Εμπειρία με atc-sia2-15

Μηνύματα
27
Reaction score
4
Χρόνια Πολλά κατ' αρχήν και με υγεία. Για ποιά DeVore ενδιαφέρεσαι. Μιλάμε για εκπληκτικά ηχεία εάν συνοδευτούν από ένα καλό λαμπάτο, σχεδιασμένα από μουσικό (και μάλιστα καλό...). Δεν ξέρω εάν εισάγονται στην Ελλάδα πάντως κάποια στιγμή είδα να πωλείται ένα Gibbon σε δελεαστική τιμή. Ωστόσο εάν ο χώρος σου ακρόασης δεν είναι μεγάλος μην αποχωριστείς τόσο εύκολα τα P3ESR... Υπό συνθήκες που του αρμόζουν δύσκολα έχουν αντίπαλο...
Δεν έχω σκεφτεί ούτε έχω ακούσει ποτέ devore απλά τα πέτυχα σήμερα στο internet και μου κίνησαν το ενδιαφέρον τα τεχνικά τους χαρακτηριστικά καί οι περιγραφές για τα ηχητικά χαρακτηριστικά.

Μάλλον απο μεριάς μεγέθους και budget θα έπαιρνα το 3xl ή το gibbon 88.
 

Μηνύματα
399
Reaction score
362
Καλημερα Κωνσταντίνε.Εχουν περάσει απ το σπίτι μου(κι έχουν μείνει από 2 έως 4 χρόνια)όλα τα harbeth.Τα p3esr είναι τα μόνα που κράτησα μονο 2-3 μήνες, λόγω πολλών περιορισμών,κυρίως εντάσεων,χαμηλού,και γενικότερα αδυναμίας να παίζει αβίαστα μεγάλη γκάμα μουσικής.Στην τιμή του οχι απλά δεν έχει αντίπαλο αλλά έχει παρά πολλούς αντιπάλους...με πρώτο και καλυτερο(σε παθητικά ηχεία)το atc11v2, το οποίο έχω εδώ και 3χρονια και δεν έχει σταματήσει να μ εκπλησει.Ειχα μέχρι και πριν λίγους μήνες και atc 19v2 αλλά το 11 είναι αυτό που έμεινε,παρέα με ένα harbeth m30.2,το οποίο είναι ίσως το καλυτερο harbeth που έχασε αλλά που ευχαρίστως θα άλλαζα με το atc40v2(ακόμα καλύτερα στην ενεργή του έκδοση).Γνωμη μου λοιπόν είναι ν αλλάξεις ηχείο.Το atc επίσης απεδειχθη(προς μεγάλη μου έκπληξη)εύκολο απ τα harbeth,έχει παίξει με audio note 18w κι αν εξαιρέσεις τις στάθμες τα οδήγησε πολυ εύκολα.Επισης πριν από κάποια χρόνια είχα τον pathos to με τα harbeth 40.1.Αν και τα 30w του είναι λίγα,ηχητικά είναι ένας θαυμάσιος ενισχυτής.Παρε λοιπόν τα atc σπίτι για ακρόαση,με τον pathos και μετον Cyrus,και ίσως οι τελικές σου επιλογές γίνουν πολυ πιο εύκολες.Καλο Πάσχα.
 

Μηνύματα
27
Reaction score
4
Καλημερα Κωνσταντίνε.Εχουν περάσει απ το σπίτι μου(κι έχουν μείνει από 2 έως 4 χρόνια)όλα τα harbeth.Τα p3esr είναι τα μόνα που κράτησα μονο 2-3 μήνες, λόγω πολλών περιορισμών,κυρίως εντάσεων,χαμηλού,και γενικότερα αδυναμίας να παίζει αβίαστα μεγάλη γκάμα μουσικής.Στην τιμή του οχι απλά δεν έχει αντίπαλο αλλά έχει παρά πολλούς αντιπάλους...με πρώτο και καλυτερο(σε παθητικά ηχεία)το atc11v2, το οποίο έχω εδώ και 3χρονια και δεν έχει σταματήσει να μ εκπλησει.Ειχα μέχρι και πριν λίγους μήνες και atc 19v2 αλλά το 11 είναι αυτό που έμεινε,παρέα με ένα harbeth m30.2,το οποίο είναι ίσως το καλυτερο harbeth που έχασε αλλά που ευχαρίστως θα άλλαζα με το atc40v2(ακόμα καλύτερα στην ενεργή του έκδοση).Γνωμη μου λοιπόν είναι ν αλλάξεις ηχείο.Το atc επίσης απεδειχθη(προς μεγάλη μου έκπληξη)εύκολο απ τα harbeth,έχει παίξει με audio note 18w κι αν εξαιρέσεις τις στάθμες τα οδήγησε πολυ εύκολα.Επισης πριν από κάποια χρόνια είχα τον pathos to με τα harbeth 40.1.Αν και τα 30w του είναι λίγα,ηχητικά είναι ένας θαυμάσιος ενισχυτής.Παρε λοιπόν τα atc σπίτι για ακρόαση,με τον pathos και μετον Cyrus,και ίσως οι τελικές σου επιλογές γίνουν πολυ πιο εύκολες.Καλο Πάσχα.
;

Καλησπέρα Στέλιο,

Ευχαριστώ πολύ που μοιράστηκες τις εμπειρίες σου! Θα το παλέψω λίγο με σωστή τοποθέτηση των Harbeth μου και μετά μάλλον θα δοκιμάσω τα ATC11. To30.2 όσες φορές το άκουσα δε με εντυπωσίασε τόσο πολύ όσο το μικρό, μου φάνηκε πιο αργό!

Το ΑTC SCM11πώς είναι σε χαμηλές εντάσεις? Επίσης το βρίσκεις να υστερεί κπου σημαντικά σε σχέση με το P3 ESR? Η διαφορά στην τιμή τους υποδειλεί ότι το Harbeth είναι μία κατηγορία πάνω απο το ΑTC.
 




Μηνύματα
27
Reaction score
4
Φρόνιμααααα
- Dimifoot Για να ξεκαθαρίσουμε δεν υπεαινήχθηκα οτιδήποτε.

Έχω ήδη το Harbeth και σκέφτομαι να πάρω το ATC .

Ρώτησα απλά αν ρο συγκεκριμένο ATC είναι του ιδίου επιπέδου σε ηχητικές επιδόσεις με το συγκεκριμένο Harbrth, απλά επειδή το Harbeth είναι1000 ευρώ πιό ακριβό.

Δεν πιστεύω ότι η το ακριβό είναι και πάντα καλύτερο απλά ως επι το πλήστον ανεβαίνωντας κατηγορίες τιμής συνήθως έχεις καλύτερη απόδοση ( λεπτομέρεια, πρίμα, αέρα, σκηνή κλπ)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.936
Δεν πιστεύω ότι η το ακριβό είναι και πάντα καλύτερο απλά ως επι το πλήστον ανεβαίνωντας κατηγορίες τιμής συνήθως έχεις καλύτερη απόδοση ( λεπτομέρεια, πρίμα, αέρα, σκηνή κλπ)
Στο χάιφάι δεν ισχύουν αυτά
 


Μηνύματα
399
Reaction score
362
Μετά από μερικές μέρες offline λόγω διακοπών,Καλημερα και χρόνια πολλα Κωνσταντίνε.Μετα από τρία χρόνια συμβίωσης με το atc,δεν έχω σταματήσει να εκπλήσσομαι με τις δυνατότητες του ηχείου αυτού.Για μένα δεν υπάρχει καν σύγκριση με το p3esr,είναι καλυτερο σε όλους τους τομείς.Παιζει θαυμάσια σε χαμηλές εντάσεις και σαφώς καμία σχέση σε υψηλές,λόγω μεγαλύτερης πρόσληψης ισχύος του μεγάφωνου του.Το νέο tweeter της σειράς v2 των atc,τα κάνει επίσης πιο φιλικά σε κακές ηχογραφήσεις,κι έτσι δεν κουράζει ποτε ότι κι αν ακούς.Και πραγματικά παίζει τα πάντα.Η κλειστη καμπίνα το κάνει πολυ βολικο στην τοποθέτηση και εξαιρετικά γρήγορο.(χαρακτηριστικό που παρατήρησες στο p3 έναντι του 30.2).Αν λοιπόν μπορείς να το πάρεις σπίτι και να το ακούσεις,Καν το οπωσδήποτε...
 

Μηνύματα
27
Reaction score
4
Μετά από μερικές μέρες offline λόγω διακοπών,Καλημερα και χρόνια πολλα Κωνσταντίνε.Μετα από τρία χρόνια συμβίωσης με το atc,δεν έχω σταματήσει να εκπλήσσομαι με τις δυνατότητες του ηχείου αυτού.Για μένα δεν υπάρχει καν σύγκριση με το p3esr,είναι καλυτερο σε όλους τους τομείς.Παιζει θαυμάσια σε χαμηλές εντάσεις και σαφώς καμία σχέση σε υψηλές,λόγω μεγαλύτερης πρόσληψης ισχύος του μεγάφωνου του.Το νέο tweeter της σειράς v2 των atc,τα κάνει επίσης πιο φιλικά σε κακές ηχογραφήσεις,κι έτσι δεν κουράζει ποτε ότι κι αν ακούς.Και πραγματικά παίζει τα πάντα.Η κλειστη καμπίνα το κάνει πολυ βολικο στην τοποθέτηση και εξαιρετικά γρήγορο.(χαρακτηριστικό που παρατήρησες στο p3 έναντι του 30.2).Αν λοιπόν μπορείς να το πάρεις σπίτι και να το ακούσεις,Καν το οπωσδήποτε...

Καλησπέρα Στέλιο και χρόνια πολλά.

Ευχαριστώ πολύ για το σχόλιο σου. Θα προσπαθήσω να το φέρω για ακρόαση το ΣΚ. Θα σας κρατώ ενήμερους.
 

Μηνύματα
27
Reaction score
4
Καλημέρα σας.

Άκουσα το ATC 11. Αν και έχει καλύτερο imaging και είναι πιο δυναμικό απο το P3esr προτιμάω την τονικότητα του Harbeth. Δεν μπορούσα να συνηθίσω τον ήχο του ATC και κυρίως τα πρίμα. Ομολογώ ότι με κάποιες καλές ηχογραφίσεις και σε κάποια ένταση το ATC ήταν αρκετά ωραίο και σωστό αλλά πάλι δεν είχε αυτή την γλυκιά/φυσική τονικότητα και εκφραστικότητα του Harbeth.

Επίσης το θέμα που είχα με το Π3 που ακούγεται λίγο μικρό και ότι δε γεμίζει το χώρο το είχα και με το ΑΤC. Nομίζω ότι είναι απλά η κλειστή καμπίνα που δε μου γεμίζει τα μπάσα (τουλαχιστόν με τον ενισχυτή μου, με κάτι πιο πλαδαρό ίσος τα αποτελέσματα να ήταν διαφορετικά).

Οπόταν επι του παρόντος λέω να ψακτώ περισσότερο ίσως με ένα sub για τα μικρά μου ή ένα μεγαλύτερο Harbeth πριν αρχίσω να κοιτάω για άλλες μάρκες.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.534
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top