Ενισχυτής για Harbeth P3ESR

Μηνύματα
1.401
Reaction score
1.096
Nord One INT-A NC252MP (2 x 250 watt) Μπορεί να οδηγήσει ηχεία μεγαλύτερου μεγέθους αν αλλάξεις στο μέλλον και μένουν αρκετά χρήματα για phono stage/κεφαλή. Τον Sugden θα τον έβγαζα από τη λίστα, τον έχω ακούσει με τα μεγαλύτερα Harbeth στην αντιπροσωπεία, σε μεγάλες στάθμες ψαλίδιζε. Δεν είμαι σίγουρος ότι μπορεί να οδηγήσει ακόμα και τα μικρά, τουλάχιστον αν θες να ανεβάσεις στάθμη.
 


Μηνύματα
232
Reaction score
109
Ο χώρος είναι 4x6 αλλά είναι ενιαίος με άλλο χώρο, τα ηχεία είναι τοποθετημένα στην πλευρά των 4μ και έχουν απόσταση μεταξύ τους 1,5μ, το ύψος του twitter είναι περίπου στο αυτί μου όταν κάθομαι, η απόσταση των ηχείων από το τζάμι/κούφωμα αλουμινίου είναι περίπου 1μ.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.398
Reaction score
125.568
Μια χαρά είναι η τοποθέτηση.
Ωραία.

Τα ηχεία αυτά, έχουν μικρού μεγέθους γουφερ, που αδυνατεί εκ των πραγμάτων να βγάλει οτιδήποτε στις 2 πρώτες οκτάβες, πράγμα που φαίνεται ξεκάθαρα από τις μετρήσεις του, και ταυτόχρονα είναι πολύ χρήσιμο να μη το τροφοδοτεί ο ενισχυτής ισχύος με τέτοιο περιεχόμενο, ώστε να συμπεριφέρεται πιο γραμμικά και κατά συνέπεια απαραμόρφωτα στο φάσμα που είναι ικανό να αναπαράξει.

Δηλαδή, χρειάζεται κρος στους 80 κύκλους και κροσαρισμενα σαμπ για το φάσμα κάτω από τους 80 κύκλους.

Μια καλή επιλογή θα ήταν να βρεις ένα σαμπ για κάθε ηχείο, που η πλάτη του σαμπ να συμπεριλαμβάνει κρος για τον δορυφόρο.

Για αυτά τα ηχεία και για αυτή την απόσταση ακρόασης, ακόμα και 8" σαμπ θα είναι αρκετό. Χρειάζεται μόνο να διαθέτει τις ανάλογες δυνατότητες κρος, εφόσον αυτές δεν παρέχονται από τον προενισχυτή σου.

Φυσικά θα χρειαστεί ισοστάθμιση στο φάσμα και ταργκετ κερβ κατά το δοκούν.

Δεν υπάρχει κάτι καλύτερο να κάνεις.


Η ισχύς που μπορεί να διαχειριστεί ένα 5" είναι αντικειμενικά μικρή, και δεν χρειάζεται κανένα υψηλής ισχύος ενισχυτικό στάδιο.

Εφόσον το ηχείο είναι σε αυτή την κατηγορία τιμής, ένα ενκορ είναι λογική οικονομοτεχνικα επιλογή και συνάμα ικανή για οποιονδήποτε άλλο δορυφόρο σε περίπτωση αλλαγής εξοπλισμού.

Η αγορά ενός προενισχυτή με ικανότητες κρος-ισοστάθμισης και με εξόδους για σαμπ, είναι η καλύτερη ουσιαστική αναβάθμιση.

ΥΓ. Τα ανωτέρω δεν αποτελούν προσωπικές απόψεις ή προτιμήσεις, αλλά αντικειμενική αποτύπωση της πραγματικότητας σε τεχνικό επίπεδο για ορθή αναπαραγωγή του φάσματος και οδήγηση των δορυφόρων στα πλαίσια των δυνατοτήτων τους, και πάντα υπό όρους υψηλής πιστότητας αναπαραγωγής. Για low fi καταστάσεις, αγόρασε οτιδήποτε για να περνάς την ώρα σου μέχρι την επόμενη αγορά, και φυσικά παίξε ατελείωτα με καλωδιώσεις.
 
Last edited:

Μηνύματα
232
Reaction score
109
Όχι λάμπα, όχι ολιγόβατοι, όχι vintage, ιδανικά με καλό MM phono built-in. Θέλω κάτι γλυκόηχο για ξεκούραστες ακροάσεις σε χαμηλές κυρίως εντάσεις.

-
Kαλημέρα καί χρόνια πολλά .
Όλα ξεκινούν από εδώ .
Τί δεν σου αρέσει στον προ+τελικός Musical Fidelity A3.2 ;
Υπάρχει λόγος .......ή γιά να αλλάξει ή " διάθεση σου " .
-
Καλή ερώτηση. Ξεκινάμε από το ότι λατρεύω το ηχείο. Άρα μιλάμε για τα υπόλοιπα. Τα MF και γλυκόηχα είναι, και 'μουσικά' και ξεκούραστα. Απλά θέλω να δοκιμάσω κι άλλα ενισχυτικά που πολλοί φίλοι και γνωστοί λένε ότι είναι "ιδανικά" για Harbeth. Ειδικά για LFD και Sugden (και άλλα βρετανικά) έχω ακούσει και διαβάσει τόσα πολλά... ας ακούσω λοιπόν πρώτα και μετά απομυθοποιώ.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Καλή ερώτηση. Ξεκινάμε από το ότι λατρεύω το ηχείο. Άρα μιλάμε για τα υπόλοιπα. Τα MF και γλυκόηχα είναι, και 'μουσικά' και ξεκούραστα. Απλά θέλω να δοκιμάσω κι άλλα ενισχυτικά που πολλοί φίλοι και γνωστοί λένε ότι είναι "ιδανικά" για Harbeth. Ειδικά για LFD και Sugden (και άλλα βρετανικά) έχω ακούσει και διαβάσει τόσα πολλά... ας ακούσω λοιπόν πρώτα και μετά απομυθοποιώ.
Φιλε hammer,λαβε στα υποψιν σου και ενα dac μελλοντικα.Θα αναβαθμισει σιγουρα τον ηχο σου,ισως και πολυ περισσοτερο απο οτι μια αλλαγη ενισχυτη...
 


Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Καλησπέρα!

ΟΚ το θέμα έχει συζητηθεί πολύ, εδώ και αλλού, αλλά επανέρχομαι γιατί ξέρω ότι πολλοί έχετε μεγάλη εμπειρία στο θέμα.

Με budget έως 2.000 ευρώ, ποιές είναι οι προτάσεις σας για ολοκληρωμένους για να οδηγήσουν τα Harbeth P3;

Όχι λάμπα, όχι ολιγόβατοι, όχι vintage, ιδανικά με καλό MM phono built-in. Θέλω κάτι γλυκόηχο για ξεκούραστες ακροάσεις σε χαμηλές κυρίως εντάσεις.

Το δικό μου shortlist είναι:
- LFD
- Sonneteer Alabaster
- Sugden α21se
- Τι άλλο πρέπει να ακούσω πριν αποφασίσω;

Υπάρχον σύστημα: Harbeth P3ESR, προ+τελικός Musical Fidelity A3.2, CD Micromega Stage 3, Thorens TD160 με Shure M97xe, phono MF Lx2-lps, Tuners Yamaha T-1 και Sanyo Plus T35, καλώδια ηχείων Van De Hul, interconnects όλα Blue Jeans RCA

Μουσικές προτιμήσεις: Rock/pop 60%, ελληνικά 20%, jazz 10%, κλασσική 10%

Ευχαριστώ και καλή χρονιά!
Αρκετός ο MF για τα ηχεία σου! Αλλά το μικρόβιο της αναβάθμισης χτυπάει παντού. Βάζεις τώρα επιλογές υποδεέστερες σε ισχύ από τον δικό σου (που βγάζει 120W/8Ω και περίπου 200/4Ω)! π.χ Sonneteer Alabaster, L
Καλή ερώτηση. Ξεκινάμε από το ότι λατρεύω το ηχείο. Άρα μιλάμε για τα υπόλοιπα. Τα MF και γλυκόηχα είναι, και 'μουσικά' και ξεκούραστα. Απλά θέλω να δοκιμάσω κι άλλα ενισχυτικά που πολλοί φίλοι και γνωστοί λένε ότι είναι "ιδανικά" για Harbeth. Ειδικά για LFD και Sugden (και άλλα βρετανικά) έχω ακούσει και διαβάσει τόσα πολλά... ας ακούσω λοιπόν πρώτα και μετά απομυθοποιώ.
Μην ψάχνεις δεν θα το βρεις! Παλιά θυμάμαι στο studio 17 έπαιζε όλα τα Harbeth με Sugden A21 και έλεγε (ο αντιπρόσωπος) ότι ταίριαζαν απόλυτα. Πριν λίγο άλλος φίλος ποστάρισε εδώ, ότι ο συγκεκριμένος ενισχυτής ψαλίδιζε σε αυξημένες εντάσεις, ανεπαρκούσε δηλαδή να οδηγήσει τα ηχεία! Για αυτό άστο, μην ψάχνεις για μαγικά "ταιριάσματα". Κύττα μόνο τις τεχνικές προδιαγραφές και αγόρασε από όσους έχουν τις κατάλληλες προδιαγραφές αυτόν που σου αρέσει το κουτί του.
 

I

iason

Guest

Καλή ερώτηση. Ξεκινάμε από το ότι λατρεύω το ηχείο. Άρα μιλάμε για τα υπόλοιπα. Τα MF και γλυκόηχα είναι, και 'μουσικά' και ξεκούραστα. Απλά θέλω να δοκιμάσω κι άλλα ενισχυτικά που πολλοί φίλοι και γνωστοί λένε ότι είναι "ιδανικά" για Harbeth. Ειδικά για LFD και Sugden (και άλλα βρετανικά) έχω ακούσει και διαβάσει τόσα πολλά... ας ακούσω λοιπόν πρώτα και μετά απομυθοποιώ.
Η αλήθεια είναι αγαπητέ ότι για να μάθεις πρέπει να πληρώσεις.
Καλή χρονιά σου εύχομαι.
 

Μηνύματα
518
Reaction score
460


Η αλήθεια είναι αγαπητέ ότι για να μάθεις πρέπει να πληρώσεις.
Καλή χρονιά σου εύχομαι.
Δεν είναι απαραίτητο αυτό!εδω μέσα σου προσφέρουν γνώση Δωρεάν εάν θες να ακούσεις. Απαραίτητη προϋπόθεση να βγει το κερί από τα αυτιά και ο καλός από το κεφάλι ;)
Καλή χρόνια να έχουμε !
 


Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463

Δες το ολο...
Καλησπερα , Χρονια πολλα και Καλη χρονια ,
εγω ειδα το βιντεο και μου εδημιουργηθηκε μια απορια - αμα ειναι να ακους τοσο κοντα γιαντα δε παιρνεις ακουστικα ? εγω στο τσακιρ κεφι αμα ειν' δα τως εριξω κιαμμια ... :drinks:
 



Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
μρε ολδυ αγγλοι ειναι, με οτι αυτο ......συνεπαγεται, καλη χρονια
μρε νταξει, ετοινα οι αγκλοσαξωνες - εχω να καμω και μ ολη ντη κοινοπολιτεια - ζημια δε κανουνε ,αληθεια ... φασαρια μονο (οι ασερνικοι ! οι θυληκες παλι ειναι αλλο πραμα ...)
Τσακιρ κέφι με ξυνή;

Ήμαρτον κύριε...
Ενα σμπρωξιμο θελ' η ξινη(τα ντακουνακια σου!) να καμει χιτακι ... για να τσι καμει κιαμμια παραγωγη ο μομπις ...

Καλη Χρονια αδερφια ! Να στε καλα
(αληθεια, ακομα και ο JM που μου πε πως οι μαγνητες μου δεν ειν παχιοι ...)

Αγαπη μονο !!!



προεδρεεεεεεεεε ..........


:cry:
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
-o LFD ειναι πολυ ωραιος. εαν σ αρεσει οπως μοιαζει και οι σπαρτιατικες θυρες τοτε ειναι μια πολυ καλη επιλογη
-Naim δεν θα επαιρνα γι αυτα τα ηχεια.
-Με τα 7αρια χαρμπεθ εγω εχω χεγκελ...βεβαια τον μεγαλο...εσυ μπορεις να διαλεξεις τον πιο μικρο. Εχει και ντακ(οχι κατι καλο) κανει και στρεαμινγκ( ε ναι με αυτο το αρκετα κακο ντακ).

Τωρα τι σου λενε τα παιδια εχουν καποιο δικιο αλλα μην τρελενεσαι. Το ηχειο σου οντως δεν παραγει χαμηλο και χρειαζεται σαμπ ωστοσο ειναι....μια διαδικασια που απαιτει χρημα ή γνωση.

Εαν σε καλυπτει αυτο το ηχειο το κρατας. Εαν οχι....τοτε μην περιμενεις χαμηλα αλλαζοντας εναν ενισχυτη. Το συγκεκριμενο ηχειο κατα την γνωμη μου κανει αυτο που πρεπει....να παιζει σε μικρους και κακους χωρους. ακομα και ευθεια να τα βαλεις να κοιτανε θα ακους μια χαρα(δεχομαι και κακιες σε αυτην την προταση).

Ωστοσο συμφωνω με το παλικαρι που σου λεει....πως κακως πηγαινεις σε λιγοτερα βαττ.....μαλλον κατι αλλο δεν σε ευχαριστει και νομιζεις οτι φταιει ο ενισχυτης ή το ταιργιασμα.
 
Last edited:

P

PMC

Guest
Μια καλή επιλογή θα ήταν να βρεις ένα σαμπ για κάθε ηχείο, που η πλάτη του σαμπ να συμπεριλαμβάνει κρος για τον δορυφόρο.

Exeis na proteineis kati sygekrimeno


Η αγορά ενός προενισχυτή με ικανότητες κρος-ισοστάθμισης και με εξόδους για σαμπ, είναι η καλύτερη ουσιαστική αναβάθμιση.

Φιλε hammer,λαβε στα υποψιν σου και ενα dac μελλοντικα.Θα αναβαθμισει σιγουρα τον ηχο σου,ισως και πολυ περισσοτερο απο οτι μια αλλαγη ενισχυτη...
First.......subs!
 


K

kimon

Guest
1577965027913.png

Επειδή αγνοούσα (το ομολογώ!) την ύπαρξη της LFD Audio, έψαξα πρόχειρα να βρώ κάποια στοιχεία για τους ενισχυτές της και έμεινα άναυδος!
Ο κατασκευαστής δεν δημοσιεύει ΚΑΝΕΝΑ -μα κανένα- στοιχείο.
Τα παραπάνω είναι από σάιτ αγγλικού καταστήματος (και άρα ανεπίσημα), ενώ προσβάλλουν την νοημοσύνη οποιουδήποτε ενήλικου αναγνώστη γνωρίζει τα στοιχειώδη γύρω από το χόμπυ μας.
Επειδή το ταίριασμα πηγών-ενισχυτή-ηχείων είναι κατά βάσιν ηλεκτρικής φύσεως, ο αγοραστής θα πρέπει να εκταμιεύσει πρώτα ένα σεβαστό ποσό (περίπου πεντέμισυ χιλιάδες λίρες) , για να ανακαλύψει μετά ότι (ενδεχομένως) οι συσκευές του δεν ταιριάζουν;
 

Μηνύματα
27.263
Reaction score
25.260
μρε νταξει, ετοινα οι αγκλοσαξωνες - εχω να καμω και μ ολη ντη κοινοπολιτεια - ζημια δε κανουνε ,αληθεια ... φασαρια μονο (οι ασερνικοι ! οι θυληκες παλι ειναι αλλο πραμα ...)

Ενα σμπρωξιμο θελ' η ξινη(τα ντακουνακια σου!) να καμει χιτακι ... για να τσι καμει κιαμμια παραγωγη ο μομπις ...

Καλη Χρονια αδερφια ! Να στε καλα
(ακομα και ο JM που μου πε πως οι μαγνητες μου δεν ειν παχιοι ...)

Αγαπη μονο !!!



προεδρεεεεεεεεε ..........


:cry:
Πότε στο είπα αυτό μρε oldy? δεν ενθυμούμαι
 


Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.609
Μηνύματα
2.867.814
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top