Εναλλακτικη θέρμανση για απομακρυσμένες περιοχές

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Όσο αφορά το mobile internet η Cosmote έχει πακέτο με 155€ το χρόνο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Είναι μια πολύ καλή λύση....ενα τζάκι που με εντυπωσίασε με την απόδοση του είναι αυτό
Το ανοιχτόχρωμο εσωτερικό των τζακιών αυτών, είναι πρακτικά ίδιο με το nordpeis που είχα επιλέξει εγώ.

Το ρημάδι το nordpeis, με ένα ξερο κούτσουρο οξιάς, που σε ανοιχτά τζάκια γίνεται στάχτη σε 5', βγάζει φλόγα γερή για 2 ώρες...

Στο nordpeis αν βάλεις 3 κούτσουρα, στο 1,5 μέτρο δε μπορείς να πλησιάσεις, καιγεσαι. Ανυπόφορη ζέστη, άμεσα.

Πιο γρήγορα από το λέβητα πετρελαίου μου ζέσταινε το σπίτι.
Άνευ πλάκας.

Απλώς είναι σχετικά ακριβό.
Μία κασέτα μικρή, που φτάνει για αυτά που λες, κοστίζει 850-1200€, και θα χρειαστείς θερμοθαλαμο, έστω από πυραντοχη γυψοσανίδα με πολύ γερή θερμομόνωση εσωτερικά (θα πιάνει πάνω από 150°C εύκολα), θες άλλο ένα 500-σαρικο.

Ούτε βεντιλατερ, ούτε ρεύμα, τίποτα, φυσική ροή. Παίρνει τον παγωμένο αέρα από το πάτωμα και τον βγάζει λίγο πάνω από το ύψος του τζακιου (πες στο 1,5μ) σε θερμοκρασία φούρνου. Όχι "ζεστό", μη μπερδεύεσαι, μιλάμε για πύρινη λαίλαπα. 😂🤣😜
 
Last edited:

sk

Μηνύματα
530
Reaction score
474
Εδώ και 3 χρόνια που λόγο της κρίσης η κεντρική θέρμανση στην πολυκατοικία μου ανάβει ελάχιστα έως καθόλου, έχω «σωθεί» χαρις σε μια LC-52.

Σχετικά με την εμπειρία χρήσης της συμφωνώ με όσα αναφέρθηκαν παραπάνω.

Όσο για την μυρουδιά, όντως υπάρχει, κυρίως κατά το άναμμα και πολύ λιγότερο κατά το σβήσιμο. Καλό είναι να υπάρχει η δυνατότητα αερισμού του χώρου κατά το άναμμα.

Κατά την λειτουργιά της υπάρχει μια μυρωδιά – όχι έντονη.

Σε όσους μεγάλωσαν σε σπίτια με σόμπες πετρελαίου ή υγραερίου, ξυπνά μνήμες…

Σχετικά με την εξοχική κατοικία και το πρόβλημα της άμεσης θέρμανσης της, μεταφέρω την εμπειρία μου έχοντας ένα παλιό πέτρινο στο βουνό και ένα ξύλινο ιδιοκατασκευής στην θάλασσα.

Με παρατήρηση σε ίδιες καιρικές συνθήκες, πιστεύω ότι το «πρόβλημα» εστιάζεται κυρίως στην θερμοαπορροφητικότητα των υλικών δόμησης και δευτερευόντως στον τρόπο θέρμανσης.

Ανεξάρτητα λοιπόν από την τρόπο θέρμανσης, τα πέτρινα ντουβάρια θέλουν minimum 1 – 2 ημέρες να ζεσταθούν και να ανακλάσουν την θερμότητα.

Ο ξύλινος σκελετός με την εσωτερική επένδυση γυψοσανίδας στο παραθαλάσσιο, με μερικές ώρες θέρμανσης αρχίζει να αφήνει την θερμοκρασία του χώρου να ανεβεί.

Βέβαια ότι ζεσταίνεται γρήγορα, κρυώνει και γρήγορα.

Οπότε στο παραθαλάσσιο μια μικρή ποσότητα θέρμανσης πρέπει να την παρέχεις συνέχεια - και την νύχτα - προκειμένου να κρατά σταθερή την θερμοκρασία.

Αντίθετα στο πέτρινο, μετά τις πρώτες μέρες θέρμανσης, οι τοίχοι αποδίδουν το βράδυ θερμότητα, ικανή να κρατήσει σταθερή την θερμοκρασία.

Ελπίζω να βοήθησα
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Ναι γιατρέ καλά τα λες αλλά δεν υπάρχει περίπτωση ο θερμοστάτης να συνδεθεί με γειτονικό σπίτι το οποίο μπορεί να είναι μακριά. Χωριό είναι κ το ίντερνετ χάλια.
Αν ο γείτονας είναι καλός, έρχεται ο ίδιος να το ανάψει. 😜

Επίσης, αν είναι καλός, έχει ωραιότατα οικονομικά συστήματα για να συνδέσεις ίντερνετ σε μεγάλη απόσταση, αρκεί να έχει οπτική επαφή (πιάτο).
 

Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.710
Το ανοιχτόχρωμο εσωτερικό των τζακιών αυτών, είναι πρακτικά ίδιο με το nordpeis που είχα επιλέξει εγώ.

Το ρημάδι το nordpeis, με ένα ξερο κούτσουρο οξιάς, που σε ανοιχτά τζάκια γίνεται στάχτη σε 5', βγάζει φλόγα γερή για 2 ώρες...

Στο nordpeis αν βάλεις 3 κούτσουρα, στο 1,5 μέτρο δε μπορείς να πλησιάσεις, καιγεσαι. Ανυπόφορη ζέστη, άμεσα.

Πιο γρήγορα από το λέβητα πετρελαίου μου ζέσταινε το σπίτι.
Άνευ πλάκας.
Ισχύει... έχει ο κουμπάρος ένα τέτοιο κ δουλεύει και με ανοιχτή πόρτα για χαβαλε και παρέα.....
 

gid

Μηνύματα
7.318
Reaction score
8.540
Καύσιμο μου φέρνει η αντιπροσωπεία στο σπίτι.
Πόσο στο χρεώνει; Βλέπω πως το 20λιτρο δοχείο κοστίζει 45Ε έξω....

Με μυρωδιά στο άναμμα/σβήσιμο αλλά και κανονική λειτουργία τι κάνεις;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Ισχύει... έχει ο κουμπάρος ένα τέτοιο κ δουλεύει και με ανοιχτή πόρτα για χαβαλε και παρέα.....
Ο πιο παλιός εγκατάστασης των nordpeis εδώ στη Θεσσαλονίκη, είναι φίλος από τα παλιά, βρισκόμαστε και μου λέει ιστορίες διάφορες, πέφτει πάντα πολύ γέλιο.

Προσφάτως έβαλε σε ένα ορεινό πολυτελές πέτρινο εξοχικό ~350τμ ένα πολύ μεγάλο τζάκι nordpeis, το απίστευτα αποδοτικό τελευταίο μοντέλο που έβγαλαν, το οποίο βεβαίως είναι πολύ ακριβό (6,5 χιλιαρικα)..

Ο ιδιοκτήτης του έλεγε να βάλει 2 τζάκια, για να καλύψει σίγουρα το σπίτι. Αυτός επέμενε πως ένα αρκούσε, μάλιστα του έλεγε πως δε χρειάζεται αυτό το τόσο μεγάλο μοντέλο, μπορεί να κάνει δουλειά και με μικρότερο, δεν είναι Νορβηγία εδώ, Ελλάδα είναι, δε πιάνει - 25 χαλαρά... Με τίποτα ο ιδιοκτήτης, ήθελε 2 από τα μεγάλα, να είναι σίγουρος.

ΟΚ, του είπε οκ θα σου βάλω 2, αφού πληρώνεις 13 χιλιάρικα, δε θα τσακωθούμε κιόλας.

Ξεκίνησε που λες, να εγκαταστήσει το πρώτο, ήταν και μακριά, ήταν στο βουνό ψηλά, δε γινόταν να μεταφέρει 2 μαζί.

Τον είχε πει τον ιδιοκτήτη να προμηθευτεί 2 κυβικά οξιά ξηραντηριου, κι ο ιδιοκτήτης πήρε 5-6 κυβικά, να έχει να κάψει για να βγάλει σίγουρα όλο το χειμώνα όσες φορές πάνε, καμιά 10-αρια σβκ δηλαδή, και αντε 1 βδομάδα την πρωτοχρονιά.

Όταν είδε τα ξύλα ο φίλος μου, του είπε αυτά είναι για 3 χειμώνες γελώντας..

Μόλις τελείωσε την εγκατάσταση, έξω ψοφόκρυο παγωνια, το ρίχνει ένα γερό πύρωμα, να τερματίσει θερμοκρασία για να τσεκάρει πως όλα είναι οκ.
Σε 1,5-2 ώρες, βγάλανε τη μπεμπελη, ήταν με τα φανελάκια όλοι, ιδρωναν.
Ρε φούρνος κανονικός όλο το σπίτι, θα τους έψηνε κι αυτούς το τζάκι, ανθρώπινες μπριζόλες φούρνου, άνοιξαν παράθυρα, δεν άντεξαν. 🤣😂😜

Το σπίτι εντωμεταξύ, και γαμ@ τις μονώσεις παντού, σε βαθμό υπερβολής. Πολλά λεφτά μονώσεις, πολλά λεφτά κουφώματα. Φρούριο.

Χλωμιασε ο ιδιοκτήτης, ξεροκαταπιε, ψέλλισε πως δε χρειάζεται το δεύτερο τζάκι, και πως θα γίνει αν γίνεται να ακυρώσει την παραγγελία.
Ποτέ δεν παρήγγειλε το δεύτερο ο φίλος μου, ένα είχε παραγγείλει εξ'αρχης, 2 μήνες έκανε να έρθει από τη Νορβηγία. 🤣😂😜🤣😂😜🤣😂😜


ΥΓ. Αυτά τα τζάκια, όταν σβήσει η φλόγα τελείως, συνεχίζουν να βγάζουν κανονική ζέστη για 1 ολόκληρη μέρα. Τη δεύτερη μέρα βγάζουν λιγότερη. 😂🤣😜
Εντελώς αηδία μιλάμε.. 🤣😂😜
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Πόσο στο χρεώνει; Βλέπω πως το 20λιτρο δοχείο κοστίζει 45Ε έξω....

Με μυρωδιά στο άναμμα/σβήσιμο αλλά και κανονική λειτουργία τι κάνεις;
Έξω είναι κλέφτες. Φέτος είναι ακριβό. 32€ το 18αρι δοχείο.
Το έχω πάρει μέχρι και 26€. Και άλλα 15€ μεταφορικά για να μου φέρει 6 δοχεία στην Ανάβυσσο.
Είναι δίπλα σε παράθυρο οπότε αν χρειαστεί ανοίγει λίγο. Αν θυμάμαι, καλά δύο - τρεις φορές στα 12 χρόνια, έπρεπε να αφήσω το παράθυρο ελάχιστα ανοιχτό για παραπάνω από 30'. Και αυτό γιατί η σόμπα μετρούσε πρόβλημα με τα επίπεδα οξυγόνου στο χώρο. Πέρσι πχ δεν χρειάστηκε ποτέ, ούτε και φέτος μέχρι σήμερα.
 
  • Like
Reactions: gid


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
διαβαζω στις αξιολογησεις του για μυρωδιες κτλ???
Διάβασε όλο το θέμα τα λέμε παραπάνω.
Επίσης λένε σε κάποια "reviews" κάποιοι ότι τις πούλησαν και πήραν σόμπα γκαζιού αυτή με το πάνελ μπροστά και επιτέλους είδαν ζέστη. Γελάω 😅.
Είχαν τέτοιες παλιά οι δικοί μου στο ίδιο σπίτι. Είχα και εγώ δύο πριν πάρω την Kerosun. Για να βγάλουν την ίδια ζέστη θέλω 10 τέτοιες και αν. 🤣
Τις χάρισα την επόμενη μέρα που έβαλα την Kerosun.
 

Μηνύματα
535
Reaction score
731
Για εξοχικό με ρεύμα.
Σωληνώσεις και σώματα καλοριφέρ, ηλιακούς συλλέκτες, μπόιλερ κλειστού κυκλώματος κι έναν κυκλοφορητή.
Μόλις ανέβει η θερμοκρασία του νερού στο μπόιλερ από τους συλλέκτες, ξεκινάει ο κυκλοφορητής και στέλνει το ζεστό νερό στα σώματα. Φεύγει όλη η υγρασία από το σπίτι.
Αν υπάρχει και τζάκι περνάς και τους σωλήνες από μέσα κι όταν το ανάβεις κυκλοφορεί πάλι το νερό σε όλα τα σώματα.
Δεν είμαι υδραυλικός, σας λέω απλά τι είχαμε κάνει στο εξοχικό πριν 20 χρόνια, με πολύ μεγάλη επιτυχία.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Ο @Artemios πάντως μου έβαλε ιδέες για σόμπα pellet και να την συνδέσω στον νέο ηλιακό τριπλής SONNE που θα βάλω το καλοκαίρι.
Γίνεται @Artemios;
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Έξω είναι κλέφτες. Φέτος είναι ακριβό. 32€ το 18αρι δοχείο.
Το έχω πάρει μέχρι και 26€. Και άλλα 15€ μεταφορικά για να μου φέρει 6 δοχεία στην Ανάβυσσο.
Είναι δίπλα σε παράθυρο οπότε αν χρειαστεί ανοίγει λίγο. Αν θυμάμαι, καλά δύο - τρεις φορές στα 12 χρόνια, έπρεπε να αφήσω το παράθυρο ελάχιστα ανοιχτό για παραπάνω από 30'. Και αυτό γιατί η σόμπα μετρούσε πρόβλημα με τα επίπεδα οξυγόνου στο χώρο. Πέρσι πχ δεν χρειάστηκε ποτέ, ούτε και φέτος μέχρι σήμερα.
που βρίσκεις με 32 ευρώ; Γιατί το Coral το άοσμο στα Shell κάνει περίπου 44 ευρώ φέτος
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Βρε έξω είναι κλέφτες σας λέω.
Από τον ίδιο τον αντιπρόσωπο της Kerosun τα παίρνω και μου τα φέρνει στο σπίτι.

2105386300

Μην ξεχνάτε ότι τα καταστήματα έξω δεν παίρνουν πίσω τα δοχεία. Τα πληρώνεις και τα πετάς. Ο αντιπρόσωπος τα παίρνει πίσω και πληρώνεις μόνο καύσιμο.
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Βρε έξω είναι κλέφτες σας λέω.
Από τον ίδιο τον αντιπρόσωπο της Kerosun τα παίρνω και μου τα φέρνει στο σπίτι.

2105386300

Μην ξεχνάτε ότι τα καταστήματα έξω δεν παίρνουν πίσω τα δοχεία. Τα πληρώνεις και τα πετάς. Ο αντιπρόσωπος τα παίρνει πίσω και πληρώνεις μόνο καύσιμο.
To Kerosun το άοσμο τα 20lit πόσο το έχει; Μπορεί να στείλει επαρχία;
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Πολύ ενδιαφέρουσα κατασκευή, έξυπνη. Ωστόσο, έχει ένα μεγάλο μειονέκτημα.

Το μειονέκτημα αυτής της σομπας, είναι ότι παίρνει αέρα μέσα από το δωμάτιο για την καύση.

Έτσι, ζεστός αέρας του δωματίου, πηγαίνει στο χώρο καύσης και μετά στο μπουρί και βγαίνει εν συνεχεία έξω από την καμινάδα.

Αυτός ο αέρας όμως, που βγαίνει μέσω της σομπας έξω, θα πρέπει να αναπληρωθεί στον όγκο του σπιτιού, και ανανεώνεται από τις χαραμαδες των κουφωμάτων, δηλαδή μπαίνει κρύος αέρας μέσα στο σπίτι για αναπλήρωση του όγκου του αέρα καύσης.

Κι έτσι, κανεις μια τρύπα στο νερό, γιατί συνεχώς πρέπει να μπαίνει κρύος αέρας μέσα.

Αυτός είναι ο κύριος λόγος που τα ανοιχτά τζάκια είναι μόνο για τη θέα.

Για να είναι αποδοτική οποιαδήποτε καύση στο σπίτι, είτε σε σόμπα είτε σε τζάκι, θα πρέπει υποχρεωτικά ο αέρας καύσης να εισάγεται από έξω.

Βασική αρχή..
 


sk

Μηνύματα
530
Reaction score
474
Έξω είναι κλέφτες. Φέτος είναι ακριβό. 32€ το 18αρι δοχείο.
33,50€ τα 18lt Crystal One, την προηγούμενη εβδομάδα στο πρατήριο τους στην Αγία Παρασκευή.
Σημειώνω ότι η τιμή αφορά στο περιεχόμενο ( επιστρέφεις το δοχείο)
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.181
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top