Ενεργα ηχεια



Μηνύματα
2.291
Reaction score
5.175
Ε; Φυσικά, κατευθείαν από το αρχείο υπολογιστή, πάει σε ψηφιακή μορφή από το USB στο Topping. Αυτό μετά κάνει την μετατροπή σε αναλογικό και δίνει τάση στα ηχεία να παίξουν.

Επίσης, κάτι που ήθελα να γράψω για τις ισορροπημένες συνδέσεις.
Όταν άλλαξα υπολογιστή στην αρχή του έτους, δεν είχα συνδέσει ακόμα την κάρτα ήχου μου. Οπότε επαιζα με unbalanced καρφάκι σε RCA από την ενσωματωμένη κάρτα της μητρικής. Ακόμα και τέρμα που το έβαζα, τα ηχεία δεν έπαιζαν όσο δυνατά παίζουν με την εξωτερική καλή κάρτα ήχου που έχει Balanced εξόδους.
Βρήκα απο αγγελία το topping D10 και το πήρα.
Μέχρι να καταλάβω πως θέλει drivers κλπ έφαγα κανα δίωρο αλλά τέλος καλό όλα καλά!
 

Μηνύματα
2.291
Reaction score
5.175
Καλημέρα και καλό μήνα σε όλους!

Μου έχουν κάνει δώρο το Big Knob το οποίο ιδανικά θα ήθελα να χρησιμοποιήσω για να αυξομειώνω την ένταση στο setup που έχω στο pc.

Pc, Dac topping D10 και ηχεία Adam T7V

Το pc με το dac είναι συνδεδεμένο με usb και απο το dac στα ηχεία η σύνδεση είναι με rca

Θα μπορούσα να συνδέσω τις εξόδους του dac στις εισόδους του big knob με αυτό το καλώδιο και απο το big knob να φύγουν xlr για τα ηχεία?

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας και ζητώ συγγνώμη αν έχω ποστάρει σε λάθος topic!
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.443
Reaction score
15.136
Θα μπορούσα να συνδέσω τις εξόδους του dac στις εισόδους του big knob με αυτό το καλώδιο και απο το big knob να φύγουν xlr για τα ηχεία?
Ναι, από ανάγκη όμως... εννοώ πως δουλεύει χωρίς πρόβλημα αλλά το ιδανικό θα ήταν να είχε και το dac, balanced έξοδο
 

Μηνύματα
2.291
Reaction score
5.175
Ναι, από ανάγκη όμως... εννοώ πως δουλεύει χωρίς πρόβλημα αλλά το ιδανικό θα ήταν να είχε και το dac, balanced έξοδο
Οκ το καταλαβαίνω.
Βρέθηκε στο δρόμο μου και το πήρα το dac, ιδανικά θα έπαιρνα αυτό...
 


Feanor21

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
245
Reaction score
19
Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα την βοήθεια σας για την αγορά ενεργών ηχείων έως €800max.. Επειδή θα τοποθετηθούν πολυ κοντα στο τόιχο θελω να εχουν το vent για την έξοδο του αέρα στο μπροστινό μέρος. Τα ηχεία θα τοποθετηθούν σε χώρο περίπου 45τ.μ. αλλά η θεση ακρόασης θα είναι περίπου στα 1,20 μετρα. Οσον αφορά το είδος της μουσικής θα είναι all around απο rock, reggae, metal, ηλεκτρονική μουσική εως jazz και κλασική. Κάποιες επιλογες που έχω δει ειναι τα Kali lp-6 και τα ΙΝ 8 2nd wave και τα Kali IN5, τα presonus R65 και R80 v2, τα Focal alpha 65 και alpha 80 evo. Σημειώνεται οτι δεν θέλω να προσθεσω sub λόγω χώρου και για αυτο προσανατολίζομαι σε 8αρια αλλά θα με ενδιέφερε αν υπάρχει η δυνατότα καθώς και τι χρειάζεται για να πρσθέσω μελλοντικά και ένα κεντρικό ηχείο.

Ευχαριστώ εκ των προτερων
 


Feanor21

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
245
Reaction score
19
Τι θα πει αυτό;
Επειδή το όλο σύστημα το έχω στο σαλόνι δεν έχω χώρο για να βάλω το sub. Αν προσθέσω και sub θα πρέπει να το βάλω κάτω από το γραφείο.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.974
Reaction score
20.495
Επειδή το όλο σύστημα το έχω στο σαλόνι δεν έχω χώρο για να βάλω το sub. Αν προσθέσω και sub θα πρέπει να το βάλω κάτω από το γραφείο.
ΟΚ. Νόμιζα ότι λόγω μεγάλου χώρου (45m^2), θα ήταν πιο εύκολο να βάλεις subwoofer, στον χώρο.
 

gid

Μηνύματα
7.418
Reaction score
8.656
Σημειώνεται οτι δεν θέλω να προσθεσω sub λόγω χώρου
Σε χώρο 45τμ, και εφόσον το HiFi έχει κάποια αξία για σένα, πρέπει να βάλεις τουλάχιστον ένα σαμπ. Αν αυτό το πάρεις απόφαση, θα βρεις και πού θα το βάλεις.
 

Feanor21

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
245
Reaction score
19
Σε χώρο 45τμ, και εφόσον το HiFi έχει κάποια αξία για σένα, πρέπει να βάλεις τουλάχιστον ένα σαμπ. Αν αυτό το πάρεις απόφαση, θα βρεις και πού θα το βάλεις.
Δηλαδή να πάω για 8αρια και sub η μικρότερα και sub? Όπως και να έχει και sub να πάρω αυτό θα γίνει σε δεύτερο χρόνο.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.159
Reaction score
19.008
Δηλαδή να πάω για 8αρια και sub η μικρότερα και sub? Όπως και να έχει και sub να πάρω θα γίνει σε δεύτερο χρόνο
Ηχεία κατάλληλα για την απόσταση ακρόασης που ακούς και sub για τις χαμηλές.. (ούτε τα 8'' θα σου δώσουν αυτό που θα πάρεις απ' το sub.. ;))
Για τόσο μικρή απόσταση ακρόασης μέχρι και με 5'' τη βγάζεις καθαρή (+sub) αλλά αν μπορείς καλύτερα πάρε μεγαλύτερα για να έχεις αέρα - άνεση και λιγότερη καταπόνηση όταν ανεβάζεις ένταση.
 

Feanor21

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
245
Reaction score
19
Ηχεία κατάλληλα για την απόσταση ακρόασης που ακούς και sub για τις χαμηλές.. (ούτε τα 8'' θα σου δώσουν αυτό που θα πάρεις απ' το sub.. ;))
Για τόσο μικρή απόσταση ακρόασης μέχρι και με 5'' τη βγάζεις καθαρή (+sub) αλλά αν μπορείς καλύτερα πάρε μεγαλύτερα για να έχεις αέρα - άνεση και λιγότερη καταπόνηση όταν ανεβάζεις ένταση.
Ποια 8αρια προτεινεις
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.159
Reaction score
19.008
Ποια 8αρια προτεινεις
Τα ενεργά μόνιτορ στην οικονομική κατηγορία από focal, Yamaha, Kali, JBL και άλλα είναι μια χαρά vfm λύσεις (εγώ έχω τα Yamaha).
Θα έπαιρνα αυτά που αντέχει η τσέπη μου σε συνδυαμό με το ποιά έχουν το καλύτερο sub (από την ίδια εταιρία) να τα συνοδεύει.. (ακόμα κι αν η προσθήκη του πρόκειται να γίνει αργότερα) ;)
Μόνο ψάξε - διάβασε για θόρυβο (φσσσσσσσσσ :tongue:), αξιοπιστία και τελικά ποιά σου ταιριάζουν αισθητικά.. 8-)
Το sub των Kali π.χ. λέγεται πως είναι καλό (αν και λίγο ακριβούστικο).
 
Last edited:

Feanor21

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
245
Reaction score
19
Τα ενεργά μόνιτορ στην οικονομική κατηγορία από focal, Yamaha, Kali, JBL και άλλα είναι μια χαρά vfm λύσεις (εγώ έχω τα Yamaha).
Θα έπαιρνα αυτά που αντέχει η τσέπη μου σε συνδυαμό με το ποιά έχουν το καλύτερο sub (από την ίδια εταιρία) να τα συνοδεύει.. (ακόμα κι αν η προσθήκη του πρόκειται να γίνει αργότερα) ;)
Μόνο ψάξε - διάβασε για θόρυβο (φσσσσσσσσσ :tongue:), αξιοπιστία και τελικά ποιά σου ταιριάζουν αισθητικά.. 8-)
Το sub των Kali π.χ. λέγεται πως είναι καλό (αν και λίγο ακριβούστικο).
Είχα τα Adam τα T7V αλλά είχα ξενερώσει γιατί το ένα ηχείο είχε ποιο έντονο φσσσσ και στον τοίχο δεν ακουγοντουσαν καλά, με ανοικτό χώρο πίσω τους ήταν μια χαρά. Τα Yamaha δεν βολεύουν διότι έχουν το vent πίσω. Γενικά το φσσσσ το φοβαμαι
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.603


Και ομοσταυλα σαμπ.

Λόγω κόστους των σαμπ, μάλλον Νιούμαν.

Επίσης, το Νιούμαν έχει μπροστά το μπας ριφλεξ, το τζενελεκ πίσω. Άμα πάρεις τζενελεκ, θέλει 5 πόντους κενό απ'τον πίσω τοίχο.

Κλειστής καμπίνας σαμπ έχει το Νιούμαν.
 

Feanor21

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
245
Reaction score
19


Και ομοσταυλα σαμπ.

Λόγω κόστους των σαμπ, μάλλον Νιούμαν.

Επίσης, το Νιούμαν έχει μπροστά το μπας ριφλεξ, το τζενελεκ πίσω. Άμα πάρεις τζενελεκ, θέλει 5 πόντους κενό απ'τον πίσω τοίχο.

Κλειστής καμπίνας σαμπ έχει το Νιούμαν.
Το Νιούμαν θα το ήθελα αλλά δυστυχώς θέλω να πάρω από Ελλάδα με τιμολόγιο!!!
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.430
Members
37.941
Νεότερο μέλος
mdim051
Top