Ενισχυτής για HECO (Back to Basics)

Μηνύματα
28
Reaction score
25
Καλησπέρα σας παιδιά, εκλιπαρώ για την βοήθεια σας.

Έχω ένα σετ απο HECO:
  • HECO Victa 500 (R+L)
140/240 W, 4-8 Ohm, 28-38000 hz, 91db
  • HECO Victa 200 (SR+SL)
65/110 W, 4-8 Ohm, 35-40000 hz, 89db
  • HECO Victa Center 100
85/150 W, 4-8 Ohm, 35-40000 hz, 90db
  • HECO Victa Sub 25A
100/200 W, 22-200 hz

τον ενισχυτή: DENON AVR-1707

  • Output Power / Total: 525 Watt
  • Input Impedance: 47 K Ohm
  • Input Sensitivity: 200 mV
  • Output Power / Channel: 110 Watt, 75 Watt
  • Output Impedance / Channel: 6 Ohm, 8 Ohm
  • Frequency Response: 20 - 20000 Hz, at 1 kHz
  • Total Harmonic Distortion (THD): 0.08 %, 0.7 %

και "σχετικά" ανεκτό καλώδιο της Oehlbach.

Αγοράστηκαν τις καλές εποχές προ-κρίσης, όταν είχαμε λαχανόκηπο και βγάζαμε μαρούλι. :p

Τα ηχεία θεωρώ πως είναι σχετικά τίμια για την τιμή τους και δεν περιμένω θαύματα, αλλά κάτι ανεκτό.
Το οποίο δεν τον πήρα ποτέ, ούτε σαν Surround System για ταινίες, ούτε σαν stereo μουσική.
Η υποψία μου ήταν πάντα ότι ο ενισχυτής ήταν λάθος επιλογή και δεν αφήνει τα ηχεία να ξεδιπλωθούν.

Αναζητώ μια αναβάθμιση για τον ήχο μου (και επειδή έψαξα πάλι το γενεαλογικό μου δέντρο και δεν είμαι παιδί του Λάτση... πφφφ) με μικρό κόστος.

Ο Νίκος απο απέναντι μου λέει "Πέταξε τα και πάρε Σόνορους". Δεν παίζει να επωμιστώ τέτοιο κόστος!
Μετα μου λέει "Πάρε τελικούς ενισχυτές για κάθε ένα". Σταματάω να του μιλάω, τελικά....:gotcha:

Διαβάζω εδω τον προφέσορα Costas EAR και μαγεύομαι με αυτά που λέει αλλά κάπου στα μισά τον χάνω.
Ο τύπος μιλάει άπταιστα Γαλλικά και εγώ είμαι απο την Κίνα. Προσπαθώ, αλήθεια, αλλά δεν...:errwhat:

Τα ηχεία είναι τοποθετημένα με το μέτρο και το μοιρογνωμόνιο στον χώρο μου και ισαπέχουν τα L + R στα 3,2 μέτρα απο εκεί που κάθομαι, το κεντρικό στα 3 ακριβώς και κάτω απο την τηλεόραση και τα Surround στο πλάι και υπερυψωμένα στα 2,5 μέτρα απο τα αυτιά μου και στους 20 πόντους απο το ταβάνι (γυψοσανίδα) με ελαφριά κλίση προς την θέση ακρόασης. Το σαμπ το μετακομίζω συνεχώς, ψάχνωντας την καλύτερη θέση.

1) Μπορώ να κάνω μια αναβάθμιση σε ενισχυτή με μικρό κόστος; Μήπως έβαζα και τις βάσεις για ενα μελλοντικό στήσιμο ATMOS; 1000-1500 euro maximum και με πολύ πόνο για να τα μαζέψω.
2) Μήπως είναι σχετικά ανεκτό το σετ και απλά θέλω καλιμπράρισμα (που λέει και ο Νίκος);
3) Τα πετάω και παίρνω Σόνορους (σε 50 χρόνια που θα μαζέψω το κασέρι)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και αν βρεθείτε ποτε στην περιοχή μου κερνάω μπίρες.
Με σεβασμό.
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Άλλαξε ενισχυτή και φώναξε καλιμπρατορα
Κατά προτιμηση γιαμαχα η μαραντζ 7012
Επίπεδο
Σίγουρο βήμα
 

Μηνύματα
64
Reaction score
18
Κοιτα και τον SR6013 που είναι πιο καινουριο μοντελο .....νομιζω αυτος θα πάρει και IMAX ενω ο SR7012 είναι προηγουμενο μοντελο.
Αυτος πρεπει να παίρνει 4 ηχεια για atmos.
 


Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Τα ηχεία θεωρώ πως είναι σχετικά τίμια για την τιμή τους και δεν περιμένω θαύματα, αλλά κάτι ανεκτό.
Το οποίο δεν τον πήρα ποτέ, ούτε σαν Surround System για ταινίες, ούτε σαν stereo μουσική.
Η υποψία μου ήταν πάντα ότι ο ενισχυτής ήταν λάθος επιλογή και δεν αφήνει τα ηχεία να ξεδιπλωθούν.
Nαι αλλα τι εννοεις οταν λες οτι δεν τα αφηνει να ξεδιπλωθουν ? Δεν σου φαινονται αναλυτικες οι ψηλες ? Δεν σου αρεσει το μπασο ? Δεν ειναι αρκετα δυνατος ο ενισχυτης ?

Εγω καποια στιγμη ειχα στην κρεβατοκαμαρα μια τριαδα heco με marantz και ηταν οκ.Ενταξει υπαρχουν και πιο αναλυτικα ηχεια.Καποια στιγμη το αλλαξα το κεντρικο με ενα b&w και ηταν ενα αισθητο update.

Aλλα νομιζω οτι το προβλημα σου ειναι γενικοτερο.Οτι ειναι μεγαλο το δωματιο, πιθανοτατα σαλονι , και δεν γεμιζει ο χωρος.Αν ειναι αυτο θελει μαρουλι δυστυχως.
[DOUBLEPOST=1550734255][/DOUBLEPOST]Βεβαια εξαρταται τις απαιτησεις του καθενος.

Δεν νομιζω παντως οτι η σκεψη για atmos ειναι σωστη.Δεν θα γεμισει ο χωρος ουτε θα βελτιωθει η κατασταση αν ακουσεις το ελικοπτερο απο το ταβανι

Στην θεση σου ισως κοιταγα ενα δυνατο μεταχειρο ενισχυτη , ισως καποιον marantz και ισως ενα πιο βαρβατο sub, ισως καποιο klipsch .Ισως .Τζογος (απο την αποψη οτι καποιος μπορει να μην ικανοποιηθει ποτε,μπορει να θελει τελικους.Υπαρχουν ατομα που πανε σε συναυλιες και αγκαλιαζουν σχεδον τα ηχεια :D )
 
Last edited:

gid

Μηνύματα
7.411
Reaction score
8.653
Η υποψία μου ήταν πάντα ότι ο ενισχυτής ήταν λάθος επιλογή και δεν αφήνει τα ηχεία να ξεδιπλωθούν.
Αυτό είναι ασαφές, δε συμφωνείς;

Θεωρώ απίθανο να βρεις αυτό που ζητάς με αγορά νέου ενισχυτή. Αν το προχωρήσεις, κάνε δοκιμή στο χώρο σου πριν την αγορά για να μην πικραθείς.

Θεωρώ αρκετά πιθανό:
  • να έχεις κακή ακουστική στο χώρο σου
  • να μην έχεις κάνει σωστή τοποθέτηση και καλιμπράρισμα των ηχείων
  • να έχεις στο μυαλό σου ένα ουτοπικό άκουσμα που ποτέ δε θα βρεις
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
1) Μπορώ να κάνω μια αναβάθμιση σε ενισχυτή με μικρό κόστος; Μήπως έβαζα και τις βάσεις για ενα μελλοντικό στήσιμο ATMOS; 1000-1500 euro maximum και με πολύ πόνο για να τα μαζέψω.
Ε πως δεν μπορεις .Aν οι atmos ξεκινουν απο 400-500 καινουργοι , μεταχειρισμενοι θα ειναι στα 300.Βεβαια οι επιλογες ειναι μετρημενες , αν εξαιρεσεις τους denon ειναι ακομα πιο μετρημενες.Η μπορει να βρεις στα ιδια λεφτα ενα πιο τουμπανο 7.1
 

Μηνύματα
28
Reaction score
25
Nαι αλλα τι εννοεις οταν λες οτι δεν τα αφηνει να ξεδιπλωθουν ? Δεν σου φαινονται αναλυτικες οι ψηλες ? Δεν σου αρεσει το μπασο ? Δεν ειναι αρκετα δυνατος ο ενισχυτης ?

Δεν νομιζω παντως οτι η σκεψη για atmos ειναι σωστη.Δεν θα γεμισει ο χωρος ουτε θα βελτιωθει η κατασταση αν ακουσεις το ελικοπτερο απο το ταβανι
Αυτό είναι ασαφές, δε συμφωνείς;

Θεωρώ απίθανο να βρεις αυτό που ζητάς με αγορά νέου ενισχυτή. Αν το προχωρήσεις, κάνε δοκιμή στο χώρο σου πριν την αγορά για να μην πικραθείς.

Θεωρώ αρκετά πιθανό:
  • να έχεις κακή ακουστική στο χώρο σου
  • να μην έχεις κάνει σωστή τοποθέτηση και καλιμπράρισμα των ηχείων
  • να έχεις στο μυαλό σου ένα ουτοπικό άκουσμα που ποτέ δε θα βρεις
Σωστά! Όπως λέει ο φίλος @gid είμαι ασαφής. Για να το κάνω πιο σαφές και για τον φίλο @el_diablo

Οι ψηλές τους μου ακούγονται καλά. Ίσως παραπάνω και απο οτι θα ήθελα. Παρατηρώ ένα μεγάλο κενό όμως πιο χαμηλά, λίγο στις μεσαίες αλλα πολύ περισσότερο στις χαμηλές. Ψάχνω τον τρόπο να το περιγράψω αλλα νοιώθω λές και υπάρχει ένα κενό εκεί που τελειώνουν τα L+R ηχεία και αρχίζει το σαμπ. Δεν υπάρχει συνοχή και μου ακούγεται οτι χάνω ένα μεγάλο φάσμα στα χαμηλά. Αν προσπαθήσω να δυναμώσω το σαμπ ώστε να παίζει πιο δυνατα, μήπως καλύψει το κενό αρχίζει να μπουμαρει. Δεν ξέρω να μπορείτε να καταλάβετε με τα μισόλογα που αραδιάζω.

Επίσης ο ενισχυτής δείχνει, όταν ανεβάζω την στάθμη του volume πάνω απο την μέση, ότι ζορίζεται και ιδρώνει. Γι αυτό ποστάρα τα χαρακτηριστικά του. Ισως στο μαθηματικό μυαλό κάποιου να χτύπαγε καμπανάκια. Του τύπου: "Που πας ρε κακομοίρη με αυτόν τον amp;".

Είδα τα χαρακτηριστικά του 7012 που είπε ο φίλος @makis.pol και μου τρέχουν τα σάλια. 999 στο idealo δεν είναι κακή τιμή. Και έχει αρκετό juice παραπάνω απο τον Denon που έχω. Σωστά @el_diablo ?

Σίγουρα το Atmos είναι ακόμα μωρό και δεν περιμένω να στήσω κάτι άμεσα γιατι αφενός δεν υπάρχει υλικό και αφετέρου τεχνογνωσία απο τους producers. Αλλα λέω ότι αν πάρω ενισχυτή και το Atmos ωριμάσει στα επόμενα 2-3 χρόνια, θα ήθελα να νοιώσω την τοποθέτηση των objects μέσα στο χωρο.

Καλιμπράρισμα δεν έκανα ποτέ. Μονο το auto setup με το μικρόφωνο του amp.
Τελικά ο καλιμπρατορας είναι must!
 

gid

Μηνύματα
7.411
Reaction score
8.653
Παρατηρώ ένα μεγάλο κενό όμως πιο χαμηλά, λίγο στις μεσαίες αλλα πολύ περισσότερο στις χαμηλές. Ψάχνω τον τρόπο να το περιγράψω αλλα νοιώθω λές και υπάρχει ένα κενό εκεί που τελειώνουν τα L+R ηχεία και αρχίζει το σαμπ. Δεν υπάρχει συνοχή και μου ακούγεται οτι χάνω ένα μεγάλο φάσμα στα χαμηλά.
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις λογισμικό (π.χ. το δωρεάν Audacity) για να φτιάξεις τόνους συγκεκριμένης συχνότητας της επιλογής σου, και να τους οδηγήσεις στον ενισχυτή, και έτσι να ακούσεις αν και πού υπάρχει τρύπα. Να ξεκινήσεις από 30 κύκλους και να πας ως τους 200-300. Τα αυτιά σου δεν είναι το ιδανικό εργαλείο μέτρησης αλλά θα πάρεις μια χοντρική ιδέα, με μηδενικό κόστος. Από κει και πέρα όπως ξέρεις υπάρχουν και επαγγελματίες που κάνουν τη δουλειά αυτή (και άλλες παρεμφερείς) πολύ καλύτερα.
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Στην θεση σου ισως κοιταγα ενα δυνατο μεταχειρο ενισχυτη , ισως καποιον marantz και ισως ενα πιο βαρβατο sub, ισως καποιο klipsch .Ισως .Τζογος (απο την αποψη οτι καποιος μπορει να μην ικανοποιηθει ποτε,μπορει να θελει τελικους.Υπαρχουν ατομα που πανε σε συναυλιες και αγκαλιαζουν σχεδον τα ηχεια :D )
O el_diablo προσπαθησε να την..βγαλεις μεταχειρισμενα και φθηνα , εχοντας λεφτα και για plan b, μεχρι και c :D


Είδα τα χαρακτηριστικά του 7012 που είπε ο φίλος @makis.pol και μου τρέχουν τα σάλια. 999 στο idealo δεν είναι κακή τιμή. Και έχει αρκετό juice παραπάνω απο τον Denon που έχω. Σωστά @el_diablo ?

Σίγουρα το Atmos είναι ακόμα μωρό και δεν περιμένω να στήσω κάτι άμεσα γιατι αφενός δεν υπάρχει υλικό και αφετέρου τεχνογνωσία απο τους producers. Αλλα λέω ότι αν πάρω ενισχυτή και το Atmos ωριμάσει στα επόμενα 2-3 χρόνια, θα ήθελα να νοιώσω την τοποθέτηση των objects μέσα στο χωρο.

Καλιμπράρισμα δεν έκανα ποτέ. Μονο το auto setup με το μικρόφωνο του amp.
Τελικά ο καλιμπρατορας είναι must!
Tωρα παμε αλλου.Γιατι μπορει τα ηχεια να ειναι ευκολα...αλλα η εξτρα οδηγηση ποτε δεν εβλαψε.Αν εχεις 1000 ε για ενισχυτη, τοτε πιθανοτα θα βρεις και για ενα 12'' η 15'' sub κα γιατι οχι για ενα καλιμπραρισμα.Πολυ σημαντικος ο χωρος και η ηχο μονωση :D
Αυτα ειναι κατασκευαστικα εργολαβικα λαθη των προηγουμενων γενεων.Να κατι σαλονοτραπεζαριες λες και θα ερθουν 50 συγγενεις,να κατι βεραντες , δωστου τσιμεντα καργα , να κατι τζαμοπορτες λες και θα μπαινοβγαινει ολοκληρη ενδεκαδα απο πιτσιρικια η θα βγαζουμε συνεχεια τα χαλια εξω...και ουτε μια προβλεψη για ενα παραλληλογρανο μονωμενο , σκοτεινο , μπουντρουμι να κανει καποιος την δουλεια του :D
 

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.614
Δανεισου απο κανενα φιλο σου εναν καλο δικαναλο ενισχυτη,κατι στην κατηγορια 600-800 ευρω τουλαχιστον και ακου με αυτον τα ηχεια σου.Μετα γραψε τι δεν σου αρεσει στον ηχο. Με τον ενισχυτη που εχεις δεν μπορεις να βγαλεις ασφαλη συμπερασματα.
 
Last edited:


Μηνύματα
28
Reaction score
25
Παιζει να πρεπει να ξανακοιταξεις τι εχεις δηλωσει τα ηχεια , large , small κλπ ?
Τα έχω δηλωμένα ως small. Διάβασα ότι ειναι καλύτερα έτσι, γιατι αφήνει το ηχείο να αναπνεύσει καθώς το απαλλάσει απο κάποιες χαμηλές.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.408
Reaction score
74.715
Τα έχω δηλωμένα ως small. Διάβασα ότι ειναι καλύτερα έτσι, γιατι αφήνει το ηχείο να αναπνεύσει καθώς το απαλλάσει απο κάποιες χαμηλές.
Πρέπει να είναι πάντοτε small αν υπάρχει sub. :)
Κακώς υπάρχει η επιλογή large + sub γιατί σχεδόν κανένα ηχείο δεν μπορεί να αναπαράξει τις χαμηλές των hd formats (και όχι μόνο) που έχουν σε όλα τα κανάλια full range πληροφορία.
 

Μηνύματα
28
Reaction score
25
Δανεισου απο κανενα φιλο σου εναν καλο δικαναλο ενισχυτη,κατι στην κατηγορια 600-800 ευρω τουλαχιστον και ακου με αυτον τα ηχεια σου.Μετα γραψε τι δεν σου αρεσει στον ηχο. Με τον ενισχυτη που εχεις δεν μπορεις να βγαλεις ασφαλη συμπερασματα.
Καλή ιδέα, αλλά αυτό θα μου οδηγήσει μόνο τα F+L και δεν θα μπορέσω να δώ που μπαίνει το σαμπ.
Όταν βάζω τον ενισχυτή στο STEREO mode πάντως, έχω ισορροπία και μια γλυκάδα στον ήχο αλλά δεν έχω γκάζι και όπως είναι φυσιολογικό καθόλου sub. Γυρίζοντας την ρύθμιση στον DENON ώστε το σαμπ να παίζει LP+MAIN για να του δίνει πιο πολλές συχνότητες, έχω πάλι την παραπάνω συμπεριφορά. Σαν να είναι τα ηχεία με το σαμπ, δυό ξένοι.

Θα το δοκιμάσω όμως γιατι πιστεύω με έναν πιο δυνατό δικάναλο θα δώ διαφορά.
η ελπίδα πεθαίνει τελευταία! :p
 


Μηνύματα
28
Reaction score
25
Είναι πρόβλημα ρύθμισης.
Δηλαδή να ξεχάσω την αναβάθμιση σε καλύτερο ενισχυτή και να φέρω καλιμπράτορ και "εντ οφ στορυ" ?
Ρωτάω γιατι ακόμα πιστεύω ότι ο εν λόγω ενισχυτής δεν αφήνει τα ηχεία να δείξουν τον αληθινό εαυτό τους.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.408
Reaction score
74.715
Δηλαδή να ξεχάσω την αναβάθμιση σε καλύτερο ενισχυτή και να φέρω καλιμπράτορ και "εντ οφ στορυ" ?
Φοβάμαι πως ο ενισχυτής σου, ελλείψει ρυθμιστικών, δεν παρέχει τη δυνατότητα να βελτιωθεί όσο πρέπει ο ήχος. Ιδανικά χρειάζεσαι και ενισχυτή και καλιμπράτορα, αλλά με έναν σύγχρονο ενισχυτή μπορείς να έχεις αξιοπρεπή ήχο με αυτόματη ισοστάθμιση.

Δεν μπορώ να απαντήσω στο αν ο καλιμπράτορας μπορεί να ρυθμίσει τον Denon σου καλύτερα απο την αυτόματη ενός σύγχρονου. :idk:
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Εγώ μυρίζομαι διαφορά φάσης στη συχνότητα cross. Δοκίμασε να γυρίσεις τη φάση του sub 180 μοίρες από το διακόπτη ή περιστροφικό κουμπί που έχει πίσω.
 

Μηνύματα
28
Reaction score
25
Εγώ μυρίζομαι διαφορά φάσης στη συχνότητα cross. Δοκίμασε να γυρίσεις τη φάση του sub 180 μοίρες από το διακόπτη ή περιστροφικό κουμπί που έχει πίσω.
Ώπα!! Για λέγε...
Απο πίσω απο το σαμπ έχω μόνο 2 ρυθμιστικά το Low Pass Freq και το volume.
Δεν έχω κάτι για φάση!

p1020547_214005.jpg
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.611
Μηνύματα
2.867.907
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top