Ενεργά ηχεία


Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Καντε ενα poll που ειναι και ανωνυμο (?) ... μη μαθει ο αλεξης τι λεφτα δινω στα κασσετοφωνα γιατι θα μου κανει ερωτα στο ηλιοβασιλεμα ...
 

Μηνύματα
1.123
Reaction score
725
Για ηχεία : 2000
ενισχυτες : 1000
cd-player : 500
Καλωδια : 150
Συνολο : 3650
Ομως θελω να παρω sub svs sb2000 και ένα dac αλλα δε τα βαζω...αλλα ειμαι πολυ κοντα στην αγορά τους.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.577
Reaction score
126.357
Βάλτα κι αυτά μέσα στο συνολικό κόστος, γιατί τα ενεργά ηχεία που μιλάμε, τα έχουν ενσωματώσει πλέον όλα αυτά..

Έχουν ασύρματη διασύνδεση και παίζουν αρχεία υψηλής δειγματοληψίας, δηλαδή ούτε Ντακ θες, ούτε προ, τίποτα απολύτως.

Κατά βάση τα "ηχεία" αυτά πχ της dynaudio, αποτελούν πλήρη ηχοσυστήματα. Και με εγγυημένο αποτέλεσμα, μετρήσιμο. Σ'εσενα μένει μόνο ο χώρος, να τον περιποιηθείς λίγο. Βεβαίως τα ηχεία αυτά συμπεριλαμβάνουν και κάποια βασική ισοστάθμιση χώρου, ενώ άλλες επιλογές, πιο προηγμένες τεχνολογικά, συμπεριλαμβάνουν πρωτοποριακού επιπέδου ισοστάθμιση χώρου, να μη τα ξεχνάμε αυτά, ε;
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.481
Reaction score
80.080
Σωστά, το παρελθόν είναι καλύτερα να μένει στο συρτάρι....:p

Ας κάνω την αρχή της ντροπής για δικάναλο ήχο:

Ηχεία 7.200
Μετατροπές ηχείων ~500
Σαμπ 1.200
Μετατροπές σαμπ ~500
3 ενκορ 3.300
Μετρικ 2.700
Αρβους 750
AES EBU server (κάρτα ήχου) 550
Καλώδια ~500

Συνολικό κόστος: 17.200€ (αν έκανα σωστά την πράξη). πολύ χαμηλό σε σχέση με παλιότερα, πάλι καλά να λές.
ΟΚ, μόνο δικάναλο, μόνο ψηφιακό

HXEIA 1900$ (το 1989, χωρίς τιμαριθμική προσαρμογή :D)+ 300 μετατροπές= 2200, χοντρικά
Cambridge DAC-Universal player 1000
Sub 800
Ncore 1500 (μονο τα υλικά βάζω)
Dirac+Umik 500
AppleTv 100
Καλώδια 300 (τα καλά τα εβγαλαν οι αφιλότιμοι, τα εβαλαν στο ντουλάπι και μου βαλαν belden και mogami:smg:)

6400, στη φτήνια την βγάζω, 11000 κάτω απο τον Ear:roflmao:
 

Μηνύματα
1.123
Reaction score
725
Εγω προσωπικά αν δεν είχα ηχοσύστημα και είχα ένα Α ποσό θα αγόραζα ασυζητητί ενεργά ηχεία.Τα έχουν όλα και πιστεύω συμφέρει αν το καλοσκεφτείς.
 


Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.323
Reaction score
7.876
Ear και Dimifoot, βλεπω δεν εχετε βαλει στο κοστος τα... acoustic treatment.
Αυτα δεν ειναι "ηχοσυστημα" δηλαδη?
Τι ειναι, επιπλωση ή διακοσμηση?

Εαρ, αδικαιολογητος :p
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.481
Reaction score
80.080
Ear και Dimifoot, βλεπω δεν εχετε βαλει στο κοστος τα... acoustic treatment.
Αυτα δεν ειναι "ηχοσυστημα" δηλαδη?
Τι ειναι, επιπλωση ή διακοσμηση?

Εαρ, αδικαιολογητος :p
:oops:
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.722
Reaction score
10.538
Εγω προσωπικά αν δεν είχα ηχοσύστημα και είχα ένα Α ποσό θα αγόραζα ασυζητητί ενεργά ηχεία.Τα έχουν όλα και πιστεύω συμφέρει αν το καλοσκεφτείς.
Συμφέρει δε συμφέρει είναι κακάσχημα. Όσο λεφτά και να εξοικονομήσεις από την αγορά τους θα τα τριπλοπληρώσεις σε γκρίνια.
 



Μηνύματα
889
Reaction score
889
300 ραδιενισχυτης 500 ηχεία 200 Ντακ 30 ευρώ blue ray/ CD transport 100 συνολικά καλώδια 30

Σύνολο 1130
Διπλό μέτρησα τα ... Καλώδια
[DOUBLEPOST=1485456537][/DOUBLEPOST]Άραγε ένα ζεύγος Dynaudio BM6 θα έπαιζε καλύτερα από ATC scm-11 + crown ή + ucd400 ; Υποπτευομαι ναι...
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.577
Reaction score
126.357
Ear και Dimifoot, βλεπω δεν εχετε βαλει στο κοστος τα... acoustic treatment.
Αυτα δεν ειναι "ηχοσυστημα" δηλαδη?
Τι ειναι, επιπλωση ή διακοσμηση?

Εαρ, αδικαιολογητος :p
Αυτά είναι απαραίτητα, ανεξάρτητα από το ηχείο! :p

και το dynaudio να πάρεις, και το kii, τα ίδια room treatments θες! 8-)


ΥΓ
προσωπικά έδωσα πολύ λίγα λεφτά για room treatment (~600 ευρώ αν θυμάμαι καλά), αλλά πολύ προσωπική δουλειά και υπολογισμούς. Άλλωστε, αυτός ήταν ο στόχος, να αποδείξω ότι δεν είναι τόσο ακριβή υπόθεση το να φτιάξεις τους χρόνους αντήχησης, διότι αλλιώς, αν τα χώσεις, έχει άριστες επιλογές. :)
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.323
Reaction score
7.876
Αυτά είναι απαραίτητα, ανεξάρτητα από το ηχείο! :p

και το dynaudio να πάρεις, και το kii, τα ίδια room treatments θες! 8-)


ΥΓ
προσωπικά έδωσα πολύ λίγα λεφτά για room treatment (~600 ευρώ αν θυμάμαι καλά), αλλά πολύ προσωπική δουλειά και υπολογισμούς. Άλλωστε, αυτός ήταν ο στόχος, να αποδείξω ότι δεν είναι τόσο ακριβή υπόθεση το να φτιάξεις τους χρόνους αντήχησης, διότι αλλιώς, αν τα χώσεις, έχει άριστες επιλογές. :)
Επειδη ειναι απαραιτητα επρεπε να τα βαλεις πανω πανω στη λιστα.;)

Ναι, ειχες ξαναγραψει ποσο κοστισαν. :thumbsup::thumbsup:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.577
Reaction score
126.357
Τέλος πάντων, προσωπικά έχω δώσει πολύ περισσότερα λεφτά από όσο κοστίζουν 2 τέτχια, και η βλακεία που έχω κάνει είναι τραγικοαπίστευτη...:oops::gotcha:

Φτύστε με αλύπητα! :lolsign:
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.481
Reaction score
80.080
Τέλος πάντων, προσωπικά έχω δώσει πολύ περισσότερα λεφτά από όσο κοστίζουν 2 τέτχια, και η βλακεία που έχω κάνει είναι τραγικοαπίστευτη...:oops::gotcha:

Φτύστε με αλύπητα! :lolsign:
Καλά,εντάξει. Δεν είσαι και άσχημα. Μην κλαίγεσαι άνευ λόγου.
Τι να πουν κι αλλοι που εχουν δώσει τα τριπλά και παίζουν χάλια, και ψάχνουν να βρουν τι τους φταίει αλλάζοντας καλώδια.
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.766
Μηνύματα
2.875.566
Members
37.950
Νεότερο μέλος
Roby
Top