Εδώ τα καλά τα βατ!!


AriPetro

Ears of Gold
Μηνύματα
932
Reaction score
1.629
Ααααααα, οκ
Λέω και εγώ ονειροβατώ και μπαίνω στο AvSite και βρίζω κοσμάκη;;
 


lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
M
Γίδι, κωλοέλληνας και βλάκας. Αν προσθέσουμε και τα παλιότερα, κουφός, ισοπεδωτικός και άσχετος, ο κύκλος κλείνει. Δηλαδή τί άλλο θα βρεις να με πεις; Δεν έχει μείνει και κάτι...
Με προσβαλεις με το να με αγνοεις...


...το "βοδι" το ειπα εγω, θελω τα ευσημά μου:):):):)
 


Μηνύματα
319
Reaction score
56
Τώρα που σε βρήκα να κανω μια ερωτησούλα;
Ολα αυτα φαντάζουν δύσκολα στο μυαλό μου,
Πρακτικα πανω σε μια πρίζα οικιακού τοίχου τι μπορω να συνδεσω;
Μεχρι τώρα εχω μια plasma ενα DVD ενα Bluray ενα tuner ενα ολοκληρωμένο πολυκαναλο ενισχυτη ενα wd live να παίζω τις hd ταινίες μου και ολα αυτα χωρις πρόβλημα μιας και δε παιζουν ολα ταυτόχρονα.
Όλες οι συσκευές παίρνουν ρεύμα απο ενα πολύμπριζο με προστασία υπέρτασης.
Σε λίγες μερες όμως θα προσθέσω δυο μονομπλοκ.
Θα εχω καποιο θεμα;
Υπαρχει μια πρίζα ακόμη κανά δυο μέτρα πιο κάτω αλλα και αυτη απο την ιδια ασφάλεια παιρνει στο πίνακα. Εαν απο εκει ας πούμε παρω ρεύμα για τους τελικούς βοηθάω την κατασταση η δεν εχει σημασια;

Ευχαριστώ.
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Το πολυ πολυ να πάρεις φωτιά , δεν ειναι τίποτα ...
Εφόσον έχεις μπριζα δίπλα μοίρασε τα ...
Η διατομή του κάθε καλωδίου αντέχει συγκεκριμένη διέλευση ρεύματος .
Εσυ απλα παίζεις με την τύχη σου ...
 

m_v

Μηνύματα
249
Reaction score
24
Τώρα που σε βρήκα να κανω μια ερωτησούλα;
Ολα αυτα φαντάζουν δύσκολα στο μυαλό μου,
Πρακτικα πανω σε μια πρίζα οικιακού τοίχου τι μπορω να συνδεσω;
Μεχρι τώρα εχω μια plasma ενα DVD ενα Bluray ενα tuner ενα ολοκληρωμένο πολυκαναλο ενισχυτη ενα wd live να παίζω τις hd ταινίες μου και ολα αυτα χωρις πρόβλημα μιας και δε παιζουν ολα ταυτόχρονα.
Όλες οι συσκευές παίρνουν ρεύμα απο ενα πολύμπριζο με προστασία υπέρτασης.
Σε λίγες μερες όμως θα προσθέσω δυο μονομπλοκ.
Θα εχω καποιο θεμα;
Υπαρχει μια πρίζα ακόμη κανά δυο μέτρα πιο κάτω αλλα και αυτη απο την ιδια ασφάλεια παιρνει στο πίνακα. Εαν απο εκει ας πούμε παρω ρεύμα για τους τελικούς βοηθάω την κατασταση η δεν εχει σημασια;

Ευχαριστώ.
Η ένταση ηλεκτρικού ρεύματος που μπορεί να διέλθει από καλωδίωση ηλεκτρικής εγκατάστασης υπολογίζεται να είναι πάντα επαρκώς μεγαλύτερη της αντίστοιχης ασφάλειας, έτσι στην χειρότερη περίπτωση θα ενεργοποιηθεί η ασφάλεια.
Εάν η 2η πρίζα αντιστοιχεί στην ίδια ασφάλεια τότε τροφοδοτείται και από το ίδιο καλώδιο άρα δεν αλλάζει τίποτα.
Η ισχύ που μπορεί αντληθεί πριν "πέσει" η ασφάλεια είναι τα A (αμπέρ) της ασφάλειας επί 230V. Έτσι σε ασφάλεια 10Α αντιστοιχούν 2300W.
Αθροίζεις την ισχύ των συσκευών και από εκεί προκύπτει εάν η παροχή είναι επαρκής.
 

Μηνύματα
319
Reaction score
56
Φίλε m_v χτες Μίλησα με τον ηλεκτρολόγο και μου ειπε οτι μου γράφεις plus το οτι η συγκεκριμένη ασφαλεία ειναι 16 A αρα 3680 watt.
Είμαι πολυ κάτω σε watt ακομα και με ολα σε λειτουργία ταυτόχρονα, κατι που όμως δε γινεται ποτε.
Ευχαριστώ για τη βοήθεια σου.

Πάντως -καλοπροαίρετα μιλωντας- καλο θα ηταν να αποφεύγονται απαντήσεις που απέχουν κατα πολυ απο τη πραγματικότητα και ειναι παντελώς αβάσιμες.

Και παλι ευχαριστώ!
 
Last edited:

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Aυτο που μπορει να συμβει ειναι να πεφτει κατα την εκκινηση , π.χ. ενος τροχου που μπορει να αναγραφει 2000 w , αλλα να πεφτει η 10Α ,παροτι μπορει να σαν ισχυ ειναι μεσα στις προδιαγραφες οχι ομως στα αμπερ εκκινησης....
Δε γνωριζω τα μονομπλοκ σου και τι κανουν αλλα απο τη στιγμη που δε στα ριχνει δεν εχεις θεμα ουτε και εκει.
Να παρεις φωτια δε παιζει γιατι οπως γραφτηκε και πριν σε μια σωστη εγκατασταση καθε γραμμη προστατευεται απο αντιστοιχη ασφαλεια γιαυτο το λογο .
 

Ν

Νίκος Σταθόπουλος

Guest
Κάτι παρόμοιο είχα αντιμετωπίσει με τον τελικό μου ( bryston 4bst ). Κάθε φορά που τον άναβα έπεφτε η ασφάλεια. Μερικές φορές μάλιστα, ακουγόταν και ένα τσαφ στον πίνακα. Η ασφάλεια του δωματίου ήταν 10Α. Φώναξα έναν ηλεκτρολόγο και περάσαμε - εξωτερική, δυστυχώς γιατί δεν φαίνεται και τόσο όμορφη - γραμμή απο τον πίνακα με ασφάλεια που νομίζω ότι είναι 20Α ( γράφει C20 ) όπου συνδέω τον τελικό και τον προενισχυτή αποκλειστικά. Απο τότε δεν ακούγονται ούτε τσαφ, ούτε πέφτει η ασφάλεια και όλα λειτουργούν χωρίς πρόβλημα.
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Εχω παει σε σπιτι και μου εχει τυχει να παρει φωτια ο πινακας στην γραμμη του στερεο την στιγμη που ειμασταν εκει (ευτυχως δηλαδη ) .
Οταν ρωτησαμε τον τεχνικο που ηρθε για να διορθωσει την ζημια πως προκληθηκε , η απαντηση σου ηταν οτι η διατομη του καλωδιου δεν αντεξε την ζητηση ρευματος της γραμμης και οτι η ασφαλεια ηταν μεγαλυτερη απο την πρεπουσα ...
 

Ν

Νίκος Σταθόπουλος

Guest
Η διατομή ποιου καλωδίου; Γιατί, ο δικός μου έβαλε αρκετά χοντρό καλώδιο στη γραμμή του στέρεο και θεωρητικά, η κεντρική γραμμή του σπιτιού έχει τέτοια διατομή ώστε να αντέχει πολύ περισσότερο απο έναν ενισχυτή.
 

Μηνύματα
319
Reaction score
56
Μετα απο τη τοποθετηςη Και των τελικών ,Επανέρχομαι για να επιβεβαιώσω το γεγονός οτι ολα ειναι οκ με τη μια πρίζα.
 

Μηνύματα
11
Reaction score
0
Αφού προσδιορίσετε την αντίσταση του ηχείου σας, στο πλαίσιο αυστηρότητας που θα επιλέξετε, στη συνέχεια δεν έχετε παρά να αναζητήσετε ενισχυτή, ο οποίος στο φορτίο που προσδιορίσατε στο ηχείο να μπορεί να δώσει ισχύ ίση ή μεγαλύτερη από την ονομαστική ισχύ του ηχείου. Ακούγεται εύκολο, αλλά μόνον σε περιπτώσεις που η εμπέδηση του ηχείου είναι ίση ή μεγαλύτερη από την αντίσταση για την οποία ανακοινώνει ισχύ ο κατασκευαστής του ενισχυτή. Έτσι, αν η ελάχιστη αντίσταση του ηχείου είναι 7Ω, δεν τρέχει κάστανο, παίρνετε έναν ενισχυτή που στα 8Ω να βγάζει ισχύ λίγο (ή πολύ) μεγαλύτερη από την ισχύ που αντέχει το ηχείο, και είστε εντάξει. Αν όμως η ελάχιστη αντίσταση του ηχείου είναι σχετικά χαμηλή, ας πούμε 3Ω, τότε τί γίνεται; Δεν είναι και πολλά τα μοντέλα ενισχυτών, για τα οποία θα βρείτε προδιαγραφή ισχύος σε τόσο χαμηλό φορτίο. Παρ’ όλ’ αυτά, ίσως υπάρχει λύση. Μια γρήγορη λύση είναι να επιλέξετε έναν ενισχυτή με ισχύ που –εντελώς χοντρικά- να ξεπερνά αρκετά την ισχύ του ηχείου, στο πλησιέστερο προς την αντίσταση του ηχείου φορτίο.

Για παράδειγμα, αν το προς συζήτηση ηχείο προδιαγράφεται με ισχύ 500W και η ελάχιστη αντίστασή του είναι 3Ω, τότε αναζητήστε κάποιον ενισχυτή που να είναι σε θέση να αποδώσει αυτήν την ισχύ, δηλαδή η ενεργειακή του οροφή να βρίσκεται εκεί. Από εκεί και μετά, ένας τέτοιος ενισχυτής μπορεί να οδηγήσει οποιοδήποτε υψηλότερο φορτίο, 4, 5 ,8, 10, 100Ω, με την ίδια μέγιστη τάση στην έξοδό του. Όμως, πόση ισχύ θα πρέπει να βγάζει ο ενισχυτής στα 4Ω, ώστε να μπορεί να οδηγήσει με 500W ένα φορτίο 3Ω; Για να δούμε...

Ας προσδιορίσουμε πρώτα την τάση και το ρεύμα που χρειάζονται για να οδηγήσουν ένα φορτίο 3Ω, ώστε αυτό να καταναλώσει 500W. Κατ’ αρχάς, ας δούμε πόση πρέπει να είναι η τάση...



Άρα, αναζητούμε έναν ενισχυτή που να είναι σε θέση να ανεβάσει στην έξοδό του 39V, και οδηγώντας φορτίο 3Ω να μπορεί να δώσει ρεύμα...



… οπότε πράγματι, 39Volt * 13 Amperes = 507W

Λοιπόν, τώρα μπαίνουμε στο ψητό. Το κόλπο είναι να βρούμε πόσα βατ πρέπει να βγάζει ένας ενισχυτής στα 4Ω, ώστε να είναι απολύτως σίγουρο πως στα 3Ω θα μπορεί να βγάλει 500W. Έτσι, ψάχνουμε έναν ενισχυτή, που κατά μέγιστο να μπορεί να ανεβάσει τόση τάση, ώστε να αναγκάσει ένα φορτίο 4Ω να τραβήξει ρεύμα 13 Αμπέρ. Πόση είναι αυτή η τάση;



… και επομένως, ο ενισχυτής αυτός στα 4Ω θα είναι σε θέση να βγάλει ισχύ...

Διαβάζοντας τα παραπάνω και με τους υπολογισμούς που κάνω καταλήγω ότι o Denon DRA-800H με τα 100W στα 8Ω δε μπορεί να οδηγήσει τα Dali Spektor 6 με 150W στα 6Ω. Σωστά;
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Διαβάζοντας τα παραπάνω και με τους υπολογισμούς που κάνω καταλήγω ότι o Denon DRA-800H με τα 100W στα 8Ω δε μπορεί να οδηγήσει τα Dali Spektor 6 με 150W στα 6Ω. Σωστά;
Αν δεν σε νοιαζουν οι πολυ υψηλες εντασεις και τα ~2 db που θα σου δωσουν τα 150W,μην ανησυχεις καθολου.

Μην ξεχναμε οτι ο κυριοτερος παραγοντας ζημιας σε γουφερ ΚΑΙ τουιτερ ειναι η μεγαλυτερη ισχυς απο την ισχυ αντοχης του ηχειου...
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
Μην ξεχναμε οτι ο κυριοτερος παραγοντας ζημιας σε γουφερ ΚΑΙ τουιτερ ειναι η μεγαλυτερη ισχυς απο την ισχυ αντοχης του ηχειου...
Πιθανότερη αιτία είναι η παραμόρφωση όταν απαιτηθεί υψηλή ένταση απο αδύναμους ενισχυτές.
 


ika

News
Μηνύματα
13.753
Reaction score
12.822
Ο μεγάλος ενισχυτής καίει το woofer (το καταλαβαίνεις πριν και μπορεί να το προλάβεις), ο μικτός καίει το tweeter (δεν το καταλαβαίνεις πριν αλλά μετά και δεν το προλαβαίνεις) όταν τσιτώσουν.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Μην ξεχναμε οτι ο κυριοτερος παραγοντας ζημιας σε γουφερ ΚΑΙ τουιτερ ειναι η μεγαλυτερη ισχυς απο την ισχυ αντοχης του ηχειου...
Ναι, αν είσαι κουφαλογο και δεν το καταλάβεις πολύ πριν γίνει ζημιά...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.187
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top