Ενδιαφερον.....δειτε το

Μηνύματα
262
Reaction score
135
το θέμα μας δεν είναι το συντακτικό πάντως εγώ είπα και εννόησα ότι κανείς δεν θα έμπαινε σε αυτήν τη διαδικασία χωρίς να έχει το ανάλογο αποτέλεσμα είδαμε και το tidal που καθώς πριν μερικές μέρες είχα ένα πρόβλημα με το δίκτυο μέχρι ν ακούσω μουσική πέρασε μισή ώρα
αυτός λέει ότι τα σημερινά πικάπ δεν ανταποκρίνονται στην τιμή την οποία ζητάνε και το μκ2 γιατί το έχουμε γι αυτό το έχουμε
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.113
Reaction score
124.683
αυτός λέει ότι τα σημερινά πικάπ δεν ανταποκρίνονται στην τιμή την οποία ζητάνε
Το αντίθετο λέει.
Καταλήγει πως ένα σύγχρονο πικάπ είναι προτιμότερη επιλογή από τα βινταζ 50-ετιας, στα ίδια πάνω κάτω λεφτά.

Αναφέρει και τα προβλήματα συντήρησης, και τα κοστολογια αυτών.
 

Μηνύματα
262
Reaction score
135
οκ αν κατάλαβα λάθος μια φορά το είδα
πάντως εγώ στο μκ2 έχω δώσει 80 ευρώ για συντήρηση και λειτουργεί εξαιρετικά
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.933
να τεκμηριώσουμε τις απόψεις μας
Και όμως, πρέπει κάπως να τεκμηριωθεί η ερώτηση "έχεις ακούσει σωστά στημένο βινύλιο;"

Για να ξέρω λοιπόν αν έχω ακούσει "σωστά...", και να μπορώ να απαντήσω, πρέπει να τηρούνται κάποιες βασικές προδιαγραφές, αυτές που ανέφερα.

Για τα τεχνικά χαρακτηριστικά μικρορύθμισης του πικάπ, έχω όλη την καλή διάθεση να πιστέψω ότι μου πείτε.
Αλλά για το αν έχω ακούσει "σωστά στημένο πικάπ" ή οποιαδήποτε άλλη πηγή, θέλω αυτές τις προδιαγραφές. Δεν είναι δύσκολο, γίνεται. Και σίγουρα είναι πολύ πιο φτηνό από ένα "σωστά στημένο πικάπ" (εδώ συνήθως αυτός που λέει την φράση παίρνει υποτιμητικό ύφος :gotcha:)

Να σας δω.

Αλλιώς μην την χρησιμοποιείτε παρακαλώ την συγκεκριμένη φράση, παθαίνω κράμπα στους κοιλιακούς μου :tongue:
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.113
Reaction score
124.683
Το μκΧ είναι μια ιδιαίτερη εξαίρεση στα "παλαιάς κοπής" πικάπ, διότι κατασκευάστηκε εξ'αρχής σα τανκς, για να αντέχει και σκληρή χρήση σε μαγαζιά με dj που κάνουν κόλπα και σκρατς σκρουτς και τέτοια, διαδικασία στην οποία αν μπει ένα τυπικό απλό πικάπ, δε τη βγάζει καθαρή ούτε μια μέρα.

Ταυτόχρονα, επειδή (όπως αναφέρει στο βίντεο) συνεχίζουν να παράγουν τους αντικαταστάτες των μκΧ, πολλά ανταλλακτικά είναι όμοια και θα βρίσκεις για πάντα διαθέσιμα τέτοια ανταλλακτικά, σε σχετικά νορμάλ τιμές.

Το σύγχρονο πικάπ το ξύλινο που δοκίμασε, πρακτικά ήταν ομοίων επιδόσεων με το μκ2 (ασήμαντη η διαφορά ακόμα και στο δυναμικό εύρος, ασχέτως αν βγαίνει καλύτερο το μκ2), αλλά δε του άρεσε να βλέπει την τροχαλία με τον ιμάντα, και προφανώς στα πικάπ η εμφάνιση είναι κύρια παράμετρος για αυτό που θα επιλέξεις, ο ήχος έτσι κι αλλιώς είναι αυτός που είναι, σιγά τα ωα.

Αυτός πάντως ξεφορτώθηκε το βινταζ πικάπ που είχε περιποιηθεί τόσα χρόνια. Έστω για να πάει σε μκ2. Αν δεν είχε κόλλημα με την εμφάνιση, μάλλον θα έπαιρνε το φρέσκο ξύλινο, με ρύθμιση στα πόδια και κείνο το μπριζάκι για εξωτερικό τροφοδοτικό, που αν σε ενοχλεί το αλλάζεις.

Προσωπικά, θα επέλεγα με κλειστά μάτια το φρέσκο μκ7, που βγαίνει στο χιλιάρικο. Φρέσκο τανκς. Διαθήκη στα δισέγγονα, δε θα χαλάσει ποτέ.
 


Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Εντάξει παιδιά. Ο τύπος δοκίμασε κάποια εισαγωγικά πικάπ. Μην τρελαθούμε και πιανόμαστε σε αυτά τα λόγια.

Εγώ προσωπικά έχω ακούσει και αναλογικά και ψηφιακά που ακόμη ψάχνω τα σαγόνια μου.
Δηλαδή αν κάποιο σύστημα (αναλογικό ή ψηφιακό ) δεν το γουστάρουμε για χι ψι λόγους δεν πάει να πει ότι δεν τα λέει κιόλας.
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
διότι κατασκευάστηκε εξ'αρχής σα τανκς, για να αντέχει και σκληρή χρήση σε μαγαζιά με dj που κάνουν κόλπα και σκρατς σκρουτς και τέτοια, διαδικασία στην οποία αν μπει ένα τυπικό απλό πικάπ, δε τη βγάζει καθαρή ούτε μια μέρα.
Μην ορκίζεσαι. :biggrin:
Tην εποχή που ξεκίνησα να κάνω τον dj (17 ετών) το 1982 , το μαγαζί είχε Dual και αργότερα σε άλλο bar είχαμε Pioneer .Βέβαια δεν κάναμε σκρατς και τέτοια αλλά τα πικαπάκια άντεχαν .
Αργότερα με τα mk2 των φτωχών (C.E.C. Disko 4000) κάναμε απ όλα .
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Δηλαδή ο τύπος σύγκρινε το τιτανομεγιστοτεραστιο mk2 , με 2 καινούργια πικάπ των 199$ και 299$ και ένα πικαπακι της sony... και το έφερε 2ο στο vfm πίσω απ'το φοβερό και τρομερό ..fluence!!!
Καταπληκτικό!!
Τα έκανε όλα σωστά!
Σύγκρινε αντίστοιχα πράματα!
Γιατί το ...τανκ mk2 μόνο με τέτοια συγκρίνεται ηχητικά!!
... Δηλαδή δύο καινούργια απολύτως εισαγωγικά καινούργια πλατό με το mk2 και το παραπλησιας κατηγορίας Sony!!
Όπως εύλογα καταλαβαίνει κάποιος, αυτά τα μηχανάκια δεν έχουν καμιά απολύτως σχέση με σοβαροτερα πλατό...
Να αποκατασταθεί επιτέλους η τάξη!
Μαύρο στα mk2!!
 
Last edited:


Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Sony UBP-X700 & Sony UBPx800

Πρεπει στο φορμα να γραφει απαραιτητα DVD A

Μαλλον ειναι δυσδιακριτες οι ακουστες διαφορες DVD A και SACD.
Τωρα αν στο DVD A υπαρχουν καποια απειροελαχισα δισκακια 7.1 δεν ειναι αξια λογου.

Το βασικο ειναι να εχεις ενα πλαυερ σαν το ΣΟΝΥ να τα παιζει ολα. Απ εκει και περα εξαρταται και ποσα ηχεια εχεις.

Ο αριθμος των ηχειων εξαρταται πρωτιστως απο την τσεπη σου και απο την δυνατητα χωρου.

Μεχρι 7 καναλια και σαμπ μινιμουμ 1 αρκει και η μετρικ οπως και καποιοι ακομη προενισχυτες σε καποιες τιμες λιγο πιο πανω απο τις νορμαλ. Οταν ανεβεις σκαλοπατι και πας και σε ηχεια οροφης αλλαζουν πληρως ολα τα οικονομικα δεδομενα.

Ενδεχομενως μονο ο προενισχυτης θα κοστισει ισως και παραπανω απ οσο ενα πληρες συστημα 7.1
Μα βγαίνουν δισκάκια DVD audio το 2020;;
Το xa 50es δεν είναι universal Player. Είναι cd Player μόνο. Πολύ καλό η αλήθεια είναι , ένα σκαλί κάτω από το xa7es που είναι το κορυφαίο.
Δεν παίζει όμως ούτε DVD-A ούτε sacd.


John, ευχαριστούμε για την παρέμβαση αλλά το ήξερα αυτό που λες, είχε πέσει κάποτε μία ετήσια χοντρή έκδοση του hi-tech και είχε αναλυτικά και σε κατηγορίες μια ανασκόπηση της αγοράς για όλα τα μοντέλα με τεχνικά χαρακτηριστικά και τιμές οπότε το ήξερα. :p
Η Sony είναι ένας τεράστιος κάθετος κατασκευαστής και αν ασχοληθεί με το high end δίνει μηχανές που ούτε τις ονειρεύονται οι άλλοι αλλά μάλλον δεν την ενδιαφέρει.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.113
Reaction score
124.683
Μα βγαίνουν δισκάκια DVD audio το 2020;;
Ξέρω πως κάνεις πλάκα, αλλά να μερικά στο Αμαζον, αν και δεν είναι όλα διαθέσιμα, αλλά μπορείς να τα βρεις.







https://www.amazon.de/dp/B000059ZHF/ref=mp_s_a_1_7?keywords=dvd+audio&qid=1583887416&sr=8-7


https://www.amazon.de/dp/B004ZNARH4/ref=mp_s_a_1_11?keywords=dvd+audio&qid=1583887416&sr=8-11


https://www.amazon.de/dp/B00006LETU/ref=mp_s_a_1_14?keywords=dvd+audio&qid=1583887416&sr=8-14

https://www.amazon.de/dp/B0000B09ZA/ref=mp_s_a_1_16?keywords=dvd+audio&qid=1583887416&sr=8-16


Νομίζω πως υπάρχουν άπειρα...

Προσωπικά έχω γύρω στα 60-70 τεμάχια DVDA πολυκαναλα διαθέσιμα και τα ακούω. Βεβαίως η συλλογή σε SACD έχει χτυπήσει μεγάλα νούμερα, πάνω από 350... Πάμε για 400. ;)

Το δυσκολακι είναι να ξετρυπώσεις τα blue ray audio δισκάκια, που πρακτικά είναι σπάνια, αλλά υπάρχουν, θέλει ψάξιμο.


Και ιδίως αν ψάχνεις BDA με Dolby Atmos, έχεις πραγματικά λίγες επιλογές... Ξέρω καμιά 20-αριά όλες κι όλες, ιδέαν δεν έχω που μπορώ να βρω περισσότερους τίτλους...
Προφανώς, είναι πολύ μικρό το αγοραστικό κοινό.




Πιο πολλοί αγοράζουν βινυλια από ότι BRD... Τρελό, αλλά αληθινό. :lol:
 
Last edited:

Μηνύματα
262
Reaction score
135
στο τέλος μιλάει και για τη σταθερά του πλανκ πιο ψηφιακό δεν γίνεται ενδιαφέρον παρ όλα αυτά το βινύλιο υπάρχει ακόμα επίσης ενδιαφέρον
 



Μηνύματα
262
Reaction score
135
και βέβαια το τζουκ μποξ είναι καλύτερο από το σποτιφαι αφού το τσουκ μποξ είναι ζωντανό σαλεύει
 

Μηνύματα
86
Reaction score
5
εγω παντος παιδιά εχω ένα pionner pl 518 του 78 από τον πεθερο μου και τo ευχαριστιεμαι οσο δεν παει με την μονη αλλαγη βελονα και αλλαγη του πλαισιου με ξυλινο .. δεν μου παει το χερι στην τσεπη να παρω καινουργιο μαλλον θα το ακούει και ο γιος μου σε κανα 2 -3 χρονια :)
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Η καραμέλα “του σωστά στημένου πικάπ” πάλι. Μάλιστα.

Άντε καλά, το έστησε σωστά το πικαπ. Σε τι σύστημα ηχείων-χώρου; Μετράει σωστα ή εχει χαράδρες και βουνοκορφές σαν εκείνες, ξέρετε ποιες, που τις βλεπουμε και γελάμε; Άρα παίζει κουκουρουκου, στο γάμο του καραγκιόζη κτλ κτλ; Και αυτά που νομίζουν πως ακούν σωστα, ειναι στην πραγματικότητα +-7db στην καλύτερη περίπτωση :gotcha:

Στοιχηματακι, (γιατι μου αρέσουν):
Οποιος νομίζει πως εχει σωστα στημένο πικαπ στη Σαλονίκη, μετα τον κορονοϊό θέλω να μετρήσω πως παίζει στον χώρο το σύστημα. Και να τα αναρτήσω εδώ σε κοινή θέα. Τα σωστα στημένα.
Αν βγουν σωστά τα 8 στα 10 “σωστα στημένα” ( 20-20000Hz ,μάξιμουμ +-5db με 1/6 smoothing κάτω απο τα 100Hz, και +-3db στο υπόλοιπο φάσμα, με συμμετρική μετρηση αριστερα δεξιά, σε κατηφορική target curve οπως προβλέπεται, με μέγιστο 0.4sec RT60 και αποδεκτό spectrogram) θα θεωρούνται σωστά απο όλους και σημείο αναφοράς.

Αν δεν βγουν σωστα, θα σταματήσει η χρήση του “σωστα στημένου πικαπ” οριστικά. Τουμπεκί για πάντα.

Συμμετοχές;

Αν θες, ετσι για το χαβα, ελα να το κανουμε σε μενα.
Να το βγαλουμε να το μετρησουμε.

Ξερω φυσικα πως αποκλειεται να ναι τελειο η ισιο, αλλα ετσι για το χαβα.
Σχετικα, σχετικα παντα, ισορροπημενο ακουγεται σαν συστημα, με μικρουλες χαραδριτσες.

Ελα να κανουμε χαβα να χουμε μια αναφορα.

(βασικα 20-20000 +- 5db, 0,4 rt Και απολυτο spectro δεν ξερω αν θα βρεθει καποιο ακομa και με ψηφιακα, αλλα αυτο ειναι μια αλλη κουβεντα...)
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Μιας και αναφέρεστε για blueray Audio και θα ήθελα πολύ να ακούσω, το PlayStation το 3 που έχω για ταινίες μόνο θα μπορούσε να είναι ένα αξιόλογο μέσο και για αυτό το μέσο; Δεν θέλω να δώσω λεφτά για άλλη πηγή γιατί δεν ξέρω αν θα με κερδίσει.

Φιλικά Κωνσταντίνος
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.318
Μηνύματα
2.858.401
Members
37.893
Νεότερο μέλος
tassos249
Top