Εναλλακτικη θέρμανση για απομακρυσμένες περιοχές

Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.710
Είμαι σε έρευνα κ αναζήτηση μιας εναλλακτικής θέρμανσης για το σπίτι στο βουνό στο οποίο οι συνθήκες είναι αντίξοες σε όλους τους τομείς.
Θα μοιραστώ την όλη αναζήτηση εδώ γιατί πραγματικά έχει πάρα πολύ ενδιαφέρον.

Σαν υδραυλικός θα σας πω ότι έχω ασχοληθεί σχεδόν με όλα τα είδη θέρμανσης και υπάρχει συλλογή στοιχείων (εμπειρία) για τα προτερήματα και τα μειονεκτήματα αυτών, όχι τόσο από τις δουλειές μου που η πλειοψηφία έχει να κάνει με το φυσικό αέριο, όπου εκεί τα πράγματα είναι εύκολα, όσο με απομακρυσμένες περιοχές.
Εχω κάνει ατελείωτες συζητήσεις με πελάτες κ μη όπου εκεί μετράει πραγματικά πόσο καλό είναι κάτι....πόσο ευχαριστημένος έμεινε ο χρήστης.

Είπαμε στην πόλη κάνουμε ότι θέλουμε, αλλη κουβέντα, πάμε τώρα στα εκτός πόλης η και ακόμα σε πόλεις χωρίς φυσικό αέριο

Ένα πολύ σημαντικό στοιχείο που δεν λαμβάνουμε υπόψιν σε κάθε είδος θέρμανσης είναι πόσο ευχαριστημένος έμεινε ο χρήστης από τον εκάστοτε συνδυασμό πηγής και μέσου.

Οι μηχανολογικές μελέτες θα σου δείξουν ποιο είναι το οικονομικότερο στη πορεία κ πόσες θερμίδες χρειάζεσαι, αν εσύ διαθέτεις το ανάλογο budget το κάνεις, ποσό που συνήθως είναι τα ύψη. Συνήθως είναι πολύπλοκες αυτές οι θερμανσεις και με συνδυασμών δύο πηγών ακόμα περισσότερο.

Ένα παράδειγμα.
Με πήρε την περασμένη εβδομάδα ένα ζευγάρι ηλικιωμένων να συζητήσουμε για μια θέρμανση σε ορεινή εξοχική κατοικία συγκεκριμένα στο Νεοχώρι Πηλίου.
Φτάνοντας εκεί ανακαλύπτω ότι το σπίτι είναι ζεστό σε μια ευχάριστη θερμοκρασία με παραξένεψε το γεγονός κ ρώτησα κατευθείαν μου απάντησαν ότι σήμερα ζέστανε από προχτές το βράδυ που την άναψαν. Το σπίτι είναι κατασκευής 2014 κ δεν είναι καλά μονωμένο ο τύπος θέρμανσης είναι αντλία θερμότητας με ενδοδαπεδια. Το πρόβλημα είναι ότι έρχονται για διακοπές και μόνο, για κάποια χρονικά διαστήματα περίπου 3 ημερών και μέχρι να ανάψουν και να ζεσταθούν έρχεται η στιγμή να φύγουν γιατί ως γνωστόν η ενδοδαπεδια θέρμανση αργεί να ζεστάνει. Άλλο ένα πρόβλημα είναι σε πολύ κρύο η αντλία δεν αποδωσε όπως έπρεπε και αν βγάλει βλάβη κάνε τον σταυρό σου για το πότε θα επισκευαστεί.

Μιλάμε για θέρμανση που ξεπέρασε τις 10 χιλιάδες ευρώ και με την χρήση που κάνουν δεν νομίζω να γίνει απόσβεση. Οπότε αφού ο χρήστης έμεινε δυσαρεστημένος αυτός ο συνδυασμός θέρμανσης δεν μας κάνει.
Το γιατί είναι πολύ απλό.

Αν τοποθετούσαν κλασικά σώματα με ένα μικρό λέβητα πετρελαίου θα είχαν ταχύτητα στην άνοδο θερμοκρασίας κ θα κόστιζε περίπου 4 χιλιάδες ευρώ οπότε έχουμε μια διαφορά 6 με 7 χιλιάδες και είναι μεγάλο ποσό για απόσβεση σε σπίτι που δεν κατοικείται.

Μια σύγχρονη θέρμανση δεν σημαίνει ότι ταιριάζει σε όλους και παντού. ειναι πολλα που πρέπει να υπολογιστουν σε μία θέρμανση εκτός πόλης, Ακόμα και η ηλικία του χρήστη.

Πάμε τώρα στην περίπτωση σε κατοικίες χωρίς ρεύμα που ασχολούμαι τελευταία όπου εκεί ακυρώνονται σχεδόν όλες οι πηγές. Υπάρχει λύση κ μάλιστα οικονομική. Είναι οι αυτοσχέδιες σόμπες πέλλετ χωρίς ρευμα.


657902008246404.jpg
IMG_20220123_000057.jpg

Έχουν συνήθως αυτή την όψη και όπου τίς έχω συναντήσει κάνουν θαύματα , τουλάχιστον σε ενιαίο χώρο. Πραγματικά δεν συγκρίνεται με σόμπα πετρελαίου ή ξύλου ούτε στη ζέστη ούτε στην οικονομία.

Την περασμένη εβδομάδα πήγα να παραγγείλω ένα πορτακι σε έναν σίδερα και είχε συγκεκριμένα φτιάξει αυτό για τον εαυτό του.

IMG_20220111_114157.jpg

Η πατέντα με το σκαλοπάτι και το μπρίκι τα σπάει :biggrin:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.663
σήμερα ζέστανε από προχτές το βράδυ που την άναψαν
Δεν μπορεί να γίνει ένας αυτοματισμός να ανάβει από απομακρυσμενη τοποθεσία, ώστε να το ανάβουν 2 μέρες πριν πάνε;
Νεοχώρι Πηλίου.
Τώρα σε εξοχικό στο Πήλιο και να μην έχει ένα τζάκι με ξύλα, είναι αταίριαστο.. Για τη θέα της φωτιάς ρε φίλε, και ζεσταίνει κιόλας..
 

Μηνύματα
362
Reaction score
387
Δεν μπορεί να γίνει ένας αυτοματισμός να ανάβει από απομακρυσμενη τοποθεσία, ώστε να το ανάβουν 2 μέρες πριν πάνε;


Ναι μπορεί να γίνει πολύ εύκολα με έναν έξυπνο θερμοστάτη και το ανοίγεις με το κινητό απ’ όποιο σημείο κι αν βρίσκεσαι
 

TGD

Μηνύματα
6.984
Reaction score
7.069
Και πάλι καις δύο μέρες για να αρχίσει να ζεσταίνεται και μένει ζεστό άλλες τρεις μετά που το κλείνεις.
 

Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.710
Δεν μπορεί να γίνει ένας αυτοματισμός να ανάβει από απομακρυσμενη τοποθεσία, ώστε να το ανάβουν 2 μέρες πριν πάνε;

Τώρα σε εξοχικό στο Πήλιο και να μην έχει ένα τζάκι με ξύλα, είναι αταίριαστο.. Για τη θέα της φωτιάς ρε φίλε, και ζεσταίνει κιόλας..
Ακριβώς αυτά τα ερωτήματα θέλω να δούμε πόσο πρακτικά κ λειτουργικά είναι για τον καθένα μας.
Ναι μπορεί να γίνει ο αυτοματισμός με τις εξής προϋποθέσεις.

1) Ίντερνετ στην οικία κόστος 300€ ετησίως.
2) θερμοστάτης WiFi.....150 ευρώ ο πιο φτηνός.
3) SmartPhone
4) γνώση σε θέματα τεχνολογίας

Αν το ίντερνετ κοστίζει περίπου 300€
και 300 έως 500 ευρώ είναι το κόστος με λέβητα πετρέλαιου για να ζεσταθούν περίπου 30 μέρες σύνολο για όλη την σεζόν.

όσο για τα ξύλα εννοείται ότι με το που θα μπεις θα ανάψεις τζάκι αλλά μην περιμένεις και πολλά....θα το ανάψεις να σπάσει η υγρασία και για παρέα, χρειάζεται για 24 ώρες περίπου 150 με 200 κιλά ξύλα τα οποία πρέπει να κουβαλήσεις.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Μένω σε βουνό με μοναδική πηγή ενέργειας το ηλεκτρονικό ρεύμα. Δεν υπάρχει κάτι άλλο και ούτε θα έρθει ποτέ.
Η κατοικία διαθέτη μονώσεις σε πάτωμα και ταβάνι. Νέα ενεργειακά PVC κουφώματα, 4 inverter κλιματιστικά, panels σε γραφείο και κρεβατοκάμαρες κ.α. Καλοριφέρ με καυστήρα κλπ δεν έβαλα γιατί από τότε με τα νούμερα κατανάλωσης που άκουγα το θεωρούσα πανάκριβο στη χρήση για μονοκατοικία. Σύντομα να μπει και θερμοπρόσοψη.
Όταν κάνει πολύ κρύo, δηλαδή μιλάμε για 5 και κάτω το σπίτι δεν είχε ζέστη αν δεν δούλευαν συνέχεια και τα 4 κλιματιστικά, αλλά και πάλι δεν ήμασταν ικανοποιημένοι. Κάτι έπρεπε να γίνει χωρίς να δουλεύουμε για τη ΔΕΗ.
Μετά από 12 χρόνια χρήσης έχω να πω ότι αυτό κάνει θαύματα. Μικρό στο μάτι αλλά ικανό για 100m2 ενιαίου χώρου. Καταλάβαμε επιτέλους ζέστη, και χωρίς κλιματισμό. Με 0 βαθμούς έξω δουλεύει μόνο αυτό. Μπορώ να είμαι και με κοντομάνικο αν θέλω και δεν κάνω πλάκα. Ο ενιαίος χώρος είναι σε εξαιρετικά επίπεδα ζέστης με κάποιες διαφορές θερμοκρασίας σε άλλα δωμάτια, χωρίς να μπαίνεις και να κρυώνεις βέβαια. Αυτά όμως εξαρτώνται από το σπίτι, διαρρύθμιση κ.α.
Καύσιμο μου φέρνει η αντιπροσωπεία στο σπίτι. Για να μην μακρηγορώ αυτά τα 12 χρόνια ποτέ δεν πλήρωσα παραπάνω από 300€ πετρέλαιο συνολικά για όλο το χειμώνα. Φέτος και λόγο τηλεργασίας μάλλον θα πάω στα 400€.
Θέλει ρεύμα για να δουλέψουν τα ηλεκτρονικά που έχει μέσα αλλά η κατανάλωση είναι αστεία, όσο 2 led. Την έχω πάνω σε UPS ώστε να μην καταλαβαίνει τίποτα από διακοπές και πτώσεις τάσης. Αν η διακοπή κρατήσει ώρες παίρνει μπρος η γεννήτρια που είναι πάνω στο κεντρικό πίνακα και έτσι το σπίτι δεν είναι ποτέ κρύο.
 
Last edited:


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Εγώ έχω την LC52. Επίσης να πω από θέματα συντήρησης, φέτος μετά από 12 χρόνια της έκανα ένα service αξίας 25€. Όχι γιατί είχε κάτι αλλά λέω ας της κάνω ένα, τόσα χρόνια πέρασαν.
 



Μηνύματα
552
Reaction score
802
Τα προηγούμενα μοντέλα, κατά το αναμμα, και σβύσημο μύριζαν ισχύει και σε αυτήν το ιδιο; χρήση αποκλειστικά με crystal one.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Τα προηγούμενα μοντέλα, κατά το αναμμα, και σβύσημο μύριζαν ισχύει και σε αυτήν το ιδιο; χρήση αποκλειστικά με crystal one.
Από ελάχιστα έως καθόλου. Έβαλα διαβάθμιση γιατί αρκετές φορές πραγματικά δεν μυρίζει καθόλου. Δεν ξέρω γιατί. Ρώτησα την αντιπροσωπεία και το απέδωσαν στην ποιότητα καυσίμου. Όταν μυρίσει είναι τόσο που δεν ενοχλεί. Την έχω δίπλα σε παράθυρο και αν χρειαστεί το ανοίγω για 1'-2' και τέλος. Και εγώ μόνο Crystal δουλεύω.
 

Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.710
Προσυπογράφω και με τα δύο χέρια.
Αυτό ακριβώς είναι το νόημα του νήματος.
Από το την στιγμή που ο χρήστης μένει ευχαριστημένος οι μηχανολογικές μελέτες και οι απόψεις των υδραυλικών κ των μηχανολόγων περισσεύουν.
Στην εξοχική κατοικία του αδελφού μου που διαθέτει ρεύμα έγινε το εξής σε πρόσφατη ανακαίνιση.....
Έγινε κατασκευή από τον ίδιο μιας τέτοιας σόμπας πέλλετ με βεβτιλατερ κ κανάλια σε όλα τα δωμάτια.
Σε κάποιο τέστ που κάναμε 80 τετραγωνικά σπίτι ανέβασε 27 βαθμούς και όλα αυτά με δύο τσουβαλια πέλλετ σε 24 ώρες.
Θα ανεβάσω φωτογραφίες προσεχώς...
 
Last edited:

Μηνύματα
4.089
Reaction score
3.583
Μένω σε βουνό με μοναδική πηγή ενέργειας το ηλεκτρονικό ρεύμα. Δεν υπάρχει κάτι άλλο και ούτε θα έρθει ποτέ.
Η κατοικία διαθέτη μονώσεις σε πάτωμα και ταβάνι. Νέα ενεργειακά PVC κουφώματα, 4 inverter κλιματιστικά, panels σε γραφείο και κρεβατοκάμαρες κ.α. Καλοριφέρ με καυστήρα κλπ δεν έβαλα γιατί από τότε με τα νούμερα κατανάλωσης που άκουγα το θεωρούσα πανάκριβο στη χρήση για μονοκατοικία. Σύντομα να μπει και θερμοπρόσοψη.
Όταν κάνει πολύ κρύo, δηλαδή μιλάμε για 5 και κάτω το σπίτι δεν είχε ζέστη αν δεν δούλευαν συνέχεια και τα 4 κλιματιστικά, αλλά και πάλι δεν ήμασταν ικανοποιημένοι. Κάτι έπρεπε να γίνει χωρίς να δουλεύουμε για τη ΔΕΗ.
Μετά από 12 χρόνια χρήσης έχω να πω ότι αυτό κάνει θαύματα. Μικρό στο μάτι αλλά ικανό για 100m2 ενιαίου χώρου. Καταλάβαμε επιτέλους ζέστη, και χωρίς κλιματισμό. Με 0 βαθμούς έξω δουλεύει μόνο αυτό. Μπορώ να είμαι και με κοντομάνικο αν θέλω και δεν κάνω πλάκα. Ο ενιαίος χώρος είναι σε εξαιρετικά επίπεδα ζέστης με κάποιες διαφορές θερμοκρασίας σε άλλα δωμάτια, χωρίς να μπαίνεις και να κρυώνεις βέβαια. Αυτά όμως εξαρτώνται από το σπίτι, διαρρύθμιση κ.α.
Καύσιμο μου φέρνει η αντιπροσωπεία στο σπίτι. Για να μην μακρηγορώ αυτά τα 12 χρόνια ποτέ δεν πλήρωσα παραπάνω από 300€ πετρέλαιο συνολικά για όλο το χειμώνα. Φέτος και λόγο τηλεργασίας μάλλον θα πάω στα 400€.
Θέλει ρεύμα για να δουλέψουν τα ηλεκτρονικά που έχει μέσα αλλά η κατανάλωση είναι αστεία, όσο 2 led. Την έχω πάνω σε UPS ώστε να μην καταλαβαίνει τίποτα από διακοπές και πτώσεις τάσης. Αν η διακοπή κρατήσει ώρες παίρνει μπρος η γεννήτρια που είναι πάνω στο κεντρικό πίνακα και έτσι το σπίτι δεν είναι ποτέ κρύο.
Ενδιαφέρον.....
Και εγώ στο εξοχικό έχω κλιματιστικό και ξύλο σόμπα και τα βράδια πολλές φορές όταν σβήνει η σόμπα αναγκάζεται το κλιματιστικό να δουλεύει στο φουλ. Η σόμπα αυτή τι αυτονομία έχει με το τεποζιτο 7.6λιτρα που διάβασα;
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Αυτό ακριβώς είναι το νόημα του νήματος.
Από το την στιγμή που ο χρήστης μένει ευχαριστημένος οι μηχανολογικές μελέτες και οι απόψεις των υδραυλικών κ των μηχανολόγων περισσεύουν.
Όπως το λες. Το ξέρουμε ότι υπάρχουν πολλές λύσεις. Σύγχρονες, πολιτισμένες κλπ. Τι να τις κάνω όμως όταν δεν αποδίδουν ή όταν θέλεις ένα σκασμό λεφτά. Θα κάνεις απόσβεση στην κατασκευή σε 20-25 χρόνια άσε που θα δουλεύεις για τη ΔΕΗ.
Στην εξοχική κατοικία του αδελφού μου που διαθέτει ρεύμα έγινε το εξής σε πρόσφατη ανακαίνιση.....
Έγινε κατασκευή από τον ίδιο μιας τέτοιας σόμπας πέλλετ με βεβτιλατερ κ κανάλια σε όλα τα δωμάτια.
Σε κάποιο τέστ που κάναμε 80 τετραγωνικά σπίτι ανέβασε 27 βαθμούς και όλα αυτά με δύο τσουβαλια πέλλετ σε 24 ώρες.
Θα ανεβάσω φωτογραφίες προσεχώς...
Μελλοντικά ίσως βάλω ενεργειακό τζάκι με αγωγούς στα δωμάτια όπως το είπες.
Έχει άλλη χάρη να βλέπεις τη φλόγα, πόσο μάλλον όταν είσαι και σε βουνό.
Το έχει κάνει ο ξάδελφος μου. Μονοκατοικία με ενεργειακό τζάκι και αγωγούς στα δωμάτια. Πολύ ευχαριστημένοι. Δεν θέλει να ακούσει ξανά για πετρέλαιο.
Ενδιαφέρον.....
Και εγώ στο εξοχικό έχω κλιματιστικό και ξύλο σόμπα και τα βράδια πολλές φορές όταν σβήνει η σόμπα αναγκάζεται το κλιματιστικό να δουλεύει στο φουλ. Η σόμπα αυτή τι αυτονομία έχει με το τεποζιτο 7.6λιτρα που διάβασα;
Στους 21° λειτουργία με άναμμα 08:00 και σβήσιμο 22:00 - 23:00 περίπου 2,5 μέρες.
Αν την ανεβάσεις θα σου πάει και 2 μέρες και λιγότερο. Ανάλογα τι θες, πόσο κρύο έχει έξω, τη μόνωση του σπιτιού, κουφώματα κ.α.
Για βράδυ να την έχω να δουλευει και να κοιμάμαι δεν το έχω κάνει ποτέ και ούτε πρόκειται. Ασφάλεια να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Αν και έχει αισθητήρα κίνησης και αν την κουνήσεις ελάχιστα έσβησε. Έχει επίσης αισθητήρα οξυγόνου και κάτι άλλο που δεν θυμάμαι, και αν τα επίπεδα οξυγόνου πχ δεν είναι τα σωστά σβήνει μόνη της και σου λέει γιατί έσβησε. Και στο φίλτρο αέρα το ίδιο.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.663
1) Ίντερνετ στην οικία κόστος 300€ ετησίως.
2) θερμοστάτης WiFi.....150 ευρώ ο πιο φτηνός.
3) SmartPhone
4) γνώση σε θέματα τεχνολογίας
1) κλέβεις ίντερνετ από το γείτονα που έχει. Δε μπορεί, όλο και κάποιος γείτονας θα έχει εκεί ίντερνετ.

Ειδάλλως όντως δε συμφέρει με τίποτα να έχεις διαθέσιμη σύνδεση ίντερνετ όλο το εντός για χρήση 1-2 φορές.

Νομίζω πως χρειάζονται φιλικούς γείτονες. Να δώσουν τα κλειδιά σε 2 γείτονες, και να τους παίρνουν τηλέφωνο να πηγαίνουν να ανάβουν τη θέρμανση.

Το ότι θα καίει 2 μέρες παραπάνω, για 1 φορά το χρόνο, δεν είναι θέμα να το συζητάμε.

όσο για τα ξύλα εννοείται ότι με το που θα μπεις θα ανάψεις τζάκι αλλά μην περιμένεις και πολλά....θα το ανάψεις να σπάσει η υγρασία και για παρέα, χρειάζεται για 24 ώρες περίπου 150 με 200 κιλά ξύλα
Άμα το τζάκι είναι δυνατό ενεργειακό, και το τροφοδοτείς ξερά ξύλα όπως πρέπει, σε 3 ώρες δε μπορείς να κάτσεις εκεί που παίζει. Δεν αντέχεται.
Με 15-20 κιλά ξύλα, θα βράσει το σύμπαν όλο.

Ναι μεν ισχύουν αυτά που λες για τα χαζοτζάκια τα ανοιχτά, αλλά για σοβαρό επώνυμο υψηλής ενεργειακής απόδοσης τζάκι, η καταναλωση ξύλου είναι πολύ μικρή, και η ζέστη που βγάζει είναι έως ανυπόφορη, σηκώνει παρανοϊκές θερμοκρασιες ο θάλαμος καύσης.
 

Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.710
Όπως το λες. Το ξέρουμε ότι υπάρχουν πολλές λύσεις. Σύγχρονες, πολιτισμένες κλπ. Τι να τις κάνω όμως όταν δεν αποδίδουν ή όταν θέλεις ένα σκασμό λεφτά. Θα κάνεις απόσβεση στην κατασκευή σε 20-25 χρόνια άσε που θα δουλεύεις για τη ΔΕΗ.

Μελλοντικά ίσως βάλω ενεργειακό τζάκι με αγωγούς στα δωμάτια όπως το είπες.
Έχει άλλη χάρη να βλέπεις τη φλόγα, πόσο μάλλον όταν είσαι και σε βουνό.
Το έχει κάνει ο ξάδελφος μου. Μονοκατοικία με ενεργειακό τζάκι και αγωγούς στα δωμάτια. Πολύ ευχαριστημένοι. Δεν θέλει να ακούσει ξανά για πετρέλαιο.

Στους 21° λειτουργία με άναμμα 08:00 και σβήσιμο 22:00 - 23:00 περίπου 2,5 μέρες.
Αν την ανεβάσεις θα σου πάει και 2 μέρες και λιγότερο. Ανάλογα τι θες, πόσο κρύο έχει έξω, τη μόνωση του σπιτιού, κουφώματα κ.α.
Για βράδυ να την έχω να δουλευει και να κοιμάμαι δεν το έχω κάνει ποτέ και ούτε πρόκειται. Ασφάλεια να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Αν και έχει αισθητήρα κίνησης και αν την κουνήσεις ελάχιστα έσβησε. Έχει επίσης αισθητήρα οξυγόνου και κάτι άλλο που δεν θυμάμαι, και αν τα επίπεδα οξυγόνου πχ δεν είναι τα σωστά σβήνει μόνη της και σου λέει γιατί έσβησε. Και στο φίλτρο αέρα το ίδιο.
Είναι μια πολύ καλή λύση....ενα τζάκι που με εντυπωσίασε με την απόδοση του είναι αυτό
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Άμα το τζάκι είναι δυνατό ενεργειακό, και το τροφοδοτείς ξερά ξύλα όπως πρέπει, σε 3 ώρες δε μπορείς να κάτσεις εκεί που παίζει. Δεν αντέχεται.
Με 15-20 κιλά ξύλα, θα βράσει το σύμπαν όλο.

Ναι μεν ισχύουν αυτά που λες για τα χαζοτζάκια τα ανοιχτά, αλλά για σοβαρό επώνυμο υψηλής ενεργειακής απόδοσης τζάκι, η καταναλωση ξύλου είναι πολύ μικρή, και η ζέστη που βγάζει είναι έως ανυπόφορη, σηκώνει παρανοϊκές θερμοκρασιες ο θάλαμος καύσης.
Τα ανοιχτά κλασικά παλιά τζάκια είναι άχρηστα. Εδώ στη γειτονιά όλοι τέτοια έχουν. Τεράστια κατανάλωση και αστεία απόδοση.
Μόνο ενεργειακά. Ζέστη να μην αντέχεις και η κατανάλωση είναι αστεία. Η αδελφή μου έχει ενεργειακό, ο ξάδελφος το ίδιο και ένας φίλος τα έσκασε και έβαλε Nordpeis. Το Nordpeis είναι άλλο level. Το καταλαβαίνεις. Και να φανταστείς ότι έβαλε κασετίνα σε παλιό τζάκι.
Άλλος φίλος έβαλε σε διαμέρισμα στα Βριλήσσια ντιζαϊνάτη γαλλική ενεργειακή σόμπα με pellet και 2 αγωγούς στα δωμάτια. Σκάνε.
 
Last edited:

Μηνύματα
3.044
Reaction score
10.101
Εξοχική κατοικία στο βουνό (1000μ) χωρίς ρεύμα (off grid) , διοροφο σπίτι 100τμ , με μόνωση παντού και σωστά Κουφωματα, (η εσωτερική θερμοκρασία του σπιτιού, δεν έχει πέσει ποτέ σε αρνητικό πρόσημο - έχω αισθητήρα που καταγράφει μέγιστες κ ελάχιστες θερμοκρασίες, αλλά παρ όλα αυτά έχω αντιψυκτικο στο κύκλωμα).

Βασική θέρμανση:
1) ενεργειακό τζάκι pallazeti με τζαμί και βαντιλατερ.

2) επιτοιχιος λέβητας συμπυκνωμάτων υγραερίου, υπόγεια δεξαμενή αεριου 1650lit, δίκτυο θερμοκολητικων σωλήνων και θερμαντικά σώματα (πανελς και πετσετοκρεμαστρες στα Λουτρά)

Η επιλεχθείσα λύση έχει (από επιλογή στη μελέτη) υπερδιαστασιολογημένα σωματα και λέβητα.
Σε οποιαδήποτε εξωτερική θερμοκρασία (μέχρι -13C που μου έτυχε), ανεβάζω εσωτερική θερμοκρασία 22C σε 3,5 ώρες.ΠΑΝΤΑ.

Ταυτόχρονα μόλις φθάνω στο σπίτι μόλις ανάψω θέρμανση, ανάβω και το τζάκι , το οποίο μετά τις 3,5 ώρες αναλαμβάνει αυτό ΚΑΙ διατηρεί σταθερά την θερμοκρασία.
Ζήτημα αν θα εμπλακεί ο λέβητας ξανά, για όσες μέρες μείνω. , εκτός αν αφήσω το τζάκι να σβήσει. Σημειωτέον ότι το τζάκι είναι ιδιαίτερα οικονομικό στην καύση των ξύλων (πουρνάρι, έχουμε εμείς εδώ. )

Η χρήση αυτή έχει δοκιμασμένη απροβλημάτιστη ιστορία 15 ετών

Στο σύστημα είχα εγκαταστήσει και σύστημα απομακρυσμένης έναυσης του λέβητα με GSM modem και κάρτα Pin, (θυμίζω, ούτε ρεύμα, ούτε σταθερή τηλεφωνία), αλλά το κατήργησα, αφού κάθε φορά που πηγαίνω, μέχρι να συμμαζευτούμε και να «τσιτώσουμε» το σπίτι, αυτό έχει ζεσταθεί.

Υ. Γ. 1.
ΜΕ την εγκατάσταση της δεξαμενής προπανίου, έχω θέρμανση, ζεστό νερό, μαγείρεμα και ηλ. ρεύμα.
Υ. Γ. 2.
Ηλ. ρεύμα με φωτοβολταϊκά, μπαταριες και γεννήτρια αερίου.

Αυτά.
 

Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.710
1) κλέβεις ίντερνετ από το γείτονα που έχει. Δε μπορεί, όλο και κάποιος γείτονας θα έχει εκεί ίντερνετ.

Ειδάλλως όντως δε συμφέρει με τίποτα να έχεις διαθέσιμη σύνδεση ίντερνετ όλο το εντός για χρήση 1-2 φορές.

Νομίζω πως χρειάζονται φιλικούς γείτονες. Να δώσουν τα κλειδιά σε 2 γείτονες, και να τους παίρνουν τηλέφωνο να πηγαίνουν να ανάβουν τη θέρμανση.

Το ότι θα καίει 2 μέρες παραπάνω, για 1 φορά το χρόνο, δεν είναι θέμα να το συζητάμε.


Άμα το τζάκι είναι δυνατό ενεργειακό, και το τροφοδοτείς ξερά ξύλα όπως πρέπει, σε 3 ώρες δε μπορείς να κάτσεις εκεί που παίζει. Δεν αντέχεται.
Με 15-20 κιλά ξύλα, θα βράσει το σύμπαν όλο.

Ναι μεν ισχύουν αυτά που λες για τα χαζοτζάκια τα ανοιχτά, αλλά για σοβαρό επώνυμο υψηλής ενεργειακής απόδοσης τζάκι, η καταναλωση ξύλου είναι πολύ μικρή, και η ζέστη που βγάζει είναι έως ανυπόφορη, σηκώνει παρανοϊκές θερμοκρασιες ο θάλαμος καύσης.
Ναι γιατρέ καλά τα λες αλλά δεν υπάρχει περίπτωση ο θερμοστάτης να συνδεθεί με γειτονικό σπίτι το οποίο μπορεί να είναι μακριά. Χωριό είναι κ το ίντερνετ χάλια.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.162
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top