Ελάχιστες απαιτήσεις σε laptop σαν audio player

Μηνύματα
632
Reaction score
575
Αν το dac δεν υπαρχει ηδη και Θα αγοραστει σου προτεινω να βρεις πρωτα το dac πριν προχωρησεις.
Αν παρεις ας πουμε ενα dac που δεν κανει upsampling μεν, αλλα υποστηριζει υψηλες δειγματοληψιες, dsd κτλ (πχ. ifi micro idsd) τοτε ισως θελησεις να πειραματιστεις με τη μετατροπη των flac σου απο τον media player on the fly. Τοτε δεν θα σου κανει τιποτα απο αυτα που σκεφτεσαι να παρεις τωρα. Θα χρειαζεσαι παραπανω ισχυ.
Ενδεικτικα σου αναφερω οτι ενα nuc pentium που ειχα μπορουσε να ανεβασει εως και 305KHz . Μετα σκιπαριζε και δεν.
Σε καθε περιπτωση λιγη παραπανω ισχυς δεν εβλαψε κανεναν!
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Εγώ θα σου (ξανα)πω, για τελευταία φορά, το εξής: ένα raspberry pi και ένα smsl sanskit 10th με συνολικό κόστος λιγότερο από 200€ αρκούν σαν player για συστήματα χιλιάδων ευρώ. Όσα χρήματα σου περισσέψουν δώστα αλλού, θα πιάσουν τόπο. Μην ασχολείστε με πηγή όταν το υπόλοιπο σύστημα δεν είναι άρτιο, η πηγή είναι το τμήμα με την ελάχιστη σημασία.

Αν φοβάσαι τη ρύθμιση και τη χρήση του raspberry έλα να στο στήσω και να στο δείξω, είναι τεράστια ευκολία σε σχέση με το pc. Αν μάλιστα έχεις και ενεργά ηχεία με standby mode δεν κλείνεις το σύστημα ποτέ, με μία κίνηση από το smartphone σου παίζει η μουσική χωρίς να χρειάζεται να ανάβεις συσκευές. Ούτε εξωτερικούς δίσκους θα βάλεις, από το pc που έχεις ήδη θα "τραβάει" τη μουσική (+spotify +internet radio κτλ).

Ένα SMSL SU-8 v2 που πηρα είναι απλά καταπληκτικό!
Στείλε pm με info για το Rasberry plz. Επίσης από ησυχία πως πάει? Το PC με το SMSL είναι dead silent, το HTPC μου με τον AVR έχει θόρυβο χωρίς καθόλου σήμα....
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Το SU-8 θα είναι ακόμα καλύτερη επιλογή (σε διπλάσια τιμή όμως) λόγω των xlr εξόδων του αλλά δε νομίζω να υπάρχει πλέον στην αγορά.

@Philosopher_N ρώτα ό,τι θες, υπάρχουν άλλωστε πολλοί οδηγοί στο internet που μπορείς να δεις. Σκέφτομαι να φτιάξω και να ανεβάσω κι εδώ έναν. Δεν είναι κάτι δύσκολο, είναι πιο εύκολο από να περάσεις και να ρυθμίσεις windows σε pc.
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Το SU-8 θα είναι ακόμα καλύτερη επιλογή (σε διπλάσια τιμή όμως) λόγω των xlr εξόδων του αλλά δε νομίζω να υπάρχει πλέον στην αγορά.

@Philosopher_N ρώτα ό,τι θες, υπάρχουν άλλωστε πολλοί οδηγοί στο internet που μπορείς να δεις. Σκέφτομαι να φτιάξω και να ανεβάσω κι εδώ έναν. Δεν είναι κάτι δύσκολο, είναι πιο εύκολο από να περάσεις και να ρυθμίσεις windows σε pc.

Μιας που το έχεις φτιάξει, από θόρυβο εν τέλει τι λέει ?
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Δεν έχει θόρυβο, δεν είμαι όμως σίγουρος τι εννοείς θόρυβο. Αυτό που λες πως το pc σου έχει θόρυβο σε απευθείας σύνδεση με τον AV λογικά είναι θέμα γείωσης. Το raspberry έχει έτσι κι αλλιώς πολύ λιγότερα θέματα με το ρεύμα σε σχέση με ένα pc. Εγώ το έχω μόνιμα ανοικτό και κάνω ανά περιόδους κάποιο restart όταν δω πως κρασάρει.

Υπάρχει κι αυτό το νήμα που μπορείς να πάρεις πληροφορίες https://www.avsite.gr/forum/threads/raspberry-pi-Το-network-streamer-του-φτωχού.164296/ . Ρώτα όμως, όπου μπορώ να βοηθήσω εδώ είμαι.
 

Μηνύματα
4.099
Reaction score
3.595
Εγώ θα σου (ξανα)πω, για τελευταία φορά, το εξής: ένα raspberry pi και ένα smsl sanskit 10th με συνολικό κόστος λιγότερο από 200€ αρκούν σαν player για συστήματα χιλιάδων ευρώ. Όσα χρήματα σου περισσέψουν δώστα αλλού, θα πιάσουν τόπο. Μην ασχολείστε με πηγή όταν το υπόλοιπο σύστημα δεν είναι άρτιο, η πηγή είναι το τμήμα με την ελάχιστη σημασία.

Αν φοβάσαι τη ρύθμιση και τη χρήση του raspberry έλα να στο στήσω και να στο δείξω, είναι τεράστια ευκολία σε σχέση με το pc. Αν μάλιστα έχεις και ενεργά ηχεία με standby mode δεν κλείνεις το σύστημα ποτέ, με μία κίνηση από το smartphone σου παίζει η μουσική χωρίς να χρειάζεται να ανάβεις συσκευές. Ούτε εξωτερικούς δίσκους θα βάλεις, από το pc που έχεις ήδη θα "τραβάει" τη μουσική (+spotify +internet radio κτλ).

Τα ηχεία δυστυχώς δεν έχουν stand by. Το pc δεν γίνεται να είναι συνέχεια ανοιχτό για διαφόρους λόγους. Το rasberry θα ηταν καλή ιδέα αν μόνο εγώ που θα έβγαζα άκρη κουτσά στραβά το χρησιμοποιούσα. Θα το δουλεύουν και άλλοι που δεν είναι για πολλά πολλά . Οριακά θα είναι και το λάπτοπ. Και θέλω σκληρό γιατί θα αλλάζει και σπίτι κάθε σκ....



Ο κύβος ερίφθει και πήρα τελικά το κάτι παραπάνω. Να το χρησιμοποιώ και σε έντιτ (φώτο-βίντεο) αν χρειαστεί.


Χωρίς φπα βγήκε 680 και πάτσισα με έναν φίλο που με χρωστούσε χρήματα και θα μου τα έδινε σιγά σιγά .....
 

Μηνύματα
21
Reaction score
2
Kαλησπερα,εχω στο laptop το fiio q1 mkii και θελω να το αντικαταστήσω με το my dac micromega , το υπολοιπο συστημα ειναι προ και τελικος audio lab. Θα κερδισω τιποτα? τα αρχεία dsd προς το παρον δεν με ενδιαφέρουν. Πλαυερ εχω foo2000.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.553
Μηνύματα
2.864.080
Members
37.929
Νεότερο μέλος
stergiosgk
Top