Ελαστικά και θόρυβος

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Απάντηση: Ελαστικά και θόρυβος

Τα Bridgestone Potenza 50 στο Opel Insignia και σε διασταση 245/45/18΄΄ ειναι αρκετα σκληρα και μαλλον θορυβωδη. Δεν τα δοκιμασα ακομη σε "αγριες" καταστασεις ("μαθαινω" το αυτ/το!) αλλα σε δοκιμες που εκανα, με την αναρτηση στο sport (ρυθμιζεται), ειδα οτι κρατανε. Ωστοσο η Μεγαλη διασταση δημιουργει προβληματα οταν περνας απο μικρα χαλασμενα κομματια στην ακρη του δρομου και ο θορυβος ειναι εντονος και ενοχλει. Θιασωτης των Μichelin επι χρονια, δεν πολυεμπιστευομαι τα Bridgestone.
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.603
Απάντηση: Ελαστικά και θόρυβος

μπα, δε βγάζω άκρη με αυτό....
 

cbk

Μηνύματα
1.013
Reaction score
5
Re: Απάντηση: Ελαστικά και θόρυβος


στον Θεοχαράκη δεν το ξέρουν καν...

είπαν πως για να μην έρχεται,

μάλλον δεν θάχει έγκριση για ευρώπη!!!:107:
 

cbk

Μηνύματα
1.013
Reaction score
5
Re: Απάντηση: Ελαστικά και θόρυβος

Θα μπορούσα να έχω ένα συγκριτικό των ER300 με Michelin primacy hp 205/55/16 από άποψη αντοχής και θορύβου; (σε πρόσφυση θέλω να πιστεύω πως είναι παραπλήσια...)
αποσύρω τα ER300 από τη σύγκριση! :107:

στη θέση τους "κατεβάζω" τα (ακριβότερα) Kumho Ecsta 31.

υπάρχουν γνώμες;;;; :117:
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: Ελαστικά και θόρυβος

Τα Primacy δεν μου άρεσαν (τα οδήγησα σε άλλο αυτοκίνητο) αλλά και πάλι δεν μπορώ να έχω σίγουρη εικόνα αφού δεν ήταν ίδια οχήματα. Μου φάνηκε μαλακό το πλαϊνό τους, δίπλωνε πολύ στις στροφές και η πληροφόρηση στο τιμόνι δεν ήταν αυτή που θα ήθελα!!
Θα μπορούσα να σου απαντήσω αν είχα δοκιμάσει τα λάστιχα σε ίδιο αυτοκίνητο ως σύγκριση με τα ER300!!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.603
Απάντηση: Ελαστικά και θόρυβος

τα Michelin primacy hp τα φοράω. τα θες? στα δίνω όσο όσο... εκπληκτικό λάστιχο μιλάμε...
 

Maria Pentagiotissa

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
15.781
Reaction score
341
Re: Απάντηση: Ελαστικά και θόρυβος

ξέρει κανείς γερμανικά να μου πει αν στέλνουν ελλάδα οι μάγκες:

μάγκες γερμανοί λαστιχάδες
... Die Versandkosten innerhalb Europas entnehmen Sie bitte der Frachtkostentabelle.= Για τα έξοδα αποστολής εντός Ευρώπης, συμβουλευθείτε τον Πίνακα μεταφορικών.

Ωστόσο, στον πίνακα που εμφανίζεται στο παραπάνω λινκ, υπάρχουν συγκεκριμένες χώρες της Ευρώπης, όχι όλες, στις οποίες δεν συμπεριλαμβάνεται η Ελλάδα. Θα πρότεινα να τους ρωτήσεις με ένα mail (δεν πιστεύω να μην ξέρουν αγγλικά, αλλά αν δεις ότι σου απαντάνε γερμανικά, εδώ είμαστε).
 

Μηνύματα
489
Reaction score
0
Απάντηση: Ελαστικά και θόρυβος

Τα Primacy δεν μου άρεσαν (τα οδήγησα σε άλλο αυτοκίνητο) αλλά και πάλι δεν μπορώ να έχω σίγουρη εικόνα αφού δεν ήταν ίδια οχήματα. Μου φάνηκε μαλακό το πλαϊνό τους, δίπλωνε πολύ στις στροφές και η πληροφόρηση στο τιμόνι δεν ήταν αυτή που θα ήθελα!!
Ακριβώς ίδια συμπεριφορά έχουνε και στα Alfa Romeo.Πολύ μαλακό πλαϊνό,πολλά μούτρα υπό πίεση κτλ.Είναι ήσυχα όμως...
 


cbk

Μηνύματα
1.013
Reaction score
5
Re: Απάντηση: Ελαστικά και θόρυβος

Τα Primacy δεν μου άρεσαν (τα οδήγησα σε άλλο αυτοκίνητο) αλλά και πάλι δεν μπορώ να έχω σίγουρη εικόνα αφού δεν ήταν ίδια οχήματα. Μου φάνηκε μαλακό το πλαϊνό τους, δίπλωνε πολύ στις στροφές και η πληροφόρηση στο τιμόνι δεν ήταν αυτή που θα ήθελα!!
Θα μπορούσα να σου απαντήσω αν είχα δοκιμάσει τα λάστιχα σε ίδιο αυτοκίνητο ως σύγκριση με τα ER300!!
τα Michelin primacy hp τα φοράω. τα θες? στα δίνω όσο όσο... εκπληκτικό λάστιχο μιλάμε...
Παιδιά, ευχαριστώ πολύ!

Δεν το περίμενα να είναι τόσο χάλια!

Η αλήθεια είναι πως θέλω να είναι αθόρυβα, αλλά να στρίβουν κι'όλας...
 

cbk

Μηνύματα
1.013
Reaction score
5
Re: Απάντηση: Ελαστικά και θόρυβος

Ακριβώς ίδια συμπεριφορά έχουνε και στα Alfa Romeo.Πολύ μαλακό πλαϊνό,πολλά μούτρα υπό πίεση κτλ.Είναι ήσυχα όμως...


Ευχαριστώ πολύ!

Δεν το περίμενα να είναι τόσο χάλια!

Η αλήθεια είναι πως θέλω να είναι αθόρυβα, αλλά να στρίβουν κι'όλας...



edit: δεν κατάφερα να τα βάλω όλα μαζί...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.603
Απάντηση: Ελαστικά και θόρυβος

Τα Michelin primacy hp ΔΕΝ είναι αθόρυβα.

Για να μη παρεξηγούμαστε....
 

cbk

Μηνύματα
1.013
Reaction score
5
Re: Απάντηση: Ελαστικά και θόρυβος

Τα Michelin primacy hp ΔΕΝ είναι αθόρυβα.

Για να μη παρεξηγούμαστε....
Α, ωραία τότε!!! Εγώ με αυτό το πρωτεύον κριτήριο τα συζητούσα!


Καμια γνώμη για Kumho?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.603
Απάντηση: Ελαστικά και θόρυβος

Τα πιο αθόρυβα (μετά τη σειρά db της Yokohama) είναι τα Uniroyal και τα Continental.

Ξέρατε ότι το apothema πουλάει και λάστιχα?

Κοιτάξτε που έχει και το decibel: Yokohama decibel

Είναι λάστιχο πρώτης εγκατάστασης σε Honda Accord (και σε Yaris αν δεν απατώμαι).

Ενδιαφέρον λάστιχο είναι και αυτό: Α10F

που είναι λάστιχο πρώτης εγκατάστασης σε Lexus GS 300.

λινκ 1 , λινκ2
 

cbk

Μηνύματα
1.013
Reaction score
5
στις αναζητήσεις μου στο google το είχα δεί, αλλά δεν έχει καθόλου καλές τιμές! (τουλάχιστον σε όσα ενδιέφεραν εμένα)
 

Μηνύματα
1.730
Reaction score
787
Απάντηση: Ελαστικά και θόρυβος

Εγώ λέω να πάρω κάτι τέτοιο και όλα τα λάστιχα θα γίνουν αθόρυβα:135:

Δε με λές, στα db απο σκελετό, πάμε καλά ή κάναν συμβιβασμούς σε σχέση με τα yokohama sport;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.603
Απάντηση: Ελαστικά και θόρυβος

εσύ περίμενε, έρχομαι να σε "κανονίσω"...
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.424
Members
37.941
Νεότερο μέλος
mdim051
Top