Εναλλακτικη θέρμανση για απομακρυσμένες περιοχές

Μηνύματα
3.125
Reaction score
10.332
Ο @Artemios πάντως μου έβαλε ιδέες για σόμπα pellet και να την συνδέσω στον νέο ηλιακό τριπλής SONNE που θα βάλω το καλοκαίρι.
Γίνεται @Artemios;
Δεν ανέφερα εγώ το pellet.
εγώ έχω προπάνιο στον επιτοιχιο λέβητα και ενεργειακό τζάκι ξύλων της palazzeti
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.689
Reaction score
28.028
Μάλιστα. Άρα τόσο θα το πάρω και εγώ όταν έρθει η ώρα.
Όταν το ρώτησα πέρσι τον Νοέμβριο πόσο έχει φέτος μου λέει για φέτος για υπάρχει απάντηση. Για τώρα που μιλάμε έχει 32€.
"Α έτσι θα πάμε φέτος;" τον ρωτάω.
"Όπως δείχνει;" η απάντηση.
Δεν ανέφερα εγώ το pellet.
εγώ έχω προπάνιο στον επιτοιχιο λέβητα και ενεργειακό τζάκι ξύλων της palazzeti
Ναι το κατάλαβα.
Είδα ότι η Palazzeti έχει και σόμπες pellet υδραυλικής λειτουργίας. Για αυτό ρώτησα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.416
Reaction score
125.622
Τις σόμπες κεροσαν, αν και όντως πολύ αποδοτικές, καλά θα κάνετε να τις ξεφορτωθείτε, φιλική συμβουλή.

Κακό πράμα.

Καλύτερα είναι ακόμα και μια σόμπα πετρελαίου (που τις μισώ), με είσοδο αέρα καύσης. Χίλιες φορές καλύτερα.

Φυσικό αέριο, προπανιο, χίλιες καλύτερες λύσεις υπάρχουν..
 

Μηνύματα
3.125
Reaction score
10.332
Ναι το κατάλαβα.
Είδα ότι η Palazzeti έχει και σόμπες pellet υδραυλικής λειτουργίας. Για αυτό ρώτησα.
Σαν χρήστης και κατασκευαστής σπιτιών πάντα έβαζα αυτή την μάρκα και όλοι ήταν ευχαριστημένοι.
Αλλά για πέλλετ σόμπα δεν έχω άποψη γιατί δεν το δοκίμασα. :idk:
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
33,50€ τα 18lt Crystal One, την προηγούμενη εβδομάδα στο πρατήριο τους στην Αγία Παρασκευή.
Σημειώνω ότι η τιμή αφορά στο περιεχόμενο ( επιστρέφεις το δοχείο)
Μόλις πήρα τηλ στο Shell&CNG Μεσογείων 364 και μου είπανε 40 ευρώ το 18λιτρο Coral άοσμη
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.689
Reaction score
28.028
Σαν χρήστης και κατασκευαστής σπιτιών πάντα έβαζα αυτή την μάρκα και όλοι ήταν ευχαριστημένοι.
Αλλά για πέλλετ σόμπα δεν έχω άποψη γιατί δεν το δοκίμασα. :idk:
Η χρήση - σύνδεση που σκέφτομαι γίνεται;
Σύνδεση της συγκεκριμένης ή άλλης κατάλληλης σόμπας με τον ηλιακό τριπλής για ζεστό νερό χρήσης. Το οποίο ίσως να πάει και σε 1-2 νέα σώματα στα δωμάτια.
Αυτή ήταν η σκέψη.
Το άλλο που δεν ξέρω είναι αν πρέπει να μπει κάποιο μηχάνημα που να είναι πολύ ενεργοβόρο. Ο κυκλοφορητής ίσως; Δεν τα ξέρω.
 
Last edited:

sk

Μηνύματα
530
Reaction score
474
Δεν έχει 20lt, μόνο 18lt.
Η άοσμη Crystal One της Kerosun, βγαινει σε δοχεια των 5lt, 18lt & 20lt.
Μόνο η συσκευασία των 18lt είναι ανακυκλώσιμη (μετα την αρχικη αγορα, την επιστρεφεις και πληρωνεις μονο το περιεχομενο) και δεν πωλείτε αλλού, παρά μόνο στα πρατήρια τους.
Συμφέρει, γιατί την κόκκινη συσκευασία των 20lt π.χ. την πήρε το μάτι μου σε τοπικό πρατήριο BP, με τιμή άνω των 50€.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.689
Reaction score
28.028
Τις σόμπες κεροσαν, αν και όντως πολύ αποδοτικές, καλά θα κάνετε να τις ξεφορτωθείτε, φιλική συμβουλή.

Κακό πράμα.
Γιατί;


Φυσικό αέριο, προπανιο, χίλιες καλύτερες λύσεις υπάρχουν.
Πολλά υπάρχουν αλλά χώρος δεν υπάρχει για νέες εγκαταστάσεις ούτε διάθεση για γκρεμίσματα, νέες σωληνώσεις κλπ.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.416
Reaction score
125.622
Αντιγράφω από εδω:

https://www.starfire.gr/blog/Τεχνολογία-Palazzetti

  1. Μεγαλύτερη απόδοση: οι σόμπες με Ερμητική τεχνολογία εκμεταλλεύονται την υπάρχουσα έξοδο του καπνού στο άνω τμήμα της συσκευής και για την είσοδο αέρα καύσης, εγκαθιστώντας έναν ενιαίο ομοαξονικό σωλήνα. Με αυτόν τον τρόπο, βελτιώνεται η ποιότητα της καύσης γιατί ο αέρας της καύσης δεν εισέρχεται κρύος στον θάλαμο καύσης αλλά προθερμαίνεται κατά τη διάρκεια της διαδρομής εισόδου, εκμεταλλευόμενος τη θερμική ανταλλαγή με τα καπναέρια που εξέρχονται.

Στόχος της καλής καύσης, είναι η πολύ υψηλή θερμοκρασία (πάνω από 500°C) μέσα στο χώρο καύσης. Αυτό σίγουρα δεν επιτυγχάνεται αν συνεχώς μπαίνει μέσα στο χώρο καύσης παγωμένος αέρας από έξω.

Ταυτόχρονα, στόχος της υψηλής απόδοσης, είναι όλη η θερμότητα της καύσης να είναι χρήσιμη, δηλαδή η καμινάδα να μη βγάζει ζεστό αέρα στο περιβάλλον, να παίρνεις μέσα στο σπίτι όλη τη ζέστη της καύσης.

Ένας εύκολος τρόπος να επιτευχθούν αυτά τα 2 μαζί, είναι οι ομοαξονικές καμινάδες, όπου τα καυσαέρια από το θάλαμο καύσης περιβάλλουν την είσοδο αέρα προς το χώρο καύσης, έτσι ώστε ο κρύος αέρας από έξω να ζεσταίνεται από τα καυσαέρια πριν μπει στον θάλαμο καύσης, και τα καυσαέρια να βγαίνουν πρακτικά "κρύα" στο περιβάλλον, δίνοντας μέσα στο σπίτι όλη την θερμότητα που έχουν.


Επίσης, πλέον υπάρχουν προδιαγραφές μικροσωματιδιων και πιστοποιησεις των προϊόντων καύσης. Τα σοβαρά προϊόντα, έχουν αναλυτικά τεχνικές προδιαγραφές επί του θέματος, για την προστασία του περιβάλλοντος και της υγείας μας..

Φυσικά τα προϊόντα της νορβηγικής nordpeis έχουν τέτοιες πιστοποιησεις (υπάρχει νομοθεσία εκεί επ'αυτου), αλλά και από το ανωτέρω λινκ αντιγράφω ξανά:

Το φίλτρο O2Ring είναι το αποτέλεσμα εργασίας πέντε ετών από το τμήμα Έρευνας και Ανάπτυξης της Palazzetti σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο της Τεργέστης. Είναι ένα σύστημα καθαρισμού των καπναερίων της καύσης το οποίο, σε συνδυασμό με τις άλλες τεχνολογίες της Palazzetti, καθιστά τη θέρμανση με ξύλο και pellet μια λύση με πολύ υψηλή περιβαλλοντική συμβατότητα, ιδανική ακόμη και σε εκείνες τις γεωγραφικές περιοχές όπου οι νομικές διατάξεις περιορίζουν τη χρήση βιομάζα.

Το O2Ring είναι μια συσκευή αποτελούμενη από ενεργά στοιχεία τα οποία, όταν έρχονται σε επαφή με τα καπναέρια της καύσης, προκαλούν μια ελεγχόμενη χημική αντίδραση η οποία εξουδετερώνει τα μικροσωματίδια και το CO έως και 80% κατά μέσο όρο .
 

sk

Μηνύματα
530
Reaction score
474
Καταλαβαίνω τις επιφυλάξεις σου αναφορικά με την καύση χωρίς είσοδο φρέσκου αέρα καύσης και χωρίς έξοδο των καυσαερίων.

Για την περίπτωση μου, ως λύση ανάγκης και για τον χρόνο που την χρησιμοποιώ, δεν έχει αντίπαλο.

Εάν ήταν η κύρια πηγή θέρμανσης της κύριας κατοικίας μου, πιθανώς να το επανεξέταζα.

Πάντως, η αλήθεια είναι ότι όταν διαπίστωσα από διάφορα - άσχετα του θέματος -ντοκιμαντέρ, ότι παραμένει ακόμη η κύρια πηγή θέρμανσης σε πολλές αγροικίες της Ιαπωνίας, την είδα με άλλο μάτι (σε ότι αφορά την ασφάλεια χρήσης της).
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.416
Reaction score
125.622
όταν διαπίστωσα από διάφορα - άσχετα του θέματος -ντοκιμαντέρ, ότι παραμένει ακόμη η κύρια πηγή θέρμανσης σε πολλές αγροικίες της Ιαπωνίας, την είδα με άλλο μάτι (σε ότι αφορά την ασφάλεια χρήσης της).
Δεν πείθομαι.

Ιθαγενείς αυτοχθονες, υπάρχουν παντού.

Καύση πετρελαίου μέσα στο σπίτι και να αναπνέεις κανονικά όλα τα καυσαέρια, είναι very bad news.

Επαναλαμβάνω ότι συμφωνώ για την εξαιρετική απόδοση (προφανώς, μέχρι και τα καυσαέρια μέσα στο χώρο είναι, δε χάνει από πουθενά θερμότητα) και για περιορισμένη χρήση, είναι μια φτηνη επιλογή που μπαλώνει εύκολα το πρόβλημα του κρύου.

Πολύ πολύ φιλικά, λέω ξεφορτωθείτε τη. ❤

Ένα σωρό δηλητήρια είναι εντελώς αοσμα, από το μονοξείδιο του άνθρακα, μέχρι τα νέας γενιάς εντομοκτόνα, μυοκτονα, κλπ, όλα σοβαρά δηλητήρια, όλα αοσμα. Μην εμπιστεύεστε τη μύτη, επιστήμη και κοινή λογική, προϊόντα καύσης μέσα στο σπίτι, να αναπνέεις καυσαέρια, είναι very bad news.
 

Μηνύματα
3.125
Reaction score
10.332
Η χρήση - σύνδεση που σκέφτομαι γίνεται;
Σύνδεση της συγκεκριμένης ή άλλης κατάλληλης σόμπας με τον ηλιακό τριπλής για ζεστό νερό χρήσης. Το οποίο ίσως να πάει και σε 1-2 νέα σώματα στα δωμάτια.
Αυτή ήταν η σκέψη.
Το άλλο που δεν ξέρω είναι αν πρέπει να μπει κάποιο μηχάνημα που να είναι πολύ ενεργοβόρο. Ο κυκλοφορητής ίσως; Δεν τα ξέρω.
Το κάνεις λίγο πολύπλοκο και οι πατέντες δεν αποδίδουν (συνήθως) τα αναμενόμενα, πρόχειρα μουρχονται θέματα πίεσης δικτύου, επιπλέον το νερό που θα πηγαίνει στα σώματα πρέπει να έχει υψηλή θερμοκρασία, αλλιώς δεν έχει νόημα, και ναι οι κυκλοφορητες είναι σχετικά ενεργοβόροι.
 

Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.711
Πολύ ενδιαφέρουσα κατασκευή, έξυπνη. Ωστόσο, έχει ένα μεγάλο μειονέκτημα.

Το μειονέκτημα αυτής της σομπας, είναι ότι παίρνει αέρα μέσα από το δωμάτιο για την καύση.

Έτσι, ζεστός αέρας του δωματίου, πηγαίνει στο χώρο καύσης και μετά στο μπουρί και βγαίνει εν συνεχεία έξω από την καμινάδα.

Αυτός ο αέρας όμως, που βγαίνει μέσω της σομπας έξω, θα πρέπει να αναπληρωθεί στον όγκο του σπιτιού, και ανανεώνεται από τις χαραμαδες των κουφωμάτων, δηλαδή μπαίνει κρύος αέρας μέσα στο σπίτι για αναπλήρωση του όγκου του αέρα καύσης.

Κι έτσι, κανεις μια τρύπα στο νερό, γιατί συνεχώς πρέπει να μπαίνει κρύος αέρας μέσα.

Αυτός είναι ο κύριος λόγος που τα ανοιχτά τζάκια είναι μόνο για τη θέα.

Για να είναι αποδοτική οποιαδήποτε καύση στο σπίτι, είτε σε σόμπα είτε σε τζάκι, θα πρέπει υποχρεωτικά ο αέρας καύσης να εισάγεται από έξω.

Βασική αρχή..
Σωστό αλλά τα παλιά σπίτια του χωριού ως γνωστόν μπαζουν από παντού ούτως ή άλλως
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.416
Reaction score
125.622
Σωστό αλλά τα παλιά σπίτια του χωριού ως γνωστόν μπαζουν από παντού ούτως ή άλλως
Καλά τα λες, αλλά κάποιος πρέπει να τους ενημερώσει ότι το πρώτο που πρέπει να κάνουν είναι να μη μπάζουν από παντού τα σπίτια τους.

Τα υπόλοιπα όλα, έπονται. 😎
 

Μηνύματα
1.059
Reaction score
1.577
Πολύ ενδιαφέρουσα κατασκευή, έξυπνη. Ωστόσο, έχει ένα μεγάλο μειονέκτημα.

Το μειονέκτημα αυτής της σομπας, είναι ότι παίρνει αέρα μέσα από το δωμάτιο για την καύση.

Έτσι, ζεστός αέρας του δωματίου, πηγαίνει στο χώρο καύσης και μετά στο μπουρί και βγαίνει εν συνεχεία έξω από την καμινάδα.

Αυτός ο αέρας όμως, που βγαίνει μέσω της σομπας έξω, θα πρέπει να αναπληρωθεί στον όγκο του σπιτιού, και ανανεώνεται από τις χαραμαδες των κουφωμάτων, δηλαδή μπαίνει κρύος αέρας μέσα στο σπίτι για αναπλήρωση του όγκου του αέρα καύσης.

Κι έτσι, κανεις μια τρύπα στο νερό, γιατί συνεχώς πρέπει να μπαίνει κρύος αέρας μέσα.

Αυτός είναι ο κύριος λόγος που τα ανοιχτά τζάκια είναι μόνο για τη θέα.

Γιανα είναι αποδοτική οποιαδήποτε καύση στο σπίτι, είτε σε σόμπα είτε σε τζάκι, θα πρέπει υποχρεωτικά ο αέρας καύσης να εισάγεται από έξω.

Βασική αρχή..
αυτό ακριβώς,
μου κάνει εντύπωση πως πολύς κόσμος (και ιδίως γυναίκες) δεν μπορεί να το καταλάβει

και άσχετα με το παραπάνω να συμπληρώσω ότι
πέλλετ και καυσόξυλα θα έπρεπε να απαγορεύονται δια ροπάλου σε πόλεις
 

gid

Μηνύματα
7.422
Reaction score
8.661
Δεν καίνε με τον ίδιο τρόπο τα καυσόξυλα όλες οι συσκευές. Άλλες το καίνε με τρόπο που παράγει σημαντικούς ρύπους, άλλες όχι. Η τεχνολογία έχει προχωρήσει.
 

Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.711
αυτό ακριβώς,
μου κάνει εντύπωση πως πολύς κόσμος (και ιδίως γυναίκες) δεν μπορεί να το καταλάβει

και άσχετα με το παραπάνω να συμπληρώσω ότι
πέλλετ και καυσόξυλα θα έπρεπε να απαγορεύονται δια ροπάλου σε πόλεις
Σωστά.
Αλλά το νήμα απευθύνεται σε απομακρυσμένες περιοχές με αντίξοες συνθήκες και ίσως χωρίς ρεύμα
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.689
Reaction score
28.028
Η τεχνολογία έχει προχωρήσει και εκεί. Η καύση που γίνεται στα νέα ενεργειακά τζάκια και στις ενεργειακές σόμπες δεν βγάζει σχεδόν τίποτα. Η θερμοκρασία θαλάμου είναι τόσο μεγάλη που καίει τα πάντα. Δεν μένει τίποτα όρθιο.
Μιλάμε για θερμοκρασίες θαλάμου που ξεπερνούν τους 500°. Κάπου εδώ δει βίντεο με θερμοκρασία θαλάμου πάνω από 600°.
Με το σωστό ξύλο βέβαια, όχι τα βαμμένα και ότι άλλο βάζουν μέσα.
 

Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.711
Καλά τα λες, αλλά κάποιος πρέπει να τους ενημερώσει ότι το πρώτο που πρέπει να κάνουν είναι να μη μπάζουν από παντού τα σπίτια τους.

Τα υπόλοιπα όλα, έπονται. 😎
Μεγάλη κουβέντα και αυτή....
Σε περιοχές όπως το Πήλιο δυστυχώς δεν μπορείς να βγάλεις τα παλιά ξύλινα κουφώματα και να τα αντικαταστήσεις με σύγχρονα ενεργειακά.
Αναγκαστικά θα πρέπει να γίνει παραγγελία σε χειροποίητα ξύλινα με διπλά τζάμια κλπ τα οποία κοστίζουν τα διπλά ίσως κ τριπλά χρήματα απ' ότι τα PVC.
Πολλοί δυσκολεύονται για τέτοια ποσά.
Σίγουρα θα υπάρχουν και άλλα μέρη όπου θα είσαι αναγκασμένος να ακολουθήσεις κάποιο παραδοσιακό στιλ.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.689
Reaction score
28.028
Τα ενεργειακά PVC με διπλά τζάμια, Argon και το καπέλο 40% του χρωματισμού δεν είναι τόσο ακριβά. Αυτό που ανεβάζει το κόστος στο θεό είναι τα παντζούρια. Μόνα τους φτάνουν και τα διπλάσια χρήματα από το κόστος των παραθύρων. Αν θέλουν και παντζούρια τότε πάμε πάνω από 2000€ ίσως και 2500€ για κάθε μπαλκονόπορτα πχ.
Με ηλεκτρικό μεταλλικό ρολό και χρώμα θες λίγο πάνω από 1000€ συν ΦΠΑ.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.644
Μηνύματα
2.868.761
Members
37.941
Νεότερο μέλος
timurakhmetov
Top