Εκθεση Εικονα και Ηχος 2022

Μηνύματα
12.493
Reaction score
14.648
όπως πηνία με πυρήνα σιδήρου,
Πηνία με πυρηνα σιδήρου δεν πρέπει να είχε, καθώς αυτά έχουν ένα χαρακτηριστικό και οι φωνές θα ήταν muffled και λίγο ακατάληπτες. Αντίθετα ήταν πολυ καλές με άρθρωση, πεντακάθαρα καταλάβαινες πολυ καλά τα λόγια, μεταβολές στην παραμκρή ένταση της φωνής.
 

Μηνύματα
27.261
Reaction score
25.257
Φέρει όμως στο...mid θόλου :
View attachment 267882
Ελπίζω επομένως να μην υφίσταται ανωμαλία... από τον ελεγχόμενο περιορισμό. :sneaky:
Το μιντ μάλλον τους βγήκε πιο αναίσθητο . Εξ ου και ο κυματοδηγός , μπας και πάρουν κανά db παραπάνω.
 

D

Deleted member 50795

Guest
Το προτείνει για χώρους 30-60 τ.μ
αν το είχα θα το έχωνα σε δωματιο 15 τ.μ και θα κελαηδούσε..:o
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Το προτείνει για χώρους 30-60 τ.μ
αν το είχα θα το έχωνα σε δωματιο 15 τ.μ και θα κελαηδούσε..:o
Για να πω την ΄΄αμαρτία΄΄ μου ηχεία με ρετρό αισθητική θα με συγκινούσαν περισσότερο από τα μαύρα με το άψογο spinorama... Αρκεί το ξύλινο φινίρισμα να μη θυμίζει...formica από κοντά.

Εξάλλου είναι πιο εύκολο να ΄΄σκότωνα΄΄ ένα τάληρο χωρίς ιδιαίτερες τύψεις για κάτι που θα μου άρεσε...

Με ελάχιστη τιμή εμπέδησης στα 3,2 Ωμ εκτιμώ πάντως ότι χρειάζονται στιβαρή οδήγηση για ΄΄κανονικά΄΄ μουσικά ιδιώματα που δεν έχουν περιορισμένη διασπορά στην...περιεχόμενη ενέργεια.
 

D

Deleted member 50795

Guest
Σε βλέπω να το αγοράζεις εσύ. :D
το ανέφερα και πιο πριν..,τα ηχεία αυτά τα είχα σταμπάρει από πέρυσι ..:cool:
αν ήταν να αγοράσω τώρα ηχεια, θα ήταν μάλλον η μοναδική επιλογή σ´αυτή την κατηγορία τιμής….αφού τα άκουγα πρώτα ..:geek:
 

Μηνύματα
1.730
Reaction score
2.470
πηγα να κοιμηθω σε αυτο το δωματιο... ενταση μουσικης να μην ξυπνησουν τα μωρα
On demand έπαιζαν ότι ήθελες. :wink:
Πρόσεξες το στήσιμο των ηχείων; ήταν διαφορετικό από όλα τα άλλα. Γι' αυτό προέκυπτε ο ήχος που έγραψα.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Εξάλλου είναι πιο εύκολο να ΄΄σκότωνα΄΄ ένα τάληρο χωρίς ιδιαίτερες τύψεις για κάτι που θα μου άρεσε...
Για πόσα τεμάχια μιλάμε; :biggrin:
 


Μηνύματα
12.493
Reaction score
14.648
Για να πω την ΄΄αμαρτία΄΄ μου ηχεία με ρετρό αισθητική θα με συγκινούσαν περισσότερο από τα μαύρα με το άψογο spinorama... Αρκεί το ξύλινο φινίρισμα να μη θυμίζει...formica από κοντά.

Εξάλλου είναι πιο εύκολο να ΄΄σκότωνα΄΄ ένα τάληρο χωρίς ιδιαίτερες τύψεις για κάτι που θα μου άρεσε...

Με ελάχιστη τιμή εμπέδησης στα 3,2 Ωμ εκτιμώ πάντως ότι χρειάζονται στιβαρή οδήγηση για ΄΄κανονικά΄΄ μουσικά ιδιώματα που δεν έχουν περιορισμένη διασπορά στην...περιεχόμενη ενέργεια.
Και εσυ πολυ ενδιαφέρον δείχνεις. :D
Κάτι θα έχεις δεί εσυ σε μετρήσεις. χα χα
3.2 κατεβαίνει ; Δυσκολο, οριακά. Ξέρεις σε ποια συχνότητα ; Phase angle ; (ή διατηρείται σε ευρύ φάσμα συχνοτήτων )
Πρόσεξες το στήσιμο των ηχείων; ήταν διαφορετικό από όλα τα άλλα.
Εδω δεν πρόσεξε άλλα πράγματα, κοιμήθηκε, αυτό θα πρόσεχε. :D

Η αλήθεια είναι ότι ο καλός ήχος σε κάνει να χαλαρώνεις πολύ και άμα λάχει τραβάς και έναν ωραίο ύπνο. Μου έχει τύχει ουκ ολίγες φορές και όταν ξυπνάς νοιώθεις ωραία.
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Και εσυ πολυ ενδιαφέρον δείχνεις. :D
Κάτι θα έχεις δεί εσυ σε μετρήσεις. χα χα
3.2 κατεβαίνει ; Δυσκολο, οριακά. Ξέρεις σε ποια συχνότητα ; Phase angle ; (ή διατηρείται σε ευρύ φάσμα συχνοτήτων )
Διαπιστώνεις από μόνος σου σε πόσες έγνοιες μπαίνεις άμα μπλέκεις με παθητικά ηχεία...
Εδω δεν πρόσεξε άλλα πράγματα, κοιμήθηκε, αυτό θα πρόσεχε. :D

Η αλήθεια είναι ότι ο καλός ήχος σε κάνει να χαλαρώνεις πολύ και άμα λάχει τραβάς και έναν ωραίο ύπνο. Μου έχει τύχει ουκ ολίγες φορές και όταν ξυπνάς νοιώθεις ωραία.
Εκτός και αν σε ξυπνάνε βάναυσα οι...γδούποι - μην ξεχνιόμαστε. :biggrin:
 

Μηνύματα
12.493
Reaction score
14.648
Διαπιστώνεις από μόνος σου σε πόσες έγνοιες μπαίνεις άμα μπλέκεις με παθητικά ηχεία...

Εκτός και αν σε ξυπνάνε βάναυσα οι...γδούποι - μην ξεχνιόμαστε. :biggrin:
¨Ασε το είδα στα 110. Σημαντική συχνότητα για όλα τα ειδη.

Θα του άρεσε ο βασάλτης χα χα.

Moreover, the first-ever in High-End BSC (Basalt Sandwich Construction) 12” woofer is the best balance found between rigid and light-weight, with its great damping construction, provides fast and smooth responses with tight bass dynamics.
 

D

Deleted member 50795

Guest
μου είπαν ότι θα είναι στημένο και στην επόμενη έκθεση…:idk:
είναι αληθεια..?
 

Μηνύματα
1.730
Reaction score
2.470
Με κρος σε ύψος 3,5 KHz μεταξύ mid & tweeter και δεδομένη την απουσία κυματοδηγού σε συνδυασμό με την ασύμμετρη τοποθέτηση επί της πρόσοψης αναμένω να προκύπτει κάποια ασυνέχεια στη διασπορά του ηχείου γύρω από αυτήν τη ζώνη. Ελπίζω - εννοείται - να διαψευστώ...
View attachment 267881


Το διόρθωσα μεν, αλλά αναμένω άλλου τύπου διάψευση.
το ανέφερα και πιο πριν..,τα ηχεία αυτά τα είχα σταμπάρει από πέρυσι ..:cool:
αν ήταν να αγοράσω τώρα ηχεια, θα ήταν μάλλον η μοναδική επιλογή σ´αυτή την κατηγορία τιμής….αφού τα άκουγα πρώτα ..:geek:
Πρέπει να ακουστούν υπό ελεγχόμενες συνθήκες. Στον συγκεκριμένο χώρο της εκθεσης και με το set up που έπαιζαν για εμένα δεν. Πιστεύω ομως ότι μπορούν να παίξουν καλύτερα. Μου κάνει εντύπωση που άρεσαν. Επαναλαμβάνω ομως ότι έχω λόγους να τα θεωρώ αξιόλογα.
 

D

Deleted member 50795

Guest
Στον συγκεκριμένο χώρο της εκθεσης και με το set up που έπαιζαν για εμένα δεν. Πιστεύω ομως ότι μπορούν να παίξουν καλύτερα. Μου κάνει εντύπωση που άρεσαν.
..για πες…για πες.. :geek:
 

Μηνύματα
12.493
Reaction score
14.648
μου είπαν ότι θα είναι στημένο και στην επόμενη έκθεση…:idk:
ΝΑ η ώρα για αγορά χα χα.

Πάνε πάρε ένα τεμάχιο μόνο και βάζε το να παίζει όπως ο Αμίρ. Λένε έτσι καταλαβαίνεις καλύτερα και είναι και μονοφωνικό που είναι ανώτερος ήχος.

Άκου το και σε εντάσεις 100 db μέση στάθμη, να ξπερνάει τα κατασκευαστικά του όρια και να έχεις παραμόρφωη και να λές μα δεν είναι καλά , τα τσιτώνω και παραμορφώνουν. :D
Πιστεύω ομως ότι μπορούν να παίξουν καλύτερα.
Καλύτερα απο ότι με τα καναρίνια ;;; Αδύνατον. :D Αλλά εσυ ακούς και μέταλ και ηλεκτρονικά :D , εκεί μπορεί.
 


Μηνύματα
12.493
Reaction score
14.648
Διαπιστώνεις από μόνος σου σε πόσες έγνοιες μπαίνεις άμα μπλέκεις με παθητικά ηχεία...
¨Εχει και κλίση που δίνουν οι βάσεις 8 %.

Βρε λές να κάνει δουλειά ο βασάλτης ; χα χα
 




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.692
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top