Ελληνικο Rock απο τα 60'ς μεχρι σημερα.



cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Moussas Farm live στο Σημειο Art


Παικταράδες μου, με ηλεκτρικα πριονια, θεραμινες κτλ, κι ο Cosmarpan με ασπιρίνες.
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Θανασης Παπακωνσταντίνου - Σ'αφηνω γεια από το LP "Αγρυπνια" (2002)


Σε προσεγγιση στο ροκ, μου θυμιζει πολύ, ευρωπαικα jazz groups που γλυκοκοιτάζανε την rock για να βρουν νεα πεδια πειραματισμων και νεα ακροατήρια. Τηρουμενων παντα των αναλογιων βεβαια. Αριστουργηματικο κομματι.
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Scoria - X από το LP "Both" (1986)


Darkwave group ενεργο για πολλα χρονια, τους εχω δει απειρες φορες λογω ότι ηταν resident group στο Σκιαχτρο club που ημουν θαμώνας στα νιατα μου. Την Κυριακη στην κλασσικη δισκοτσαρκα για ψωνια στο Μοναστηρακι, συναντησα τον ντραμμερ των Ενναλαξ και μου ειπε δυστυχως ότι ο Αγγελος ο κιθαριστας τους εφυγε από καρδια :( Πρεπει να ηταν γυρω στα 50...
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Magic De Spell - A Body In A Snare από το ομωνυμο LP (1983)


Αν και δεν τους πολυσυμπαθησα ποτε, αυτος ο δισκος πραγματικα δεν ειχε να ζηλεψει τιποτα από τους αντιστοιχους ευρωπαϊκούς cold darkwave δισκους και συγκροτηματα. Φυσικα ηγειτο ο γνωστος Ηλιας Ασλανογλου, του γνωστου και σημαντικου τοτε δισκάδικου Happening.
 

Μηνύματα
3.152
Reaction score
4.188
Tα 60s τα έχουμε βάλει στα pop.

No Man's Land - Down By The Riverside.


Φωνάρα η Εύη...
Τι μου θύμισες...
Είχαν έρθει στο δισκάδικό μου (όπως πολλά νέα παιδιά που ξεκινούσαν με demo) να αφήσουν οι ίδιοι το EP τους (το 1990 πρέπει να ήταν) σαν promotion.
Εξαίσια παιδιά (ο κάτω αριστερά στη φωτό του βίντεο πρέπει να είχε έρθει μαζί με την κοπελλιά. Σόρρυ που δεν συγκρατώ ονόματα)
Οι μεγαλοεταιρείες, δεν άφηναν παρακαταθήκη. Μας τάπαιρναν τοις μετρητοίς.
Tα παιδιά ευχαρίστως άφησαν μερικά EP's (2-3 αν θυμάμαι καλά) παρακαταθήκη.
Μου έκανε εντύπωση που μόνοι τους προσπαθούσαν να προμοτάρουν τη δουλειά τους
 





Μηνύματα
3.691
Reaction score
6.580







Y

Yiannis_B

Guest
Ο Μίμης ο Μπογκομόλετς ή Bokomolech ήταν μία ηρωική μορφή του ροκ χάπενινγκ, της “σκηνής” του «Green Park». Αφού με διαβάζουν παιδιά σαν τους «Bokomolech», σημαίνει ότι τα «Γουρούνια στον άνεμο» τελικά δεν πέταξαν άδικα. Κάποτε, ένα άλλο συγκρότημα, οι «Amos» ενσωμάτωσαν σ’ ένα κομμάτι τους τον μονόλογο του Αργύρη από τη Γλυκιά Συμμορία. Στεκόμαστε λίγο μακριά, αλλά στις καθαρές ημέρες τους βλέπω από τους απέναντι λόφους να μου στέλνουν τα πολεμικά τους σήματα. Και αυτό είναι καλό./ Ν.Νικολαϊδης.

Από τον πρώτο τους δίσκο, που κάποτε τον είχα λιώσει...,τώρα μένει μόνο το νερό της φωτιάς. ;)

 
Last edited by a moderator:



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • loggeo
    Projectors
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.867.992
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top