Ελαφονησος

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Βλέπωντας τις πραγματικά ωραίεςφωτογραφίες και τα θετικά σχόλια για την Ελαφόνησο θα σας παραθέσω και την δική μου εμπειρία-‘’περιπέτεια’’, δυστυχώς χωρίς εικόνες.........

Αρχές Σεπτεμβρίου 2005 έχω προγραμματίσει 1 εβδομάδα διακοπών στην Λακωνία. Με βάση το χωριό μου έξω από το Γύθειο, οι 4 πρώτες μέρες αναλώθηκαν σε εκδρομές στο μεσαίο πόδι της Πελοπονήσου. Το τελευταίο 3ήμερο (με ΣΚ μέσα) ήταν αφιερωμένο στην Ελαφόνησο, που τόσο καλά λόγια είχα ακούσει.......:bravo:

Τις προηγούμενες ημέρες έχω κάνει αρκετά τηλέφωνα για δωμάτιο και τελικά, παρόλο που συνηθιζω να κλέινω προτού πάω κάπου, το αφήνω στον ‘αέρα’ γιατί δωμάτια υπάρχουν πολλά, με καλές τιμές και όλοι μου λένε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα για δωμάτιο τέτοια εποχή...... :cool_4:

Φτάνοντας απέναντι από το νησί διαπιστώνω οτι ο αέρας δεν αφήνει τίποτα όρθιο.....1-1,5 μετρο κύματα......:shock: Προχωράω στην μικρή προβλήτα και πάω για εισητήρια.....10 ευρο το αυτοκίνητο για μιά απόσταση που την κάνεις κ με μακροβούτι.....!!!!! :mad_2: Φτάνοντας στο νησί αρχίζω να ψάχνω για δωμάτιο και διαπιστώνω ότι δεν υπάρχει ΤΙΠΟΤΑ!!! Κυριολεκτικα!!!!!!!! Μετα από 1 ώρα ψάξιμο μέσα στα στενά βρίσκουμε ένα δωμάτιο της κακιάς ώρας που το πληρώνουμε και 60 ευρά, ενώ δεν άξιζε ούτε για 30.....Τι να κάναμε όμως.....:mad_3:

Τελοσπάντων έχουμε βάλει τα μαγιό και πάμε για την περίφημη παραλία του Σίμου με την φοβερή αμμουδιά και τα καταπληκτικά νερα.....Περαστικά μας!!! Από τον αέρα δεν μπορούσες να σταθείς στην παραλία αφου η άμμος σε μαστίγωνε ακατάπαυστα, ενώ τα νερα με τεράστια κύματα και απίστευτη θολούρα μόνο μαγευτικά δεν ήταν....:sad:

Έχετε ήδη πάρει την εικόνα. Για να μην σας κουράζω, την απόμενη μέρα αν και βρήκαμε πιο ανθρώπινο δωμάτιο, χάσαμε την ψηφιακή με όλες τις κάρτες, άρα παπαλα φοτο από τις διακοπές και τα πραγματικά υπέροχα τοπία της Λακωνίας.......:mad_2: Μόνο την τρίτη ημέρα μαλάκωσε λίγο ο καιρός αλλα δυστυχώς εμείς φευγαμε....:sad:

Δεν θα πώ τα χειρότερα για την Ελαφόνησο....απλά εμένα δεν μου έκατσε....Έφαγα την αστακομακαρονάδα μου, ήπια κ τα ποτάκια μου αλλά σίγουρα δεν θα ξαναπάω και δεν θα το προτείνω γιατί το να σε ξεπατόνουνε οικονομικά και να σε εκμεταλεύονται στο έπακρο σε ένα νησάκι που δεν έχει ούτε ένα ΑΤΜ για να βγάλεις χρήματα αν χάσεις το πορτοφόλι σου ρε αδερφέ, και ούτε ένα φαρμακείο για να πάρεις ένα στικ για τα κουνούπια...προσωπικά για εμένα δεν αξίζει τον κόπο.....

Είμαι σίγουρος οτι όλοι εσεις που γράφετε τα καλύτερα πραγματικά περάσατε καλά και μακάρι να είχα περάσει και εγώ το ίδιο...απλά όλα ειναι σχετικά τελικά......:cool_4: :happy_4:

ΥΓ: Συγνώμη αν σας κούρασα................
 

Μηνύματα
1.578
Reaction score
4
Με το camping τι γίνετε?
αφήνουν κανένα τώρα πια?

ή ...εξωραΐστηκαν και εκεί?
 

Μηνύματα
202
Reaction score
0
Για camping μονο στο οργανωμενο ! Εγω προσωπικα νομιζω οτι ειναι υπερεκτιμημενο σαν νησι, ενας ξερος βραχος με μια ωραια παραλια! Απο αυτα που ειχα ακουσει νομιζα οτι θα δω τον παραδεισο στην γη και τελικα απογοητευτικα!
 

Μηνύματα
527
Reaction score
0
Με το camping τι γίνετε?
αφήνουν κανένα τώρα πια?

ή ...εξωραΐστηκαν και εκεί?
Φιλε Νικο δυστυχως το free camping ειναι μια πονεμενη ιστορια στην Ελαφονησο
.Γενικα παιζει η γατα νε το ποντικι.Οταν εχει γεμισει το camping τοτε αφηνουν ποιο ευκολα.Το κακο ειναι οτι απο του χρονου θα κλεισουν με συρματοπλεγμα ολη την περιοχη με τους κεδρους και τοτε θα τελειωσει οριστικα το θεμα με το free camping.Αλλα η ελαφονησος εχει και αλλες πολυ ωραιες παραλιες για οποιον του αρεσει το ελευθερο.;-)
 

Μηνύματα
51
Reaction score
0
Η Ελαφόνησος έγινε γνωστή απο όλους τους εκατονταδες που πήγαιναν για το free camping της. Ουσιαστικά αυτοί δημιούργησαν την φήμη για την παραλία του Σίμου. Εγώ είχα την τύχη να πάω 3 φορές πριν αρχίσει να λειτουργεί το οργανωμένο camping, και θα μου μείνουν αξέχαστες και οι τρεις φορές.
Μιλάμε για χωματόδρομο μεχρι να φτασεις, αγώνα για να βρεις ελεύθερη "καβατζα" κάτω απο κάποιον κεδρο ωστε να στησεις σκηνή, και προετοιμασία απο πρίν ώστε να έχεις τα απαιτούμενα -αντικουνουπικά, θερμος, ασκιά για νερό κλπ.
Εννοείται ότι δεν υπήρχε ηλεκτρικό, έπρεπε καποιος καθε μερα να κατεβαίνει στην πολη για να αγοράζει εμφιαλωμένα απο ένα συγκεκριμένο μινι μαρκετ που τα είχε στην καταψυξη και είχαν γίνει πάγος, και να γεμίζει τα ειδικά ασκιά με νερό απο το λιμάνι για να κανουμε ντους.
Αλλά το βράδυ ήταν απερίγραπτα. Το παραμικρό φώς ή ήχος που να θυμίζει πόλη, η απόλυτη ηρεμία και χαλάρωση, μόνο οι φωτιές που ανάβαμε και αυτές σε απόσταση μεταξύ τους.
Η παραλία δεν χρειάζεται πολλά λόγια: μοναδική. Επίσης να πώ εδώ ότι αφήναμε τα πράγματα μας, ξαπλώστρες, ομπρέλες, πετσέτες στην παραλία μόνιμα, και όταν πηγαίναμε την άλλη μέρα ήταν εκεί.
Υπήρχε και μια ανεπανάληπτη καντίνα: ο "Παντελής" με φοβερή μουσική, διακριτική ατμόσφαιρα -ουσιαστικά καθόσουν στην άμμο, που πρόσφερε και μερικά πολυ καλά πιάτα. Η καντίνα χρησιμοποιούσε γεννήτρια μόνο για την ψύξη και τον ήχο, ο φωτισμός ήταν με κεριά και λαμπες πετρελαίου.
Η θέση της ήταν προνομιακή γιατι ήταν εκει που συναντιώνται οι δύο παραλίες του Σίμου, ή "δικιά" μας και ή άλλη ή πιο κοσμική που συνήθως ερχόντουσαν αυτοί που νοικιαζαν δωματια σε άλλο μερος του νησιού.
Δίπλα στην κοσμική παραλία υπήρχε και μια άλλη ταβέρνα, πηχτρα στις λαμπες φθορισμού, τσίτα τα μεγάφωνα με σκυλάδικα - μια τέλεια ανορθογραφία σε σχέση με το υπόλοιπο περιβάλλον.
Η γνώμη μου είναι ότι η καλή φήμη της Ελαφονήσου δημιουργήθηκε λόγω αριβώς αυτής της κατάστασης "χυμα στο κύμα" που υπήρχε.
Δυστυχώς τώρα ήρθε ο εκσυγχρονισμός και αυτή η ατμόσφαιρα πια δεν υπάρχει.
Η φήμη όμως εξακολουθεί να διατηρείται χωρίς πλέον να υπάρχουν οι λόγοι που αυτή δημιουργηθηκε. Αρα, μπορεί εύκολα κάποιος να απογοητευθεί αν πάει, γιατί η Ελαφόνησος έχει χασει την μοναδικότητά της και ἐχει γίνει πλέον συγκρίσιμη με τα υπόλοιπα τουριστικά μέρη της Ελλάδας.
Ομως αυτό φοβάμαι ότι θα το βλέπουμε όλο και πιο συχνά.. (αν έχουν απομείνει πλέον άλλα τετοια μέρη)
 

Μηνύματα
3.263
Reaction score
8
Θυμάστε το έργο " Η Παραλία " ?

Πολύ φοβάμαι πώς από 'δω και πέρα ο μόνος τρόπος να διατηρηθούν
κάποια μέρη που έχουν μείνει, αν έχουν μείνει, "παρθένα" είναι η σιωπή:cool_3:
 

Μηνύματα
1.578
Reaction score
4
Η Ελαφόνησος έγινε γνωστή απο όλους τους εκατονταδες που πήγαιναν για το free camping της. Ουσιαστικά αυτοί δημιούργησαν την φήμη για την παραλία του Σίμου. Εγώ είχα την τύχη να πάω 3 φορές πριν αρχίσει να λειτουργεί το οργανωμένο camping, και θα μου μείνουν αξέχαστες και οι τρεις φορές.
Μιλάμε για χωματόδρομο μεχρι να φτασεις, αγώνα για να βρεις ελεύθερη "καβατζα" κάτω απο κάποιον κεδρο ωστε να στησεις σκηνή, και προετοιμασία απο πρίν ώστε να έχεις τα απαιτούμενα -αντικουνουπικά, θερμος, ασκιά για νερό κλπ.
Εννοείται ότι δεν υπήρχε ηλεκτρικό, έπρεπε καποιος καθε μερα να κατεβαίνει στην πολη για να αγοράζει εμφιαλωμένα απο ένα συγκεκριμένο μινι μαρκετ που τα είχε στην καταψυξη και είχαν γίνει πάγος, και να γεμίζει τα ειδικά ασκιά με νερό απο το λιμάνι για να κανουμε ντους.
Αλλά το βράδυ ήταν απερίγραπτα. Το παραμικρό φώς ή ήχος που να θυμίζει πόλη, η απόλυτη ηρεμία και χαλάρωση, μόνο οι φωτιές που ανάβαμε και αυτές σε απόσταση μεταξύ τους.
Η παραλία δεν χρειάζεται πολλά λόγια: μοναδική. Επίσης να πώ εδώ ότι αφήναμε τα πράγματα μας, ξαπλώστρες, ομπρέλες, πετσέτες στην παραλία μόνιμα, και όταν πηγαίναμε την άλλη μέρα ήταν εκεί.
Υπήρχε και μια ανεπανάληπτη καντίνα: ο "Παντελής" με φοβερή μουσική, διακριτική ατμόσφαιρα -ουσιαστικά καθόσουν στην άμμο, που πρόσφερε και μερικά πολυ καλά πιάτα. Η καντίνα χρησιμοποιούσε γεννήτρια μόνο για την ψύξη και τον ήχο, ο φωτισμός ήταν με κεριά και λαμπες πετρελαίου.
Η θέση της ήταν προνομιακή γιατι ήταν εκει που συναντιώνται οι δύο παραλίες του Σίμου, ή "δικιά" μας και ή άλλη ή πιο κοσμική που συνήθως ερχόντουσαν αυτοί που νοικιαζαν δωματια σε άλλο μερος του νησιού.
Δίπλα στην κοσμική παραλία υπήρχε και μια άλλη ταβέρνα, πηχτρα στις λαμπες φθορισμού, τσίτα τα μεγάφωνα με σκυλάδικα - μια τέλεια ανορθογραφία σε σχέση με το υπόλοιπο περιβάλλον.
Η γνώμη μου είναι ότι η καλή φήμη της Ελαφονήσου δημιουργήθηκε λόγω αριβώς αυτής της κατάστασης "χυμα στο κύμα" που υπήρχε.
Δυστυχώς τώρα ήρθε ο εκσυγχρονισμός και αυτή η ατμόσφαιρα πια δεν υπάρχει.
Η φήμη όμως εξακολουθεί να διατηρείται χωρίς πλέον να υπάρχουν οι λόγοι που αυτή δημιουργηθηκε. Αρα, μπορεί εύκολα κάποιος να απογοητευθεί αν πάει, γιατί η Ελαφόνησος έχει χασει την μοναδικότητά της και ἐχει γίνει πλέον συγκρίσιμη με τα υπόλοιπα τουριστικά μέρη της Ελλάδας.
Ομως αυτό φοβάμαι ότι θα το βλέπουμε όλο και πιο συχνά.. (αν έχουν απομείνει πλέον άλλα τετοια μέρη)
Μόνο η Ελαφόνησος? Η Χιλιαδού? Η Μουρτερή? Η Αγ. Αννα? και τόσες άλλες..... στην Νοτια Κρήτη πχ...
Ερχονται τα αγρια να διώξουν τα ήμερα.... την τελευταία φορά στην Χιλιαδού, παρα λίγο το γλύτωσα το πρόστιμο... κατέβηκε η αστυνομία και σε χρόνο dt βγήκαν τα πανό και άρχισε η διαδήλωση απο όλους τους κατασκηνωτές....
 

Μηνύματα
527
Reaction score
0
Δυστυχως τα μερη συρρικνονωνται και αυτο ειναι πολυ κακο. Αλλα απο την αλλη μερη υπαρχουν(δεν λεμε ομως).Και αρκετα μαλιστα αρκει να εχεις ορεξη να ψαξεις και να "ταλαιπωρηθεις" λιγο:lol: .
Οσο για Χιλιαδου το μερος εχει χαλασει εδω και 7-8 χρονια απο τοτε που το ελευθερο εγινε μοδα:twisted: .
 

Μηνύματα
3
Reaction score
1
Μερικες φωτογραφιες απο την Ελαφονησο






Αγριοκεδρο κοιταξτε το alien που βγαινει μεσα απο τον κορμο.



Αμμολοφος με φοντο τον ουρανο.
Αγαπητέ φίλε μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τις όμορφες φωτογραφίες σου στο site μας;
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Λίγο σπάνιο να σου απαντήσει μετά απο τόσα χρόνια.
Ποιό είναι το site σας?
 

Μηνύματα
3
Reaction score
1
Σας ευχαριστώ για την απάντηση. To Site είναι αυτό www.hotelhellas.gr και θέλουμε να φτιάξουμε μία ενότητα με όμορφες φωτογραφίες της Ελαφόνησου
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Σας ευχαριστώ για την απάντηση. To Site είναι αυτό www.hotelhellas.gr και θέλουμε να φτιάξουμε μία ενότητα με όμορφες φωτογραφίες της Ελαφόνησου
Ok κανένα πρόβλημα.
Αν θέλετε κάντε και μια ειδική προσφορά για τα μέλη του avsite.gr.
Ευχαριστώ.
 

Μηνύματα
3
Reaction score
1
Εννοείτε προσφορά για διαμονή στο ξενοδοχείο;
Θα το συζητήσουμε στην διεύθυνση και θα σας απαντήσω εδώ.

Σας ευχαριστώ θερμά!
 



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.340
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top