Ενισχυτής για 4k/120

Μηνύματα
12
Reaction score
4
Καλησπέρα σε όλη την παρέα.

Είμαι κάτοχος ενός Xbox και πρόσφατα πήρα και μία τηλεόραση Lg C22. Έχω ένα ηχοσύστημα με ηχεία Dali και ενισχυτή Yamaha. Τόσο καιρό τα είχα ενωμένα με οπτικές ίνες κτλ. Τώρα με το Xbox και την Lg ποιος θα ήταν ο "τέλειος" συνδυασμός; Από το να πάρω μία ηχόμπαρα δεν είναι καλύτερα να αλλάξω τον ενισχυτή (αφού όλα τα άλλα τα έχω) με κανέναν πιο σύγχρονο με Atmos κτλ κτλ; Επίσης έχω μπερδευτεί με το 4κ passthrough που γράφουν. Πλέον περνάει πρώτα από την ηχόμπαρα και μετά καταλήγει το σήμα στην ΤV; Δεν γίνεται πρώτα στην TV και μετά στον ενισχυτή; Το λέω γιατί άμα βρω πχ έναν ενισχυτή με 4Κ/60 κι όχι με 4Κ/120 δεν θα κάνω "δουλειά";
Μου είπαν ότι το σωστό είναι: XBOX - ενισχυτής - TV . Άρα κοιτάω για ενισχυτή 4Κ/120;
Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Κοιτάς ενισχυτη και ηχεία. Κάτοχος του νέου Marantz Cinema 60 στον προτείνω ανεπιφύλαχτα. Ωστόσο πρέπει να μας πεις budget για βα βοηθήσουμε.
 

Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
Καλησπέρα σε όλη την παρέα.

Είμαι κάτοχος ενός Xbox και πρόσφατα πήρα και μία τηλεόραση Lg C22. Έχω ένα ηχοσύστημα με ηχεία Dali και ενισχυτή Yamaha. Τόσο καιρό τα είχα ενωμένα με οπτικές ίνες κτλ. Τώρα με το Xbox και την Lg ποιος θα ήταν ο "τέλειος" συνδυασμός; Από το να πάρω μία ηχόμπαρα δεν είναι καλύτερα να αλλάξω τον ενισχυτή (αφού όλα τα άλλα τα έχω) με κανέναν πιο σύγχρονο με Atmos κτλ κτλ; Επίσης έχω μπερδευτεί με το 4κ passthrough που γράφουν. Πλέον περνάει πρώτα από την ηχόμπαρα και μετά καταλήγει το σήμα στην ΤV; Δεν γίνεται πρώτα στην TV και μετά στον ενισχυτή; Το λέω γιατί άμα βρω πχ έναν ενισχυτή με 4Κ/60 κι όχι με 4Κ/120 δεν θα κάνω "δουλειά";
Μου είπαν ότι το σωστό είναι: XBOX - ενισχυτής - TV . Άρα κοιτάω για ενισχυτή 4Κ/120;
Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.
Πάρε έναν AV ενισχυτή τελευταίας γενιάς (2022) και θα είσαι ΟΚ.
Denon AVR-X#800, Denon AVC-X#800, Marantz Cinema #0 ειναι safe επιλογες σε λογικο κοστος.
 

Μηνύματα
12
Reaction score
4
Κατάλαβα. Αξίζει η αγορά μεταχειρισμένου ή να κοιτάξω μόνο για καινούργιο;
Ερώτηση για να μην πετάξω τα λεφτά τσάμπα... Ο YAMAHA RX-V4A DAB μας κάνει; Επειδή είναι ο πιο φθηνός από ότι είδα . .
 
Last edited:



Μηνύματα
12
Reaction score
4
Ενισχυτής yamaha RX-V371, πλαϊνά Dali Concept 6, κεντρικό Dali Concept Center και μπάσο Dali Concept Sub.
Λόγο μετακόμισης δεν έχω βάλει τα δύο πίσω (κι ίσως να μην μπουν λόγο χώρου) άρα θα παίζω μόνο με τα δύο μπροστά, το κεντρικό και το sub.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Και τώρα έρχεται η δεύτερη ερώτηση κρίσεως. Χρηματικό πόσο για τον ενισχυτή;
 

Μηνύματα
12
Reaction score
4
Αν και δεν το συνηθίζω αυτό... Στην φάση αυτή που είμαι τώρα... Το πιο οικονομικό που μπορώ να βρω (επώνυμο πάντα) που να έχει αυτά τα πράγματα... :/ . Είχα αλλάξει τον ενισχυτή με έναν Denon αλλά τον έδωσα σε έναν φίλο πέρυσι μιας και δεν το δούλευα καθόλου το σύστημα και ξανά έβαλα τον yamaha που είχα ίσα ίσα για να ακούει ράδιο η γυναίκα με το παιδί . . .
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Οι παρακάτω Denon είναι οι πιο οικονομικοί με Dolby Atmos:

Denon AVC-S660H Ραδιοενισχυτής Home Cinema 4K/8K 5.2 Καναλιών 75W/8Ω με HDR και Dolby Atmos Μαύρος | Skroutz.gr
Denon AVR-S760H Ραδιοενισχυτής Home Cinema 4K/8K 7.2 Καναλιών με HDR και Dolby Atmos Μαύρος | Skroutz.gr

Θα διάλεγα για τα ηχεία σου τον δεύτερο λόγω πιο πολλών Watt και περισσότερων καναλιών για το μέλλον.
 

Μηνύματα
12
Reaction score
4
Τον 760 χάζευα τώρα κι εγώ. Φαίνεται να τα έχει όλα (αυτά που κοιτάω). Άρα κοιτάμε για κάτι τέτοιο.
Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου φίλε μου.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Είχα βρεθεί και εγώ στην θέση σου πολλές φορές στο παρελθόν και όλο το ανέβαλα. Μέχρι που μάζεψα χρήματα και πήρα τον Marantz Cinema 60 γιατί πάλι κάτι θα μου έλειπε γενικώς. Αν σε παίρνει να περιμένεις και να μαζέψεις χρήματα αξίζει τον κόπο.
 

Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
Κατάλαβα. Αξίζει η αγορά μεταχειρισμένου ή να κοιτάξω μόνο για καινούργιο;
Αν δεν υπηρχε η απαιτηση για 4Κ/120Hz θα μπορουσες, αλλα για απροβληματιστο 4Κ/120 μονο τελευταιας γενιας.
 

Μηνύματα
12
Reaction score
4
Ναι, το καταλαβαίνω. Απλά επειδή αυτά αλλάζουν πλέον εύκολα (ειδικά σε pc) δεν θέλω να ψάχνω σε 1-2 χρόνια πάλι για κάτι καινούργιο γιατί στο τέλος θα μου βγει πιο ακριβά. Κάπως έτσι το σκέφτομαι..
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.286
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top