Ελληνικές ηχογραφήσεις και ποιότητα ..??

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
θα βγω στο μπαλκονι να τα ακουσω απο το ακουστικο μου δεν μπορω μεσα στο χωρο μου ντρεπομαι.
πες με και κανα τετχοιο αντιστοιχο κσενο...να εχω να συγκρινω.. 🐒
μονο το πανικ ρεκορντς εγκρινω...
βασικά πλέον με μια γρήγορη αναζήτηση όλοι στην ίδια είναι. μονοπώλιο έχει γίνει?
ξένο δεν σου βάζω γιατί δεν έχω κάποιο που να πω με χαλάει. από τα εμπορικά τa pop μέχρι metal - country είναι οκ. δεν βάζω καθόλου rap -trap και τέτοια βασανιστήρια, αυτά δεν είναι μουσική, είναι test για sub
δεν μπορω μεσα στο χωρο μου
κάνε μια δοκιμή να ακούσεις, έστω τα 2 πρώτα για μερικά δευτερόλεπτα. και πες μετά αν έχω δίκιο.
 
Last edited:


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
κάνε μια δοκιμή να ακούσεις, έστω τα 2 πρώτα για μερικά δευτερόλεπτα. και πες μετά αν έχω δίκιο.
εκανα ενα τσεκ, και ξεχασα τι ειπες... αχαρακτηριστα ... και τραγουδια για μαζικη καταναλωση.
πιθανοτατα υπαρχει ενα δικιο οτι ειναι φταιγμενα να παιζουν απο λαπτοπ-κινητα-φορητες συσκευες καφρικα αμαξια και δε συμμαζευεται.. μετριοτητα για τους μετριους.
το προβλημα θα ειναι παντα στον ακροατη και τη γνωμη του.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
εκανα ενα τσεκ, και ξεχασα τι ειπες... αχαρακτηριστα ... και τραγουδια για μαζικη καταναλωση.
πιθανοτατα υπαρχει ενα δικιο οτι ειναι φταιγμενα να παιζουν απο λαπτοπ-κινητα-φορητες συσκευες καφρικα αμαξια και δε συμμαζευεται.. μετριοτητα για τους μετριους.
το προβλημα θα ειναι παντα στον ακροατη και τη γνωμη του.
Αν έκατσες και τα άκουσες όντως είσαι πολύ "δυνατός". Μιλάμε για κινέζικα βασανιστήρια και βάλε :lolsign:
 


n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Λίγο είναι 1 λεπτό? Κάποιες πιάνουν παιδί σε τόσο χρόνο!

edit: ...και μάλιστα με διαδικασία - συνήθως, όχι πάντα - λιγότερο βάρβαρη.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Δεν μιλάμε για το είδος του τραγουδιού, το κύρος του καλλιτέχνη ή αν μας αρέσει καθεαυτό σαν τραγούδι.

Ξεκάθαρα για την ποιότητα ηχογράφησης.

Και εγώ δε μπορω να τα ακούσω ως είδος τραγουδιού.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
:o :o μα στο κινητό και στα ακουστικά?
Ναι, γιατί αυτά έχει η νεολαία.

μοντέλο του 40ευρου
Ναι, γιατί τέτοια έχει η νεολαία.

μέχρι και εγώ έχω sennheiser των 400 και δεν είναι και κάτι το τρελό.
Δεν είσαι το reference. Η νεολαία του 500ευρου είναι.
και γιατί δε συμβαίνει το ίδιο με τις ''Ξένες'' παραγωγές? στην ίδια φάση δεν είναι και εκεί? κινητό - ακουστικά - bluetooth ηχεία και boombox, μετά πάει το car νομίζω.
Όχι δεν είναι το ίδιο.
Εκεί τα λεφτά είναι πολλά παραπάνω σε όλα. Είναι large εκεί. Μη ξεχνάς ότι ο πιτσιρικάς εκεί δουλεύει για $600 - $700 τη βδομάδα. Τόσα δεν παίρνουν εδώ στο μήνα. O μέσος μισθός στον ιδιωτικό τομέα το 2020 είναι λίγο κάτω από τα $1000 τη βδομάδα. Τα προϊόντα είναι φθηνότερα οπότε είναι άλλη κατηγορία.

Αλλά και εκεί και εδώ η στρατηγική είναι η ίδια.

Brand awareness.

Επενδύεις εκεί που έχεις πέραση.
Όποιο και να είναι το προϊόν, πρέπει να βρεις τους πελάτες σου. Δεν είναι όλοι από παντού. Ακόμα και να είναι υπάρχει διαβάθμιση που είναι η κορυφή σου ηλικιακά και τη λεφτά βγάζει αυτή η ομάδα. Και εκεί παίζεις μπάλα.

Brand awareness = Product Recognition.
Η νεολαία παίζει πολύ ψηλά σε αυτά.
Και επειδή για να βγάλεις λεφτά ακολουθείς τα λεφτά, δηλαδή αυτούς που θέλουν να στα δώσουν, παίζεις μπάλα με τους κανόνες τους.
Οι κανόνες στη Ελλάδα είναι ακουστικά - Bluetooth - ηχεία στα 50€-100€.
Πες μου ένα λόγο γιατί ο άλλος να δουλέψει με ηχεία πχ των 3000€ και να δουλέψει 10 ώρες το κάθε κομμάτι.
Όλα ξεκινάνε και τελειώνουν με το χρήμα. Τη παίρνεις με αυτά που δίνεις.
Δεν έχει καμία λογική να δώσω 20 για να πάρω 10. θα δώσω 5 για να πάρω 10.
Είναι επιχείρηση, όχι μουσική.
Μουσική είναι για το κοινό.
 
Last edited:

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
σε μια εκδοση βινυλιου ισως και να εφτιαχνε καπως το πραμα...
αλλιως θα επαιζα και το τελευταιο μου χαρτι... λαμπα..
:lolsign:
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Κλασικό σετάκι σε πολλά studios.
Ένα καλό ηχείο, ένα μέτριο και ένα χρέπι.
Αν και όλη η δουλειά γίνεται στο καλό, αυτό που θα φύγει θα είναι ότι παίζει "καλά" στα άλλα δύο.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Κλασικό σετάκι σε πολλά studios.
Ένα καλό ηχείο, ένα μέτριο και ένα χρέπι.
Αν και όλη η δουλειά γίνεται στο καλό, αυτό που θα φύγει θα είναι ότι παίζει "καλά" στα άλλα δύο.
Ξέχασα να το βάλω 😂
Αυτό..
FB_IMG_1590037071054.jpg
 



Μηνύματα
45
Reaction score
32
Δύσκολα τα πράγματα με τις ελληνικές παραγωγές... ειδικα τις pop, τα σκυλολαϊκά κλπ.. Υπάρχουν όμως και κάποιες ελπίδες, ειδικά προς την κατεύθυνση των αντιmainstream καλλιτεχνών.. όπως και η περίπτωση Ελλήνων καλλιτεχνών μεγαλυτερου βεληνικους και budget, που δε θυσιαζουν την ποιότητα.. Πχ.Εστουδιαντίνα κλπ..
Σε κάθε περίπτωση, δεν μπορούμε εύκολα να τα συγκρίνουμε με ξένες παραγωγές.. Πριν λίγο καιρό είχα την κουβέντα αυτή με επαγγελματία στην ηχοληψια και στο mastering και μου είπε επι λέξη ότι ελάχιστες είναι οι ελληνικές παραγωγές που μπορούν να συγκριθουν με ξένες. Αν πάμε δε στη δεκαετία του '70...καμία...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.100
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top