Ενεργά ηχεία για γραφείο

Μηνύματα
1.067
Reaction score
2.182
Ωραία αυτά τα EVE αλλά τώρα έχω παραγγείλει το dac και σίγουρα με 3" woofer θέλεις sub. Ίσως αν δεν είχα πάρει το Dac να τα κοίταγα
 

Μηνύματα
639
Reaction score
1.152
Πράγματι πολύ ωραία αυτά ιδιαίτερα αν κάθεσαι πολύ κοντά (παλιά τα κοίταζα και εγώ), αλλά θέλεις οπωσδήποτε και sub..
Πολύ μικρός ο οδηγός.
Ο νηματοθέτης είπε δεν θα βάλει, οπότε ίσως είναι καλύτερα να πάει για μεγαλύτερα.
Κοίτα οι 3 ίντσες του woofer είναι αποθαρρυντικές, η ύπαρξη όμως και δεύτερου παθητικού woofer στην πίσω πλευρά βοηθάει την κατάσταση.
Εκτός από αυτά, έχω και τα κλασσικά Fostex 6301 στο δωμάτιο της κόρης μου, τα οποία παρόλο που έχουν 4 ίντσες woofer , βγάζουν λιγότερο μπάσο και χαμηλότερη ένταση χωρίς παραμόρφωση.
Τα ίδια γράφουν και όλες οι κριτικές, ότι για μικρό χώρο είναι αποδεκτά.
Τα SC203 πωλούνται σε ανταγωνιστική τιμή από Thomann κλπ, οπότε μπορεί να τα πάρει , να τα δοκιμάσει ένα μήνα και αν δεν του κάνουν τα επιστρέφει και παίρνει πίσω τα λεφτά του.
 

Μηνύματα
1.067
Reaction score
2.182
@dloger εάν βρίσκεσαι στην Αθήνα μπορείς να δανειστείς τα HS7 μου για να κρίνεις εάν το μέγεθος και ο ήχος είναι στα μέτρα/γούστα σου. Χωρίς δέσμευση για την αγορά τους φυσικά. :)
Ευχαριστώ για την πρόταση, θα τα πούμε με pm.
Δες και τα krk rp-5 g4 που εχουν και καλες μετρήσεις απο amir νομιζω

Σε πολυ διαφορετική κατεύθυνση επίσης, αλλα τσεκαρε και τα iloud micro monitor.
Υπερτιμια για super near field και πολυ διακριτικα
Τα κοίταγα και αυτά αλλά για να είμαι ειλικρινής δεν είχα καταλάβει την υποδοχή που έχουν για input. Νόμιζα ότι θέλω αντάπτορα για να συνδέσω XLR, κάτι το οποίο τώρα κατάλαβα ότι δεν ισχύει :)
 
Last edited:

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Κοίτα οι 3 ίντσες του woofer είναι αποθαρρυντικές, η ύπαρξη όμως και δεύτερου παθητικού woofer στην πίσω πλευρά βοηθάει την κατάσταση.
Εκτός από αυτά, έχω και τα κλασσικά Fostex 6301 στο δωμάτιο της κόρης μου, τα οποία παρόλο που έχουν 4 ίντσες woofer , βγάζουν λιγότερο μπάσο και χαμηλότερη ένταση χωρίς παραμόρφωση.
Τα ίδια γράφουν και όλες οι κριτικές, ότι για μικρό χώρο είναι αποδεκτά.
Τα SC203 πωλούνται σε ανταγωνιστική τιμή από Thomann κλπ, οπότε μπορεί να τα πάρει , να τα δοκιμάσει ένα μήνα και αν δεν του κάνουν τα επιστρέφει και παίρνει πίσω τα λεφτά του.
Μια χαρά είναι τα τσιλικα eve.
Εγώ αν μπορουσα να τα βολεψω στο γραφείο ή σε βάσεις θα έπαιρνα με 7αρι γούφερ και για χαμηλό και για λίγη παραπάνω ενταση (ειδικά χωρίς sub).
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Είχα 5'' στο γραφείο με 2 sub και ήταν μια χαρά (super).
Τώρα κατά τύχη (δώρο) έχω βάλει 7'' και είναι πολύ καλύτερα.
Το θέμα είναι να χωράνε..
Και το κόστος βεβαίως..
 
Last edited:

Μηνύματα
1.067
Reaction score
2.182
Μπερδευτήκανε τα πράγματα, όπως συνήθως συμβαίνει όταν πας να ακούσεις με τα αυτιά σου.
Άκουσα σήμερα τα:

Focal alpha 50 evo
Presonus E7 XT
Yamaha HS7
Focal shape 40
που ήταν διαθέσιμα για ακρόαση στο κατάστημα που πήγα.

Μου άρεσαν τα Focal alpha 50 άλλα και τα Presonus (ιδίως επειδή είναι και value for money). Δεν μου άρεσαν και τόσο τα Yamaha.

Τα Focal shape 40 είναι άλλη ιστορία, άλλου είδους ηχεία, πιο ζεστός ήχος, πιο διαυγής. Ειδικά σε jazz - blues κομμάτια πολύ ανώτερα από τα άλλα, με τρισδιάστατη ηχητική σκηνή ακόμη και από την κοντινή απόσταση ακρόασης. Λογικό να υστερούν σε χαμηλό αλλά γενικά είναι ηχείο άλλης κατηγορίας (εξού και η τιμή). Αναρωτιέμαι πως θα παίζουν τα μεγαλύτερα.

Στα θρυλικά πλέον Yamaha, αν και είναι καλά ηχεία, δεν μου άρεσαν τα πρίμα. Λίγο "μπερδεμένα", έλειπε η καθαρότητα. Μάλλον όπως λέει και Amir στο review θέλουν ισοστάθμιση για να παίξουν σωστά.

Τα Kali στα οποία έτεινα δεν τα βρήκα για ακρόαση οπότε έχω 4 επιλογές:

1. Παίρνω στα τυφλά τα Kali (ο πωλητής στο κατάστημα δεν μου τα πρότεινε).
2. Παίρνω τα Presonus, ας μην έχουν καλές μετρήσεις και αγνοώντας τα παράπονα χρηστών για hum (θόρυβο)
3. Ανεβάζω λίγο το budget και παίρνω τα Focal alpha 50.
4. Τα τινάζω όλα και παίρνω με δόσεις τα Focal shape, τα 50 όμως για να έχουμε και λίγο μπάσο;)

Αν καταλάβατε κάνω και μια mini δημοσκόπηση :p

Παρεμπιπτόντως ήρθε και το IFi zen signature dac το οποίο είναι πανέμορφο, πολύ ποιοτικό και σαφώς πολύ καλύτερο από το παλαιό dac που είχα. Αισθητή αναβάθμιση.
Το ίδιο προσδοκώ να γίνει και με τα ηχεία....
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.058
Μπερδευτήκανε τα πράγματα, όπως συνήθως συμβαίνει όταν πας να ακούσεις με τα αυτιά σου.
Άκουσα σήμερα τα:

Focal alpha 50 evo
Presonus E7 XT
Yamaha HS7
Focal shape 40
που ήταν διαθέσιμα για ακρόαση στο κατάστημα που πήγα.

Μου άρεσαν τα Focal alpha 50 άλλα και τα Presonus (ιδίως επειδή είναι και value for money). Δεν μου άρεσαν και τόσο τα Yamaha.

Τα Focal shape 40 είναι άλλη ιστορία, άλλου είδους ηχεία, πιο ζεστός ήχος, πιο διαυγής. Ειδικά σε jazz - blues κομμάτια πολύ ανώτερα από τα άλλα, με τρισδιάστατη ηχητική σκηνή ακόμη και από την κοντινή απόσταση ακρόασης. Λογικό να υστερούν σε χαμηλό αλλά γενικά είναι ηχείο άλλης κατηγορίας (εξού και η τιμή). Αναρωτιέμαι πως θα παίζουν τα μεγαλύτερα.

Στα θρυλικά πλέον Yamaha, αν και είναι καλά ηχεία, δεν μου άρεσαν τα πρίμα. Λίγο "μπερδεμένα", έλειπε η καθαρότητα. Μάλλον όπως λέει και Amir στο review θέλουν ισοστάθμιση για να παίξουν σωστά.

Τα Kali στα οποία έτεινα δεν τα βρήκα για ακρόαση οπότε έχω 4 επιλογές:

1. Παίρνω στα τυφλά τα Kali (ο πωλητής στο κατάστημα δεν μου τα πρότεινε).
2. Παίρνω τα Presonus, ας μην έχουν καλές μετρήσεις και αγνοώντας τα παράπονα χρηστών για hum (θόρυβο)
3. Ανεβάζω λίγο το budget και παίρνω τα Focal alpha 50.
4. Τα τινάζω όλα και παίρνω με δόσεις τα Focal shape, τα 50 όμως για να έχουμε και λίγο μπάσο;)

Αν καταλάβατε κάνω και μια mini δημοσκόπηση :p

Παρεμπιπτόντως ήρθε και το IFi zen signature dac το οποίο είναι πανέμορφο, πολύ ποιοτικό και σαφώς πολύ καλύτερο από το παλαιό dac που είχα. Αισθητή αναβάθμιση.
Το ίδιο προσδοκώ να γίνει και με τα ηχεία....
1. σε τι απόσταση τα άκουσες τα ηχεία?
2. τα Καλι λογικό να μη σου τα προτείνει γιατί έχουν μικρό περιθώριο κέρδους λόγω Θωμά
 
Last edited:

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568


Μηνύματα
1.067
Reaction score
2.182
1. σε τι απόσταση τα άκουσες τα ηχεία?
2. τα Καλι λογικό να μη σου τα προτείνει γιατί δεν έχουν μικρό περιθώριο κέρδους λόγω Θωμά
1.Περίπου όπως θα ακούω. Άντε να ήταν 20-30cm παραπάνω από την απόσταση που θα ακούω εγώ (1μετρο).
2. Ακόμη χειρότερα, δεν τα φέρνουν καν
Αν είναι να ανέβεις τόσο ψηλά ( shape) κοίτα και εδώ, κάτι με προοπτική να πας σε κάτι άριστο αργότερα με την προσθήκη του 750
Ναι, αν ανέβω τόσο πληθαίνουν οι επιλογές. Βέβαια με τον Θωμά δεν παίζουν και άτοκες δόσεις.
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Παρεμπιπτόντως ήρθε και το IFi zen signature dac το οποίο είναι πανέμορφο, πολύ ποιοτικό και σαφώς πολύ καλύτερο από το παλαιό dac που είχα. Αισθητή αναβάθμιση.
Δηλαδή;
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Μετά τις ανούσιες απόψεις των αυτιών, χρησιμότερα είναι τα αντικειμενικά δεδομένα..

Σε τόσο κοντινή απόσταση ακρόασης, θα είναι κατόρθωμα να μη ξεφύγεις του κατακόρυφου άξονα σε τυπικό ηχείο 2 δρόμων, και σε αυτά τα λεφτά, κανένα δεν έχει σοβαρή ομοιογένεια off axis, πλην των ομοαξονικων.

Οπότε, τα δεδομένα λένε κάλι ή τανόι ομοαξονικά, ή αν βρεις κανένα άλλο ομοαξονικό πχ το σκεπτρε 6 της πρισόνους.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Εφόσον σκέφτηκες να σπάσεις το όριο του μπάτζετ ή πάρε ένα φτηνότερο μόνιτορ από τα shape (ίσως ομοαξονικό όπως λέει ο Κώστας) και το ομόσταυλο sub του ώστε να τελειώνεις με όλα τώρα..
ή
αφού σου άρεσε ο ήχος των shape και σκέφτεσαι να ανέβεις τόσο ψηλά (shape 50 = διπλασιασμός μπάτζετ άμεσα + sub αργότερα) ίσως να σκεφτόσουν και την (παράνομη κατά τα άλλα :p ) πιθανότητα να κάνεις λίγο υπομονή και να πάρεις τα shape twin ''σκέτα''.. ;)
(Θα χωρέσουν, θα χωρέσουν.. όλοι οι καλοί.. :biggrin:)

Πάντως τα yamaha ναι είναι πιο ''ζωηρά'' από άλλα μόνιτορ κυρίως στις μεσουψηλές ίσως όχι στα καθαρά πρίμα αλλά ''στρώνουν'' πανεύκολα και με προσθήκη sub όλα δένουν (έχω τα 5άρια). Οπότε η προσφορά του Οlympios (για καλύτερη τιμή) + αγορά του ομόσταυλου sub είναι και αυτή μία καλή επιλογή.
 

Μηνύματα
1.067
Reaction score
2.182
Μετά τις ανούσιες απόψεις των αυτιών, χρησιμότερα είναι τα αντικειμενικά δεδομένα..

Σε τόσο κοντινή απόσταση ακρόασης, θα είναι κατόρθωμα να μη ξεφύγεις του κατακόρυφου άξονα σε τυπικό ηχείο 2 δρόμων, και σε αυτά τα λεφτά, κανένα δεν έχει σοβαρή ομοιογένεια off axis, πλην των ομοαξονικων.

Οπότε, τα δεδομένα λένε κάλι ή τανόι ομοαξονικά, ή αν βρεις κανένα άλλο ομοαξονικό πχ το σκεπτρε 6 της πρισόνους.
Σε τι απόσταση δηλαδή θα έχουν νόημα τα ηχεία που κοιτάω;
Για ομοαξονικά καλό deal φαίνονται τα
Fluid Audio FX80.
Οπότε, τα δεδομένα λένε κάλι ή τανόι ομοαξονικά, ή αν βρεις κανένα άλλο ομοαξονικό πχ το σκεπτρε 6 της πρισόνους.
Έχει η Kali ομοαξονικά ή εννοείς τα δίδρομα;
 

Μηνύματα
164
Reaction score
137
Σε τι απόσταση δηλαδή θα έχουν νόημα τα ηχεία που κοιτάω;
Για ομοαξονικά καλό deal φαίνονται τα
Fluid Audio FX80.


Έχει η Kali ομοαξονικά ή εννοείς τα δίδρομα;
Τα tannoy gold τα έχουν πάντως αρκετά μέλη και με πολύ καλές εντυπώσεις.

Εγώ έχω τα 7 σε απόσταση 1.5μ και εντελώς αφρόντιστο χώρο είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Είχα ακούσει τα focal 50, 65 , τα Yamaha hs7 και τα krk και μου ακούγονται πιο ισορροπημένα..
 

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
1.Περίπου όπως θα ακούω. Άντε να ήταν 20-30cm παραπάνω από την απόσταση που θα ακούω εγώ (1μετρο).
2. Ακόμη χειρότερα, δεν τα φέρνουν καν

Ναι, αν ανέβω τόσο πληθαίνουν οι επιλογές. Βέβαια με τον Θωμά δεν παίζουν και άτοκες δόσεις.
Σιγά , πάρτα από τον Νακα τότε .
28 ευρώ παραπάνω έχουν μαζι με το μικρόφωνο σε 12 άτοκες δόσεις :p
 

Μηνύματα
1.067
Reaction score
2.182
Σιγά , πάρτα από τον Νακα τότε .
28 ευρώ παραπάνω έχουν μαζι με το μικρόφωνο σε 12 άτοκες δόσεις :p
Εγώ πάντως βλέπω ότι ο Νάκας τα έχει 41€ παραπάνω το τεμάχιο :idk:.
Για δώσε link. Όχι βέβαια ότι είναι τρομερή διαφορά 82€ το ζευγάρι.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.135
Reaction score
26.694
Focal alpha 50
Πολύ καλό VFM. Τα έλεγξες για χιςς?

Αν είναι να ανέβεις τόσο ψηλά ( shape) κοίτα και εδώ, κάτι με προοπτική να πας σε κάτι άριστο αργότερα με την προσθήκη του 750
1.Περίπου όπως θα ακούω. Άντε να ήταν 20-30cm παραπάνω από την απόσταση που θα ακούω εγώ (1μετρο).
2. Ακόμη χειρότερα, δεν τα φέρνουν καν

Ναι, αν ανέβω τόσο πληθαίνουν οι επιλογές. Βέβαια με τον Θωμά δεν παίζουν και άτοκες δόσεις.
Τα Neumann στην εκάστοτε κατηγορία τιμής τους δεν έχουν αντίπαλο.

Έχει η Kali ομοαξονικά ή εννοείς τα δίδρομα;
Έχουν ομοαξονικά το μιντ με το τουίτερ.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Δε μπορω να καταλαβω γιατι ασχοληστε με μικρες ιντσες και μη αμοαξονικα για ακροασεις γραφειου.
Εκτος και εαν συντρεχουν λογοι χωροταξικοι, για το θεμα μεγεθους , το σαμπ που θα το τοποθετησετε;
Εχω κανει απειρες δοκιμες και τελικα οτι ισχυει με τις αποστασεις των τεταρτων μηκων κυμ,/ κρος των κεντρων μεταξυ μεγαφωνων στο σχεδιασμο ηχειων το αυτο πρεπει να τηρειται και στις αποστασεις που πρεπει να τοποθετηθει ενα σαμπ..
Εαν δεν μπορει να τοποθετηθει σαμπ στο κεντρο μεταξυ των ηχειων μην ασχοληθειτε με κατι κατω απο 6 ιντσες με την προυποθεση να ειναι 6ιντσο τουλαχιστον που να εχει τη δυνατοτητα να κατεβει , π.χ. τα yamaha δεν μπορουν σε σχεση με αντιστοιχα αλλων εταιριων...
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.205
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top