Ενισχυτής για Harbeth P3ESR

Μηνύματα
954
Reaction score
518
Ps:με 2 σαμπ....χωρις dirac, σε μικρο οικιακο χωρο με πρακτικη τοποθετηση ωστε να μην ενοχλει και με επαγγελματια δεν νομιζω οτι υπαρχει σωτηρια για κατι ιδανικο. Για κατι με συμβιβασμο θαρρω πως ναι...αλλα και παλι κατα περιπτωσεις.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.136
Reaction score
18.945
Ps:με 2 σαμπ....χωρις dirac, σε μικρο οικιακο χωρο με πρακτικη τοποθετηση ωστε να μην ενοχλει και με επαγγελματια δεν νομιζω οτι υπαρχει σωτηρια για κατι ιδανικο. Για κατι με συμβιβασμο θαρρω πως ναι...αλλα και παλι κατα περιπτωσεις.
Σε μικρό οικιακό χώρο όπως τον περιγράφεις, με ηχεία spendor, με 2 σαμπ, χωρίς άλλες βοήθειες (dirac, συμβουλή ειδικού κλπ), μου αρέσει το αποτέλεσμα. Με συμβιβασμούς ? Φυσικά... Δεν είμαι τελειομανής, ίσως να είμαι και λίγο κουφός :lol::lol:, αλλά η προσθήκη σαμπ βελτιώνει αρκετά το αποτέλεσμα. Δεν είναι αντικειμενική η εκτίμηση μου και άλλοι ίσως ακούσουν και διαφωνήσουν, αλλά στ΄αυτιά μου... :rolleyes:
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Μα εγω δεν αναφερθηκα σε καλα ρυθμισμενα σαμπ.....αναφερθηκα σε μη καλα ρυθμισμενα σαμπ και πως ολα τα ηχεια και τα σαμπ εχουν ακτινοβολια διαφορετικη. Και το ηχειο επισης εαν το τοποθετησεις καλα δημιουργειται το φαινομενο εξαφανισης απο τον χωρο...αυτο τι σημαινει οτι δεν ακτινοβολει;

Ναι εαν τοποθετησεις λαθος και το ρυθμισεις λαθος....ειδικα παιζοντας με γωνιες ειναι πολυ ενοχλητικο στα αυτια. Προσωπικα εκανα αυτην την δοκιμη και ενοχλουσε.

Στα αλλα δεν θα απαντησω διοτι βαριεμαι....και δεν υπαρχει λογος να το κανω.απλα σου εξηγησα τα αρχικα για να καταλαβεις οτι κακως το παιρνεις προσωπικα.απλα προσπαθεις να προκαλεσεις.εχεις παρερμηνευσει οτι εχω πει....χαθηκες στην μεταφραση αλλα να σαι καλα.ελπιζω να βοηθησεις τον φιλο περισσοτερο απο εμενα γτ αυτο εχει σημασια. Ωστοσο γενικες γραμμες δεν ειπα κατι διαφορετικο απο εσενα.

τα sub ΟΛΑ σε αντίθεση με τα ηχεία ακτινοβολούν 360 μοιρες δεν έχει σημασία που θα κοιτάνε αλλα που θα τα τοποθετήσεις και πως θα τα ρυθμίσεις.

αλλα από το να σε ενοχλούν μέχρι να μην ακούς λέξη την αλλη μερα υπαρχή τεραστια διαφορα.

θα σε παρακαλούσα να μου εξηγήσεις τι παρερμήνευσα γιατί σου απάντησα ένα ένα αυτά που έγραψες.

στο μονο που συμφωνούμε είναι ότι για να βαλεις σαμπ πρέπει να ξέρεις να τα τοποθετήσεις και να τα ρυθμισης
αλλιώς να πλήρωσης κάποιον να το κάνει.

ο λόγος που λέω για δυο σαμπ είναι γιατί με ένα είναι σχεδόν αδύνατο να εχεις καλο αποτέλεσμα αν γίνεται.

με δυο πάντως το αποτέλεσμα είναι πολύ καλύτερο από ότι χωρίς κανένα ακόμα και χωρίς περιποίηση και χωρίς dirac.

δεν γραφω για να προκαλέσω αλλα για να βοηθήσω κάποιους να αποφύγουν να πετάξουν χρήματα.

κατά τη γνώμη μου στη περίπτωση μας πεταμενα χρήματα είναι η αλλαγη ενισχυτή.
 

Μηνύματα
7.270
Reaction score
11.819
Εμμανουηλ, εχω τον quad 405-2 δεν εχει καμια σχεση με οτι τελικο εβγαλε η κινεζια quad ας ηταν παραπανω βατ
Ο οποίος Quad 405, έχει αποτελέσει αντικείμενο βελτιώσεων απο πολλούς. Υπάρχει ένας παλαβιάρης που έχει κάτσει και έχει επανασχεδιάσει τη πλακέτα του, με απλοποίηση κυκλώματος, προσεγμένα υλικά ( αν και φήμες λένε ότι ο συγκεκριμένος τελικός δεν χαμπαριάζει απο προσεγμένα υλικά ). Λεφτά να'χεις να ψωνίζεις καλούδια. Κάποια στιγμή θέλω να τον ακούσω τον 405 πάντως. ( άσχετο )
 

Μηνύματα
1.266
Reaction score
2.215
Ο οποίος Quad 405, έχει αποτελέσει αντικείμενο βελτιώσεων απο πολλούς. Υπάρχει ένας παλαβιάρης που έχει κάτσει και έχει επανασχεδιάσει τη πλακέτα του, με απλοποίηση κυκλώματος, προσεγμένα υλικά ( αν και φήμες λένε ότι ο συγκεκριμένος τελικός δεν χαμπαριάζει απο προσεγμένα υλικά ). Λεφτά να'χεις να ψωνίζεις καλούδια. Κάποια στιγμή θέλω να τον ακούσω τον 405 πάντως. ( άσχετο )
"christos77 said:
Εμμανουηλ, εχω τον quad 405-2 δεν εχει καμια σχεση με οτι τελικο εβγαλε η κινεζια quad ας ηταν παραπανω βατ"

Εγώ έχω τον κινεζιά quad εξέλιξη του 909 και δεν έχει καμία σχέση αντίστοιχα με 405, 606, βελτιωμένους, επιχρυσωμένους κλπ.
Το καλύτερο "ηχόχρωμα" στα harbeth πάντως το έχω ακούσει σε συνδυασμό με sugden masterclass.
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
Σε μικρό οικιακό χώρο όπως τον περιγράφεις, με ηχεία spendor, με 2 σαμπ, χωρίς άλλες βοήθειες (dirac, συμβουλή ειδικού κλπ), μου αρέσει το αποτέλεσμα. Με συμβιβασμούς ? Φυσικά... Δεν είμαι τελειομανής, ίσως να είμαι και λίγο κουφός :lol::lol:, αλλά η προσθήκη σαμπ βελτιώνει αρκετά το αποτέλεσμα. Δεν είναι αντικειμενική η εκτίμηση μου και άλλοι ίσως ακούσουν και διαφωνήσουν, αλλά στ΄αυτιά μου... :rolleyes:
προσωπικα εχω τα 7αρια χαρμπεθ με δυο svs sb 2000. Βεβαια φιλοι απο εδω μου ειπαν οτι δυστυχως πρεπει να πουλησω τον χεγκελακο μου για να παρω εναν ενισχυτη με sub out. Δεν ξερω ποιο spendοr εχεις αλλα συνηθως στα μικρα ηχεια (εαν παιζει δλδ πανω απο 60hz ή 70hz) βοηθαει Καλυτερα στο κροσσαρισμα. Ωστοσο εαν κρσσσαρεις ψηφιακα σε ενα ηχειο που εχει midbass πανω 4 inches .... καπου ειχα διαβασει οτι δεν ειναι σωστο. Κατι στο rolling off των μεσαιων συχνοτητων....δεν θυμαμαι να το εξηγησω(οποιος εχει ορεξη ας το ψαξει). Οπως και να εχει και εμενα μ αρεζε παλιοτερα μια τοποθετηση που ειχα ωστοσο οταν το εστησα καλυτερα με την βοηθεια ενος φιλου απο εδω με rew.....επαιζε σαφως πιο σωστα...και μου αρεσε πιο πολυ.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.136
Reaction score
18.945
προσωπικα εχω τα 7αρια χαρμπεθ με δυο svs sb 2000. Βεβαια φιλοι απο εδω μου ειπαν οτι δυστυχως πρεπει να πουλησω τον χεγκελακο μου για να παρω εναν ενισχυτη με sub out. Δεν ξερω ποιο spendοr εχεις αλλα συνηθως στα μικρα ηχεια (εαν παιζει δλδ πανω απο 60hz ή 70hz) βοηθαει Καλυτερα στο κροσσαρισμα. Ωστοσο εαν κρσσσαρεις ψηφιακα σε ενα ηχειο που εχει midbass πανω 4 inches .... καπου ειχα διαβασει οτι δεν ειναι σωστο. Κατι στο rolling off των μεσαιων συχνοτητων....δεν θυμαμαι να το εξηγησω(οποιος εχει ορεξη ας το ψαξει). Οπως και να εχει και εμενα μ αρεζε παλιοτερα μια τοποθετηση που ειχα ωστοσο οταν το εστησα καλυτερα με την βοηθεια ενος φιλου απο εδω με rew.....επαιζε σαφως πιο σωστα...και μου αρεσε πιο πολυ.
Spendor sp1 και spendor s3/5r

Περί ορέξεως...
Θέλει και λίγο μανούρα το στήσιμο, ανακατέματα... Στο τέλος με ικανοποιεί πάντως το αποτέλεσμα.
Είπαμε δεν ψάχνω το τέλειο διαφορετικά θα είχα μικρόφωνα, μετρήσεις, φροντίδα στον χώρο και ίσως άλλα ηχεία :biggrin: .
Είμαι καλά... :rolleyes:
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.105
Reaction score
2.740
Spendor sp1 και spendor s3/5r

Περί ορέξεως...
Θέλει και λίγο μανούρα το στήσιμο, ανακατέματα... Στο τέλος με ικανοποιεί πάντως το αποτέλεσμα.
Είπαμε δεν ψάχνω το τέλειο διαφορετικά θα είχα μικρόφωνα, μετρήσεις, φροντίδα στον χώρο και ίσως άλλα ηχεία :biggrin: .
Είμαι καλά... :rolleyes:
Νομίζεις.....:p:p
 


Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
Φιλε vastsar οτι αναφερω δεν ειναι επειδη ξερω κατι παραπανωή για να το παιξω εξυπνος.ολο γινονται στο κλιμα συζητησης.

Στην αρχη ειπες για δυο συστηματα. Του κωστη που ειχε απο πριν μελετησει και ξεκινησε να χτιζει.οποτε μιλαμε για ενα συστημα με γνωση και προσωπικοτητα...το οποιο χειροκροτω επειδη βασιζεται πανω σε μια λογικη... ασχετος εγω που πιστευω οτι εαν εδινε περισσοτερη σημασια στην φροντιδα χωρου με ακριβα υλικα θα ειχε καλυτερο αποτελεσμα..που αυτο θελει υπομονη να βαλεις πανελ να μετρας να βγαζεις να μετρας κτλ. Το αλλο συστημα του ιορδανη μας ειναι φαουλ. Λαθος τοιχος τοποθετησης,δεν αφησε αποσταση τουλαχιστον 1.5 με 2 απο τον εμπρος τοιχο,καναπες κολλημενος στον πισω τοιχο,τα ηχεια μπηκαν εκει και τελος....και το ηχειο να φτανει στο ταβανι που πολυ φοβαμαι την ενισχυση των ανακλασεων ταβανιου...και ολα αυτα με αναμεσα μια οθονη συνθετο τραπεζακι κτλ.

Που θελω να καταληξω; Οτι δεν ειναι ολα ροδινα και οτι χωρος ειναι σημαντικο. Την αποκριση που εδειξε ο φιλος dimis ειναι σε ιδανικες συνθηκες...που εαν μετρησει ο φιλος τον χωρο του δεν θα συμπιπτει.

Επι της ουσιας για το θεμα του φιλου...εαν θες την γνωμη μου σε χωρο οικιακο,μικρο,αφροντιστο,με περιορισμο στην τοποθετηση η γνωμη μου ειναι να μην ασχοληθει καθολου με σαμπ. Τι να κανει; Ας αλλαξει ηχειο...σε βασης παλι εννοειται το οποιο να παιζει nearfield. Το elac vela bs 403 το καινουργιο κοστιζει 2000ε και κατεβαινει στα 41hz.αποτελει μια προταση δικη μου.....βεβαια υπαρχουν πολλες.πουλωντας τα ηχεια σου θα εχεις και ρεστα....και αργοτερα εαν θες αλλαζεις ενισχυτη εαν σε ενοχλει κατι...ή με τα ρεστα αγοραζεις και ενα καλο ντακ. Με μια καλυτερη τοποθετηση ηχειων,οσες αλλαγες επιτρεπονται στον χωρο,με την αγορα ακομα και φτηνων υλικων,την αγορα νεων ηχειων και απο τα χρηματα των παλιων ηχειων αγορασει ενα καλο ντακ.....πιστευω οτι ειναι η καλυτερη επιλογη που μπορει να κανει στα 2000 απο καθε αλλη που ακουστηκε.
Ακριβως στο ιδιο κλιμα αναφερομαι κι εγω κι ελπιζω να μην εχω παρεξηγηθει.
Κατα τα αλλα ο αναγνωστης διαβαζει διαφορετικες αποψεις και κρινει.
 


Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.810
Reaction score
2.226
Καλοριζικος Βαγγέλη. Εξαιρετική επιλογή.


Να προσθέσω έναν ενισχυτή που ειναι επίσης ιδανικός , ο νεος ATC SIA2-100 και με πολύ ωραίο DAC.

914F407F-965F-4DD1-9204-FFB971D8BD78.png


 
Last edited:

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Καλοριζικος Βαγγέλη.


Να προσθέσω έναν ενισχυτή που ειναι επίσης ιδανικός , ο νεος ATC SIA2-100 και με πολύ ωραίο DAC.

View attachment 149667

Κορυφαιος!

Ειναι το ιδιο κυκλωμα που χρησιμοποιει η εταιρια και στα ενεργα της.
 





Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Άκουσα τον LFD MK V με τα Harbeth.

Η κλέμα, κλέμα.

Κι ο ήχος, ήχος.
Δηλαδή ποιο είναι το τεχνικό ή κατασκευαστικό χαρακτηριστικό του συγκεκριμένου ενισχυτή που τον κάνει μοναδικό για τα ηχεία σου;
 




Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.714
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top