Εναλλακτικη θέρμανση για απομακρυσμένες περιοχές


gid

Μηνύματα
7.318
Reaction score
8.541
Σε παλιά κουφώματα που για τον Α/Β λόγο είναι πολύ δύσκολο να αντικατασταθούν μπορεί κανείς με ελάχιστο κόστος να βάλει κατάλληλες λαστιχένιες ταινίες γύρω-γύρω (και παρόμοια "κόλπα"σε όποια άλλη χαραμάδα υπάρχει) και να μειώσει αρκετά τις απώλειες.
 


Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
Και Σκύρο στο χωριό πάνω και σε πολλά μέρη με ιδιαίτερη αρχιτεκτονική ιστορία ,πχ Ζαγοροχώρια, λίμνη Πλαστήρα μια πολλά άλλα.
Υπέροχα ξύλινα κουφώματα υψηλής ποιότητας αλλά πανάκριβα .
 

TGD

Μηνύματα
6.984
Reaction score
7.069
Υπάρχουν κουφώματα ξύλινα απ'έξω και αλουμινίου από μέσα. Μήπως επιτρέπονται αυτά;

Στα μπατζουρια δεν έχει εναλλακτικές πρέπει να είναι στο παραδοσιακό σχέδιο.
 

Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.710
Υπάρχουν κουφώματα ξύλινα απ'έξω και αλουμινίου από μέσα. Μήπως επιτρέπονται αυτά;

Στα μπατζουρια δεν έχει εναλλακτικές πρέπει να είναι στο παραδοσιακό σχέδιο.
Δεν το γνωρίζω αυτό αλλά ότι και αυτά δεν είναι φτηνά
 

sk

Μηνύματα
530
Reaction score
474
Οι ειδήμονες τι άποψη έχουν για αυτό?
Θεωρητικά θα μπορούσε να δουλέψει ικανοποιητικα?
Πρακτικά, ειναι υλοποιήσιμη λύση?
 

Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.710
Σε ότι έχει να κάνει με καύσεις όπου δεν μπορεί να ρυθμιστεί η θερμοκρασία του θαλάμου καύσης όπως ξύλολέβητας, σόμπα καλοριφέρ, τζάκι κλπ θα πρέπει το ρεύμα για τον κυκλοφορητή και το νερό για την πλήρωση πρέπει να είναι δεδομένα, καμία διακοπή......θα έχετε προβλημα, θα γίνει ζημια.
 

sk

Μηνύματα
530
Reaction score
474
Αν καταλαβαίνω καλά από το βίντεο, ο τύπος έχει σχεδιάσει και υλοποιήσει ένα ανοικτό κύκλωμα με ευχέρεια εκτόνωσης/πλήρωσης χωρίς την χρήση μηχανικών εξαρτημάτων, το όποιο λειτούργει χωρίς την ανάγκη κυκλοφορητή (άρα & ρεύματος), κάνοντας χρήση της διαστολής / διαφοράς θερμοκρασίας του νερού και της βαρύτητας.
Επιπρόσθετα αναφέρει ότι οι δυνατότητες της θερμιδικής απόδοσης του κυκλώματος είναι πολύ μεγαλύτερες από αυτές που λαμβάνει από την εστία, κάτι που κατά την γνώμη του το καθιστά ακόμη πιο ασφαλές.

Κάτι τέτοιο στην θεωρία στέκει ?
Η υλοποίηση του αν τελικά στέκει θεωρητικώς, θα μπορούσε να αποδίδει ικανοποιητικά ?

Ρωτώ γιατί λύνει κατά την γνώμη μου δυο βασικά προβλήματα που έχω αντιμετωπίσει στο σπίτι του βουνού.
-Την ανάγκη για τακτική – ακόμη και την νύχτα – τροφοδοσία με ξύλα &
-Τις διακοπές ρεύματος που συνοδεύουν συνήθως την κακοκαιρία στην ορεινή επαρχεία.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Τις διακοπές ρεύματος που συνοδεύουν συνήθως την κακοκαιρία στην ορεινή επαρχεία
Δεν μου αρέσει η λογική να χτίσεις ένα πολύπλοκο σύστημα που να μη χαλάει όταν δεν έχει ρεύμα μια νύχτα με αστραποβροντα.

Προτιμώ τη λογική της θεραπείας του προβλήματος, και το πρόβλημα είναι οι διακοπές ρεύματος, άρα βάλε μια γεννήτρια να μην έχεις διακοπές και ληξις συναγερμού.

Την ανάγκη για τακτική – ακόμη και την νύχτα – τροφοδοσία με ξύλα
Τα καλά τζάκια δεν χρειάζονται τροφοδότηση όλο το βράδυ, βγάζουν ζέστη όλη τη νύχτα ανέτως. Άντε μια φορά να ριξεις ένα κούτσουρο άμα σηκωθείς για κατουρημα..🤣

Τέλος πάντων, το πελλετ δίνει δυνατότητα αυτοματοποιημένης τροφοδότησης, αλλά έχει λίγο υψηλότερο κόστος από το ξύλο.

Η λύση του προπανιου νομίζω πως είναι καλύτερη. Εκεί που δεν έχει φυσικό αέριο, μπορείς να βάλεις τζάκι φυσικού αερίου που θα λειτουργήσει άριστα με μπουκάλες προπανιου, απλώς θέλει μια αλλαγή στα ακροφυσια.

Θέλει ρεύμα, αλλά πολύ μικρή κατανάλωση, ένα απλό ups το κρατάει ανέτως σε διακοπές ρεύματος.

Πολύ μεγάλη απόδοση, ευκολία χρήσης, οικονομική θέρμανση, μια χαρά ζεσταίνει και νερό. Έρχονται σου αλλάζουν μια μπουκάλα, όποτε σου αδειάζει η μία και λειτουργείς με τη δεύτερη. Νομίζω πως πρακτικά όλα τα βενζινάδικα τροφοδοτούν με μπουκάλες προπανιου. Μια μεγάλη μπουκάλα προπανιου (δε θυμάμαι τα λίτρα, πιθανώς 50, είναι στενόμακρη με ύψος περίπου 1,5μ)αρκεί για συνεχή θέρμανση σε σπίτι 100τμ στην πόλη για 1 μήνα (παράδειγμα γνωστού μου).
 

Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.710
IMG-442f640551e4e5d3447c0104e554b0d0-V.jpg
IMG-3a07297edaf0b356b064cba2fab6f49c-V.jpg
IMG-12f78685908854c6013c0c5e6690c20c-V.jpg
IMG-337bf5d7cea0b13394fd68ca1e94f445-V.jpg
IMG-4e8145d7536cff367b5e9cfe13629873-V.jpg

Αυτή είναι που έφτιαξε ο αδελφός μου.
Είναι πιο πολύπλοκη μου είπε από την απλή
ειναι η αεροθερμη έκδοση με δύο αγωγούς.....οπότε θέλει ρεύμα.

Μου έστειλε και βίντεο αλλά δεν ξέρω πως να το ανεβάσω :biggrin:
 
Last edited:


Μηνύματα
4.089
Reaction score
3.583
 

sk

Μηνύματα
530
Reaction score
474
Αν κάποιος δεν θέλει να δώσει τα 800€ της έτοιμης και πιάνουν τα χέρια του (ή έχει πρόσβαση σε κάποιον που πιάνουν), μπορεί να δοκιμάσει και αυτήν την DIY λύση με φαντάζομαι πολύ μικρότερο κόστος.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Για θέρμανση με άναμμα από απόσταση υπάρχουν και οι λύσεις της Palazzetti.

Και τα τζάκια και οι σόμπες με pellet μπορούν να ανάψουν και με το κινητό, αλλά και με Alexa.
Είτε είναι αέρα είτε υδραυλική (αέρας και καλοριφέρ).
Το καλό με τις σόμπες είναι ότι όλα είναι μέσα στη συσκευή. Και τα βεντιρατέρ (για αέρα) και ο κυκλοφορητής (νερό).
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Σχετικά με τις ιδιοκατασκευές και μη, τζακιών και σομπών, ξύλου ή pellet, υπάρχει κάτι που έμαθα χθές.

Από 1/1/2022 έχει απαγορευθεί η πώληση τέτοιων προϊόντων, αν δεν πληρούν τις προδιαγραφές Eco Design 2022.
Μάλιστα οι κατασκευαστές πρέπει να έχουν αναρτημένα τα specs και την πιστοποίηση της συσκευής.

Εδώ από μια γνωστή Ιταλική φίρμα.
Screenshot_20220405-075137_Chrome.jpg


Ποίο συγκεκριμένα μπαίνουν ελάχιστα όρια στην θερμική απόδοση, μέγιστα στους ρύπους, και τρόποι εγκατάστασης.
Αν κατάλαβα καλά θα πρέπει να υπάρχουν τρείς διαφορετικές μετρήσεις από ανεξάρτητες υπηρεσίες, ώστε να παρθεί η πιστοποίηση και η άδεια διάθεσης στην αγορά.

Μόλις μάθω νεότερα θα επανέλθω.
 
Last edited:


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.205
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top