Ενδιαφερον.....δειτε το




Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Ο τύπος αναφέρει και σωστά ότι ο καλύτερος ήχος είναι τα sacd. Επίσης αναφέρει και το συναίσθημα που σου δίνει το βινύλιο ειδικά με το εξώφυλλο του και τις πληροφορίες που σου παρέχει και διαβάζεις. Σωστό και αυτό.
Να υποθέσω όμως ότι δεν γνωρίζει το roon ( εξώφυλλα και πληροφορίες ).:biggrin::biggrin:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.455
Reaction score
125.944
Ο τύπος αναφέρει και σωστά ότι ο καλύτερος ήχος είναι τα sacd.
Το blue ray. Αυτό αναφέρει, ορθώς.

Όντως είναι ο καλύτερος ήχος ο immersive που μπορεί να βρεθεί τυπικά στο blue ray audio disk, και αμέσως μετά έρχεται το DVD audio. Μετά, ναι, το SACD, μετά το CD μαζί με το tidal, μετά το Spotify, μετά το ραδιόφωνο και το YouTube, μετά η κασέτα, μετά το πικάπ, μετά το γραμμόφωνο και η λατέρνα. Με αυτή τη σειρά.

Ναι, πολύ ωραία τα λέει ο άνθρωπος, είναι σοβαρός άνθρωπος, όχι παπατζής.
 
Last edited:

C

chrispo

Guest
Το blue ray.

Όντως είναι το blue ray audio disk, και αμέσως μετά το DVD audio. Μετά, ναι, το SACD, μετά το CD μαζί με το tidal, μετά το Spotify, μετά το ραδιόφωνο και το YouTube, μετά η κασέτα, μετά το πικάπ, μετά το γραμμόφωνο και η λατέρνα. Με αυτή τη σειρά.

Ναι, πολύ ωραία τα λέει ο άνθρωπος, είναι σοβαρός άνθρωπος, όχι παπατζής.

...´´π@υτάνα ´´, τά´ κανες πάλι..:dance2:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.455
Reaction score
125.944
...´´π@υτάνα ´´, τά´ κανες πάλι..:dance2:
Όχι, όπως πάντα λέω την απλή αλήθεια.
Τα ίδια πράγματα λέω, σταθερά.
Βασικές αρχές.

Στο 4:22 χαρακτηρίζει πολύ σωστά τον ήχο του πικάπ. Μια χαρά τα λέει ο άνθρωπος. Και για τα μαστερινγκ, και για όλα. Φυσιολογικός άνθρωπος είναι.

Κι αυτός κατέληξε στο τανκς το μκ2.
Που το βρίσκεις χαλαρά στα 3 κατοσταρικα. Μια χαρά ζώο. Και καινούριο πουλιέται στον τομαν, σε λογική τιμή το μκ7.

Απορώ γιατί υπάρχουν τα υπόλοιπα σανίδια, είναι η μόνιμη απορία μου, όμοια με το γιατί κυκλοφορούν άλλα ενισχυτικά εκτός από τα χυπεξ, ενώ δεν έχουν λόγο ύπαρξης. Όλο απορίες έλλειψης "κοινής λογικής" είμαι, το ξέρω...
 
Last edited:


Μηνύματα
262
Reaction score
135
μου αρέσει πραγματικά το βινύλιο όμως η αλήθεια είναι ότι όλα τα μουσικά blue ray dvd που έχω στην κατοχή μου παίζουν καλύτερα και μάλιστα με τον παλιό pioneer vsx ax5i και τα system audio saxo 10 που είναι τόσο υποδεέστερα του βινυλιακού συστήματος επίσης ο άνθρωπος είπε ότι το sl 1200 με μια καλή βελόνα είναι μια εξαιρετική και value for money επιλογή που με βρίσκει σύμφωνο επίσης
ντως είναι ο καλύτερος ήχος ο immersive που μπορεί να βρεθεί τυπικά στο blue ray audio disk, και αμέσως μετά έρχεται το DVD audio. Μετά, ναι, το SACD, μετά το CD μαζί με το tidal, μετά το Spotify, μετά το ραδιόφωνο και το YouTube, μετά η κασέτα, μετά το πικάπ, μετά το γραμμόφωνο και η λατέρνα. Με αυτή τη σειρά.
δεν είναι ακριβώς έτσι τουλάχιστον στα δικά μου αυτιά το tidal και το spotify δεν παίζουν καλύτερα από ένα σωστά στημένο πικαπ σε καθαρά δικάναλο ήχο
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.455
Reaction score
125.944
δεν παίζουν καλύτερα από ένα σωστά στημένο πικαπ σε καθαρά δικάναλο ήχο
Δεκτή η υποκειμενική σου εκτίμηση, όσον αφορά το στέρεό σου.
Είναι όμως "σωστά στημένος" ο δικαναλος ήχος, ή μόνο το πικάπ έχει "σωστό στήσιμο";

Διότι, για ασφαλή συμπεράσματα, οφείλει να είναι "σωστά στημένο" το σύνολο "ηχοσύστημα-χωρος", με σωστό τρίγωνο ακρόασης, με σωστούς χρόνους αντήχησης, έλεγχο των πρώτων ανακλάσεων, σωστά ενσωματωμένα σαμπ και σωστό κρος δορυφόρων, σωστή ισοστάθμιση και σωστό ταργκετ κερβ. Εννοείται με μηχανές χαμηλών ολικών αρμονικών παραμορφώσεων. Ειδάλλως, πρόκειται για τυχαία συμπεράσματα με πολλαπλές αστάθμητες παραμέτρους, όμοια με αυτά των καλωδίων, για να μη πω και για αυτά των switch και των καλωδίων ethernet.

Αυτά τα ανωτέρω, αφορούν μόνο τις προσωπικές υποκειμενικές εκτιμήσεις, οι οποίες ως γνωστόν, οφείλουν να είναι τυφλές για να έχουν κάποια αποδοχή, κι υπάρχει άφθονη βιβλιογραφία πλέον που έχει καταστήσει σαφές αυτό που λέω.

Πέραν των υποκειμενικών εκτιμήσεων, εννοείται πως υπάρχουν και αντικειμενικές εκτιμήσεις. Εκεί, δε χωράνε απόψεις, και τα πράγματα είναι ξεκάθαρα , όπως ακριβώς αναγράφονται εκ μέρους μου.
 

Μηνύματα
2.236
Reaction score
2.757
Το blue ray. Αυτό αναφέρει, ορθώς.

Όντως είναι ο καλύτερος ήχος ο immersive που μπορεί να βρεθεί τυπικά στο blue ray audio disk, και αμέσως μετά έρχεται το DVD audio. Μετά, ναι, το SACD, μετά το CD μαζί με το tidal, μετά το Spotify, μετά το ραδιόφωνο και το YouTube, μετά η κασέτα, μετά το πικάπ, μετά το γραμμόφωνο και η λατέρνα. Με αυτή τη σειρά.

Ναι, πολύ ωραία τα λέει ο άνθρωπος, είναι σοβαρός άνθρωπος, όχι παπατζής.
Μετά τη λατέρνα είναι τα σκυλάδικα.
 

Μηνύματα
262
Reaction score
135
Διότι, για ασφαλή συμπεράσματα, οφείλει να είναι "σωστά στημένο" το σύνολο "ηχοσύστημα-χωρος", με σωστό τρίγωνο ακρόασης, με σωστούς χρόνους αντήχησης, έλεγχο των πρώτων ανακλάσεων, σωστά ενσωματωμένα σαμπ και σωστό κρος δορυφόρων, σωστή ισοστάθμιση και σωστό ταργκετ κερβ. Ειδάλλως, πρόκειται για τυχαία συμπεράσματα με πολλαπλές αστάθμητες παραμέτρους, όμοια με αυτά των καλωδίων, για να μη πω και για αυτά των switch και των καλωδίων ethernet.
δεν έχω αντίρρηση εξάλλου εγώ μίλησα μόνο για tidal spotify και σε δικάναλο χωρίς sub και ισοστάθμιση αλλά βέβαια near field ακρόαση ενώ το dvd audio που είναι πεντακάναλο με ισοστάθμιση και sub χτυπάει βέβαια το πικαπ
 

Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Το blue ray. Αυτό αναφέρει, ορθώς.

Όντως είναι ο καλύτερος ήχος ο immersive που μπορεί να βρεθεί τυπικά στο blue ray audio disk, και αμέσως μετά έρχεται το DVD audio. Μετά, ναι, το SACD, μετά το CD μαζί με το tidal, μετά το Spotify, μετά το ραδιόφωνο και το YouTube, μετά η κασέτα, μετά το πικάπ, μετά το γραμμόφωνο και η λατέρνα. Με αυτή τη σειρά.

Ναι, πολύ ωραία τα λέει ο άνθρωπος, είναι σοβαρός άνθρωπος, όχι παπατζής.
Αντε παλι με τη λατερνα...! Η λατερνα ειναι μουσικο οργανο παιδακι μου, οχι μεσο αναπαραγωγης μουσικης.. :)
 

Μηνύματα
4.466
Reaction score
7.742
Ώρα είναι να διαβάσουμε ότι το τζουκ μποξ είναι καλύτερο απ το σποτιφαι :biggrin:
 

Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Ώρα είναι να διαβάσουμε ότι το τζουκ μποξ είναι καλύτερο απ το σποτιφαι :biggrin:
Οχι, αλλά η λατερνα ειναι σιγουρα καλυτερη απ' το πικαπ, αφου δεν μπορει να αναπαραγαγει πιστα ουτε τη λατερνα...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.428
Reaction score
79.780
το DVD audio. Μετά, ναι, το SACD
Νομίζω πως διαφωνώ.
ΤΟ SACD είναι καλύτερο απο το DVD audio.

Όχι πως ακούγεται η διαφορά. Αλλά είναι καλύτερο.
Οχι, αλλά η λατερνα ειναι σιγουρα καλυτερη απ' το πικαπ, αφου δεν μπορει να αναπαραγαγει πιστα ουτε τη λατερνα...
:lolsign: :lolsign: :lolsign: :lolsign:

Το καλύτερο της εβδομάδας!!!



Επίσης: Το youtube είναι καλύτερο απο το ραδιόφωνο
 

Μηνύματα
262
Reaction score
135
η λατέρνα είναι καλύτερη απ όλα τα μέσα και ψηφιακά και αναλογικά όπως κάθε μουσικό όργανο αλλά δεν παίζει black sabbath
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.455
Reaction score
125.944
Στα SACD
Νομίζω πως διαφωνώ.
ΤΟ SACD είναι καλύτερο απο το DVD audio.
Καλύτερο που; Στις δυνατότητες σίγουρα όχι. ;)

Τα SACD που έχω είναι όλα αποκλειστικά 5-καναλα, τα περισσότερα 5.1 και μερικά 5.0 δηλαδή χωρίς το .1 κανάλι.

Θεωρητικά χωράνε 7.1 κανάλια, μα πρακτικά δεν έχω βρει, νόμιζα πως έχω ένα, αλλά δεν το βρήκα. Ίσως να κάνω λάθος. Πάντως σε DVD A έχω άφθονα 7.1 οπότε σε αριθμό καναλιών βλέπω πλεονέκτημα.

Η δειγματοληψία του SACD είναι λίγο δύσκολα συγκρισημη με του DVD, αλλά στο δεύτερο το χωράει ανετως πολυκάναλο 7.1 σε 192 και βεβαίως όλα τα γνωστά Dolby, τα οποία δεν υποστηρίζονται στο SACD.

Αν θεωρήσουμε ότι η δειγματοληψία είναι και στα δύο υπεραρκετή, γεγονός που μάλλον δεν επιδέχεται αμφιβολίας, τότε το πλεονέκτημα του DVD είναι η επιπρόσθετη ικανότητα για κωδικοποιήσεις κατά Dolby, αλλά και τα πολλαπλά δυνατά παράλληλα φορμά ήχου, καθώς μπορεί να υποστηρίζει αρκετά πάνω από 2 streams. Επίσης το DVD χωράει και streams εικόνας (βίντεο) και είναι αρκετά αυτά που έχουν μέσα 2-3 βιντεάκια, καθώς και φωτογραφικό υλικό.

Η προσωπική μου άποψη από το πρώτο SACD που αγόρασα (Pink Floyd wish you were here) είναι πως ακούγεται λίγο υποδεέστερα του DVD audio του ίδιου μαστερινγκ, το οποίο πλέον διαθέτω. Το DVDA επιπρόσθετα, έχει και την αυθεντική δικάναλη μίξη του '73, καθώς και την αυθεντική αρχική 4-καναλη μίξη του '73, οπότε να, ένα ακόμα πλεονέκτημα των διαφορετικών μαστερινγκ που παράλληλα έχει το ένα μέσο. Το SACD έχει συνήθως και μια απλή 2-καναλη downmixed βερσιόν του πολυκάναλου μαστερινγκ.

Για τον ήχο, αν και τα αυτιά εύκολα ξεγελιουνται ομολογουμένως, μάλλον με κερδίζει το DVD, πιθανώς για τα Dolby του.

Στο ίδιο συμπέρασμα περί του ήχου των 2 μέσων, κατέληξα προσωπικά και για ένα ακόμα δίσκο που τον έχω και στα δύο αυτά φορμά. Το DTS κερδαει.

Αλλά γενικά, σαν μέσο αποθήκευσης, το DVD χωράει περισσότερα streams και μπαίνουν και εικόνας, οπότε κερδαει κι άλλο.

Ακόμα περισσότερα strems και πιο πολλά Dolby, στο blue ray που τα κερδαει όλα.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Στα SACD

Καλύτερο που; Στις δυνατότητες σίγουρα όχι. ;)

Τα SACD που έχω είναι όλα αποκλειστικά 5-καναλα, τα περισσότερα 5.1 και μερικά 5.0 δηλαδή χωρίς το .1 κανάλι.

Θεωρητικά χωράνε 7.1 κανάλια, μα πρακτικά δεν έχω βρει, νόμιζα πως έχω ένα, αλλά δεν το βρήκα. Ίσως να κάνω λάθος. Πάντως σε DVD A έχω άφθονα 7.1 οπότε σε αριθμό καναλιών βλέπω πλεονέκτημα.

Η δειγματοληψία του SACD είναι λίγο δύσκολα συγκρισημη με του DVD, αλλά στο δεύτερο το χωράει ανετως πολυκάναλο 7.1 σε 192 και βεβαίως όλα τα γνωστά Dolby, τα οποία δεν υποστηρίζονται στο SACD.

Αν θεωρήσουμε ότι η δειγματοληψία είναι και στα δύο υπεραρκετή, γεγονός που μάλλον δεν επιδέχεται αμφιβολίας, τότε το πλεονέκτημα του DVD είναι η επιπρόσθετη ικανότητα για κωδικοποιήσεις κατά Dolby, αλλά και τα πολλαπλά δυνατά παράλληλα φορμά ήχου, καθώς μπορεί να υποστηρίζει αρκετά πάνω από 2 streams. Επίσης το DVD χωράει και streams εικόνας (βίντεο) και είναι αρκετά αυτά που έχουν μέσα 2-3 βιντεάκια, καθώς και φωτογραφικό υλικό.

Η προσωπική μου άποψη από το πρώτο SACD που αγόρασα (Pink Floyd wish you were here) είναι πως ακούγεται λίγο υποδεέστερα του DVD audio του ίδιου μαστερινγκ, το οποίο πλέον διαθέτω. Το DVDA επιπρόσθετα, έχει και την αυθεντική δικάναλη μίξη του '73, καθώς και την αυθεντική αρχική 4-καναλη μίξη του '73, οπότε να, ένα ακόμα πλεονέκτημα των διαφορετικών μαστερινγκ που παράλληλα έχει το ένα μέσο. Το SACD έχει συνήθως και μια απλή 2-καναλη downmixed βερσιόν του πολυκάναλου μαστερινγκ.

Για τον ήχο, αν και τα αυτιά εύκολα ξεγελιουνται ομολογουμένως, μάλλον με κερδίζει το DVD, πιθανώς για τα Dolby του.

Στο ίδιο συμπέρασμα περί του ήχου των 2 μέσων, κατέληξα προσωπικά και για ένα ακόμα δίσκο που τον έχω και στα δύο αυτά φορμά. Το DTS κερδαει.

Αλλά γενικά, σαν μέσο αποθήκευσης, το DVD χωράει περισσότερα streams και μπαίνουν και εικόνας, οπότε κερδαει κι άλλο.

Ακόμα περισσότερα strems και πιο πολλά Dolby, στο blue ray που τα κερδαει όλα.

Κώστα, δεν λες για απλό DVD αλλά για DVD audio έτσι δεν είναι;
Και για να το αναπαράγεις πρέπει και το player να το υποστηρίζει, έτσι;
Κάποτε είχες ένα Sony που έλεγες ότι είναι από τα καλύτερα players, ποιο μοντέλο είναι για να μην ψάχνω..
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.655
Μηνύματα
2.870.974
Members
37.929
Νεότερο μέλος
axil
Top