Ελαστικά 225/55/17


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Το tyrereviews είναι αγγλικό με βόρειους χρήστες κυρίως. Πολύ διαφορετικές συνθήκες και κριτήρια.
Ναι, είναι πολύ σωστή αυτή η επισήμανση.

Το πρόσφατο παράδειγμα που έχω, είναι το υβριδικό γιαρις, που τα F1 (τα 4, που βγήκε βρώμα πως ήταν έτσι κι αλλιώς άθλια) ήταν χάλια μαύρα και τα ξηλωσα στο 5-μηνο και τα πέταξα κι έβαλα αυτά:


Τα οποία σύμφωνα με τις κριτικές στο tyrereviews είναι άθλια, αλλά επέμενε ο λαστιχάς μου, μάλιστα μου είπε δωρεάν αντικατάσταση αν δε μείνω ευχαριστημένος. Ε, λοιπόν είχε δίκιο ο λαστιχάς, έμεινα πολύ ικανοποιημένος. Απίστευτο, κι όμως, ισχύει.
Βεβαίως το συγκεκριμένο γιαρις ούτε τρέχει ούτε έχει γκάζια. 195/50/16 φοράει.
Κι όμως, με το F1 γλυστρούσε για πλάκα, και με αυτή τη χλαπάτσα πάει πολύ ωραία.

Α βγάλε άκρη.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.154
Reaction score
93.265
Ναι, είναι πολύ σωστή αυτή η επισήμανση.

Το πρόσφατο παράδειγμα που έχω, είναι το υβριδικό γιαρις, που τα F1 (τα 4, που βγήκε βρώμα πως ήταν έτσι κι αλλιώς άθλια) ήταν χάλια μαύρα και τα ξηλωσα στο 5-μηνο και τα πέταξα κι έβαλα αυτά:


Τα οποία σύμφωνα με τις κριτικές στο tyrereviews είναι άθλια, αλλά επέμενε ο λαστιχάς μου, μάλιστα μου είπε δωρεάν αντικατάσταση αν δε μείνω ευχαριστημένος. Ε, λοιπόν είχε δίκιο ο λαστιχάς, έμεινα πολύ ικανοποιημένος. Απίστευτο, κι όμως, ισχύει.
Βεβαίως το συγκεκριμένο γιαρις ούτε τρέχει ούτε έχει γκάζια. 195/50/16 φοράει.
Κι όμως, με το F1 γλυστρούσε για πλάκα, και με αυτή τη χλαπάτσα πάει πολύ ωραία.

Α βγάλε άκρη.
Τα Ecopia της Bridgestone είναι άθλια. Άθλια.-

Τα είχε η κόρη σε καινούριο Yaris και τα άλλαξα στα 5.000 χλμ για να μην σκοτωθεί.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Τα Ecopia της Bridgestone είναι άθλια. Άθλια.-

Τα είχε η κόρη σε καινούριο Yaris και τα άλλαξα στα 5.000 χλμ για να μην σκοτωθεί.
Ε, να, εγώ άλλαξα στα 5.000χλμ τα F1 με ecopia γιατί ήταν άθλια τα F1, μέχρι που κόντεψα γω να σκοτωθώ σε σχετικά απότομο στρίψιμο που έφυγε όλο το αυτοκίνητο και παραλίγο να χτυπήσω κράσπεδο.

Την ίδια στροφή, από τότε την έχω πάρει με υψηλότερη ταχύτητα εκατοντάδες φορές με τα ecopia, εντελώς απροβλημάτιστα.

Είναι η στροφή για Πλαγιάρι, από το φανάρι στο δρόμο που πάει Περαία, περνάμε καθημερινά.

Εκατοντάδες φορές. No worries, στρίβει ούτε τσιριζει ούτε γλυστραει.

Δεν ξέρω το λόγο. Υποθέτω πως είναι η γόμα, πόσο σκληρή είναι, σε αυτό το πλάτος ελαστικού, για αυτό το βάρος του αυτοκινήτου. Το ecopia φθείρεται όμορφα, γλυκά, χαλαρά, μια χαρά θα βγάλει 50.000χλμ και στα 40 θα αλλαχτεί, άσε που βάζω και χιονολαστιχα το χειμώνα, με άλλες ζάντες, οπότε αλλαγή στα 30κ περίπου..
Στο γιαρις, με αυτή τη διάσταση, το F1 δεν είχε καμία απολύτως φθορά στα 5.000χλμ, σα να περάστηκαν την προηγούμενη μέρα ήταν όταν τα πέταξα...
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.984
και τα eagle F1 asymmetric ROF που είχα μου έβγαλαν 60Κ
και τα michelin primacy 4 που έχω τώρα είναι ήδη στα 40Κ και από ότι φαίνεται θα ξεπεράσουν σε διάρκεια ζωής τ προηγούμενα
στη χρήση που θέλει η διάρκεια ζωής είναι νομίζω το σημαντικότερο στοιχείο, αμφότερα είναι καλά ελαστικά
 


Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Έβαλα πρόσφατα τα Premium Contact 6 (205/55/16).
Καλές εντυπώσεις για αρχή.
Έχω ακούσει επίσης πολύ καλά λόγια για τα Falken Azenis FK510 225/45/17 (δεν βγαίνει όμως για 16άρα ζάντα, αλλιώς θα τα δοκίμαζα)
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.307
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top