Ενισχυτής για HECO (Back to Basics)


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Απο πίσω απο το σαμπ έχω μόνο 2 ρυθμιστικά το Low Pass Freq και το volume.
Δεν έχω κάτι για φάση!
Καλύτερα. Θα έχανες χαμηλές.
Πώς και πού είναι τοποθετημένο; Κοντά σε τοίχο;

Για πρώτο βήμα άλλαζε θέση στο sub μέχρι να βρεις που παίζει δυνατότερα τις χαμηλότερες συχνότητες, όχι το μπουμάρισμα. Αυτές που κάνουν τα αντικείμενα να συντονίζουν. Μετά παίξε με το volume.

Το ρυθμιστικό συχνότητας του sub πάντα τέρμα δεξιά, στο full!
 

Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.568
Καλή ιδέα, αλλά αυτό θα μου οδηγήσει μόνο τα F+L και δεν θα μπορέσω να δώ που μπαίνει το σαμπ.
Όταν βάζω τον ενισχυτή στο STEREO mode πάντως, έχω ισορροπία και μια γλυκάδα στον ήχο αλλά δεν έχω γκάζι και όπως είναι φυσιολογικό καθόλου sub. Γυρίζοντας την ρύθμιση στον DENON ώστε το σαμπ να παίζει LP+MAIN για να του δίνει πιο πολλές συχνότητες, έχω πάλι την παραπάνω συμπεριφορά. Σαν να είναι τα ηχεία με το σαμπ, δυό ξένοι.

Θα το δοκιμάσω όμως γιατι πιστεύω με έναν πιο δυνατό δικάναλο θα δώ διαφορά.
η ελπίδα πεθαίνει τελευταία! :p
στο λεω αυτο για να δεις αν τελικα το θεμα ειναι μονο στον denon ή και στα ηχεια (τα οποια ετσι και αλλιως ειναι απο την φτηνη σειρα της εταιρειας). Aν ισχυει κατι τετοιο τοτε η αναβαθμιση ενισχυτη δεν θα σου δωσει απο μονη της τα επιθυμητα αποτελεσματα,αλλα θα πρεπει να προχωρησεις και σε αναβαθμιση των ηχειων,τουλαχιστον των μπροστα.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Aν ισχυει κατι τετοιο τοτε η αναβαθμιση ενισχυτη δεν θα σου δωσει απο μονη της τα επιθυμητα αποτελεσματα,αλλα θα πρεπει να προχωρησεις και σε αναβαθμιση των ηχειων,τουλαχιστον των μπροστα.
Όλα τα ηχεία αποδίδουν σωστότερα (μέχρι τα όριά τους) με καλή ρύθμιση και ταίριασμα με το sub.
 

Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.568
συμφωνω απολυτως,απλα τα heco (η συγκεκριμενη προσιτη σειρα) εχει τα ορια μαλλον χαμηλα. Ειχα τα μικρα ηχεια (αυτα που εχει σαν περιφερειακα) σε ενα συστημα πριν απο χρονια.......οντως αναλυση μηδεν.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Αγαπητέ φίλε , έμπλεξες και σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατί τα ίδια τράβηξα και εγώ τους τελευταίους 7-8 μήνες :D.
Ξεκινώντας αναβάθμιση σε dolby atmos άλλαξαν πολύ τα δεδομένα γενικότερα στον ήχο.
Σε τραβάει το ρημάδι μετά και δεν σταματάς.
Τές πα. Αυτά που θα σου πω είναι από προσωπική εμπειρία και όχι έχω ακούσει ή φαντάζομαι.
Ανέβα λίγο στο κασέρι, λίγο πιο πάνω από το ταβάνι που διάβασα στο πρώτο σου ποστ και ψάξου στα εντός των τοιχών ή στο εξωτερικό για έναν καλό ολοκληρωμένο με 11 κανάλια, με καλά ρεύματα και ψηφιακούς ενισχυτές ανά κανάλι.
Θα πάρεις μεγάλη χαρά όταν θα στήσεις και θα ακούσεις τις πρώτες ταινίες σε atmos και εξίσου τεράστια χαμόγελα σε δικάναλες ακροάσεις από pure direct σε συνδυασμό με όλα τα σύγχρονα καλούδια που έχουν αυτά τα μηχανάκια on board ( dac κλπ). Πάντα φυσικά σε συνδυασμό με τη σωστή φροντίδα του χώρου (από τα πιο σημαντικά) και έπειτα κρίνεις για τα μπροστινά σου ηχεία που θέλεις να φτάσεις και αν είναι απαραίτητο φυσικά και αφού διαβάσεις προσεκτικά το manual για το πως τραγουδάνε και πως όχι.
( αποστάσεις από γωνίες, τοίχους , θέση ακροατή κλπ ).
Ελπίζω να σε βοήθησα και εγώ κάπως :):)
 


Μηνύματα
28
Reaction score
25
Τελικα , με τερμα δεξια την συχνοτητα του sub και παιζοντας απο τον ενισχυτη ειδες αλλαγη ?
Καμμία απολύτως.
Τέρμα δεξιά το LPass στα 150Hz.
Ούτως ή άλλως όμως έχω στον ενισχυτή το LP για το σαμπ στα 80hz.
Επομένως δεν περίμενα κάποια αλλαγή να σου πώ την αλήθεια.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.291
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top