Ενεργά ηχεία για γραφείο



Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Καλά ένα χρόνο δεν έκανες ένα up :tongue:
Πουλάς και τις βάσεις ;
ελα ντε, το χα ξεχασει! ενταξει η αληθεια ειναι πως ειμαι πολυ ευχαριστημενος, οποτε δεν καιγομαι κιολας. οι Βασεις τοιχου ειναι custom by Melidis - Marios νομιζω ειχαν κοστισει αν δεν κανω λαθος 150 ευρω , σαν καινουριες ειναι, οπως μπηκαν. δεν ξερω αν τις πουλαω, ισως.. χαχαχα εννοω οκ, αν τις θελεις παρτες

ΥΓ τωρα το δα, τις βασεις τοιχου μονο, οχι τις iso acoustics που εμπαιναν απο κατω, εκεινες δυστυχως πουληθηκαν
 

Μηνύματα
1.067
Reaction score
2.182
ελα ντε, το χα ξεχασει! ενταξει η αληθεια ειναι πως ειμαι πολυ ευχαριστημενος, οποτε δεν καιγομαι κιολας. οι Βασεις τοιχου ειναι custom by Melidis - Marios νομιζω ειχαν κοστισει αν δεν κανω λαθος 150 ευρω , σαν καινουριες ειναι, οπως μπηκαν. δεν ξερω αν τις πουλαω, ισως.. χαχαχα εννοω οκ, αν τις θελεις παρτες

ΥΓ τωρα το δα, τις βασεις τοιχου μονο, οχι τις iso acoustics που εμπαιναν απο κατω, εκεινες δυστυχως πουληθηκαν
Ρε Γιάννη εσύ ακούς hiss; Γιατί άλλοι δεν ακούνε, άλλοι τα πουλάνε γιατί ακούγεται και στο διπλανό δωμάτιο :eek:
τα άλλα με pm
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Ρε Γιάννη εσύ ακούς hiss; Γιατί άλλοι δεν ακούνε, άλλοι τα πουλάνε γιατί ακούγεται και στο διπλανό δωμάτιο :eek:
τα άλλα με pm
εντονα δε το ακουω, αλλα ειναι καπως αισθητο δηλαδη δεν ειναι και νεκρικη σιγη. στ αλλο δωματιο, οκ αποκλειεται, τωρα ισως εχει να κανει κ με συνδεσεις και με τον προ η καρτα ηχου, απο κει κ περα οπως σου πα δεν καιγομαι και να τα πουλησω, οποτε ειμαι αντικειμενικος.
 


D

debianfox

Guest
Για όποιο λόγο και να τα έχουμε αν μπορούμε, βέβαια χωρίς μεγάλο επιπλέον κόστος, να ακούμε και σωστά γιατί να μην ψαχτούμε;
Και στην συντριπτική πλειοψηφία να τα έχουμε για να ακούμε στο background την μία φορά που θα μας έρθει να ακούσουμε σοβαρά γιατί να μην μπορούμε;
Με αυτή την λογική ξεκίνησα αυτό το νήμα, αλλιώς θα έπαιρνα ένα από αυτά που είχα από τη αρχή στο μυαλό μου και θα τελείωνε το θέμα.
Είμαι σίγουρος ότι θα ήμουνα ευχαριστημένος γιατί θα ήμουν αδαής.
Το ίδιο που έγινε με το home cinema. Μέχρι να έρθει ο Μανώλης να ρυθμίσει και να βάλω απορρόφηση/διάχυση στο χώρο ήμουν μια χαρά ευχαριστημένος. Μετά κατάλαβα..........
Εφόσον λοιπόν με τους δεδομένους περιορισμούς είναι καλύτερα τα ομοαξονικά θα πάω προς τα εκεί.
Μάλλον για τα Tannoy gold 7
Ισως δεν εγινα κατανοητος..τα μοντελα που συζητιουνται, κατα τεκμηριο ειναι περιπου στην ιδια κλαση..κατα την προσωπικη μου γνωμη, στο ερωτημα ποιο απο τα προταθεντα μοντελλα ειναι καλυτερο, η απαντηση ειναι σε τι χωρο θα μπει , κ τι ακουσματα θες μ αυτα, κ για ποια κυρια χρηση προωριζεται...ορθως ψαχνεσαι, κ η παρατηρηση μου ειχε στοχο να βοηθησει στην επιλογη του καλυτερου για τις δικες σου αναγκες κ τα δικα σου θελω κ μ αρεσει
 

Μηνύματα
1.067
Reaction score
2.182
Νομίζω ότι κατάλαβα τι εννοούσες, απλώς η λογική μου είναι να μην εμπιστεύομαι τα αυτιά μου, ιδίως σε ακροάσεις που γίνονται σε διαφορετικό χώρο από το δικό μου. Επίσης θα ήθελα το ηχείο να είναι ισορροπημένο και να παίζει εξίσου καλά όλα τα είδη της μουσικής. Να μην είναι πχ εντυπωσιακό σε rock αλλά μέτριο σε jazz.
Και μάλλον μόνο κοιτώντας τις μετρήσεις το καταλαβαίνεις αυτό.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Έχω τα AirPods ολη μέρα στα αυτιά μου μπροστά στον υπολογιστή (ξεκινώ με το ένα π.χ. το δεξί και μόλις ψοφήσει μπαίνει για φόρτιση και στο αυτι πάει το αριστερό ακουστικό) αλλά και αυτά κάνουν πολύ καλά τη δουλειά τους (συνήθως σε σύζευξη με το Apple TV για μεταμεσονύχτιες προβολές χωρίς να ενοχλώ).
Παρήγγειλα προχθές και αυτά με 33 ευρώ (με τα μεταφορικά μέσα!!! ) και περιμένω να έρθουν.
€33, €33, €33, €33, €33, €33, €33, €33, €33, €33, I rest my case.
 

gid

Μηνύματα
7.316
Reaction score
8.540
Αν μιλάμε για τρελό value-for-money πιστεύω πως είναι προτιμητέα αυτή η λύση.

Η οποία, μάλιστα, θα μας διασκεδάσει με την παρακάτω περιγραφή:

- Διαθέτει τρομερούς οδηγούς 2 "μεσαίας εμβέλειας που έχουν γωνία τέλεια στις 45 ° για να διασφαλιστεί ότι ο ήχος φτάνει με ακρίβεια, τα ηχεία Pebble Plus έχουν σχεδιαστεί μαζί σας ως κέντρο προσοχής, διασφαλίζοντας ότι ο λεπτομερής και καθηλωτικός ήχος απεικονίζεται με ακρίβεια σε ένα ευρύ και υπερυψωμένο ηχοστάσιο.

Ωστόσο ο νηματοθέτης δεν κινείται προς τέτοιες κατευθύνσεις, αναζητά κάτι πολύ ανώτερο.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
View attachment 235651
Για του λόγου το αληθές.
Αν αναφέρεται στα Tannoy μάλλον είναι του λόγου το ψευδές. Έχω δύο 8αρια, 1 7αρι για κεντρικό και 2 5αρια πίσω. Αν βάλω το gain στο τέρμα (δεν υπάρχει λόγος να είναι στο τέρμα και δη σε nearfield θέση που θες εσυ) ακούγεται hiss με ησυχία. Last but not least είναι συνδεδεμένα σε av με rca to xlr βύσματα και rca καλώδια.β Ούτε καν xlr to xlr που εκεί είναι ακόμα καλύτερα. Να αναφέρω επίσης ότι στο γραφείο έχω άλλα δύο 5αρια με xlr to xlr μαζί με sub στον advance paris ax1 και απλά το σύστημα είναι top.

Φιλικά Κωνσταντίνος
 

Μηνύματα
164
Reaction score
137
Αν αναφέρεται στα Tannoy μάλλον είναι του λόγου το ψευδές. Έχω δύο 8αρια, 1 7αρι για κεντρικό και 2 5αρια πίσω. Αν βάλω το gain στο τέρμα (δεν υπάρχει λόγος να είναι στο τέρμα και δη σε nearfield θέση που θες εσυ) ακούγεται hiss με ησυχία. Last but not least είναι συνδεδεμένα σε av με rca to xlr βύσματα και rca καλώδια.β Ούτε καν xlr to xlr που εκεί είναι ακόμα καλύτερα. Να αναφέρω επίσης ότι στο γραφείο έχω άλλα δύο 5αρια με xlr to xlr μαζί με sub στον advance paris ax1 και απλά το σύστημα είναι top.

Φιλικά Κωνσταντίνος
Συμφωνώ 100% με τον Κωνσταντίνο. Αυτή είναι και η δική μου εικόνα με τα 7αρια.
 

Μηνύματα
1.067
Reaction score
2.182
Στα Tannoy αναφέρεται αλλά φυσικά δεν μπορούμε να πούμε ότι είναι γενικό.
Αφού εσείς δεν έχετε πρόβλημα μάλλον θα υπήρχε πρόβλημα στην δική του εγκατάστασή.
 

Μηνύματα
164
Reaction score
137
Στα Tannoy αναφέρεται αλλά φυσικά δεν μπορούμε να πούμε ότι είναι γενικό.
Αφού εσείς δεν έχετε πρόβλημα μάλλον θα υπήρχε πρόβλημα στην δική του εγκατάστασή.
Κακά τα ψέματα είναι και θέμα προσωπικής ευαισθησίας του καθενός, τη χρήση που κανεις στα ηχεια και πόσο ψείρας είσαι.

Για μένα που απλά ακούω μουσική και δεν κάνω μίξεις σε ένα γραφείο στο 1 μέτρο δεν με απασχόλησε ποτέ.
Μπορεί σε αντίθετη περίπτωση κάποιος να κουράζεται και από το απειροελάχιστο hiss...
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Κακά τα ψέματα είναι και θέμα προσωπικής ευαισθησίας του καθενός, τη χρήση που κανεις στα ηχεια και πόσο ψείρας είσαι.

Για μένα που απλά ακούω μουσική και δεν κάνω μίξεις σε ένα γραφείο στο 1 μέτρο δεν με απασχόλησε ποτέ.
Μπορεί σε αντίθετη περίπτωση κάποιος να κουράζεται και από το απειροελάχιστο hiss...
Σωστός. Απλά ο τύπος να αναφέρεται ότι ακούει το hiss στο διπλανό δωμάτιο με ξεπερνάει. Από υπερβολές άλλο τίποτα. Για αυτό πρέπει να ακούμε μόνοι μας πριν αγοράσουμε αν δεν έχουμε επιλέξει κάποιον κατασκευαστή λόγω ιδιαίτερης προτίμησης. Εγώ επέλεξα έτσι λόγω παλιάς αγάπης με την Tannoy ωστόσο η αγάπη αυτή επιβεβαιώθηκε για τα δικά μου αυτιά.
 

Μηνύματα
21
Reaction score
8
Δεν ξερω αν αναφερθηκαν, αλλά εχω εδω και 1 χρονο τα presonus E3.5 (95ε) μαζι με το presonus audiobox iOne. Δεν με κουραζουν καθολου και ακουω ολη μερα στο υπολογιστη μουσική ενω δουλέυω. Προσωπικά μου φαίνονται πολύ accurate budget monitors.
 

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.565
Δεν ξερω αν αναφερθηκαν, αλλά εχω εδω και 1 χρονο τα presonus E3.5 (95ε) μαζι με το presonus audiobox iOne. Δεν με κουραζουν καθολου και ακουω ολη μερα στο υπολογιστη μουσική ενω δουλέυω. Προσωπικά μου φαίνονται πολύ accurate budget monitors.
Eτσι είναι και αν τακούσεις με ένα καλύτερο dac,θα ενισχυθεί και άλλο θετική γνώμη που έχεις για αυτά.
 
Last edited:

Μηνύματα
615
Reaction score
1.137
Δεν ξερω αν αναφερθηκαν, αλλά εχω εδω και 1 χρονο τα presonus E3.5 (95ε) μαζι με το presonus audiobox iOne. Δεν με κουραζουν καθολου και ακουω ολη μερα στο υπολογιστη μουσική ενω δουλέυω. Προσωπικά μου φαίνονται πολύ accurate budget monitors.
Δυστυχώς ή ευτυχώς, έχουν μετρηθεί τα συγκεκριμένα και η απόκριση συχνοτήτων τους είναι χάλια, very far from accurate, εντελώς v-shaped. Επίσης, τα συγκεκριμένα αν δεν απατώμαι δεν έχουν ενεργό crossover, είναι τύπου master and slave, ένας δικάναλος ενισχυτής στο ένα ηχείο και στέλνει ενισχυμένο σήμα στο άλλο με τα κροσόβερ να αποτελούνται από παθητικά υλικά με ό,τι σημαίνει αυτό. ΟΚ, τι να περιμένεις στα 100 e αλλά και πάλι, μάζεψε 230 και πάρε τα JBL 305. Περίεργο που γίνονται αντιληπτά ως ξεκούραστα και ακριβή, το αντίθετο δείχνουν οι μετρήσεις.

CEA-2034 -- Presonus Eris E3.5.png
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
μα γι αυτό είναι ξεκούραστα σε ένα untrained listener....εκεί απευθύνεται σε αυτό το μπάτζετ
τι άλλες απαιτήσεις μπορείς να έχεις για 3 ιντσών Mid....ο Χριστός και η Παναία δηλαδής

1643747951099.png


τζάμπα πάρλα....τα χει γράψει ο Toole

1643748001518.png
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Τα ηχεία αναλόγως τοποθέτησης χώρου είναι ευμετάβλητα στην απόκριση τους .
Θέλουν σαμπ σίγουρα πάντως.
Εγώ έχω προσθέσει αργότερα ένα ...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.119
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top