ σοὶ ὁ ἱλασμός ἐστιν.
5 ἕνεκεν τοῦ ὀνόματός σου ὑπέμεινά σε, Κύριε, ὑπέμεινεν ἡ ψυχή μου εἰς τὸν λόγον σου.
6 ἤλπισεν ἡ ψυχή μου ἐπὶ τὸν Κύριον απὸ φυλακῆς πρωΐας μέχρι νυκτός· ἀπὸ φυλακῆς πρωΐας ἐλπισάτω Ἰσραὴλ ἐπὶ τὸν Κύριον.
7 ὅτι παρὰ τῷ Κυρίῳ τὸ ἔλεος καὶ πολλὴ παρ᾿ αὐτῷ λύτρωσις,
8 καὶ αὐτὸς λυτρώσεται τὸν Ἰσραὴλ ἐκ πασῶν τῶν ἀνομιῶν αὐτοῦ.
 



Μηνύματα
1.365
Reaction score
4.593
από περιέργεια τι λέει ο 129



1 ΕΚ ΒΑΘΕΩΝ ἐκέκραξά σοι, Κύριε·
2 Κύριε, εἰσάκουσον τῆς φωνῆς μου· γενηθήτω τὰ ὦτά σου προσέχοντα εἰς τὴν φωνὴν τῆς δεήσεώς μου.
3 ἐὰν ἀνομίας παρατηρήσῃς, Κύριε Κύριε, τίς ὑποστήσεται;
4 ὅτι παρὰ σοὶ ὁ ἱλασμός ἐστιν.
5 ἕνεκεν τοῦ ὀνόματός σου ὑπέμεινά σε, Κύριε, ὑπέμεινεν ἡ ψυχή μου εἰς τὸν λόγον σου.
6 ἤλπισεν ἡ ψυχή μου ἐπὶ τὸν Κύριον απὸ φυλακῆς πρωΐας μέχρι νυκτός· ἀπὸ φυλακῆς πρωΐας ἐλπισάτω Ἰσραὴλ ἐπὶ τὸν Κύριον.
7 ὅτι παρὰ τῷ Κυρίῳ τὸ ἔλεος καὶ πολλὴ παρ᾿ αὐτῷ λύτρωσις,
8 καὶ αὐτὸς λυτρώσεται τὸν Ἰσραὴλ ἐκ πασῶν τῶν ἀνομιῶν αὐτοῦ.

Απ΄ ότι προκύπτει ο 129 δεν είναι ψαλμός του Δαυίδ αλλά της καλογριάς.Γι΄αυτό δεν ήξερε ο παπάς.
 

ika

News
Μηνύματα
14.038
Reaction score
13.002
Τι σημασία έχει ποιανού ήταν, αφού δεν της έδειξε το σκύψε ευλογημένη και έμεινε με τον ψαλμό στο χέρι τελικά.
 





Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.620
Μηνύματα
2.868.267
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top