Ενισχυτής για Harbeth P3ESR

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.288
Reaction score
13.195
Νικο το λεω εγω που εχω αγγλικα μηχανηματα, αλλα πεσ μου τη σημερινη παραγωγητους σε σχεση με αμερικανους ,γερμανους γαλλους σκανδιναβους ιαπωνες
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Νικο το λεω εγω που εχω αγγλικα μηχανηματα, αλλα πεσ μου τη σημερινη παραγωγητους σε σχεση με αμερικανους ,γερμανους γαλλους σκανδιναβους ιαπωνες
Δεν λέω τίποτα, τα λέει όλα ο Δημήτρης Σταματάκος.
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.288
Reaction score
13.195
δεν τον εχω ακουσει, οταν ερθω στην εκθεση και παιζει της προκοπης να αναθεωρησω κανενα προβλημα
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
δεν τον εχω ακουσει,
Δεν χρειάζεται.
Τον άκουσε και τον μέτρησε άλλος.

οταν ερθω στην εκθεση και παιζει της προκοπης
Α, δηλαδή , περιμένεις την έκθεση για να κρίνεις.
Και για να μην περιμένεις άδικα , δεν θα είναι σε καμιά απ τις εκθέσεις του πρώτου 3μήνου 2020.
 




stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.238
Reaction score
1.599
Αυτό με τα καλώδια χτυπάει άσχημα..... Είναι εργοστασιακή "εικόνα" ή μήπως είναι είναι κάποια diy καλωδιακή αναβάθμιση που έκανε κάποιος και ανέβασε τη φώτο;
 

Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.431
Υπερτιμημενος δεν θα πει απαραιτητα και κακος.
Ο κ. LFD εχει ασχοληθει πολλες ωρες επι πολλες μερες, πολλα χρονια
για να εξελιξει ενα μινιμαλ κυκλωμα, να δοκιμασει σε καθε θεση εξαρτηματα
και να ακουσει το αποτελεσμα.
και για να μην εχει κλεισει κατι εχει πετυχει.
Ηχο αγοραζαμε παντα, ΗΧΟ οχι εξαρτηματα με το κιλο.
Προφανως κρινοντας απο τις τιμες ο καλος ηχος ειναι σημερα ειδος πολυτελειας.
 


christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.288
Reaction score
13.195
Δεν χρειάζεται.
Τον άκουσε και τον μέτρησε άλλος.
χρειαζεται και παραχρειαζεται;) τον ακουσε, το θεμα σηκωνει πολυ συζητηση...... τον μετρησε:hi::) πως θα ακουσουμε τη νεα κολεξιον εμεις οι επαρχιωτες
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.901
Reaction score
28.689
Φέρτε μου τον LFD .....νά τον κάνω να κλαίει , με ένα μηχάνημα του 500ρικου που φτιάχθηκε πρίν από ( τό 1984 -85 , άν θυμάμαι καλά ) χρόνια !
Ολιγόβατος .....αλλά μοιράζει Χαμόγελα ευτυχίας !
-
s-l1600.jpg


25 watt class A
-
Τόν λένε και τοστιέρα κάποιοι , αλλά σε δοκιμή με LFD προσφάτως καί chartwell Ls3/5a ,
ό ιδιοκτήτης του LFD αναφώνησε , " δέν είναι δυνατόν " !

-
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.288
Reaction score
13.195
Εμμανουηλ, εχω τον quad 405-2 δεν εχει καμια σχεση με οτι τελικο εβγαλε η κινεζια quad ας ηταν παραπανω βατ
 

Μηνύματα
232
Reaction score
109
Φέρτε μου τον LFD .....νά τον κάνω να κλαίει , με ένα μηχάνημα του 500ρικου που φτιάχθηκε πρίν από ( τό 1984 -85 , άν θυμάμαι καλά ) χρόνια !
Ολιγόβατος .....αλλά μοιράζει Χαμόγελα ευτυχίας !

Τόν λένε και τοστιέρα κάποιοι , αλλά σε δοκιμή με LFD προσφάτως καί chartwell Ls3/5a ,
ό ιδιοκτήτης του LFD αναφώνησε , " δέν είναι δυνατόν " !

Μιλάς συγκεκριμένα για τον επετειακό των 250 κομματιών;
 


Μηνύματα
954
Reaction score
518
δεν βγάζω καμια κακια αλλα δεν έχεις γράψει τίποτα σωστό.

γραφεις για τα χαρακτηριστικά των ηχείων σε σχέση με τα sub.
και γραφεις.

"Και μην πει καποιος οτι τα σαμπ ακτινοβολουν παντου και δεν καταλαβαινεις που έρχεται."

το γραφω εγώ λοιπόν ότι καλα ρυθμισμενα sub δεν ακούγονται από που έρχεται ο ήχος τους.
ακόμα και πίσω σου να είναι δεν ακούγονται.

"μετά γραφεις
Ας βαλει το σαμπ να κοιταει στο αυτι του και την αλλη μερα δεν θα ακουει λέξη."

δηλ? τι θα κουφαθη;

μετά

"Ενα ακομα αρνητικο ειναι πως εχεις διαφορετικο ενισχυτη στα κεντρικα και διαφορετικο στα σαμπς(για την ακριβεια μαπα ενισχυτη και μάπα τροφοδοτικά."

καταρχήν γιατί δεν είναι απαραίτητο να είναι μάπα και δεύτερον γιατί πρέπει να ίδιοι;
τα ιδια πράγματα παίζουν;καλα για τα 3 μετρα rca που καταστρέφουν το σήμα το αφήνω ασχολίαστο.

κάνε ένα πείραμα βαλε το σύστημα σου να παίξει με τα sub και κλείσε τα ηχεία η ξεσυνδεσε τα αν δεν κλείνουν να ακούσεις τα sub μονα τους.
τότε μονο θα καταλάβεις τι βγάζουν τα sub και τι νόημα έχουν τα παραπάνω.

πιο κάτω γραφεις

δεν ειναι τυχαιο πως τα ομοαξονικα ηχεια εχουν το καλυτερο ηχο....ή δεν ειναι τυχαιο πως σοβαρα ηχεια βασης προσπαθουν να εχουν το τουιτερ σπο το midbass και το bass οσο πιο κοντα γινεται(για τα 3 δρομα)

το μήκος κύματος στις συχνότητες που γίνεται το κρος μεταξύ τουιτερ και μιντ είναι τις τάξης των 10-15 εκατοστών.
λίγα εκατοστά διαφορα μεταξύ τους αρκούν για να έχουμε πρόβλημα φάσης.

στις συχνότητες που γίνεται για τα sub το μήκος κύματος είναι 4μετρα+ οποτε δεν έχουμε τέτοιο θέμα.

δε είδα πουθενά να γραφεις για επαγγελματία εκτος αν το γραφεις σε παρακάτω ποστ και δεν το είδα.

ο άνθρωπος ειπε ότι θελη να δωση 2000 σε ενισχυτή ποσο που φτάνει για δυο αξιοπρεπέστατα sub και να πλήρωση άτομο να τα τοποθέτηση και να τα ρύθμιση και να του μείνουν και ρέστα.

ναι ο επαγγελματίας και μονο με την τοποθέτηση και ρύθμιση θα βγάλει πολύ καλύτερο αποτελεσμα από αυτό που έχει τώρα χωρίς dirac και χωρίς περιποίηση. και σου προτείνω να φωνάξεις και εσύ κάποιον αφού έχεις ήδη τα sub.
Μα εγω δεν αναφερθηκα σε καλα ρυθμισμενα σαμπ.....αναφερθηκα σε μη καλα ρυθμισμενα σαμπ και πως ολα τα ηχεια και τα σαμπ εχουν ακτινοβολια διαφορετικη. Και το ηχειο επισης εαν το τοποθετησεις καλα δημιουργειται το φαινομενο εξαφανισης απο τον χωρο...αυτο τι σημαινει οτι δεν ακτινοβολει;

Ναι εαν τοποθετησεις λαθος και το ρυθμισεις λαθος....ειδικα παιζοντας με γωνιες ειναι πολυ ενοχλητικο στα αυτια. Προσωπικα εκανα αυτην την δοκιμη και ενοχλουσε.

Στα αλλα δεν θα απαντησω διοτι βαριεμαι....και δεν υπαρχει λογος να το κανω.απλα σου εξηγησα τα αρχικα για να καταλαβεις οτι κακως το παιρνεις προσωπικα.απλα προσπαθεις να προκαλεσεις.εχεις παρερμηνευσει οτι εχω πει....χαθηκες στην μεταφραση αλλα να σαι καλα.ελπιζω να βοηθησεις τον φιλο περισσοτερο απο εμενα γτ αυτο εχει σημασια. Ωστοσο γενικες γραμμες δεν ειπα κατι διαφορετικο απο εσενα.
 






Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.723
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top