Ελεύθερη η καλλιέργεια κάνναβης


Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Bασικά η αποποινικοποίηση της χρήσης όλων των ναρκωτικών (η απομυθοποίηση τους δηλαδή) θα έπρεπε να έχει γίνει πριν πολλά πολλά χρόνια. Πάρα πολλές ψυχές θα είχαν γλυτώσει αν είχε γίνει αυτό. Το κρίμα στο λαιμό αυτών των συντηρητικών υποκειμένων - σκουληκιών που θέλουν να λέγονται πολιτικοί. Προσωπικά έχω χάσει 2 φίλες και ένα γειτονάκι από πρέζα και θέλω να πιστεύω ότι και οι 3 τους θα ήταν ακόμα ζωντανοί αν οι συνθήκες ήταν διαφορετικές.
Το πιο τραγελαφικό απ' όλα όμως είναι ότι τούτοι εδώ νομίζουν ότι με την φάση τώρα με την κάνναβη ο κόσμος θα "χαιβανέψει" περισσότερο έτσι ώστε να μπορούν να περνάνε ανεμπόδιστα την ατζέντα τους. Είναι όμως γελασμένοι εκτός από ηλίθιοι. Η ώρα που θα τους πάρει ο γερο - διάολος είναι κοντά.... Το κουκουέ από την άλλη έτσι για το γαμώτο της φάσης είναι προσκολλημένο σε κείνες τις παλιές σταλινικές θεωρήσεις αν δεν κάνω λάθος (θα μας πει ο Χάρης για πιο σίγουρα)
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326

Μηνύματα
5.607
Reaction score
3.420
για να πάρεις άδεια να καλλιεργήσεις απαιτούνται και κάποιες προϋποθέσεις δεν είναι και τόσο άπλα τα πράγματα
όπως και δεν έχουν καμιά σχέση το ένα με το άλλο (όχι πως δεν το ξέρετε αλλα λέμε τώρα)
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Γιατί προσπαθείς να ευτελίσεις κι αυτό το thread ρε φίλε; Οι εμμονές σου με την θρησκεία και το παπαδαριό δεν χωράνε εδώ πέρα.
άσ'τον τέτοια ώρα...προσεύχεται:smoke::roflmao::lol:
[DOUBLEPOST=1526683344][/DOUBLEPOST]
για να πάρεις άδεια να καλλιεργήσεις απαιτούνται και κάποιες προϋποθέσεις δεν είναι και τόσο άπλα τα πράγματα
όπως και δεν έχουν καμιά σχέση το ένα με το άλλο (όχι πως δεν το ξέρετε αλλα λέμε τώρα)
το συγκεκριμένο νομοσχέδιο το περάσαν νύχτα
ανάθεμα και αν το διάβασε κανένας από αυτούς που το ψηφισαν
+έχει διατυπωθεί στο παρελθόν από συριζαίο βολευτή ότι καλό είναι...όσοι θέλουν να μπορούν να καλλιεργούν στα μπαλκόνια τους πληρώνοντας ένα παράβολο
άρα το πόσο θα το εξελίξουν-συμπληρώσουν δεν χρειάζεται ιδιαίτερη φαντασία;)
 
Last edited:

Μηνύματα
5.607
Reaction score
3.420
άσ'τον τέτοια ώρα...προσεύχεται:smoke::roflmao::lol:
[DOUBLEPOST=1526683344][/DOUBLEPOST]
το συγκεκριμένο νομοσχέδιο το περάσαν νύχτα
ανάθεμα και αν το διάβασε κανένας από αυτούς που το ψηφισαν
+έχει διατυπωθεί στο παρελθόν από συριζαίο βολευτή ότι καλό είναι...όσοι θέλουν να μπορούν να καλλιεργούν στα μπαλκόνια τους πληρώνοντας ένα παράβολο
άρα το πόσο θα το εξελίξουν-συμπληρώσουν δεν χρειάζεται ιδιαίτερη φαντασία;)
και παλι φιλε μου δεν εχουν καμια σχεση
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
και παλι φιλε μου δεν εχουν καμια σχεση
δεν λέω ότι έχουν..αλλά βλέπουμε ότι υπάρχει διάθεση εξέλιξης;)

όπως στην αρχή είχαμε για την ''αλλαγή φύλου'' ένα πράγμα...μετά το σύμφωνο συμβίωσης...και καπάκι μετά από λίγο ήρθε και η υιοθεσία:D
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.340
Reaction score
30.714
Γιατί προσπαθείς να ευτελίσεις κι αυτό το thread ρε φίλε;
Γιατι ειναι ευτελισμος οι θεσεις της εκκλησιας για το θεμα?
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.109
Reaction score
30.056
Η εκκλησία έχει θέσεις επί παντός επιστητού.

Άρα να φανταστώ επέχεις ρόλου εκπροσώπου της ΔΙΣ σε κάθε νήμα, μεταφέροντάς μας τις θέσεις της.
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.340
Reaction score
30.714
Γιατι ,δεν καταλαβα, δεν μπορω να εμπλουτιζω την συζητηση ?

Οπότε αυτό που έχουμε να κάνουμε είναι το να σημειώσουμε ποιοι εναντιώνονται, τώρα, αλλά και στο παρελθόν, και να αναρωτηθούμε "Γιατί";
Απλή ανοησία, ή κάτι άλλο;
Οταν ο πρωτοσυγκελος μιλαει για το θεμα στις 25 1 18 και δεν αναφερει καθολου το παραδειγμα της Πορτογαλιας
ειναι απλα ανοητος ή απλα σαδιστης που θελει να απεξαρτησει με την <δημιουργική δύναμη του Ιησού Χριστού>?
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.109
Reaction score
30.056
Η χρηση. Πρεπει να αποποινικοποιηθει πληρως και τα σκληρα ενδοφλεβια, μαζι με τα υλικα χρησης να χορηγουνται απο κρατικες δομες.
Εκεί διαφοροποιείται η θεωρητική βάση του πράγματος, καθώς μιλούμε για ουσίες με επικινδυνότητα. Εκτός εάν είσαι υπέρ στην ελεύθερη διακίνηση κάθε ουσίας ανεξαιρέτως. Χώρια ότι ξεχνάμε ότι οι κρατικές δομές με το ζόρι διαθέτουν σήμερα γάζες.


Με την απελευθέρωση των λεγόμενων μαλακών, αυτά αφαιρούνται από τα παράνομα κυκλώματα διακίνησης, άρα ουσιαστικά μειώνεται και η λειτουργία τους ως προσταδίου των σκληρών (που προωθούνται από τα ίδια κυκλώματα).
Δεν βάζεις τον χρήστη σε έναν κόσμο παρανομίας.
Δεν πλουτίζεις την παρανομία, και ιδίως δεν χρηματοδοτείς το οργανωμένο έγκλημα, το οποίο με τα κέρδη του εμπορίου ναρκωτικών οπωσδήποτε χρηματοδοτεί και τις άλλες δραστηριότητές του.
Δεν δημιουργείς νέα παρανομία, με τον χρήστη να αναγκάζεται να κλέψει ή να γίνει βαποράκι για να παίρνει κάτι του οποίου το πραγματικό κόστος είναι ελάχιστο.
Ατονεί η -όποια- διαφήμιση του (ελεύθερου, πλέον) προϊόντος από το κύκλωμα διακίνησής του.

Βέβαια θεωρώ ότι η απελευθέρωση της καλλιέργειας στο μπαλκόνι ίσως δεν είναι αποτελεσματική. Μπορεί εγώ να θέλω να καπνίζω, αλλά να μην θέλω να με βλέπει η γειτόνισσα ότι καλλιεργώ. Γιατί να μην είναι ελεύθερο και το εμπόριο από ειδικά -ελεγχόμενα- καταστήματα;
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.340
Reaction score
30.714
Χώρια ότι ξεχνάμε ότι οι κρατικές δομές με το ζόρι διαθέτουν σήμερα γάζες.
Θελει μια οργανωση οπως στην πορτογαλια με συμμετοχη των οργανωσεων που ασχολουνται με το θεμα.
Τα οποιουχα εχουν σχεδον μηδενικο κοστος. Η μεθαδονη πρεπει να ειναι διαθεσιμη κατα βουληση.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Μπορεί να υπάρχει ελεύθερη κατά βούληση αποποινικοποιημένη χρήση χωρίς να υπάρχει αντίστοιχα ελεύθερη αγορά στην προμήθεια και τη διακίνηση;
Κατά μία άποψη ναι εφόσον οι ναρκωτικές ουσίες παρέχονται από κρατικές δομές και όχι από την ελεύθερη αγορά. Δεν θα αρχίσω τα περί στρεβλώσεων, διαφθοράς και αναποτελεσματικότητας του κρατικού τομέα με οτιδήποτε καταπιάνεται αλλά μου είναι κομματάκι δύσκολο να καταλάβω πως αυτό θα μπορούσε να επεκταθεί πέραν αυτών που ήδη είναι εθισμένοι και αναζητούν απεξάρτηση, βοήθεια, και υποστήριξη. Τα ναρκωτικά "δεν μαθαίνονται' στη θυρίδα του νοσοκομείου. Αδυνατώ να καταλάβω πως θα καταπολεμηθεί η ρίζα του προβλήματος στις πλατείες, στα σχολεία και στις διάφορες παρέες με την παροχή ελεύθερα δόσεων από το κράτος.
Θα μπορούσε να λύσει η ελεύθερη αγορά το πρόβλημα; Για πολύ προφανείς λόγους όχι.
Οι ναρκωτικές ουσίες κατά την ταπεινή μου (και προφανώς μη επιστημονική) γνώμη πρέπει να χορηγούνται μόνο από ιατρούς για σκοπούς σύμφωνους με την επιστήμη τους.
Η φιλελεύθερη πλευρά μου λέει ότι ο καθένας μπορεί να είναι ελεύθερος να κάνει ότι θέλει με το σώμα του και το μυαλό του. Αν θέλει να γίνεται ντάγκλα ας γίνεται και αυτό καθεαυτό δεν θα ήθελα να είναι ποινικό αδίκημα. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι θα πρέπει η υπόλοιπη κοινωνία να του το παρέχει με περισσή ευκολία.
Επίσης δεν έχω πρόχειρη κάποια μαγική λύση για το τεράστιο πρόβλημα του εθισμού των νέων στα ναρκωτικά.
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.340
Reaction score
30.714
Γιαυτο ηταν ανατρεπτικη η προσεγγιση της Πορτογαλιας, που σε καποια φαση ειχε ηρωινομανεις το 1% του πληθυσμου της, να μεταθεσει το προβλημα της εξαρτησης απο ποινικο σε ιατρικο και των κοινωνικων υπηρεσιων .
Ο εμπορος θα ειναι σε lose -lose θεση γιατι θα ειναι το ιδιο παρανομος με τους ιδιους σκληρους νομους χωρις το κινητρο του παρανομου ακριβου προιοντος. Ετσι παυει να υπαρχει ο αποαγορευμενος εξωτικος καρπος για πειραματισμο στις πλατειες και ετσι ερχονται λιγοτεροι σε επαφη με τα σκληρα ναρκωτικα.
Και οσοι συνεχιζουν δεν παρανομουν για την δοση και κινδυνευουν πολυ λιγοτερο να πεθανουν απο υπερβολικη η νοθευμενη δοση ή να κολλησουν aids ηπατιτιδες κλπ.
 

Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347
επι της αρχής συμφωνώ με τη υπόθεση αυτή,αλλα θέλει και σωστη εφαρμογή.Δυστυχώς στην Ελλάδα βλέπουμε πώς εφαρμόζονται όλα.Διοτι δεν μπορεί να περπατάμε στο δρόμο και να βρωμάει Μαριχουάνα.Και η οσμη ειναι εξαιρετικα εντονη.Εδω ειδαμε και παθαμε να γινει κατι με το τσιγάρο που σε ανοιχτό χωρο δεν ενοχλεί.Όταν ημουνα στη Νεα Υόρκη δεν μπορουσα να περάσω από τη γνωστη Πλατεια Ουάσινγκτον από τη βρώμα.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Γιαυτο ηταν ανατρεπτικη η προσεγγιση της Πορτογαλιας, που σε καποια φαση ειχε ηρωινομανεις το 1% του πληθυσμου της, να μεταθεσει το προβλημα της εξαρτησης απο ποινικο σε ιατρικο και των κοινωνικων υπηρεσιων .
Ο εμπορος θα ειναι σε lose -lose θεση γιατι θα ειναι το ιδιο παρανομος με τους ιδιους σκληρους νομους χωρις το κινητρο του παρανομου ακριβου προιοντος. Ετσι παυει να υπαρχει ο αποαγορευμενος εξωτικος καρπος για πειραματισμο στις πλατειες και ετσι ερχονται λιγοτεροι σε επαφη με τα σκληρα ναρκωτικα.
Και οσοι συνεχιζουν δεν παρανομουν για την δοση και κινδυνευουν πολυ λιγοτερο να πεθανουν απο υπερβολικη η νοθευμενη δοση ή να κολλησουν aids ηπατιτιδες κλπ.

Δεν την ξέρω την περιπτωση της Πορτογαλίας, θα μου τα πεις εκτενώς οταν βρεθούμε από κοντά.
 


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
«Με πλησιάζει ένας μάγκας βαρύς με το αργό λικνιστικό του περπάτημα εκείνο το πρωινό στο γύρισμα. Είναι ο Νίκος Φέρμας. Συρτή φωνή, νωθρή κίνηση, ματιά θαμπή.

-Είσαι για μια τζούρα αφεντικό;
-Τι τζούρα, ρωτάω παραξενεμένος.
-Μια ρουφηξιά για.
-Δεν καπνίζω.
-Δεν είναι καπνός. Χόρτο είναι.
-Τα χόρτα με πειράζουν στο στομάχι.
-Τα λάχανα σε πειράζουν. Κι ετούτο δεν είναι λάχανο. Είναι ανθός. Τράβα μία και θα αρχίσεις να πετάς. Και τα πλάνα θα σου ’ρχονται το ένα μετά το άλλο σαν σύννεφα που τα κυνηγάει ο νοτιάς»....




Ο ηθοποιός δεν φοβόταν να παραδεχτεί δημόσια ότι κάπνιζε χασίσι. Ακόμα και όταν αυτό απαγορεύτηκε, κατά τη δεκαετία του ’30, ο Φέρμας δεν εγκατέλειψε τη χρόνια συνήθειά του....


Διαβάστε όλο το άρθρο: http://www.mixanitouxronou.gr/re-ki...ou-ithopiou-nikou-ferma-ston-sotiri-moustaka/
 


Μηνύματα
318
Reaction score
354
συνεχιστε την συζητηση, απλως μια υπενθυμηση
και ο αφορολογητος καπνος, παρανομος ειναι
 


Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.160
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top